Šta je novo?

coil whine

tuvicz

Poštovan
Učlanjen(a)
24.03.2017
Poruke
16
Poena
55
Pozdrav svima na forumu, molim da neko objasni sta je to coil whine i kako kupiti graficku koja nema ovaj problem
 
Zvuk koji nastaje kada neki elektromagnetni uređaj ima jezgro ili češće namotaje koji nisu dovoljno črsto namotani ili im fali izolacija pa onda vibriraju. To mugu biti transformatori, motori, releji ili prigušnice koje su najčešći uzrok u kompjuterskim delovima.
Nijedna komponenta pa ni grafičke normalno nema taj problem ali može da se pojavi bilo gde.
 
Koliko sam video i cuo od mnogih da imaju problema sa zvuk na 1060 karticama. Kolega je skoro kupio asus strix 1060 6gb ram i kad god krene da igra igricu cuje se neki pistuci zvuk.
 
Zna drajver da reši problem, probajte najnoviji ili neki raniji. I meni je pre par godina pištala ali je posle ažuriranja drajvera prestala. Takođe power podešavanja u Nvidia CP i Vsync mogu da reše problem.
 
Poslednja izmena:
Kolko se sećam većina ASUS kartica se reklamira sa nekom tehnologijom, recimo za moju https://www.asus.com/rs/Graphics-Cards/GTX750TIPH2GD5/
Super Alloy Power
...Choke concrete cores eliminate buzzing sound under full load...
Tako da čitaj "features" kad tražiš. A inače može da se pojavi taj zvuk i u napajanju, ili matičnoj. Jedna ista komponenta može da u jednoj konfiguraciji pravi whine, a drugoj ne.
 
Poslednja izmena:
Niste u pravu! Drajveri su pomogli meni i još mnogima. Kako? Kažeš Fps može da utiče, pa dragi moji i drajveri utiču na isti. Npr meni je najčešće pištala u meniju igre, i šta radi drajver, npr identifijuje opterećnost procesora i smanjuje fps ili/i klok. Voltaža, "power" podešavanja i frekvencija isto utiču na tu pojavu, a gle čuda drajveri su opet zaduženi da regulišu iste u zavisnosti od opterećenosti grafe, Fps-a, funkcija koje obrađuje itd.. Može biti i hw problem, tada reklamacija rešava problem, ali nije uvek. Nvidia uvek pokušava da sa drajverima izvlači neki maksimum od grafe u igrama, mereno FPS-om i malom potrošnjom struje, ali često pretera u tome.
 
Poslednja izmena:
Može da utiče i drajver, ali sumnjam da njegovi developeri imaju na umu coil whine kad ga pišu. Da dodam da je meni za matičnu pomoglo isključivanje "C-states" za uštedu energije procesora u BIOS-u.
 
Ma može da se dogodi na svakoj kartici, MB ili PSU. Evo jedan moj poznanik je morao da vrati EVGA 2080 Ti FTW3 zbog toga što je pištala kao ubodeno prase.
 
Niste u pravu! Drajveri su pomogli meni i još mnogima. Kako? Kažeš Fps može da utiče, pa dragi moji i drajveri utiču na isti. Npr meni je najčešće pištala u meniju igre, i šta radi drajver, npr identifijuje opterećnost procesora i smanjuje fps ili/i klok. Voltaža, "power" podešavanja i frekvencija isto utiču na tu pojavu, a gle čuda drajveri su opet zaduženi da regulišu iste u zavisnosti od opterećenosti grafe, Fps-a, funkcija koje obrađuje itd.. Može biti i hw problem, tada reklamacija rešava problem, ali nije uvek. Nvidia uvek pokušava da sa drajverima izvlači neki maksimum od grafe u igrama, mereno FPS-om i malom potrošnjom struje, ali često pretera u tome.

Driver ne moze uticati na FPS u meniju igre. Razlog sto pisti u meniju igre takodje naveden u clanku. Kod viseg FPS-a postoje vece varijacije te vise vibracija.
BIOS karte je zaduzen da regulise frekvenciju i power settings ;)

Coil whine je uvek i samo hardverski problem.

Meni su sve 2080Ti koje sam probao pistale. Strix, FE (dva komada), MSI Trio.
 
Na mojoj staroj konfiguraciji je AMD HD 6950 na Antec TP Trio napajanju pištala, a na nekom Raidmax Cobra nije.

Edit 2: Nije Cobra već Raidmax RX 600AF
 
Poslednja izmena:
Hajmo ovako:
ili pisite kulturno, normalno sa nekim (makar google) argumentima ili cemo svi na godisnji
 
Ne moze driver direktno da utice na coil whine, isto tako zaključavanjem FPS-a se može malo umanjiti što opet nije rešenje jer ga ovaj problem nema, već se samo može prihvatiti. A na pitanje kako kupiti grafičku koja ga nema coil, najviše zavisi od primerka i to je to, možes ubosti pištaljku ili čak neku koja je nečujna, jedino da testiras pre kupovine ako imaš mogućnost. Nisam nikada koristio gornji segment grafičkih, ali low-mid jesam i tu na primer od istog proizvođača, 2 ista modela, jedna se čuje druga ne, tako da nema pravila.
 
Zapravo resenje ima, hotglue po induktorima ih vezuje za PCB i izmedju sebe, te smanjuje vibracije. Ali, garancija cao :D
 
Nazad
Vrh Dno