Šta je novo?

Nokia 8.1

pshnd

Banned
Banovan
Učlanjen(a)
09.01.2011
Poruke
2,643
Poena
335
Network Technology
GSM / CDMA / HSPA / LTE
2G bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2
3G bands HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
4G bands LTE
Speed HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps
GPRS Yes
EDGE Yes
Launch Announced 2018, December
Status Available. Released 2018, December
Body Dimensions 154.8 x 75.8 x 8 mm (6.09 x 2.98 x 0.31 in)
Weight 180 g (6.35 oz)
Build Front/back glass, aluminum frame
SIM Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
Display Type IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors
Size 6.18 inches, 95.3 cm2 (~81.2% screen-to-body ratio)
Resolution 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~408 ppi density)
Protection NEG
Platform OS Android 9.0 (Pie); Android One
Chipset Qualcomm SDM710 Snapdragon 710 (10 nm)
CPU Octa-core (2x2.2 GHz 360 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 360 Silver)
GPU Adreno 616
Memory Card slot microSD, up to 400 GB (uses SIM 2 slot)
Internal 64 GB, 4 GB RAM
Main Camera Dual 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS
13 MP
Features Zeiss optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR
Video 2160p@30fps, 1080p@30fps (gyro-EIS)
Selfie camera Single 20 MP, f/2.0, 0.9µm
Video
Sound Loudspeaker Yes
3.5mm jack Yes
- Active noise cancellation with dedicated mic
Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
Bluetooth 5.0, A2DP, LE
GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS
NFC Yes
Radio No
USB 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go
Features Sensors Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass
Battery Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery
Charging Fast battery charging 2A/9V (18W)
Misc Colors Blue, Silver, Steel, Copper, Iron, Steel
Price About 400 EUR
Izvor: GSMArena

50f0a684eb881b450cb5c285be0ddc9a.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Iiiii stiže krajem nedelje. [emoji16]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Ti bas volis Nokiu cim si promenio toliko modela. [emoji4]

Zbog cega si odlucio da uzmes 8.1?
 
Ti bas volis Nokiu cim si promenio toliko modela. [emoji4]

Zbog cega si odlucio da uzmes 8.1?
Mislim da si me pomešao sa nekim. [emoji16]
Zadnju Nokiju sam imao Lumiju 630 pre 4 godine, a od tada samo P9 lite, Honor 8 lite i Mi A1 koji još koristim. [emoji846]

Kontam da će posle Mi A1 ovo biti sasvim ok nadogradnja na nekih godinu i po. Možda su mogli da se iskese pa da stave 6GB RAM, ali šta sad... Tu je sasvim solidna kamera sa OIS, Android One, veoma dobar ekran... Poslužiće lepo u tom periodu. [emoji846]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Precenjeno.

Okej, 320e na oglasima, nije toliko strasno, ali je opet precenjeno.
 
Precenjeno.

Okej, 320e na oglasima, nije toliko strasno, ali je opet precenjeno.
Ja sam ga poručio iz Gigatrona, k'o i A1. Oglasi me ne zanimaju. [emoji846]
Da li je precenjen? Možda i jeste, ali s obzirom da ću ga koristiti duži period biće mi sasvim ok. [emoji846]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Imao si dosta bolje telefone za taj novac, Meizu 16, Mi 8, LG G7, isto u domacim radnjama. Nokia 8.1 je high-midrange telefon po ceni flagshipa drugih (i ne mora kineskih) proizvodjaca.

Svakako ce da posluzi svrsi, SD 710 i stock Android, baterija nije mala, 4GB rama, okej fon.
 
Poslednja izmena:
Imao si dosta bolje telefone za taj novac, Meizu 16, Mi 8, LG G7, isto u domacim radnjama.
I svi padaju kod mene na jednom od najbitnijih kriterijuma - Android One. [emoji6]
To mi je prva stavka po prioritetu, za tim da dolazi sa zadnjim aktuelnim sistemom da bih bio miran tih godinu i po do dve, a onda što kvalitetnija kamera.
Ovaj je bio jedini koji ispunjava sve uslove. :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Od navedenih je jedino Mi 8 malo bolji, mada i ja bih verovatnije isao na Nokiju.
 
