Šta je novo?

Homemade NAS kao multimedia i arhiva, sta odabrati, koje komponente, koji OS?

todor85

Poštovan
Učlanjen(a)
05.12.2014
Poruke
6
Poena
51
Pozdrav drustvo,

imam nekoliko pitanja i nedoumica, pa ukoliko je neko u mogucnosti da da neki savet i preporuku na bilo koji deo ovog mog malog projekta, zaista bih bio zahvalan. Naime ideja je da sastavim jedan homemade NAS koji bi se koristio u 90% slucajeva kao multimedia storage sa Plex serverom, gde bi mahom bili 480/720P fajlovi, a Plex clienti bi bili Chromecast 2 uredjaji po televizorima, dok preostalih 10% bi bilo korisceno za backup mojih radova (graficki dizajn), ali bi to bila vise arhiva, tj. tu bi odlagao fajlove za zavrsenih projekata, one sveze fajlove <6 meseci starosti, bi drzao na svom racunaru i Dropboxu. Dakle u najnajgorem slucaju ovaj NAS bi radio streeming na 2 devica istovremeno.

Jedna od vaznijih parametara su i dimenzije, dakle finalni uredjaj mora biti sto manjih dimenzije, kako bi se ambijentalno ukolpio na mesto na kom ce se nalaziti, i to nije problem generalno (imam vec nekoliko sjajnih pikova za mini kucista) ali suzava pretragu na mini-itx ploce, ali i velicinu napjanja itd

Dakle to bi bile neke moje potrebe, i ja sam generalno trazio fabrikovanu varijantu nekog povoljnijeg NAS uredjaja, takodje prateci Plex-ovu listu kompatibilnih NAS uredjaja, i za one povoljnije kompatibilne odgledao reviewe, ali bas nisam bio odusevljen, a ono sto je radilo okej kosta recimo 450 eura plus diskovi, sto nas dovodi i do jos jednog kriterijuma a to je budzet, naime moj neki orjentacioni budzet bi bio oko 450-500eura, ali u kombinaciji sa diskovima.

E sad, ja jesam uradio domaci i malo istrazivao, pa sam tako koristio gore pomenuti dokument sa Plex kompatibilnim NAS uredjajima, i pratio sam neki obrazac procesora koji se ugradjuju u te fabrikovane uredjaje, a podrzavaju 480/720P streeming, a u nekim slucajevima i 1080p, a uporedo sam trazio sta je dobavljivo od tih procesora a da se uklapa u budzet. Kao rezultat tu su sledeca sledeci proecesora, koji su mi dobavljivi u varijnati gde su integrisani na maticnu plocu i cena je recimo u rasponu 70-100 eura za maticnu plocu sa integrisanim nekim od sledecih procesora.

Intel Celeron J3355 (70e)
Intel Celeron J3455 (85e)
Intel Celeron J4105* (100e)
Intel Celeron J4205* (120e)

*Napomena nisu korisceni ni u jednom od uredjaja sa liste, ali su u slicnom cenovnom rangu, sa nesto boljim performansama.

Ali tu postoji jos jedan detalj vezan za maticne ploce, recimo prve dve 3355, 3455 , su na AsRock maticnoj ploci koja podrzava DDR3 notebook module (so-dimm), max 16gb, dok je recimo 4105 takodje AsRock ali DDR4 do max 8gb. Pa je tu sledece pitanje koliko ovo moze da ima uticaj? Kapiram ja da je DDR4, sto brzi, sto vise gb rama najbolja opcija, ali pitanje je koliko ce se zapravo osetiti razlika u koriscenju u skladu sa tim mojim potrebama. Koliko sama brzina memorije moze da ima uticaj u praksi za ove potrebe, i sta je bolje da li 16GB DDR3 1866mhz, ili 8GB 2400mhz (max)? Ni jedna od ploca ne podrzava ECC memoriju.

Naravno ovo je jedno od pitanja, sta bi vi preporucili, neki od ovih, ili nesto cetvrto, opet naravno da odgovara budzetu, malom kucistu, slabom napajanju, ali i korisnickim potrebama. Naravno ja sam inicijalno ciljao na maticne sa integrisanim CPU zbog toga sto je povoljnija opcija od kupovine pojedinacno tih komponenti.

