Šta je novo?

Hvatanje bratovog bezicnog neta na 300-400m, POMOC HITNO!

mashina44

Poštovan
Učlanjen(a)
26.02.2019
Poruke
2
Poena
51
Pozdrav, ovako neki ce reci ima hiljadu tema na netu u vezi ovoga, ali mi treba konkretan odgovor..U naslovu mozete vec skontati sta me zanima..Prije par godina buraz i ja uveli smo bezicni net jedne pomalo amaterske firme, ja posto nisam imao opticku vidljivost sa njihovim odasiljacem morao sam kupiti omnitik antenu i oni su je postavili kod brata na kucu koji je od mene 300-400m..Naravno svi korisnici su morali kupiti i mikrotik za prijem signala..Prije pola godine ja sam raskinuo ugovor sa njima i sada nemam neta(omnitik mi je ostao), a brat jos koristi njihov net..

Zanima me da li ja mogu da se prikacim kod njega i koristim njegov net ,vecina kaze da moze ali imaju razlicitu pricu kako to da izvedem, neko kaze da mogu da iskoristim taj omnitik koji je i dalje kod brata na kuci, i vidim ga od svoje kuce, dovedem kabal sa rutera njegovog na omnitik i da mi je potrebno kupiti samo neki nanostation m5 loco od njega(polovan oko 70KM)na svoju kucu i mogu lagano uhvatiti net koji vucem do svog rutera i imam wi fi u kuci..Drugi kazu da taj omnitik razbacuje signal 360 stepeni i nije usmjeren prema meni i da bih tesko uhvatio, da bolje da prodam omnitik i kupim komplet novu opremu od njega za 150KM isto neki komplet set nanostation m5..Treci kazu da mogu proci jos jeftinije, da mi ne treba nanostation..

Svatko vuce vodu na svoj mlin ,pa pitam vas koji ste neutralni za savjet iskren, kako najbolje da to povezemo..Sta mi je potrebno i koliko bi me kostalo? Hvala!
 
Prvo pravilo ne mesaj dva brenda! Imas Mikrotik, kupi jos jedan sxt,imas polovne koji rade super za 20-30e,mada ni novi nisu nesto skuplji i upari ih. Nije to neka velika razdaljina, samo isprobaj frekfrenciju koja lepo radi i to je to.
 
Malo je konfuzno napisano :) ali...
Ako sam dobro razumeo, ti si bio primoran da platis za Omnitik koji je kod brata na kuci a kasnije su drugi korisnici povezani na isti?
Ako je u tvom vlasnistvu potrebno ga je iskljuciti sa opreme provajdera i povezati na ruter kod burazera.
Pozeljno je i da ga resetujes/postavis svoj password, ssid i enkripciju.
Da li si kupio i svoj CPE ili si ga vratio provajderu ako si ga samo dobio na koriscenje?
Ukoliko nemas nikakav Mikrotik CPE, najjeftiniji sxt ili disc lite ce ti zavrsiti posao,
uslov je samo da sve to znas sam da podesis ;)
Posto je daljina mala a verovatno i protok koji bi delili mogao bi da prodjes sa bilo kojim N uredjajem
ali bi onda bio prinudjen da koristis cist 802.11 a/n bez prednosti tdma protokola koji su specificni za proizvodjaca
tako da je uvek bolje da ne mixujes razlicite proizvodjace.
 
Nazad
Vrh Dno