Šta je novo?

Optimalna sistemska W10 particija

ciciban

Čuven
Učlanjen(a)
20.12.2002
Poruke
943
Poena
620
Kolika je optimalna, ili bolje rečeno, dovoljna veličina (u smislu širenja operativnog sistema kroz nadogradnje) za sistemsku Windows 10 particiju, ako nema potrebe za instalacijom velikih programa, odnosno, igara na tu particiju, kako bi na disku od 500GB bilo što više mesta za skladištenje podataka na nesistemskoj particiji?
 
Majkrosoft preporučuje 20GB kao minimum za instalaciju, a kod mene trenutno 41/58GB zauzeto. Sve mi je na C, osim Downloads foldera.

Najbolje da pogledaš svoje Program Files foldere, dodaš njihovu veličinu na 20GB, dodaš prostor koji bi dodelio za virtuelnu memoriju i hibernaciju i na sve to 10-15% za rezervu i bolju defragmentaciju.
 
 
Ма слободно стави више, ако ти баш затреба простор, можеш нешто привремено и ту да ископираш. Код мене 10 заузима 20-30 мада ја инсталирам само пар освовних програма. По потреби ту пребацим нешто док се не ослободи простор на другој партицији.
Све је релативно, можда ти буде довољно 30 а можда и 100 буде мало.
 
Ako nemas velike programe i igre sasvim dovoljno ce biti i 60-70 GB. Meni je C partiicija 100 GB, a slobodno je 64 GB.
Imam (relativno) dosta programa, ne instaliram igre u C, download folder, fotografije, muzika, filmovi se nalaze na drugoj particiji.
 
Voditi racuna o mogucem apgrejdu - apdejtu win 10. Za to zadovoljstvo potrebno je bar 20-30 GB slobodnog prostora a u skoroj buducnosti i vise.
 
Била је нека прича о томе а и ја имам то искуство, пар пута лаптоп није прошао апгрејд на неку нову верзију баш зато што сам имао мало слободног простора. Онда испразним и све прође.
 
Ma jok
Imam na poslu neke tri male mašinice, 32GB "disk" (zasigurno fleš memorija), već nekoliko apgrejda operativnog prošla su bez ikakvih problema.
Samo ne zaboravite da posle apdejta očistite disk od suvišnih fajlova, iako sam ja se toga setio tek posle drugog(!).
Dakle, moglo bi se reći da je to neki minimum. Imajte u vidu da je to legalan Win, gde nije dostupno svih 32GB već dosta manje.

Optimalno - je totalno subjektivna kategorija, zavisi od softvera koji trpaš, od tvojih navika, itd.
Ako korisničke foldere izmestiš na sekundarnu particiju, nemaš neke preterano glomazne programe, može ti biti sasvim dovoljno i 50-60GB (64GB :)). Nekome neće biti dovoljno ni 200.
P.S. Lik koji ima Ryzen mašinu (samo instalacije drajvera su skoro 3GB), instaliran Photoshop 2019, AutoCad neki od 18GB (instalacija), 3D Studio...zauzeće SSD-a je manje od 80GB.
Prostor ubedljivo jedu današnje igre i korisnički fajlovi koji se ne izmeštaju.
 
Poslednja izmena:
Za nas je dovoljno i 20GB :), ali za prosečne korisnike je to rizično, jer sve se gura u C.
 
За њих није онда ништа довољно. ;) Пре неки дан сам инсталирао 10 на SSD и заузима 20 гига, од тога hiberfil и pagefile узимају 3. Највише једе WinSxS, скоро 9,5 гига у 15496 фолдера. Јбг, пола ту отишло.
 
Hibernation i pagefile mogu da zauzmu i preko 15GB :d Zavisno od toga koliko RAM-a imaš.
Hibernaciju isključiš, pagefile možeš i da izmestiš, a i ne mora. WinSxS...nema pomoći. Tj ima makar neki deo, disk klinapa i preko Dism komande.
 
Знам, немам много рама а хибернацију обично искључим али је ово тазе инсталација па нисам ни дошао дотле. Некада сам смањивао тај фолдер али ми сад не смета јер ионако слабо користим тај ОС. Мада ми је и даље глупо да се у новој инсталацији појављује фолдер са 15к подфолдера. Могли су то мало боље да смисле.
 
Optimalno je ceo SSD. :)
Iskreno ne razumem poentu pravljenja posebne particije za sistem. To je možda bilo nekad aktuelno pre 20+ godina.
 
Pa ako je jedini disk i dovoljnog kapaciteta onda je zgodno da se podeli na OS + programi i particiju za podatke. Tako se ne gubi sve ako OS crkne.
 
A i brze odradis "sliku" OS od 30gb nego celog diska (od 300,500...gb)
 
Poslednja izmena:
Pa ako je jedini disk i dovoljnog kapaciteta onda je zgodno da se podeli na OS + programi i particiju za podatke. Tako se ne gubi sve ako OS crkne.

Za podatke uvek moze da se kupi neki polovni standardni disk.
Bar nisu skupi, 500GB das dve crvene i to ti je dovoljno za (licne) podatke.

A SSD ostavis bez particionisanja.
 
Pokretač teme nigde nije pomenuo SSD. Naprotiv, rekao je disk od 500GB. I pitao je kolika je optimalna za Win10. Ostatak se svodi na stvar ličnih afiniteta i potreba, a kao i kod većine diskusija ovde, možemo o tome da razglabamo u nedogled :)
Što se tiče manjih SSD-a, jeste, obično se ostavlja da bude "ceo" sistemski. S tim što lično smatram da zbog uređenosti i preglednosti podataka, zgodnije je imati bar dve particije ako je >= 240GB i jedini.
Jer kod mnogih notebook-a, npr, nije moguće ubaciti dodatni hard, zar ne.
 
Pa ako je jedini disk i dovoljnog kapaciteta onda je zgodno da se podeli na OS + programi i particiju za podatke. Tako se ne gubi sve ako OS crkne.

Ne gubi se nikad sve ako OS crkne. Ne znam zašto se to forsira, kada se zna kako funkcioniše reinstall sistema. A mnogo je bolje imati na raspolaganju ceo kapacitet diska gde god stavljao podatke, naročito danas sa SSD.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Podela diskova na particiju za OS i ostalo je jako prirodna i ima više prednosti. Pre svega, ako se odlučiš za reinstalaciju Windows-a nemaš brige oko toga kako ćeš (u slučaju da Windows otkaže) i gde da kopiraš podatke. Ako nekad imaš potrebu za pretragom fajlova na celoj particiji, brže će se završiti kada imaš manje fajlova. Pravljenje backup slike sistema je očigledno brže. Za čvrste diskove, particionisanjem možeš da izdvojiš bržu zonu od sporije.
 
Sto bi gubio podatke pri reinstalaciji na jednoj particiji?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Sto bi gubio podatke pri reinstalaciji na jednoj particiji?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Zato što ljudi drže podatke na čudnim mestima, moja komšinica drži gomile stvari u Recycle bin-u !!!! Možda je tebi lako ali ko mora da postavlja ovakva pitanja, teško će ispravno da popravi windows kada crknu. Čak i u W10 pro popravci ystema samo jedan klik deli od gubljenja svih podataka.
To je ona priča sa jajima u jednoj korpi.
 
Poslednja izmena:
Poenta je da reinstaliranje windowsa ne podrazumeva gubitak podataka sa te particije. Zezne se sistem, reinstaliras ga, podatke ne brišeš i sve ok. Jedna particija za ceo disk je odlicna jer nema gubitka prostora, i svako može da drži podatke gde god voli (desktop, library folderi, bilo gde itd), sto je i za neuke korisnike naročito zgodno.
 
Pa...s obzirom da sve više računara ima TPM i da Win 10 ima automatsku enkripciju u kombinaciji sa Microsoft nalogom na takvim računarima, i nije baš da ne ostaješ bez podataka ako mora da se reinstalira. U stvari do pre neki dan nisam znao da desktop Ryzen ima fTPM, nije default uključen doduše.
 
A otkud ti to da ne može da se reinstalira sistem enkriptovan sa bitlokerom? Uostalom ko god enkriptuje particiju (sigurno ne obican korisnik) zna šta i zašto to radi, i znace kako da to resi.
Mada kako god bilo enkripcija svejedno ne menja ništa u vezi ove teme.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno