Šta je novo?

Sony Xperia 1 (2019)

hsv.stoned

Audio Guru
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruke
25,097
Poena
1,845
Moja oprema  
CPU & Cooler
AMD RYZEN 7 2700/LC-CC-120
Matična ploča
MSI B450 Tomahawk Max
RAM
Kingston HyperX Fury 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz (CL16)
GPU
Sapphire RX 580 Pulse 8GB
Storage
Kingston A2000 M.2 NVMe 500GB, Toshiba P300 3TB, WD Black 750GB, 2 x WD Blue 10EALX 1TB
Zvuk
FiiO K5 Pro + Beyerdynamic DT 900 Pro X/Fostex TR-90/Sennheiser HD650/AKG K240 Sextett/PreSonus HD7/ATH-CKX9/SFR DT6 | 2.1 50W + FiiO E10k
PSU
Cooler Master G550M
Kućište
Cooler Master Mystique 632s Black & Silver
Monitor
GIGABYTE G27Q & AOC i2481FXH
Miš & tastatura
Asus ROG Chakram wireless & ROG Strix Scope RX, Logitech MK320 wireless
Mobilni telefon
Sony Xperia™ XZ2 Liquid Black
Pristup internetu
  1. Kablovski internet
  2. Mobilni internet
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_1-9543.php
Sony Xperia 1 has the first 4K OLED mobile screen, is first Sony with triple camera
https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-1/









Zanimljiv uredjaj krajnje ''originalne'' oznake :d, sa (iritirajuce) cudnim odnosom stranica displeja i neprihvatljivo niskim kapacitetom baterije u odnosu na velicinu ekrana i mocan hardver.

Jeste da 6.5'' 21:9 ima ukupnu povrsinu displeja otprilike kao 6.2'' 18:9 ali nisu smeli da izbace ovakvu spravu bez 3800-4000 mAh. LG je sa V serijom izgleda naucio lekciju (V50, 4000 mAh) ali sony ocigledno nije i zato ce ovaj telefon imati autonomiju otprilike kao XZ3, prosecnu. Trajanje baterije ce verovatno biti za nijansu duze od ''obicnog'' S10 ali su ponovo propustili sansu da naprave uredjaj koji ima veliku i bitnu prednost u odnosu na konkurenciju.
 
Poslednja izmena:
Sve deluje dobro sem te baterije... Ali ajde da vidimo kako će da se pokaže u realnom radu. Svakako mali je to kapacitet.
 
Deluje mi kao jos jedan njihov promasaj. Odnos stranica los, prednja kamera slaba, baterija slaba, nema 3.5mm (znam da mnogi nemaju), FP cini mi se sa strane... Kao da namerno zele manju prodaju... Zasto ne istraze trziste da vide sta ljudi zele? Zivi li menadzment na Marsu?
 
Prvi put ois kod sony-ja, bravo.
Tel kao i lg v50(g8s), na papiru dobar, u realnom radu videcemo..
Osnos stranica mi se ne svidja uopste..
Baterija je dosta mala, i mozda malo losija prednja kamera.. Ostalo je manje- vise isto kao i kod drugih. [emoji16][emoji16]

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
I dalje ima stereo zvucnike, sto je dobro, ali nisu klasicni front facing kao do sada nego je jedan ''u slusalici'' a drugi na dnu uredjaja. Svakako bolje nego da su se apgrejdovali na mono :d zbog smanjenja bezela ali FF sa starih Z/XZ cigli su bolje i elegantnije resenje. Dve od tri kamere imaju OIS (primarna i ''telephoto'') ali su morali da smanje velicinu senzora zbog toga.

Xperia 1
- 21:9 CinemaWide 4K HDR OLED display
- Triple lens camera system with 2x optical zoom and Eye AF
- "Creator mode" and "Cinema Pro" powered by CineAlta

AmjSDAA.jpg

01.1-xperia-1-specifications-chapter-module-desktop-black-227aa8ea1080619340b67b7d4c0be36c.jpg

Exceptional imaging with a triple lens camera system
Get pro-level quality in every photo with a triple lens camera system for any situation and light conditions: 16 mm for wide landscapes, a versatile 26 mm lens and a 52 mm for 2x optical zoom.

Experience a professional mobile camera system
The Xperia 1 brings Sony Alpha professional technology to a smartphone with BIONZ X® for mobile. It has RAW noise reduction for clear images in low light and precision focus for striking portraits. What’s more, it includes fast Eye AF and an outstanding up to 10 fps AF/AE tracking technology.

"Creator mode" powered by CineAlta
Watch your movies and TV shows reproduced in pro-level color accuracy using "creator mode." Inspired by Master Monitor color reproduction, the Xperia 1 uses industry-leading technology to ensure consistent color reproduction, true to the creator’s intent.

Cinema Pro powered by CineAlta – 21:9 Movie recording
With Cinema Pro, you can record cinematic movies the way you want to. Sony's Digital motion picture camera engineers worked with Xperia® engineers to set LOOK color setting, letting you choose the look and feeling of each scene.

Be immersed in cinematic Dolby Atmos® sound
Now you can enjoy Dolby Atmos through your phone—it creates an amazing audio experience with multi-dimensional sound that flows above and around you—for cinematic audio to match the Xperia 1’s 21:9 CinemaWide display.

Level up your smartphone gaming
Find all your games in one place, block notifications focus performance on playing with Game Enhancer. You can also find tips for your game online, record gameplay and video of you playing together.

Main Specifications
- 6.5" 4K HDR OLED, 1644x3840, 21:9 ratio
- 6GB RAM
- Snapdragon 855
- 3330 man battery
- Android 9 Pie

Main cameras
- 12MP: 26mm, 1/2.6 sensor size, 1.4micro Pixel Pitch, 78 degrees, F1.6 lens, OIS photo stabilization, Hybrid OIS/EIS video stabilization.
- 12MP 16mm, 1/3.4 sensor size, 1.0micro Pixel Pitch, 135 degrees wide angle, F2.4 lens.
- 12MP 52mm, 1/3.4 sensor size, 1.0micor Pixel Pitch, 45 degrees angle, F2.4, OIS photo stabilisation, Hybrid OIS/EIS video stabilization.

Front Camera
- 8MP: , 1/4 sensor size, 1.12 micro Pixel Pitch, 84 degree wide angle, F2.0 lens

Ocigledno su krenuli drugim putem i ovo sve manje lici na sony. Zanimljivo je da su pljuvaci (sa esata npr.) zadovoljniji ovim uredjajem od sony fanova.

Videcemo kako ce se pokazati u praksi ali meni je ovaj model na granici promasaja i V50 mi deluje dosta zanimljivije i kompletnije (steta sto ima LG UI i sto ce podrska verovatno biti uzasno spora).
 
Poslednja izmena:
Ljudi, koliko vi zapravo piksela hocete na jednom ekranu mobilnog telefona?
Imali smo ove rasprave pre vise godina kada su tek HD i poneki FHD telefoni poceli da se pojavljuju, pa je bilo ono, da li covek moze da vidi vise od 300 piksela po incu el' jok. Ok, neka bude da moze da vidi, neka bude da moze i 400, i 500, ali sta je granica? Je l imate uopste neku meru, granicu, i razum, ili cete da kupite kao ovce i 8K 6'' ekran kad izadje? Bas me zanima da cujem od nekoga od vas (posto se ocigledno svi razumete u ekrane i ljudske oci i mozak vise od mene), da mi objasni koja rezolucija je idealna, jer ovako mozemo doveka (mogu proizvodjaci, vi cete ostati bez novca). Ne znamo vise sta cemo da bi budzili cenu, a da, ajde da mu nabudzimo rezoluciju jos vise, ko je** bateriju, zar ne? Cudne prioritete imate...