Ostatak setupa bi manje vise bio SSD za kesiranje, samo 4105 i 4205 maticne imaju m.2, sto bi bila prednost zbog velicine kucista, i 2 standardna diska, mozda WD RED serije ako se uklopi u budzet.

To je bio deo sto se tice hardwara, ostaje jos softwarski deo ....

FreeNAS, unRAID ili nesto trece ? Dakle ponavljam od gore, Plex je 90% radne aktivnosti, unRAID se placa ali postoji Plex server za tu platformu, na FreeNASu se pokrece preko Dockera, to je manje vise ono sto sam nashao kao cesto koriscene opcije, ali mozda neko od vas ima iskustva sa nekim drugim boljim OSom za ovu namenu? Ja trenutno imam neki povezan sistem funkcionisanja sa Sonarrom, Cardigannom, uTorrentom i Plexom, to odlicno radi i u sustini plan je da taj setup prenesem na taj novi NAS uredjaj.

U sustini to je sve, pa zaista unapred hvala sa bilo kakvim savetom, preporukom za bilo koji deo. Pogotovo ako neko ima slicno iskustvo, voleo bih da ga prenese. Hvala
 
Ja sam prvobitno koristio Intel Nuc6cay (celeron j3455) za istu namenu, pa kasnije uzeo noviji model sa i5 procesorom. Ali za sve navedeno i taj j3455 model je sasvim dovoljan. Dimenzije racunara su takve da moze da stane samo jedan 2.5" hdd. Ima m.2 slot ali je zauzet sa wifi karticom, i mislim da jedino wifi kartica podrzana na tom slotu. Zvanicno je podrzano samo 8GB DDR3 memorije, ali zapravo radi bez problema sa 16GB (2x 8GB). J3455 podrzava hardverski video encode/decode QuickSync 4K@60 za h264, hevc i vp8.
 
Ja sam do skora bio u varijanti sam-svoj-majstor™, tj. furao sam DIY-NAS ~6 godina, a prelazim na RackMount QNAP за par dana.

Prvo da navedem neke okvirne stvari oko komponenti koje sam imao:

1) Athlon2 + mITX ploča + WD red diskovi - provalio da imam data corruption zbog swRAIDA, pa sam prešao na
2) Xeon + mATX ploča + ECC Ram + WD red diskovi - radilo solidno, dok nisam prezuzao broj SATA slotova na ploči
3) i7-4770 + mITX ploča + LSI MegaRaid 9271-8i - radilo odlično dok nije zafalio 10G lan
4) SuperMicro iTX ploča + ECCram + Megaraid 9271-8i + SSD za cache - radilo fantastično dok mi nije pukao OpenMediaVault, pa sam izgubio 6h na ponovno podešavanje mašine

Nakon 6 godina i 4 konfe, moja srdačna preporuka za sve je da idu na namenske uređaje (QNAP, Synology, i sl).
Zbog, cene, maintenancea, itd...

Ako ti treba NAS koji bi samo gurao plex (ili čak i plex u kombinaciji sa ostalim navedenim softverom (sonarr, lidarr, couchpotato, transmission, itd), mislim da bi pravi izbor za tebe bio: QNAP TS231P. Cena mu je ~200€

WD Red 6TB diskovi mogu da se nađu za 150€, dva komada (pa biraj da li ćeš JBOD, RAID 0, RAID 1) su 300. Znači upadaš u budžet.

SODIMM od 8GB ti je 40€ i to ti otvara mogućnosti za virtualizaciju pa da dižeš sve servise na VMovima, ili da koristiš QNAP aplikacije.

Ako si raspoložan za tu varijantu, možemo da pričamo dalje na tu temu.

Ako si i dalje u varijanti da ideš na DIY, srdačan savet da ideš na neki 2C-4C procesor, 8GB rama i RAID karticu. Onda možeš da ubaciš OpenMediaVault koji nativno podržava plex.

P.S. Varijante NUCova, optiplexa, isl, nisu za NAS i izbegavaj ih.
 
Pazi ja sam do pre mesec dana za iste namene oko godinu dana koristio neki prastari Atom D410 sa 4GB DDR2 RAM-a i radilo je sve pristojno. Na njemu sam imao instaliram OMV 4 i njihov addon za Plex, a kasnije i Plex u Docker-u.
S obzirom da pristojno nije bilo dovoljno dobro, pre mesec dana sam nabavio ASRock J5005-ITX. Istina je da je za taj čipset Intel stavio ograničenje od 8GB, ali u praksi ploče prepoznaju i do 32GB-a DDR4 RAM-a. Ja sam lično ubacio jedan štap od 16GB i proradio je iz prve bez ikakvih problema. Može se desiti da neki memorijski modul nije kompatibilan, ali to je prosto tako, mislim da ti se to može desiti i sa štapom od 8GB isto. Jedini potencijani problem kod ovog čipseta je što ne podržava Legacy boot u BIOS-u, tj. podržava samo UEFI. Ja sam to rešio tako što sam instalirao novi Debian, pa iz njega OMV (novi OMV će verovatno izaći za 5 meseci i moći će da se instalira samostalno). Inače M.2 slot na ovim pločama je samo za WiFi što je neko već i spomenuo.
 
pre mesec dana sam nabavio ASRock J5005-ITX.

Koji chipset i cija je lan kartica?

@ Todor 85

Najbolje bi ti bilo da uzmes "stand alone media player" za gledanje filmova na tve-u.
U ovom slucaju mozes da gledas i gotov ili sam da napravis od najjeftinijih dijelova - serija/marke.

Medjutim, bolje da si stavio u temu medju hdd/ssd tred-ove...
 
I kakve su sekvencijalne brzine od pC-a do Nas-a i nazad?
Jesi li testirao sa ssd-ovima?
 
Ne mogu ti dati te informacije pošto nisam merio, ali nisam ni relevantan s obzirom da sam na 100megabitnoj mreži.
 
Dizem prastaru temu iz mrtvih, ali da li bi neki Synology DS zavrsio posao out of box za media server i povremeni torrent uz LG webOs televizore?
 
Svaki, ali ne i za nešto više.
 
U smislu ozbiljnijih funkcionalosti tipa replikacije diska na disk zbog bekapa i to, ili? Onda mi ~150e za media server i nije neka pametna kupovina jer mogu da uzmem i neki "ne brendirani" za manje novca..
 
za 150e bez diskova uglavnom imas neke ARM sakate NASove, bilo Synology,bilo Qnap. To je bas entry-level,tipa samo bekapi i eventualno nesto malo multimedije. Za te pare ako mozes napravi 4core/8gb rama OMV i ubaci diskove pa vidi.
 
Ako imaš predznanje Linuxa, samo napred sa OMV-om, biće ti super.
Ako pak nisi u toj priči, izbegavaj custome made NAS servere, to nije out-of-the-box rešenje i traži znanje. Ili da ga uzmeš, napuniš sa diskovima, a da ti neko podigne OMV, setuje sve što treba, a ti ga na dalje koristiš i ne pipaš ništa. Radiće ti okay, ali ne bi trebalo ni update da radiš, jer ima situacija kada ne radi automatika.
 
Iskren da budem ne razumem se bas nesto najbolje u devOps stvari, a nisam nikada imao prilike da cackam ni jedan NAS.
Msm, najvise bih voleo da bude ***** proof i da mogu da se zakacim na njega i pustim torrent da se skida i kada zavrsi da mogu da gledam sa TV-a i to je to :D
 
Onda samo neko od gotovih rešenja, QNAP/Synology ili nešto treće (ali ja ne bih dalje od ova dva).
Oni sa razlogom koštaju solidno više nego da kupiš sličan hardver i instaliraš neki od besplatnih dedicated NAS OS-a, kao što je npr. OMV ili FreeNAS, zato što su napravljeni tako da prosečan korisnik koji ne poznaje osnove Linux-a (zato što svi NAS operativni sistemi su neki od custom made Linux distroa) može bez problema da ga koristi. To košta, ali veruj mi, vredi (probao sam da napravim diy NAS i zažalio).
 
Narucio sam Synology DS120J, entry model sa jednim diskom i sad gledam neki wd red od 4tb ili vise.
Nije kao da mi treba neko bekapovanje i replikacija podataka pa da jurim sa 2 i vise diskova, a i razlika u ceni je solidna. DS120j je 100e, DS220j je 165e
 
Ala su ih izbusili ovaj put. Ocigledno da bas dosta gadjaju QNAP, kao pre neku godinu Synology.
 
