Šta je novo?

Core i9-9900K vs Ryzen Threadripper 2920X - Z390 vs X399

dule0911

Slavan
Učlanjen(a)
26.01.2009
Poruke
1,160
Poena
350
Ukratko, ovo su mi potrebe:

1. Generalno brzina, sto bolji singlethreading
2. Dobar multithreading na nivou OS-a
3. Tisina
4. Dugotrajnost/pouzdanost

Koristice se na sledeci nacin. Nekoliko podignutih razvojnih okruzenja: par instanci InteliJ IDEA, Visual Studio + Visual Studio Code, Docker, par VM ali uglavnom je samo jedna zahtevna, ostale su lightweight. Dakle malo zahtevniji (sto se resursa tice) full stack development, nemam dodira sa bilo kakvom video/audio/image obradom, nemam vremena da igram igre :( Budzet nije ogranicavajuci faktor ali ne zelim da bacam pare na nesto sto ce biti neuposleno.

U tom kontekstu, sta je bolja kupovina, i9-9900K ili 2920X? Ili nesto trece, jeftinije/skuplje od ova dva?


Da objasnim detaljnije koga ne mrzi da cita.
Primarno mi masina treba za posao, tako da budzet nije problem. S druge strane mi overkill nije potreban, sem da bude upotrebljiv racunar za narednih npr 5 godina. Ne treba mi OC, vec stabilnost i dugotrajnost. Tisina mi je bitna stavka, zato mi se vise svidja i9-9900K jer mu je manji TDP i (predpostavljam) da moze prilicno tiho da se ohladi i na vazduhu, pogotovo ako nije pod opterecenjem. Trenutni E6600 sa slicnim TDP-om hladim sa Scythe Orochi i to je gotovo necujno cak i sa otvorenim kucistem. S obzirom da ne overclockujem i sustinski se ne igram (igranje jednom u 3-4 godine na mesec dana ne racunam), ne bih komplikaciju vodenog hladjenja, sto je izgleda uslov za Ryzen-ov TDP i kakvu-takvu tisinu.

Pitanje procesora je usko povezano i sa plocom tj chipsetom (X399 vs Z390). Glupo ce zvucati ali prednost imaju procesori tj ploce koje out-of-the-box podrzavaju 3 monitora, onda mi ni dedicated graficka ne treba, tu je opet Intel u prednosti. Ovo kazem samo zbog dodatnog grejanja tj buke - nije mi problem da kupim graficku ako ce biti tiha i hladna. Amd ima prednost jer ce potencijalno za koju godinu Threadripper postati jeftiniji i dobijam (osetni?) upgrade na tom nivou ako upgrade-ujem procesor. Sem toga, povecana cena X399 mi ne donosi mnogo bitnih stvari. Ima dodatne PCIe linije, koje ce u mom slucaju biti 90% neuposlene, quad channel i dodatni slotovi za RAM - ne znam koliko cu ovo osetiti u odnosu na dual channel pri mom koriscenju. Necu stavljati vise od 64GB dok budem imao tu plocu, za pocetak 32gb, pa ni broj slotova za memoriju nije preusdan. S druge strane ako cu zbog same X399 imati kvalitetniji i brzi racunar, neka stoje neuposlene stvari, pa ih mozda kasnije iskoristim :)

Storage ce biti dva M.2 ssd-a u RAID 0 direktno na ploci, da bih smanjio buku tj potrebe za dodatnim hladjenjem. Koliko vidim toga ima na jacim plocama sa sve hladnjacima, pa to nije ogranicavajuci faktor u smislu koju platformu izabrati, jedino sto bi za potencijalno planirani RAID 0+1 M.2 na ploci izgubilo poentu - nisam video da neka ploca ima 4 M.2 slota. 10Gbps LAN na ploci je bonus jer vec imam razvucenu infrastrukturu po kuci za to (sve sem 10Gbps switcha :) ), ali to nije presudno posto vecina ploca u tom rangu ionako ima dual 1Gbps sto je dovoljno za pocetak. Ostale stvari na ploci mi nisu toliko bitne, sve imaju za moje potrebe i previse ekspanzionih slotova i portova - HDD ne koristim u ovoj masini, sve sto mi sa njih treba ide preko mreze.

Svaki savet dobrodosao.
 
Niko ne znam bolje od tebe sta ti je potrebno a sta ti je overkill. Ako VS moze da iskoristi 12/24 jerzara koje nudi TR, i to u radu mozes da iskoristis, onda uzmes to. Ako ti projekti bolje rade na procesoru sa jakim ST perfirmansama, uzmes 9900k. Ako se ne varam, s jedne strane dobijas 15-20% na ST performansama, s druge 50% na broju jezgara.

Izbor je tvoj
 
Ako razmatras 9900K, razmisli i o 2700X. Drasticno jeftinije resenje, ni blizu losije u odnosu na razliku u ceni.

2700X i odlicna X470 ploca ce te kostati koliko i 9900K.
 
Eto, onda reseno. Ja licno bih isao na TR jer za 5 godina ce 8 jezgara biti malo, drugim recima ta konfa je vise bulletproof za dug period, ali i 9900k sumnjam da ce biti slab nakon tog vremena
 
Poslednja izmena:
Hvala ljudi na odgovorima!

Trenutno me hardware ogranicava (ogranicava je mozda teska rec, ali nije toliko brzo i fluidno) da ni sam ne mogu da procenim gde je najveci bottleneck. Gore navedeno teram na firminom laptopu koji je i7-4720HQ sa 16gb. Memorija znam da je ogranicavajuci faktor, ali za ostalo vec nisam siguran da li mi se isplati jump sa 8 na 12 core-ova (ne u kontekstu procesora vec generalno platforme), sa trenutnih 4 cu svakako osetiti. Single thread sa druge strane znaci prilicno za neke operacije koje ne mogu da paralelizujem. Na primer neki veci deploy ili zahtevniji build - mada za build vec ima alata za paralelizaciju koji prave finu razliku, samo ne znam gde je granica u broju jezgara nakon koje nema boljitka - dzabe mi 50% vise core-ova ako ne mogu da ih uposlim :)
Da imam u okruzenju nesto ovako pa da probam bilo bi mnogo lakse, ali nazalost nemam.

@ivanbass1
Razmotricu i to, nisam skontao da 2700X isto ima 8 jezgara kao 9900K, istripovao sam da ima 6 :lupko:

@fingon82
Futureproofing je definitivno na strani AMDa, pogotovo ako poprave ST performanse sa nekom nadolazecom serijom procesora, koja bi naravno ostala kompatibilna sa X399.
 
Novi TR u 7nm ce sigurno dobiti 10-20% i stici 9900k koji nece moci da se nadogradi bez menjanja i ploce.


Ali vredi razmisliti odl 2700x ako ti vrsi posao, dosta ozbiljna usteda love je u pitanju, a takodje mogucnost lake nadogradnje je tu
 
Kad bismo samo znali makar nešto o dolazećim AMD procesorima...svi pretpostavljamo da će biti modela sa 10-12 ili više jezgara i da će bar oni sa 8 ili 10 imaći veće performanse po jezgru no trenutni Ryzeni, ali se ništa konkretno ne zna. A i sumnjam da čovek može da čeka toliko...

U suštini, 9900K je sasvim ok za ovo, ali je zaglavljen sa njim i Z390 pločom. Samo tri Z390 ploče imaju 10Gb LAN, 2 Supermicro (koje takođe imaju i 3 video izlaza, koliko sam video) i ASRock Taichi Ultimate. Gigabyte ima najbolji VRM i solidne featurese ali VRM nije toliko značajan ovde. Koliko dugo će moći ljudski da radi sa 9900K samo on zna, možda gura lepo naredne 4 godine, možda samo 2...lično, mislim da je 8 jakih jezgara i 16 threadova dovoljno, ali nije moj posao u pitanju.
Ne znam koliko je integrisana grafika prednost - možda njegov posao može da iskoristi CUDA akceleraciju pa grafička karta dobro dođe?
BTW, čak i na bez overclocka, 9900K ume dobro da se zagreje kad je upošljen. Ali mislim da će ozbiljni vazdušni kuleri poput Noctua D14/D15 ili BeQuiet Dark Rock Pro da izađu na kraj s tim.

Threadripper će sigurno imati slabije single core performanse i hrpicu suvišnih stvari. Sumnjam da će naredni Threadripperi imati značajno veći single core, sa TR forsiraju što više jezgara i threadova, koliko sam video. Rekao bih da će više sreće imati sa običnim Ryzenima, što se single core performansi tiče.

Kad smo kod Ryzena, možda da uzme dobru AM4 ploču i 2700X, jak kuler i sačeka novu generaciju Ryzena i vidi koliko bi dobio? Ali ako ne ispadne bolje od 9900K, bacio je pare a i trebaće mu grafička. Nezgodno, heh.
 
Poslednja izmena:
Ostavljam odluku za drugi deo godine, taman da izadju novi Ryzeni pa da imam kompletnu sliku... Posto sam u medjuvremenu resio da upgrade-ujem poslovni laptop, tako da ce privremeno to zadovoljiti potrebe (ThinkPad P52 najverovatnije). Tu sad imam nekih drugih dilema, ali nisu za ovu temu :)
Hvala svima na savetima jos jednom!
 
Ostavljam odluku za drugi deo godine, taman da izadju novi Ryzeni pa da imam kompletnu sliku... Posto sam u medjuvremenu resio da upgrade-ujem poslovni laptop, tako da ce privremeno to zadovoljiti potrebe (ThinkPad P52 najverovatnije). Tu sad imam nekih drugih dilema, ali nisu za ovu temu :)
Hvala svima na savetima jos jednom!

To ti je najbolje resenje u celoj prici, to sam bas hteo da pitam, da li je frka da se uzme odmah? Ako nije, bas nije, onda avgust-septembar je dosta bolji period za kupovinu.
 
Ne gori sad za sad, sa ovim obimom posla nov workstation laptop ce svakako biti prihvatljiviji za rad u narednih par meseci (manje cu se nervirati nego sad). Mada mozda ThinkPad p52 bude dovoljno jak generalno, to cu videti kad stigne, ne znam koliki ce biti pomak u odnosu na ovo sto sad koristim, posto ce biti hexa core, bar 32gb rama, duplo vise ssd-a koji cu verovatno konfigurisati u raid 0...
Postojecem laptopu svakako istice rok trajanja, a posto ne mogu da se odlucim za desktop, prvo laptop resavam pa desktop kad izadju novi procesori.
 
Nazad
Vrh Dno