Od navedenih je svaki daleko bolji.

@pshnd

Naravno, svako ima svoje afinitete, ako je Android One must-have, to je to :)
 
Poslednja izmena:
Od navedenih je svaki daleko bolji.
I opet ni jedan ne ispunjava sve tražene uslove. [emoji6] Različite su nam svima potrebe tako da ako su na papiru bolji možda neće biti bolji određenom korisniku. [emoji846]

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
@pshnd Izvini ja sam nesto pobrkao. Znam da ima jedan forumas koji bas voli Nokia telefone i cesto ih menja.

Mozda si mogao da sacekas Nokiu 9 (pod uslovom da ima AndroidOne kad ti je bitna stavka) ako vec menjas telefone na 2god. [emoji846] Verovatno nece biti neka preterana razlika u ceni.
 
@Bobajakuda Pitanje je da li će uopšte biti kod nas, a još će me i ovaj koštati 50.000 din što mi je baš maksimum maksimuma koji bih mogao isplatiti u neko dogledno vreme. [emoji846]


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Uzeo sam ovaj telefon pre mesec dana u mts-u i bas sam zadovoljan. Kamera mi je bolja nego na prethodnom telefonu (huawei p10), baterija nenormalna, nikad nisam punio tel na dva dana sa mojim korišćenjem, gura preko 7h sot-a. Ne znam kako da postavim sliku potrosnje baterije.
 
Od navedenih je jedino Mi 8 malo bolji, mada i ja bih verovatnije isao na Nokiju.
Ovaj model ne moze da se poredi sa Mi8 ni po cemu. [emoji4]
Ali covek je naveo svoje kriterijume koje mu 8.1 savrseno ispunjava i to je to. Suludo bi bilo da kupuje nesto sto mu ne odgovara. [emoji4]
 
giphy.gif

76c58bfed73cc1727afd8f3fa2d0060e.jpg


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Otvaraj masinu, sta cekas. [emoji14]
Vidis da je i na slici na kutiji sakriven notch, kao da im ti vodis marketing. [emoji23]
 
Otvaraj masinu, sta cekas. [emoji14]
Vidis da je i na slici na kutiji sakriven notch, kao da im ti vodis marketing. [emoji23]
Hahahh! Baš je to i kolega Arkan sa MS foruma prokomentarisao kad sam mu poslao poruku. [emoji23]
Inače je po difoltu skriven što je meni ekstra. [emoji16]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Nije baš prošlo puno od kako sam uzeo telefon, ali mogu napisati veke prve utiske o uređaju. Pa evo u kratkim crtama prvih utisaka, a i malo poređenja sa Mi A1. :d

Dizajn
Ako pogledam zadnju stranu, definitivno najlepši telefon koji sam do sada posedovao. Kod ovog mi je prvi put baš baš žao što moram da ga držim u masci. Možda da umesto Nillkin Scrbu/Frosted ipak nabavim jednu lepu providnu i uživam... Izrada je zaista vrhunska i tu nemam zamerki. Notch sam prvi dan držao sakriven, ali sam sledećeg probao da ga koristim sa prikazanim i već posle par sati ga više nisam ni primećivao. No i dalje smatram da je sam telefon mnogo lepši kada se notch ne vidi. :) Zatim mogao bih možda zameriti i nedostatak LED notifikacije, ali kada sam mogao par godina da koristim Glance bez problema mogu i Ambient display. :D
Jedina prava kritika koju imam na dizajn je... da, izbočina kamere. Razumem i OIS i sve, ali mislim da nije morala baš tolika da bude. Trenutno na telefonu držim debelu silikonsku masku i čini mi se da malko viri čak i van nje.

Ekran
U poređenju sa onim na MI A1, koji mi je bio sasvim ok, ovaj ima toliko jake boje da "prži oči k'o mekike". :lol:
Naravno ne kažem da je to loše jer zaista sve lepo izgleda na njemu, ali mi je trebalo malo da se naviknem. Gledao sam malo i neki HDR sadržaj na YouTube i baš sam se iznenadio kako sve to izgleda. Još sam se i iznenadio koliko svetao može da bude, čak svetliji i od A1 koji mi je čak nekada bio prejak. Jedino što mi automatsko osvetljenje nekada omaši, ali mislim da će se to vremenom srediti kao i na A1 kada je došla Pita.

Kamera
Za sada još uvek se igram sa stock, ali nabacio sam i Gcam čisto da vidim kako radi. Mogu reći da me je i stock kamera veoma prijatno iznenadila. Okačiću nešto fotki na temi određenoj za to kada napravim neke zanimljive. Za sada mi je live bokeh mod veoma, ali veoma interesantan! :D

Zvuk
Pri razgovoru na slušalici baš baš glasan. Donji zvučnik se po mom mišljenju previše trudi. Glasan jeste, kvalitetan jeste... do polovine. Preko toga je samo užasno glasan i dolazi do distorzije zvuka. 3.5mm sam odmah isprobao sa mojim JBL T210 slušalicama (njegove nisam ni izvadio iz kutije, ali vidim da su slično odrađene kao ove JBL) i nisam primetio da je išta lošiji od zvuka na A1, a pošto je Xiaomi iz nekog razloga odlučio da jednim od apdejtova stiša zvuk (pisali smo o tome na temi o Mi A1), čak je na N8.1 i glasniji sa nešto dominantijim basom.

Baterija
Sa baterijom sam za sada imao dva različita slučaja. Stavljanje na punjač sa preostalih cca 25%, 22h ukupnog rada i 7h rada ekrana, a i sa 3% uz 17h ukupnog rada i 5 i po sati rada ekrana. Jedno je bio pretežno WiFi, a drugo kad sam bio od 10h do 17h na sajmu knjiga i sve vreme na 4G. Znači sasvim će biti ok za moj tempo korišćenja, ali ništa čime bi telefon mogao previše da se pohvali. Možda će biti nekih promena vremenom uz adaptive battery, ali videćemo još. :)

Sistem
Android One. Kraj. Haahahaha! :d
Šalu na stranu, radi očekivano. Brz, stabilan, čim sam ga uključio prvi put zalepio mi je jedan apdejt... Jedino što bih im malo zamerio je što su mogli za ove pare da se opruže za 6GB RAM i na Globalnoj verziji, ne samo na X7, ali šta'š... Oprostiću im zbog kamere i dizajna, a i znam da će meni 4GB biti dovoljno. Svakako mislim da sve posle ovog u tom segmentu NE SME imati manje od 6GB RAM. :)
 
Poslednja izmena:
5ddd910bf3387d5e780bef18c30a3dcc.jpg


Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Nije baš prošlo puno od kako sam uzeo telefon, ali mogu napisati veke prve utiske o uređaju. Pa evo u kratkim crtama prvih utisaka, a i malo poređenja sa Mi A1. :d

Dizajn
Ako pogledam zadnju stranu, definitivno najlepši telefon koji sam do sada posedovao. Kod ovog mi je prvi put baš baš žao što moram da ga držim u masci. Možda da umesto Nillkin Scrbu/Frosted ipak nabavim jednu lepu providnu i uživam... Izrada je zaista vrhunska i tu nemam zamerki. Notch sam prvi dan držao sakriven, ali sam sledećeg probao da ga koristim sa prikazanim i već posle par sati ga više nisam ni primećivao. No i dalje smatram da je sam telefon mnogo lepši kada se notch ne vidi. :) Zatim mogao bih možda zameriti i nedostatak LED notifikacije, ali kada sam mogao par godina da koristim Glance bez problema mogu i Ambient display. :D
Jedina prava kritika koju imam na dizajn je... da, izbočina kamere. Razumem i OIS i sve, ali mislim da nije morala baš tolika da bude. Trenutno na telefonu držim debelu silikonsku masku i čini mi se da malko viri čak i van nje.

Ekran
U poređenju sa onim na MI A1, koji mi je bio sasvim ok, ovaj ima toliko jake boje da "prži oči k'o mekike". [emoji38]
Naravno ne kažem da je to loše jer zaista sve lepo izgleda na njemu, ali mi je trebalo malo da se naviknem. Gledao sam malo i neki HDR sadržaj na YouTube i baš sam se iznenadio kako sve to izgleda. Još sam se i iznenadio koliko svetao može da bude, čak svetliji i od A1 koji mi je čak nekada bio prejak. Jedino što mi automatsko osvetljenje nekada omaši, ali mislim da će se to vremenom srediti kao i na A1 kada je došla Pita.

Kamera
Za sada još uvek se igram sa stock, ali nabacio sam i Gcam čisto da vidim kako radi. Mogu reći da me je i stock kamera veoma prijatno iznenadila. Okačiću nešto fotki na temi određenoj za to kada napravim neke zanimljive. Za sada mi je live bokeh mod veoma, ali veoma interesantan! :D

Zvuk
Pri razgovoru na slušalici baš baš glasan. Donji zvučnik se po mom mišljenju previše trudi. Glasan jeste, kvalitetan jeste... do polovine. Preko toga je samo užasno glasan i dolazi do distorzije zvuka. 3.5mm sam odmah isprobao sa mojim JBL T210 slušalicama (njegove nisam ni izvadio iz kutije, ali vidim da su slično odrađene kao ove JBL) i nisam primetio da je išta lošiji od zvuka na A1, a pošto je Xiaomi iz nekog razloga odlučio da jednim od apdejtova stiša zvuk (pisali smo o tome na temi o Mi A1), čak je na N8.1 i glasniji sa nešto dominantijim basom.

Baterija
Sa baterijom sam za sada imao dva različita slučaja. Stavljanje na punjač sa preostalih cca 25%, 22h ukupnog rada i 7h rada ekrana, a i sa 3% uz 17h ukupnog rada i 5 i po sati rada ekrana. Jedno je bio pretežno WiFi, a drugo kad sam bio od 10h do 17h na sajmu knjiga i sve vreme na 4G. Znači sasvim će biti ok za moj tempo korišćenja, ali ništa čime bi telefon mogao previše da se pohvali. Možda će biti nekih promena vremenom uz adaptive battery, ali videćemo još. :)

Sistem
Android One. Kraj. Haahahaha! :d
Šalu na stranu, radi očekivano. Brz, stabilan, čim sam ga uključio prvi put zalepio mi je jedan apdejt... Jedino što bih im malo zamerio je što su mogli za ove pare da se opruže za 6GB RAM i na Globalnoj verziji, ne samo na X7, ali šta'š... Oprostiću im zbog kamere i dizajna, a i znam da će meni 4GB biti dovoljno. Svakako mislim da sve posle ovog u tom segmentu NE SME imati manje od 6GB RAM. :)
Moze li opis kvaliteta kamere?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
To zaista već ne bih znao. Nisam imao iskustva sa HTCom već dosta dugo. [emoji846]

Sent from my Nokia 8.1 using Tapatalk
 
Moze li da se poredi sa nekim flagshipom proslogidisnjim?

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Zapravo ova NokiJica koristi IMX363 u kombinaciji sa OIS-om, ako softver kamere nije krs, mora biti super kamera.
 
Ja kupio juče 8.1 plavu verziju da probam kako se ponaša.
Vidim da se na XDA žale da GUI ima gličeve i da je i dalje prisutan cache overflow...
Danas stiže a u nedelju neki prvi utisci.
Mislim da će biti OK.
Javljam utiske...

Sent from my P20 Midnight Blue using Tapatalk
 
ZAKLJUČAK:

- Telefonom uopšte nisam zadovoljan i extra je precenjen te odlazi u OFF!
 
Nazad
Vrh Dno