Šta je novo?

extend particija ext4

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Da li je moguce pored ntfs primarne kreirati extend particiju koja ce biti ext4 pa u njoj krirati niz logickih ext4 particija?
 
Extended particija nema fajl sistem na sebi.
 
Ниједна партиција нема фајл систем, на MBR можеш да направиш до 4 примарне од којих једна може да буде екстендед па у њој правиш произвољан број логичких. И примарне и логичке могу да се одмах или касније форматирају у неки фајл систем. Код мене је баш случајно што су три примарне ntfs док су у екстендед партицији само ext4, прва swap и после више ext4 намењених линухима.
GPT ваљда нема ограничења, правиш колико је потребно.
 
E to me i zanima oko GPT, pise da moze MBR disk da se konveruje u GPT disk. E sad GPT trazi Uefi, ja ima iskljucen UEFI, na koji nacin to moze da se iskonvertuje, da li treb ada se ukljuci UEFI u biosu
ili posle konverzije u GPT. Ovo slaganje 3 primarne i jedna logicka nije najsrecnije resenje, GPT pise da moze koliko oces primarnih particija. Svuda su mi na diskovima mesana salata NTFS + eksted u kojoj su logicke ext4.
Da li se to uopste moze iskonvertovati bez gubitka podataka. Ako kupim disk od 3TB Toshiba koji kosta skoro isto kao i Segate od 2TB, ako ne iskonvertujem ostale diskove na GPT moz se slikam sa 3TB jer se samo vidi i upotrebljivo je 2TB bez GPT i Uefi. Uefi sam iskljuci davno , znas i sam kad i nemam veze kako bi sad baratao sa tim. Da sve pravim od pocetka to mi se ne radi, suvis emnogo vremena da bi imao to sto sad imam.
 
Не мораш ништа да конвертујеш. Диск од 3Т мора да се направи као GPT да би имао пун капацитет. Ако хоћеш да на такав хард инсталираш неки ОС, онда тај ОС мора да буде UEFI. Сви дискови ће и даље да се нормално виде, за стартовање неког ОС са GPT диска идеш на избор из биоса (оно F2, F12 или како је већ код кога) а за стартовање са MBR диска користиш досадашњи начин.
Ја сам нови 3Т направио тако јер мора, иначе не бих. Ништа ми не фали и са три примарне и једном екстендед на којој је десетак+ логичких. Ево сада и SSD има две примарне за Пенџере и једну екстендед са 4 логичке, swap, Арчи, Манџаро и трећи још непознат за линухе.
 
@calex
jel ti bio ukljucen uefi u biosu ili je kao kod mene od pocetka iskljucen jer nisam mogao njedan linux da instaliram. Nisu znali a Uefi, zna si sam kad sam kukao na onom forumu, morao sam da iskljucim i da win koji je tu bio unistim pa ponovo instalacija. Taj win je bio legale a posle isao krsteni i mogao je svaki linux da se instalira. Sad da krecem ponovo sa instalacijama svega to mi se ne radi. Gledam da sacuvam muziku, recnike i filmove i linuxe koji su mi na najkriticnijem disku. Sad mi fale vodjice za diskove za kuciste, plastika, ima samojednu rezervnu ali to sve krto, malo jace stisnes puke, staro servrsko kuciste staje u njega jedno 12 diskova, je dno 2-3 SSD i dva rezaca, preko 12 kg tesko samo kuciste. Treba mi i graficka al se nema para. da je para pa jos jedan disk i jedan novi SSD pa polako sve napravim kao GPT pa isprebacujem sa starih diskova. Pusi snovi....Napajanje mi je 800W modularno a UPS kojeg treba da saljem u NS da se zameni baterija je od 1,2KW.
 
Не сећам се да сам искључивао uefi, само сам дискове правио као mbr и прошле су све инсталације. Ваљда uefi у биосу само дозвољава да бираш а ако нећеш, радиш без њега. Погледаћу касније.
Какве вођице тј које кућиште? Имам на Чифтеку тако нешто, можда одговара.
 
Predpostavljam da su plasticne vodjice iste za se te serije kucista, de to nabaviti, imas li ti viska ili znas nekog ko prodaje?
Kod mene je u startu iskljucen u Biosu na 2 mesta se iskljucuje kod mene u Biosu, nijedan linux tada nije mogao da se instalira dok god nisam iskljucio UEFI, od tad vise nisam ni prismrdio Biosu sem kad menjam boot device, sad je sa malog praistriskog SSD od 60GB

evo ovo je moje kuciste, diskovi idu sa leve strane se umecu kad se otkljuca stranica
http://www.chieftec.eu/ru/marketing/архив/lbx-02b-u3-detail.html

https://www.alternate.de/p/230x230/t/Chieftec_LBX_02B_U3_OP__Big_Tower_Geh_use@@tqxceg.jpg

https://www.ecosia.org/images/?q=Chieftec LBX-02B-U3-OP#id=44BD187D4BCE396B9EE04187DBE037895493CD18

6 diskova staje, malo sam pretero.....
 
Poslednja izmena od urednika:
Проверићу биос сад кад рестартујем. Мораћеш да сликаш или нађеш слику неке од тих вођица, код мене се ипак само 5,25" умећу на тај начин док се 3,5" нормално шрафе. Ако су исте онда можда и може.

Ево, плоча купљена пре једно 5 година и од тада све пролази, никакав проблем.

UEFI.jpg
 
Nazad
Vrh Dno