Šta je novo?

Nadogradnja procesora na laptopu

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav,

Imam laptop Samsung NP300E5Z-S05RS. Dok sam danas menjao termalnu pastu i stavljao SSD, primetio sam da procesor moze da se zameni (socket rpga 989) (trenutno je tu i3-2350M). Na internetu sam nasao da ovaj procesor pripada socketu g2, i da za dati socket postoje razne varijante i5 i i7 procesora.

Da li je moguce izvrsiti nadogradnju procesora? Isao bih na npr i7-2640M.

Hvala unapred
 
Moze taj procesor najverovatnije, ali pre zamene procesora nadji najnoviji bios.
Ako uzimas i7 onda samo M varijanta (kao taj sto si naveo), za QM treba bolje hladjenje.
 
Poslednja izmena:
Isto tako proveri i snagu punjaca.Ja sam takodje zamenio i3 sa i7 procesorom ali sam morao da promenim i punjac.Dodatni trosak od oko 40e.Stalno mi je izbacivao gresku da nema dovoljno snage za punjenje.
 
@Dark Warrior
Hvala na odgovoru, pretpostavio sam da ce biti problema sa hladjenjem pa sam zato naveo kao primer ovaj procesor
@oaxacus
Mislis na TDP ili na nesto drugo?

Elem, vidim da ima i i7-3540M, ne znam da li da se usudim da uzmem njega, jer ima i drugaciju integrisanu i druga je arhitektura (Ivy Bridge, a ne Sandy Bridge).
 
Da.Originalni je bio oko 50w a za i7 mi je trazio da bude minimum 90w.Uzeo sam originalni punjac jer nisam smeo da se zezam sa univerzalnim.
 
@Dark Warrior
Hvala na odgovoru, pretpostavio sam da ce biti problema sa hladjenjem pa sam zato naveo kao primer ovaj procesor
@oaxacus
Mislis na TDP ili na nesto drugo?

Elem, vidim da ima i i7-3540M, ne znam da li da se usudim da uzmem njega, jer ima i drugaciju integrisanu i druga je arhitektura (Ivy Bridge, a ne Sandy Bridge).

uzimaj taj i7, a gde si ga nasao da se kupi ? nisam znao da neko prodaje procesore takve retke vrste, jer je prakticno nepostojece da se procesor na laptopu menja. SAmo izuzetno mali broj modela to omogucava...

Ne beri brigu oko univerzalnog punjaca, brige su potpuno neosnovane. Samo gledaj da ne stedis pare za punjac, vec uzmi kvalitetan !
 
uzimaj taj i7, a gde si ga nasao da se kupi ? nisam znao da neko prodaje procesore takve retke vrste, jer je prakticno nepostojece da se procesor na laptopu menja. SAmo izuzetno mali broj modela to omogucava...

Ne beri brigu oko univerzalnog punjaca, brige su potpuno neosnovane. Samo gledaj da ne stedis pare za punjac, vec uzmi kvalitetan !
Caka je u tome da cak i da slot na maticnoj ploci laptopa omogucava zamenu procesora, moze se desiti da novi procesor ne radi jer BIOS ne podrzava taj procesor iako procesor savrseno "fituje". U principu koliko vidim cela ova prica je cisto kockanje, jer nisam nasao (verovatno ni ne postoji) cpu support list.

Takodje, pitanje je da li ce neki od ova 2 procesora koja sam pominjao raditi. Naime, u okviru tadasnje Samsungove serije 3 laptopova (Np300e5z, np300e7z), od i7 procesora su bili samo i7 2630QM i i7 3630QM. Cak sam video da su kuleri identicni (mada se hladnjaci neznatno razlikuju).

Probacu ovih dana i7-2640M koji sam pronasao na oglasima pa cu javiti utiske :)

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
@ kosta
“Od sredjivanja hladjenja” sve sto moze da uradi je da stavi kvalitetniju pastu.
Inace, bukvalno kod 95% laptopa do 4th gen Intela cpu nije bio zalemljen, tako da se opusteno mijenja.
Ubaci taj i7 2640M, bice to fin upgrade.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Nece raditi 3xxx serija na tom laptopu. Uzmi i5 2520m-2540m ili taj i7. Ja bih isao na i5 ako je znatno jeftiniji jer i7 dual core je isti i5 sa malo vise kes memorije
 
Nece raditi 3xxx serija na tom laptopu. Uzmi i5 2520m-2540m ili taj i7. Ja bih isao na i5 ako je znatno jeftiniji jer i7 dual core je isti i5 sa malo vise kes memorije
Hvala na savetu. Upravo sam porucio i5 za oko 15€, a glupo je da za jos 35 uzimam procesor koji je tek 5% bolji u rezultatima pojedinih testova.

Javljam rezultate sutra kad stigne

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
15e prema 50e??? Samo lud covek bi dodao toliko para za vrlo slican procesor. Pametno si uradio sto si slusao, vecina samo pita i opet uradi kako misli da je bolje, a to je bolje uglavnom nikad
 
Poslednja izmena:
Zamenio procesor, sve radi kako treba! Samo da uzmem neko dobro postolje za hlađenje, čini mi se da se više greje (ide nekad i do 70C kad se upali chrome sa više tabova).

Pozdrav i hvala na savetima
 
Nazad
Vrh Dno