Da li je neko razmisljao o Windows NAS resenju, ili Ubuntu, bez ovih komplikovanih TrueNAS peripetija (mada mozda i nije vise peripetija). Znam da Windows ima Storage Spaces koji deluje ok na papiru, a lako je sve namestiti. Cak i obican Windows 10 Pro ga podrzava plus ima gomila media servera za Windows. Generalno sve bi to mnogo lako moglo da se namesti pod Windowsom.
 
Ja mogu da preporučim Unraid. Sjajan OS za DIY NAS, na koji sam prešao nakon ~5 godina korišćenja OMV-a. Koristim ga nekih 6 meseci. U pitanju je komercijalno rešenje sa trialom od 30 dana. Pokreće se sa USB fleš memorije i učitava u RAM. Lako se podešava, a radi stabilno.
 
Da,pretpostavljam da se lakse podesava od OMV-a, ali cisto sumljam da radi stabilnije od Debiana. Sto se tice ubuntu-a, nema potrebe,ako ti treba noviji kernel ucitas ga preko omv-pluginova i fakticki dobijes kernel 5.11 iz ubuntua. Dosta stabilno radi, kod mene na oko 10ak masina.
 
Mnogo više problema sam imao sa OMV tokom godina. Prilikom ažuriranja nekog plugina, dešavalo mi se da više neće da bootuje. Ili da provedem sate sa podešavanjem permisija ili dockera i slično. Okej, besplatan je, ima stvarno puno opcija i za većinu potreba je odličan.

Sa Unraid nisam imao baš nikakvih problema i mnogo je lakši za podešavanje, a podjednako moćan. Sviđaju mi se i mogućnosti virtuelizacije, kao i hardware passthrough. Podizanje docker containera je značajno olakšano i brzo.

Dopuna: Unraid je generalno zahtevniji po pitanju hardvera u odnosu na OMV. Preporučujem dodatni HDD (ili dva) za parity, kao i SSD (ili dva) za cache drive. Ako performanse prilikom upisa nisu prioritet, SSD se može koristiti za skladištenje docker containera i virtuelnih mašina (ja koristim SSD od 120GB za to).
 
Poslednja izmena:
Mnogo je to komplikovano za osnovne NASove, gde imas 2-4 diska, ako treba da dodajes jos 2 ssda za kesing(moraju oni u RAID1 da ne bi izgubio podatke logicno), onda sve to dosta uvecava.
OMV na flesku, dva diska u ZFS RAID 1 i vozi.
 
Za unraid ZFS valjda preporučuju i ECC ram, što znači i ostatak hardvera skuplji.
 
Preporucuju ECC za svakoga sa podacima, ne nuzno zfs. Ali ako vec nemas onda vozi tako.
 
Slažem se. Ja lično nemam redundansu za caching drive.

ECC RAM, barem DDR3 je trenutno jako jeftin. Pre neki dan sam uzeo 32GB (8x4GB) ECC DDR3 za 4000din. Samo mora ostatak konfiguracije da ga podržava...
Za unraid ZFS valjda preporučuju i ECC ram, što znači i ostatak hardvera skuplji.
Unraid je po defaultu XFS, dok se ZFS može podesiti opciono. Može da radi i sa non-ECC RAM, mada, kako reče ness1602, ECC je uvek preporuka u NAS sistemima.
 
Poslednja izmena:
Pre više godina sam napravio custom NAS koristeći i5 6. generacije, Asus microITX ploču, M.2 SSD za Centos (zbog prostora u kućištu), 9211 SAS passthrough controller, 6x4TB WD RED, sve spakovano u DS380. Pre toga sam se patio sa FreeNAS, nisam siguran zašto ali sam stalno imao problem sa pristupom fajlovima. Mašina mi služi kao plex, pihole, http dev server, bekap lokacija, uglavnom raspoređeno po dockerima. Imao sam po firmama jako loša iskustva što sa Synology (zbog http servera koji mi je trebao), što sa QNAP (što su prespori) što sa WDMyBook (prespori, nepouzdani). Ovaj mi radi već 5-6 godina. Mana je što bi mu dobro došao neki management gui, ako znate sa linuxom nije problem preko terminala ali bi svakako olakšalo neke stvari. Takođe naći dobro miniItx kućište koje prima dosta diskova može da bude problematično.

U međuvremenu su se pojavili unraid, freenas se merdžovao sa truenas, ali nisam ih isprobavao.
 
Pa kakav ti je bio onaj Cockpit?
 
Nazad
Vrh Dno