Šta je novo?

Umrežavanje štampača sa starim kompjuterom kao serverom

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav,

Imam stari laptop Maxdata Eco 4200x:

1.3ghz celeron M 320
512mb ram
60gb hdd

Iskoristio bih ga da bude printer server koji bi bio povezan sa štampačem putem USB-a, a delio bi ga na mrežu preko wifi dongla. Da li je u redu da instaliram Windows XP na njega (biće povezan na net pa se plašim da ne bude slaba tačka u mreži), ili možete da mi preporučite neki OS za ovu namenu? Može da bude neka "lightweight" linux distribucija ili nešto slično za tu namenu.

Hvala!
 
trebalo bi da to mozes da uradis na svakom linuxu.
Koliko ti trosi ta masina? To sto je slaba za danas, ne znaci da malo trosi. koliko ti se isplati uredjaj od 100-150W samo za print server?
Ako imas neki meda centar kao sto je android box, vidi da na njemu to odradis
 
trebalo bi da to mozes da uradis na svakom linuxu.
Koliko ti trosi ta masina? To sto je slaba za danas, ne znaci da malo trosi. koliko ti se isplati uredjaj od 100-150W samo za print server?
Ako imas neki meda centar kao sto je android box, vidi da na njemu to odradis

Troši oko 90W. Ne bi radio konstantno, palio bi se po potrebi.


Imaš i gotove print servere koji se kače na lpt ili usb, mali su, malo trose, rade bez problema iz kutije. Lično koristim tplink print server na HP 6MP i ispratio je sve win od 98 do 10, Mac od 10.6 do 10.14, po neki linux, iPad... stampam bez problema.

https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-5525_TL-PS110P.html

Znam za ovo, mada ovaj mi konkretno ne odgovara jer nema WiFi koji mi je neophodan u mom slučaju. Naleteo sam na stare servere tog tipa ali svi su sa 802.11b standardom što bi mi dosta smanjilo brzinu protoka na mojoj mreži.
 
Mogao bi ubosti neki ruter sa odgovarajućim standardom u klijent modu i eto wifi opcije. Lično sam tako koristio par godina sa malim tplink 702 modelom. Slažem se, 100 kablova ima :)
 
Ako si spreman da palis po potrebi, zasto ne vezes na vec postojeci racunar?
 
Mogao bi ubosti neki ruter sa odgovarajućim standardom u klijent modu i eto wifi opcije. Lično sam tako koristio par godina sa malim tplink 702 modelom. Slažem se, 100 kablova ima :)

Vidi, nije problem da uzmem i ruter sa USB print serverom, nego sam hteo da uštedim na tome sa računarom koji ionako ne služi ničemu :)

Ako si spreman da palis po potrebi, zasto ne vezes na vec postojeci racunar?

Problem je što je štampač na mestu u lokalu gde nema računara (osim laptopa koji sam planirao da nakačim). Trenutno sve radi kad je XP instaliran, ali sam mislio da stavim neki drugi OS koji je bezbedniji i manje zahtevan od XP-a (ako je to uopšte moguće).
 
Vidi, nije problem da uzmem i ruter sa USB print serverom, nego sam hteo da uštedim na tome sa računarom koji ionako ne služi ničemu :)



Problem je što je štampač na mestu u lokalu gde nema računara (osim laptopa koji sam planirao da nakačim). Trenutno sve radi kad je XP instaliran, ali sam mislio da stavim neki drugi OS koji je bezbedniji i manje zahtevan od XP-a (ako je to uopšte moguće).

Pa ako se toliko plasis da ce ti XP biti busan, daj mu staticku adresu bez gateway-a, tako da nece ici na net a sluzice ti u lokalu kao print server....
 
Linux+CUPS, koristim Raspberry Pi kao print server.
 
Nazad
Vrh Dno