P.S. Samo cekam odgovor tipa "sto vise, to bolje" :)
 
Za VR važi upravo to, za ostalo sumnjam.
QHD je ok, ali nije dovoljno.
 
Sony tesko da moze da se vrati na staze stare slave, bice skup i tu mu dodje kraj price.
 
Ljudi, koliko vi zapravo piksela hocete na jednom ekranu mobilnog telefona?
Imali smo ove rasprave pre vise godina kada su tek HD i poneki FHD telefoni poceli da se pojavljuju, pa je bilo ono, da li covek moze da vidi vise od 300 piksela po incu el' jok. Ok, neka bude da moze da vidi, neka bude da moze i 400, i 500, ali sta je granica? Je l imate uopste neku meru, granicu, i razum, ili cete da kupite kao ovce i 8K 6'' ekran kad izadje? Bas me zanima da cujem od nekoga od vas (posto se ocigledno svi razumete u ekrane i ljudske oci i mozak vise od mene), da mi objasni koja rezolucija je idealna, jer ovako mozemo doveka (mogu proizvodjaci, vi cete ostati bez novca). Ne znamo vise sta cemo da bi budzili cenu, a da, ajde da mu nabudzimo rezoluciju jos vise, ko je** bateriju, zar ne? Cudne prioritete imate...

P.S. Samo cekam odgovor tipa "sto vise, to bolje" :)

1080p je sasvim dovoljno za tel, sve vise jedino za VR (koji licno ne bih koristio, deluje mi kao zlo za oci, ne znam da li sam u pravu).
Sigurno ce me neko sa "okom sokolovim" demantovati, a mogao bih da se kladim da kad bi ispred vas stavili 2 jednako dobra ekrana, da ne biste znali koji je 1080, a koji 4k.
 
Vidim svi smo fokusirani na mane, bez 3,5mm dzeka, 3300 baterija, odnos ekrana i ako bude jos u junu tek na trzistu, *mjau**mjau**mjau* onda, a da je Samsung ili Apple nesto od toga implementirao, svi bi ih hvalisali, i pokupili bi kajmak. Ali dobro, sta je tu je, 5-osni OIS (ne znam u koliko osa rade od samsunga, huaweia i ostali). Iako nisam bio ni ljubitelj 18:9 sa 16:9, meni je ipak telefon jako lijep i elegantan, samo je pitanje koliko u praksi taj odnos stranica ce biti ok. Nadam se dobrom poboljsanju kamere, ne znam koliko ce sa ovim receptom uspjeti izvuci dobre fotke u odnosu na foru sa XZ2 Premium, kad je crno-bijeli senzor hvatao svjetlost...
 
1080p je sasvim dovoljno za tel, sve vise jedino za VR (koji licno ne bih koristio, deluje mi kao zlo za oci, ne znam da li sam u pravu).
Sigurno ce me neko sa "okom sokolovim" demantovati, a mogao bih da se kladim da kad bi ispred vas stavili 2 jednako dobra ekrana, da ne biste znali koji je 1080, a koji 4k.

Slazem se, i to 1080p za ove moderne telefone sa ogromnim ekranima, za ispod 5'' 720p idealna.

Vidim svi smo fokusirani na mane, bez 3,5mm dzeka, 3300 baterija, odnos ekrana i ako bude jos u junu tek na trzistu, *mjau**mjau**mjau* onda, a da je Samsung ili Apple nesto od toga implementirao, svi bi ih hvalisali, i pokupili bi kajmak. Ali dobro, sta je tu je, 5-osni OIS (ne znam u koliko osa rade od samsunga, huaweia i ostali). Iako nisam bio ni ljubitelj 18:9 sa 16:9, meni je ipak telefon jako lijep i elegantan, samo je pitanje koliko u praksi taj odnos stranica ce biti ok. Nadam se dobrom poboljsanju kamere, ne znam koliko ce sa ovim receptom uspjeti izvuci dobre fotke u odnosu na foru sa XZ2 Premium, kad je crno-bijeli senzor hvatao svjetlost...

O cemu ti decko pricas, sa kim se raspravljas, ko bi hvalio samsung ili apple? Sta je ovde jako lepo? To sto telefon izgleda kao i svaki drugi flaghship u poslednje 2 godine? Give me a break...
 
Po toj logici: svi su isti, cemu rasprave.

Meni se dopada sve na Jedinici, nema obrvu, nema rupe, OIS, 4K...
 
O cemu ti decko pricas, sa kim se raspravljas, ko bi hvalio samsung ili apple? Sta je ovde jako lepo? To sto telefon izgleda kao i svaki drugi flaghship u poslednje 2 godine? Give me a break...

Ne raspravljam se, najnormalnije komentarisem. Hvalili bi kupci istih, nisam mislio na ljude iz ove teme. I na kraju, kako bi telefon mogao drugacije izgledati, da bude zvjezdastog oblika??? O ukusima ne vrijedi raspravljati, da je tebi najruzniji na svijetu, to nista ne znaci, meni opet moze biti lijep, ja pricam u svoje ime. A tebi ako se hejtuje, zaobidji.
 
Poslednja izmena:
Iskreno se nadam da će Sony sa ovom serijom tako da pukne, da nikome na pamet neće pasti da pođe njihovim putem, tj da prihvati taj nakazan format 21:9.
 
OnePlus je najavio 21:9 takodje.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Samo da nije odnos stranica ovakav, samo to......

Послато са SM-G955F уз помоћ Тапатока
 
Iskreno se nadam da će Sony sa ovom serijom tako da pukne, da nikome na pamet neće pasti da pođe njihovim putem, tj da prihvati taj nakazan format 21:9.

Zar ti stvarno mislis da to tako ''ide''? Da ostale (najvece) kompanije sede i cekaju? Ovo je bukvalno sve odavno isplanirano, prosle godine je zapocet prelazak na 18:9, pa onda na 18.x:9, evo sada je sve veci broj uredjaja sa 19:9 AR-om displeja.

Ni meni se ne svidja ta izduzenost telefona, cak ni 18:9 AR, ali je ocigledno da povratka na 16:9 nema i da ce (do prelaska na flex./foldable smartfone) 19.x:9 i 21:9 biti standard (nazalost).

Prelistao sam detaljnu specifikaciju sa sony sajta i tekst sa GSMA.
https://www.sonymobile.com/global-en/products/phones/xperia-1/specifications/
https://www.gsmarena.com/sony_xperia_1_10_10plus_l3_hands_on-review-1894.php

Ipak ima zanimljivih inovacija i finih poboljsanja, ostaje da se vidi kako ce sve to raditi u praksi. Kamere ce verovatno biti odlicne (svaka u svojoj kategoriji), video snimanje top (kao i do sada) a displej mozda i najbolji na trzistu (uz Samsung/Apple svakako).
Dobro je sto ima takav combo kamera (ultra wide, standard wide i 2X zoom, mada je to standard za 2019.), novi manual mod (SS do 30s), jos bolji kamkorder, bukvalno za sve potrebe.

Cak mi ni dizajn vise nije toliko odbojan mada je cinjenica da je telefon izgleda cudno, najblaze receno.

Dakle, sony ovo reklamira kao multimedia powerhouse i ne sumnjam da ce se uredjaj pokazati veoma dobro u praksi ali se postavlja pitanje cemu takav hardver i softver sa 3330 mAh baterijom? Da bi korisnik platio 1000$ i imao prosecnu autonomiju? Ovo pisem vec godinama, uglavnom u LG, Samsung i Sony temama. LG se opametio sa V50, Samsung S10+ je takodje odlican a ovom Sony-u ipak fali 4000 mAh baterija.
 
Poslednja izmena:
Meni je Sony u ovom poređenju mnogo elegantniji telefon. Mrzim široke telefone a S10+ deluje poprilično sirok.
Sony jeste predugačak, nema šta, ali bih opet pre uzeo njega nego S10+ sigurno.

Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Zar ti stvarno mislis da to tako ''ide''? Da ostale (najvece) kompanije sede i cekaju? Ovo je bukvalno sve odavno isplanirano, prosle godine je zapocet prelazak na 18:9, pa onda na 18.x:9, evo sada je sve veci broj uredjaja sa 19:9 AR-om displeja.

Kupci su ti koji će na kraju reći svoje. Za sebe znam da ni u ludilu ne bih kupio takav daljinac. Videćemo uostalom, vreme će pokazati.
 
Naravno da ima dobrih inovacija i poboljsanja. Ljudi, razumijem nesvidjanje 21:9, ni meni se ne svidja taj odnos, al ovo je dobar telefon, jos samo da Sony zna odraditi marketing, u sustini ni za cim ne zaostaju sada za drugima (a sam rad telefona i podrska, Sony je i do sad bio klasa za sebe).
 
Nokia 9 za fotografiju, Sony 1 kao kamkoder.. Fenomenalan uređaj... Za one kojima su te stvari primarne. Već znamo da se na forumu ceni samo brzina i mogućnost prodaje posle šest meseci, ali zna nas ostale, ovo su dva izuzetna telefona.
 
Telefon meni deluje skroz ok. Konacno ois pa budu valjda slike u low light dobre i bez manuelnog moda za razliku od xz2. Nema notch, nema rupu na ekranu. Mada ja sam od onih koji su i sa xz2 sasvim zadovoljni.
 
Kupci su ti koji će na kraju reći svoje. Za sebe znam da ni u ludilu ne bih kupio takav daljinac. Videćemo uostalom, vreme će pokazati.

Nemoj sad prebacivati temu na broj prodatih uredjaja, svi znamo da se sony androidi prodaju u veoma malom broju (iz mnogo razloga - ocajna dostupnost ogranicena na mali broj trzista i ostale greske mob. divizije, potcenjenost brenda, izuzetno jaka konkurencija koja ne pita koliko kosta hajp itd.), tako je bilo i sa najboljim Z2/Z3 (2014), tako ce biti i sada a i u blizoj buducnosti :)

I ta losa prodaja ovog daljinca nece spreciti trend izduzenih telefona, nebitno da li su 18.x:9, 19:9 ili 21:9. Npr. hardverski trenutno najkompletniji android (LG V50) ima displej sa 19.5:9 AR-om ali zbog pametnije osmisljenog dizajna ne deluje lose.

I ja smatram da je ovo totalno promasen dizajn upravo zbog te izduzenosti ali ne sumnjam da postoji mogucnost za brzo (bar delimicno) navikavanje i da ce pokazati odredjene prednosti, bez obzira sto je vecim delom lose resenje, bar kada je ergonomija/upotreba jednom rukom u pitanju.
 
Poslednja izmena:
^+1 U potpunosti se slazem. [emoji4]
 
Možda Sony-ju i nije toliko bitno koliko će prodati telefona, ne žive od mobilne divizije, ali ozbiljnim igračima svakako jeste i oni će dobro promisliti pre nego naprave tako neki eksperiment. Apple, Samsung i Huawei su ti koji diktiraju trend, ne može to biti neki drugoligaš. Nisu zaživeli ni televizori u tom formatu, a svi se sećamo da je bilo pokušaja od strane Philipsa da progura ultra wide format.
 
Pa tesko da Soniju nije bitna mobilna divizija. Oni se evidentno trude ali na pogresan nacin.
Pa ni Samsung ni Apple ne zive samo od telefona. Apple ima toliki profit da sad moze da ugasi celu mob diviziju. Samsung milion drugih vidova zarade ima, tako da ta prica ne pije vodu. [emoji4]
 
Možda Sony-ju i nije toliko bitno koliko će prodati telefona, ne žive od mobilne divizije, ali ozbiljnim igračima svakako jeste i oni će dobro promisliti pre nego naprave tako neki eksperiment. Apple, Samsung i Huawei su ti koji diktiraju trend, ne može to biti neki drugoligaš. Nisu zaživeli ni televizori u tom formatu, a svi se sećamo da je bilo pokušaja od strane Philipsa da progura ultra wide format.

Trend ''izduzenih'' telefona su pokrenuli bukvalno svi proizvodjaci osim sony-a koji se tvrdoglavo drzao 16:9 AR-a (u kombinaciji sa velikim bezelima i FF stereo zvucnicima). Mnogi poznati sajtovi su 16:9 naveli kao manu (ne samo debele bezele). Jos od prosle godine veliki broj uredjaja ima displeje sa 18.x:9 a od nedavno i sa 19.x:9 odnosom stranica sto je zapravo i cudniji format od 21:9 (cudniji u smislu podrzanog sadrzaja, ne ergonomije).

Apple, Samsung i Huawei su ti koji diktiraju trend, ne može to biti neki drugoligaš.

U poslednje vreme je tako (sto je dokaz koliko je mnogo toga otislo u aut), velike kompanije poslednjih godina uglavnom imaju ''spremna'' razna resenja i inovacije, samo cekaju pogodan trenutak da se sve to i plasira.

Ipak ne treba zaboraviti da je japanski drugoligas (od 2012. godine) prvi napravio i ''progurao'' razne android flagship sa: IP57/58/68 sertifikatima, FF stereo zvucnicima, bravia/x-reality endzinima koji su na neki nacin preteca HDR displeja, medju prvim uredjajima sa 1080p/4k rezolucijom displeja (+ wide-gamut), sa premium izradom i (za to vreme) sjajnim dizajnom, kamere sa 1/2.3'' senzorima (koji su i dalje jedni od najvecih), senzore sa najboljim AF mogucnostima, predefinisane pametne modove kamere (koji sada imaju fensi naziv ''Ai'' :d) 1080p/4k kamkordere sa stabilizacijom preuzetom sa premium RX kamera, klasicne slow-mo i od 2017. DRAM senzore sa pravim 960fps snimanjem (a ne laznim, kao kod vavejia i ostalih kineza), prediktivno AF snimanje i prave, full. res. rafale koje snima u DRAM, DVS sa najboljim vibra motorima po uzoru na PS DS, 3D kreator, hi-res i NC audio.. a cesto sve to u kombinaciji.
Prilicno je dugacka lista inovacija koje je sony prvi ili medju prvima uveo u smartfon svet i na tom polju su svakako na samom vrhu, uz Samsung (delimicno LG) i Apple. Sto ne znaci da i ostali to ne bi uveli ali previse je ovo dugacka lista da bi bila ''slucajnost''.

Dugoligaska pozicija je posledica ocajnog finansijskog stanja u kompaniji usled krize 2008. i brojnih losih odluka kilavog mobile menadzmenta (kada su 'instant-'komercijalna'' resenja u pitanju, npr. od debljina bezela, preko brljavih auto modova kamera/ignorisanje OIS-a do smesne $aradnje sa vodecim tech medijima i povlacenja sa brojnih trzista) a i sam sony xperia brend je odavno potcenjen tako da je moguce i ispadanje u trecu ligu, katanac.. sve je moguce u ova luda vremena laznih inovatora, placenih testova, laznog hajpa, botovanja, lajkovanja, instashitovanja itd. A cak i ako ispadnu iz smartfon utakmice opet ce biti glavni za inovacije na polju kamera/kamkordera, baterija, tehnologija displeja, hi-fi zvuka i sve to ce godinama, mozda i decenijama naplacivati onima koji su ih iz igre i izbacili.
 
Poslednja izmena:
Apple, Samsung i Huawei su ti koji diktiraju trend...

To jeste veliki problem, ali to su kupci izabrali.
Pogotovo je problem kad nekom padne na pamet ekran sa "obrvama".

Sent from my MI 8 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno