Šta je novo?

SSD SATA3 problem sa drajverima

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav,
Imam laptop Samsung NP300E5Z, u koji sam skoro ugradio Biostarov SSD S100 od 500gb.
Problem se javlja pri korišćenju laptopa kada se zamrzne sam od sebe, bez ikakve najave, greške, i mogućnosti da bilo šta uradim osim da restartujem laptop "na silu". Isti problem se javlja u toku instaliranja sistema u fazi "Getting files ready for installation", kada dogura do 7-8% i stane.

Ustanovio sam da se zamrzavanje ne javlja kada u BIOS-u isključim SATA GEN3 mod. Tada sam instalirao drajver za SATA AHCI kontroler, kao i Intel Rapid Storage technology ali problem se opet javio. Primetio sam da ima više verzija drajvera ali nijedna nije za Win10 (na samsungovom sajtu ima samo za 7 i 8.1).

Nisam uspevao da nađem slične probleme na netu, pa me interesuje sledeće:

1. Da li može neki drugi drajver da pravi ovakav problem?
2. Da li je pametno da instaliram program koji bi mi automatski instalirao drajvere (poput DriverEasy)? Imao sam loša iskustva ranije sa ovim programima pa ih izbegavam
3. Da li da probam sa verzijama drajvera koji nisu na sajtu?


Hvala unapred
 
Kazes da si postavio iz SATA u AHCI u bios-u, proveri da li ti je TRIM ukljucen a RAPID iskljucen.
Bezi od tih pgm koji ti sami pronalaze driver i instaliraju iste.
Ako si sve dobro odradio, najbolje da jos jednom poskidas sve driver-e rucno, (najsvezije) pa ceo sistem da preinstaliras od pocetka: Chipset, itegrisana GPU, diskretna GPU, LAN, WLAN, Audio, Card Reader, Bluetooth, TouchPad. Uzmi HWiNFO64, iscitaj sve komponente sa njim, pronadji komponentu po komponentu, sve drivere pronaci ces najnovije ovde, evo ti za chipset, HD Graphics 3000...
 
Poslednja izmena:
Hvala na odgovoru. Kako da proverim da li je RAPID isključen?

Trenutno tražim drajvere za SATA-AHCI kontroler koji su u sklopu Intel Rapid Storage technology (Intel Mobile Express Chipset SATA AHCI controller). Poslednja i trenutno instalirana verzija je navodno 11.6, pokušavam da nađem noviju...
I dalje postoji problem. Moguće je da će raditi pod Win8.1 ili Win7, mada sad nisam u prilici to da probam. Ostale drajvere sam osvežio (neke je našao i win update)
 
Ovako je kod mene Samsung EVO 850.PNG, to treba da ti se prikaze u programu od SSD-a.
A, da instaliras samo chipset i HD3000 i ostalo sto sam gore pomenuo a da ostalo povuce win.
Ja instaliram win 10 LTSB poiskljucujem update i nemam nikakavih problema.

Evo kako je kod mene, stari dirver sata.PNG
 
Poslednja izmena:
Koji je ovo program? Samsung Magician? Ako jeste, nemam mogućnost da ga koristim jer imam Biostarov SSD (koji vrv nema ni opciju RAPID)
 
Jeste, EVO 850, da li ti je laptop update-ovan na poslednju verziju bios-a, mozda je tu problem? Imali na site-u ssd-a neki software pa u okviru njega neki update...?
 
Na Biostarovom sajtu nema ni firmvera, niti bilo kakvog softvera za kontrolu SSD. Ne vidim način da updateujem BIOS jer su softver za update sklonili sa Samsungovog sajta pa ne mogu da proverim.

Pogledaću kad budem imao vremena da li će raditi pod W7 ovo sve. Ako ne, ne znam da li bi mi uvažili garanciju jer SSD ne radi u SATA3 modu? Možda sam brzopleto uzeo ovaj SSD dok je bio na sniženju, trebao sam ići na neki "kršteni"...
 
Update bios-a ides preko samog bios-a, trebas skinuti zip file, evo primera.
Ovde su svi NP300E5C, kod svih njih ima razlike u punom nazivu NP300E5C-A05US, vidi kako je kod tebe, sta ti je najslicnije ova zadnja oznaka, proveri koji je bios kod tebe
bios.PNG pa uporedi sa zadnjim na site-u.

Sto se tice update bios-a nije nikakav bauk,
formatiras flash stick u FAT 32 format, zatim stavis na njega BIOS Chipset_WXP_9.3.0.1021.zip (u tvom slucaju nesto ovako). Stavis flash drive u laptop, restrat laptop, kada izadje logo stiskaj taster delete da udjes u BIOS --> udjes u karticu ADVANCED pa u podmeniju Start Easy Flash --> videces gde bude pisalo nesto od ovoga Chipset_WXP_9.3.0.1021 pratis tutorija odavde--> brise stari BIOS, instalira novi, verifikuje-proverava i sam se restartuje, do 06m:50s zavrsava ceo posao i to je to.
Ako i ovo ne resi problem, reklamacija, mada zato noviji bios-i i sluze za raznorazne ispravke.

Trebao si nesto krsteno da uzmes, koliko se secam ranije je predlog bio (otprilike redosledom) negde od bar tipa Kingston A400, Transcend SSD220, 230, SU800, Kingston blue, Crucila mx500 i Samsung 860 evo, Siliconpower od njega bezati, na zalost kao i od Biostar-a. E sada, kao trenutno najbolja kupovina (cena kostanja-dobijeno) se pominje Intel545s ali se tesko ili nikako ne nalazi, a koliko vidim izgleda da su mu cenu podigli.
 
Poslednja izmena:
Skinuo sam program za skidanje BIOS-a ali ne moze da se poveze na server. Jedino mi preostaje da isprobam Biosagentplus sto se toga tice.

Javljam sutra kako sam prosao. Hvala Neso puno na pomoci do sada. Znao sam da cu mozda proci ovako kad kupujem noname stvari, pre ovoga sam kupio nekoliko Kingstonovih SSDova od 120gb koji besprekorno rade i na starijim masinama od mog laptopa.

Pisao sam i Biostar-u direktno, mada mislim da ce se ograditi i okriviti moj bios ili drajvere. Svakako cu javiti sutra sta sam uradio.
 
Mislim da sam rešio problem. Nabasao sam na drajvere za SATA-AHCI kontroler za HP laptopove iz 2015, instalirali su se bez problema i izgleda da sad sve radi. Isprva sam mislio da neće biti kompatibilni i da će mi se instalirati neki HP-ov specijalizovani softver, ali jedino što je HP uradio setup-u je da je dodao svoj end user licence agreement i to je to. Ranije se laptop zaglavljivao tokom (de)instalacija pojedinih programa, sada to nije slučaj ali ću videti kako će funkcionisati u narednom periodu.
 
Ja sam stavio Biostar 120GB SSD u HP star preko 10 godina, sa 2gb ddr2 ramom haha, i radi bez greske ili bilo kakvih driver-a na Win 10 poslednji.
Do Biostara- itd nije sigurno, nego do tvog lap top-a koji si vidim i resio :)
 
Ја сам дуго планирао SSD и скоро купио па сад бацам поглед на ову тему јер нисам никакве драјвере убацивао а не знам ни шта је помињано тримовање. Грешим?
 
Ја сам дуго планирао SSD и скоро купио па сад бацам поглед на ову тему јер нисам никакве драјвере убацивао а не знам ни шта је помињано тримовање. Грешим?
Ako si ukljucio AHCI mod u BIOS-u to je to. TRIM je nesto poput defragmentacije za SSD, udji u cmd i ukucaj

Fsutil behavior query DisableDeleteNotify

Ako dobijes rezultat 0, to je to, ukljucen. U suprotnom, ukucaj set umesto query i dodaj 0 na kraju i to je to. Ne moras vise nista da ubacujes od drajvera.

To je sve automatski podeseno ako si na win8 ili win10.

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
AHCI ми је укључен у последњих бар пет генерација плоча. Кад користим windows, то је 10 на том ССД-у, иначе је 95% линух. Пробаћу касније.
 
Nešto sam pisao šta treba uraditi kada se ubacuje SSD pa eto da podelim sa vama:

weer.PNG
 
Nešto sam pisao šta treba uraditi kada se ubacuje SSD pa eto da podelim sa vama:

Pogledajte prilog 267107
Prvo pa muško. AHCI je SATA mod, Znači SATA može da bude AHCI ili IDE ili RAID ali je još uvek SATA.
Hibernacija, potrebna za power saving- sleep/hibernate/hybrid sleep, ako se to ne radi onda samo zauzima mesto na disku i ne radi ništa tako da nema uticaja na "trošenje" SSD-a.
Svi moderni windows, W7 Sp1 pa nadalje prepoznaju SSD i uključe Trim a isključe defragmentaciju ali nije na odmet proveriti. "Optimize" nije klasičan defrag nego samo trim komanda, nema potrebe da se isključuje. Mnogim novim SSD-ima ni to ne treba, sami to rade.
Gašenje, SSD je toliko brz da nema potrebe da se isključije, jedino što puni stavku "Startup" pa neki programi spuste health %. Takođe može da pokvari Power saving mode.
 
Nazad
Vrh Dno