Šta je novo?

Sony Xperia 1 (2019)

Jos jedan uporedni, od SuperSaf-a, njemu bas ni ne vjerujem sve, ali ono na sta se svi zale je dynamic range (dosta spaljenih sijalica, oblaka, sunca, izvora svjetlosti itd) i na 4K stabilizaciju, i iz ovog testa tako izgleda, i plus svi drugi imaju Night mod i onda Sony ispada losiji na automatici...
Sony vise nema izgovore za hardver, ima ois, ima vise kamera, ocito treba jos poraditi na softveru.

https://youtu.be/VGxxS9XQ-1w


Sent from my H3213 using Tapatalk
 
Mogu oni komotno da ugase mobilno odeljenje. Ne ide im već godinama. A i kako da im ide kad sve neke poluproizvode izbacuju po nerealnim cenama. Svakom nešto fali, svaki zakinut za nešto, uvek se negde štedi. Prave dobre kamere a softver za iste im je lošiji od svih konkurenta. I na sve to im nije problem da stave cenu ekvivalentnu konkurentnim.
 
GSMA ocenila ''1'' sa 4.6/5 (za nijansu vise od odlicnog S10+ koji se prodaje u ogromnim kolicinama ili za nijansu manje od P30 Pro koji je takodje odlican i mega-popularan uredjaj) a kojekakvi ''strucnjaci'' (po ko zna koji put) zatvaraju sony mobilnu diviziju, sorabijanet klasika :d
 
Mislim da su smanjili score, imali su neku grešku. Sada je čini mi se 4.2

OnePlus 6T
 
Tacno tako, sad je ocena 4.2 Kako rekose ovi iz GSM Arena imali su neku gresku sa sub-score, dupliralo im neke bodove. [emoji2]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Svejedno, uredjaj je odlican (kao i skoro svaki sony flagship u poslednjih 5 godina) s tim sto ovaj put ima dosta sposobiju kameru za low-light/auto mod sto je jasno iz ta dva GSMA testa. Jedini ''fail' je to sto sto nisu ugradili bateriju sa kojom bi mogao na crtu P30 Pro, tu jednostavno mora da gubi bodove i to je ok, kriv je sony a ne tech review sajt.

Ajde za neke stvari ne mozes prigovoriti, tipa baterija, punjenje i to, ali dati izjednaceno za softver i performanse (dobro razlike u performansama su mozda i minorne), ali Samsung ne moze biti izjednacen sa Sony-jem u softveru, to je svetogrdje.

To nije nista novo, ocekivano je za GSMA jer oni vrednuju i dodatne funkcije UI pa cak i bloat. Samsung UI radi dosta bolje nego pre a prepun je funkcija i modifikacija, sony UI je otprilike neki balans izmedju stock i modifikovanog Androida pa neresen skor i nije problematican u tom testu, moze da se kaze da je realan kada je UI u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Tacno tako. Generalno slazem se u vecini stvari sto su napisali ovi iz GSM Arena. Ali ima dosta i onih oko kojih se ne slazem. Ako postoji kompromis neka to vazi u svim poredjenjima i za oba modela, a koji ima vise prednosti neka ga proglase pobednikom u tom poredjenju. Besmisleno je da je Xperia 1 u najboljem slucaju jednak ili losiji od S10 Plus, a ni u jednoj stvari bolji. Evo npr S10 Plus je za njih pobednik u polju baterije. Ima malo izdrzljiviju bateriju, ali se Xperia 1 brze dopunjuje i ima brzi punjac. Neka onda bude nereseno. Ako vec tako ocenjuju onda npr u odeljku performansi realno trebali su da kazu da je Xperia 1 pobednik, jer je na skoro svim tim testovima Xperia 1 osvajala vise bodova. Oni su samo iskusno napisali oba modela imaju odlicne performanse. Cemu onda svrha bodovanja. Jedan mora biti bolji. Isto tako ako su softver ocenili kao stvar ukusa, zasto onda nisu dali prednost Sony modelu za brzinu sistemskih i sigurnosnih azuriranja. U odeljku kamere sto se tice dnevnih i nocnih fotografija kad se sve uporedi generalno Xperia 1 je bolja, ovde mislim na sve tri kamere. Evo primer za dnevne fotografije. Xperia 1 ima vise detalja, preciznije boje. Ali taj (trenutno) bolji hdr na S10 Plus ispade podjednako vazan kao svie prednosti koje ima Xperia 1. U realnom koriscenju kada fotografisemo mnogo je vise scena za koje nema potrebe za tolikim forsiranjem hdr-a. Ovde je onda pobednik trebao da bude Xperia 1. Na skoro svim nocnim fotografijama Xperia 1 u automatskom rezimu fotografisanja izbacuje bolje fotografije od onih sa S10 Plus cak i od onih sa njegovim nocnim modom. Verovatno ce i Sony uskoro izbaciti neki svoj nocni mod za Xperia 1, onda S10 Plus tek nece imati sta da trazi pored Xperia 1. Za sada nema potrebe jer je i ovako bolji. Fotografije sa S10 Plus sa tim nocnim modom izgledaju malo svetlije, ali skoro nista drugo nije znacajno poboljsano. Xperia 1 svakako ima vise detalja i prirodnije boje I opet dolazimo do situacije da sto se tice i nocnih fotografija opet nereseno. Izgleda da je taj nocni mod na S10 plus toliko mocan samo sto malo osvetli fotografije i kao takav ujednacava se sa svim prednostima modela Xperia 1. Cinjenica je da Xperia 1 ima prirodnije i ostrije nocne fotografije na sve tri kamere i lako se naknadno svaka fotografija moze malo osvetleti, ali fotografija koja nema detalje nema tog programa koji ce ih stvoriti ili izmisliti. Tako da sto se tice nocnih fotografija i ovde je Xperia 1 trebala da bude pobednik. E sad sto se videa tice preko dana u 4k S10 Plus ima (trenutno) bolju stabilizaciju, ali zato u skoro svim drugim parametrima je Xperia 1 malo bolja npr (preciznost boja i ostrina). Kada pricamo o kvalitetu videa u nocnim uslovima Xperia 1 je jos bolji u istim stvarima koje sam pomenuo da su mu bolje i preko dana od S10 Plus, tako da je Xperia 1 trebao da bude proglasen i u video poredjenju kao pobednik. Ne znam kome moze da bude veca prednost 4k 60fps (koliko ljudi snima u toj rezoluciji pri toliko slicica u sekundi) i (trenutno) bolja stabilizacija takodje samo u 4k rezoluciji, od kvaliteta samog videa (npr ostrina i preciznost boja) ne toliko znacajno preko dana, koliko bolje na Xpetia1 preko noci. Plus Xperia 1 ima Cinema Pro aplikacija koja vam daje totalnu kontrolu da podesavate sve parametre pre pocetka snimanja videa. S10 Plus nema nista od toga, a ni jedan drugi model. Ovo sto pisem vezano za poredjenje kamera ne mislim nista na prednju kameru/kamere. Sto se tice svih ostalih poredjenja se generalno slazem. I da me neko ne bi pogresno shvatio sve ovo sto sam napisao odnosi se samo na ovo sto je izbacila GSM Arena i samo na njihovo poredjenje ova dva modela. [emoji2]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja licno nisam "zatvarao" mobilnu diviziju, a nikada i necu. Ali da pojednostavim recenicu, postoji prostor za softverski napredak (i nadam se da ce biti). A telefon iako nije savrsen i 10 od 10, ali je kompletan uredjaj. Da sam bio ljut na njih nepar puta, jesam, bili su slijepci kod nekih poteza ali ajde. Ljut sam bio i kad nisu izreklamirali 90% stvari koje su trebali, tako da bolje da se ne prisjecam. Takodje, ne volim tu nerealno forsiranje nekih marki i pravljenje wooow-a od njihovih gimmick-a, a Sony-jeve upotrebne stvari niko ni da spomene, tako da onda zabole glupava poredjenja, sta je sa burst modom i tou full rezoluciji i jos plus eye fokus citavo vrijme, sta je sa prediktivnim slikanjem i dosta pionirskih stvari u mobilnom svijetu, (za primjer sam se uhvatio polja oko kamere). A ovi se svi uhvatili portret moda ko blesavi, pa *mjau**mjau**mjau* koliko slika se tako slika, i to ne zato sto je los vec zato sto su drugi s vremenom nadogradnjama za nijansu izvukli bolje ivice (koje se vide pri zumuranju), dok nekako noramlna fotografija sa glavnom kamerom kaja usput ide u prilog Sony-ju, koji je u vecini slucajeva tu bolji, je totalno pala u drugi plan pri ocijenjivanju.
 
Ovaj video iznad sto je objavio FlashingDroid tacno potvrdjuje sve ono sto sam napisao i sto zameram ovima sa GSM Arena kada su radili poredjenje S10 Plud i Xperia 1, posebno u odeljku kamere. Cinjenica je da sto se odeljka za kameru (foto i video) generalno tice pobednik je trebao da bude Xperia 1. Moram da kazem prijatno su me iznenadili ovi sa GSM Arena sto se recenzije za Xperia 1 tice. I u ovom poredjenju sa S10 Plus su me prijatno iznenadili, ali kao sto sam napisao ima stvari koje ipak nisu ocenili kako treba. Dali su prednost npr S10 Plus za par decibela glansiji zvuk i malo bolji bas odredili ga u toj kategoriji kao pobednika. U redu ako je vec tako onda ovamo u poredjenjima performansi, foto i video Xperia 1 je cist pobednik, to su prosto cinjenice, ali kakvi da Sony model pobedi u nekom od testova Samsungov model to GSM Arena ne sme da dozvoli sebi. [emoji2][emoji2] [emoji2]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja licno nisam "zatvarao" mobilnu diviziju, a nikada i necu. Ali da pojednostavim recenicu, postoji prostor za softverski napredak (i nadam se da ce biti). A telefon iako nije savrsen i 10 od 10, ali je kompletan uredjaj. Da sam bio ljut na njih nepar puta, jesam, bili su slijepci kod nekih poteza ali ajde. Ljut sam bio i kad nisu izreklamirali 90% stvari koje su trebali, tako da bolje da se ne prisjecam. Takodje, ne volim tu nerealno forsiranje nekih marki i pravljenje wooow-a od njihovih gimmick-a, a Sony-jeve upotrebne stvari niko ni da spomene, tako da onda zabole glupava poredjenja, sta je sa burst modom i tou full rezoluciji i jos plus eye fokus citavo vrijme, sta je sa prediktivnim slikanjem i dosta pionirskih stvari u mobilnom svijetu, (za primjer sam se uhvatio polja oko kamere). A ovi se svi uhvatili portret moda ko blesavi, pa *mjau**mjau**mjau* koliko slika se tako slika, i to ne zato sto je los vec zato sto su drugi s vremenom nadogradnjama za nijansu izvukli bolje ivice (koje se vide pri zumuranju), dok nekako noramlna fotografija sa glavnom kamerom kaja usput ide u prilog Sony-ju, koji je u vecini slucajeva tu bolji, je totalno pala u drugi plan pri ocijenjivanju.
Slazem se, generalno sve je tako kako si napisao. [emoji6]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Ako bude f1.2 ima da guta svetlost, a svaka fotografija ce imati jos bolje pozadinsko zamucenje (npr makro i portreti) [emoji2][emoji2]

Mozda ce ovako izgledati. [emoji6]



Sent from my H8266 using Tapatalk
dad80d9f824d048a989005d4f1e9721b.jpg
 
Poslednja izmena:
Cackao sam malo Xperia 10, ekran je neupotrebljivo uzak, bar sto se tice mojih potreba. Vise deluje kao igracka nego kao telefon.
 
A softver i velicina senzora? :) Ima i Samsung otvor blende f1.5 pa su LL slike losije nego na pixelu f1.8 ;)
Na ovim glasinama su samo pokazane informacije o broju megapiksela i otvorima blende na svim senzorima. Nigde se ne pominje velicina senzora. Tako da ja samo komentarisem prednosti koje dolaze sa vecim otvorom blende, iskljucivo vezano za ove glasine. E sad naravno, velicina senzora i softver takodje igraju vaznu ulogu. [emoji16]

Sent from my H8266 using Tapatalk
 
Ma to su samo nagadjanja mada uopste nije nerealno da stvarno naprave takav uredjaj, samo je pitanje kada ce se to desiti, da li u prvoj polovini 2020. ili kasnije (ove godine svakako nema nista od toga).

Moguce da spremaju takav multi-cam fon za OI u Tokiju, najnaprednije burst i AF tehnologije su vec preneli sa Alfa kamera na flagship modele pa mozda imaju plan da dodatno unaprede i fotografisanje sportskih desavanja u tezim svetlosnim uslovima. Verovatno se u pricu vraca i AUBE sa XZ2P, samo u usavrsenoj verziji.

Some additional information

Rear:
20MP F2.4 16MM
48MP F1.2/2.4 26MM
16MP F2.4 52MM
8MP F2.4 135MM
12MP F1.2/2.4 26MM
0.5MP ToF

Front:
10MP
0.3MP

48MP and 12MP are 26mm. ( mono must be back)
20MP is UWA.
16MP is 2x zoom
8MP is periscope .....

Max J says this....

D9VZOi0XoAAAipZ.jpg
Sony Xperia 1 stock running low in Europe, the Purple color seems the most popular

Moguce da se dobro prodaje, dobro - za sony mobile standarde, ali ovo je verovatno posledica ogranicenih kolicina koje su pustene u prodaju. Mada su se Premium/4k Sony modeli uvek dobro prodavali u Evropi, ipak tu imaju jezgro fanova (i malo starijih ex-SE korisnika koji znaju da sony pravi i telefone), mozda je i farsa USA vs Huawei dodatno progurala ''1'' u prvi plan, posebno jer operateri u EU nude odlicne poklone uz ovaj telefon.
 
Poslednja izmena:
OI su im odlicna sansa za mega reklame, na domacem terenu su, ako to ne iskoriste... Da konacno zasijaju na polju kamera. Mozda im se ponovi uspeh kao sa K750i i K800i.
 
Sta je sa onim *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*om Marques Brownlee, on nije od Z5 premiuma imao na testu Xperiu, namjerno izbjegava...
 
Sta je sa onim *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*om Marques Brownlee, on nije od Z5 premiuma imao na testu Xperiu, namjerno izbjegava...
Pa vise vrede testovi koje rade Toni i onaj drugi Hrvat, zasto bi iko ozbiljan cekao prazne, beskorisne mkdbhl smaracke yt "recenzije"

Sent from D6503
 
Znam ja to, samo mi malo krivo, jer njegove čkapiste klipove vidi par miliona, ocito je sve u podmazivanju ...
 
Vidi se da lik odavno nije koristio neki sony fon. Ali ce im verovatno napraviti dobru reklamu.



 
Vidi se da lik odavno nije koristio neki sony fon. Ali ce im verovatno napraviti dobru reklamu.

Ono bukvalno :)
Kao da prvi put vidi Xperia telefon, cacka i pita se sta je ovo a sta ovo, neke funkcije je pobrkao, neke nije znao. Cak je onaj Andrei Smantana (manje poznat youtuber i onako, vise Sony fan), snimio kao neku rekaciju na taj klip, ne kao pljuvanje nego vise skretanje paznje u propustima ovog klipa, i hvalio je unbox therapy. Samo tog klipa nema, izgleda ga je uklonio sa kanala.
Al da, u sustini ovo je fina reklama za Sony.

DoXMark je najavio da ce uskoro biti test Xperie 1.
 
Nazad
Vrh Dno