Šta je novo?

CPU ventilator torira

sonetpro_kg

Cenjen
Učlanjen(a)
15.02.2012
Poruke
550
Poena
180
Moja oprema  
CPU & Cooler
amd ryzen 5600
Matična ploča
MSI B550 gaming plus
RAM
32GB
GPU
Sapphire Pulse RX 6800 16GB
Storage
Kingston kc3000 512gb
Zvuk
Sound Blaster Z
PSU
Antec HCG650 Gold
Kućište
RAIDMAX Sigma
Monitor
Gigabyte M32Q
Kupio sam msi b450 tomahawk i ryzen 2600 i hladim ga sa hyper 212evo.
To normalni radi, ali čim malo podignem takt procesoru dolazi do stalnog ubrzavanja i usporavanja rada ventilatora na kuleru. To se dešava na svakih par sekundi. To ubrzavanje je možda 200-300rpm.
Dok podešavam krivu ventilatora u biosu to se ne čuje. Podesim tako broj obrtaja, sve deluje ok i čim izađem iz biosa opet isto, nonstop toriranje.
To se dešava i kad je uklljučen i isključen cool'n'quiet.
Instalirao sam bio msi command center pa sam ga obrisao da ne pravi neki problem, ali je opet isto.
Ne znam da li da radim update biosa, da podignem opet sistem.


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Za pocetak, uradi update biosa na posljednu verziju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod mene sa istim kombom sve radi ok na defaultu. Menja on obrtaje po potrebi, ali to mi je nečujno. Inače takav rad mi je imao izduvni vent pa sam ga ograničio na 1200rpm. Naravno bios je poslednji.
 
Poslednja izmena:
Ima Tomhawk-a neki problem sa krivom u biosu, testirano na nekoliko verzija biosa, negde sam pisao kako sam ja rešio problem, kada nađem okačiću ovde.

Edit: https://forum.benchmark.rs/showthread.php?442644-MSI-B450-Tomhawk-fan-speed-problem

Hvala na informaciji.
Ja sam probao da namestim ventilatore preko MOS (naponske jedinice). Tako radi bez tog toriranja, ali nije bas precizno iz razloga sto se naponska jedinica i cpu razlicito zagrevaju. Pri cpu stress testu u aidi cpu ima vecu temperaturu za 20 stepeni. Ali na primer pri instalaciji igre koja je jako kompresovana(repack verzije) ist ose zagrevaju. Ali tu je onda problem sto se procesor po zavrsetku nekog procesa brze ohladi a ventilator i dalje ostaje da radi na velikom broju obrtaja jer se naponsak sporo hladi.
 
Bese problem do xmp profila, kada je ukljucen a-xmp koristi nekedrugacije profile. Prvo prebacis profil za hladjenje na standard, snimis podesavanja i restart pa onda probaj dalje.
 
Još uvek imam ove probleme. Nisam mogao nekoliko dana da isprobavam jer mi je crklo napajanje.
Uradii sam update biosa, menjao power profile, štelovao krivu ventilatora. Znači samo na stock brzini od 3,4 ghz radi ok. Čak sam isključio a-xmp profil. Doduše ram sam stavio na 3000mhz. Koristim win 10 enterprise 1809 bild.
Na nekim klipovima sam video kod drugih ploča da može da se namesti vremenski interval ubrzavanja i usporavanja ventilatora. Kod MSI je ide od 0.1-0.7s, a kod drugih može i nekoliko sekundi.


Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno