Šta je novo?

HGST disk spin down/spin up problem

ivanbass1

Čuven
Učlanjen(a)
25.04.2016
Poruke
11,114
Poena
765
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 5700X, LC-CC-120
Matična ploča
AsRock X570S PG Riptide
RAM
Kingston 2x16GB 3400MHz CL14
GPU
AsRock Challenger Pro 6700 XT
Storage
Kingston A2000 1TB, Toshiba P300 3TB
Zvuk
HyperX Cloud II Wireless
PSU
Seasonic Core 650 GM
Kućište
NZXT S340 Elie
Monitor
AOC CQ32G1
Miš & tastatura
Logitech G502, HyperX Alloy
Ostale periferije
Mac Mini M1 16/512
Laptop
Macbook Pro M1 16/512
Tablet
Galaxy Tab S7
Mobilni telefon
XIaomi 12X
Pametni uređaji
-Galaxy Watch 3
-Mi Band 5
-Mi Band 4
-Mi Smart Humidifier
-Mi Air Purifier 2S
-Mi Air Purifier 3H
-Mi Mop Pro
Pristup internetu
  1. Optički internet
Model diska je TT5SAE500, izvadjen iz laptopa.

Na nekih 15-20s (i u toku koriscenja) HDD uradi spin down, pa spin up i nastavi da radi. Za mesec dana je nakupio 47.000 Start/Stop count. Nije greska u ocitavanju, cuje se kako na 15-20s odradi spin down i spin-up.

Nije do podesavanja u Windowsu. Probao sam zamenu sata kabla i konektora za napajanje, update-ovao bios i windows. Proban je i na drugom racunaru. U svakom slucaju je isto, na svakih 15-20 sekundi radi spin down pa spin up.

HD Sentinel pokazuje 100/100 i nema nikakvih gresaka, disk je koriscen svega 100 dana. Kontaktirao sam podrsku WD-a, disk je van garancije, istekla pre pola godine.

Jel imao neko slican slucaj? Probacu da flesujem novi firmware, mada nisam uspeo da nadjem, na sajtu pise da ih kontaktiram, sto sam i uradio.
 
Jesi probao sa podešavanjem AAM/APM ? Trebalo bi da CrystalDiskInfo ima mogućnost
 
Nisam, naveo sam sve sto sam probao da uradim. AAM podesavanje mi je zakljucano, APM je otkljucano i iskljucio sam, nakon toga ni jednom nije uradio spin-down, evo vec par minuta, a radio je redovno na 15-20sec. Izgleda da je do toga bilo, videcemo koliko ce izdrzati s obzirom da je imao 47k start/stop count za mesec dana, mada mu health i performance stoje na 100%.

Bench forum je zakon :)
 
Probaj restart. Mnogi vraćaju podrazumevane vrednosti. Ako vraća, moraćeš u startup ili kako već da pozivaš.
 
Pri restartu nije resetovao podesavanja, ali pri iskljucivanju i ukljucivanju jeste.

Sam CrystalDiskInfo ima opciju da se ukljucuje sa sistemom i u Functions>Advanced Feature postoji opcija da automatski pri paljenju podesi APM na ono sto je pre toga bilo podeseno. Auto AAM/APM Adaptation.

Takodje sam stavio i Wait Time at Startup na 0, podrazumevana vrednost je bila 30, onda se pri ukljucivanju disk za tih 30 sekundi 2-3 puta uradi spin-down i spin-up.

Hvala najlepse na pomoci.
 
Koji ti je tacno model u pitanju? Mozda bi mogao firmware da se modifikuje, tacnije APM. Ja sam imao takav problem i resio sam sa quietHDD, mali je programcic i kad se namesti da se dize u Start up, ne klikce uopste. Ali ti vidi ako uspes i sa ovim Hitachi Feature Tool da direktno u firmware-u sredis.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno