Šta je novo?

Koji procesor na postojeću ploču?

Sympathy Chan

Slavan
Učlanjen(a)
30.10.2011
Poruke
2,187
Poena
240
Ćao, trenutna konfa mi je RX 480 8GB, i5 4460, 16GB RAM na nešto lošijoj ploči - GIGABYTE GA-H81M-S2V. Koji procesor biste mi preporučili? Ne bih baš previše davao za njega sad, gledao sam Ryzen 1600x za ~130 eura, mada bih najviše platio do 20 000 (preko toga ako je baš baš osetna razlika, ali nisam siguran koliko mi je potrebno da idem preko 1600x).

Napomenuo bih da me overclock ne zanima, ni 2K ni 4K, klasičan 1080p gejming.
 
Poslednja izmena:
Ryzen sigurnoo nećeš moći na toj ploči tako da ti ostaje samo neki koji pajsuje na njoj, možda Core i7-4790 @3.60GHz ali ni to nije neki veliki boljitak. Za 20 soma teško da bi mogao išta da napraviš. (CPU, MB i RAM).
 
Ne znam da li sam se dobro izrazio u prvom postu. Ne bih menjao ni ram ni grafičku, niti bilo šta, već samo procesor. Ukoliko baš moram, ponovo bih uzeo neku noviju matičnu, ali ponovo za manje pare, kako bi se na nju uklopio i procesor. Dakle, idealno bi bilo da ne moram ni matičnu sad da menjam, već samo procesor i ništa više.
 
Baci onda neki predlog za kombo ploča + procesor (Ryzen ili neki drugi, mada mislim da AMD ima bolje cene).

Recimo da mi ostaje ista grafička, isti RAM, a menjam samo ploču i procesor. Duduk sam za HW
 
Ryzen i jeste amd :)

Vidi, sadasnje cene polovnih procesora/polukonfiguracija zasnivanih na intelovim i5/7 procesorima su debelo precenjene. Tako na primer imas situaciju da se quad core i7 4770k prodaje po 180e polovan bez garancije, dok za te oare imas sestojezgarni ryzen 5 1600x i neku entry plocu, i to je znatno jace od tog i7 (sem u starijim naslovima koji vise vole single thread performanse, ali i tu je situacija egal). Dakle, svaki apgrejd i5 polukonfe koju imas je los potez, samo zamena je pametna. Dobra stvar u toj prici je sto i za svoj i5 mozes da dobijes solidnu lovu, jer su kao sto rekoh, precenjeni ti stariji procesori. Memorija mora da se menja, ali ddr4 je pojeftinio tako da sad ima normalnu cenu.

Mija preporuka ti je 1600x sa nekom asrock ab350 ili nekom slicnom 350/450 plocom, sa 2x4gb ddr4 na 3000mhz (2x8 jos bolje ako imas para). To sve sa 8gb rama ti je oko 250e, svoje mozes da prodas verovatno za 130-150e. Dakle, 100e doplate za novo i bolje. No brainer
 
E da, posto imas 16gb rama za to bi dobio oko 30e vise nego da imas samo 8gb,a doplatio oko 60e vise za 16gb.dakle,od 130 do 150e bi te kostao upgrade ako uzimas preko ugara
 
Možda bolje sačekati Ryzen 3000, koji će po glasinama dati više jezgara po ceni manje i imaće viši klok(npr Ryzen 3 3300X, 6 / 12 cores, 3.5 / 4.3GHz, $129)
 
Samo kratko, da ne otvaram novu - imam ASUS B85M-E ploču koja takođe ima socket 1150. Svi saveti dati Sympathy Chanu u pogledu procesora važe i za mene?

Razmišljam o apgrejdu računara da bih lepo igrao novi Metro, novi Doom itd., pa sam hteo da pitam da li uzimam novu ploču i sve ostalo ili mogu i da samo zamenim komponente na sadašnjoj ploči.
 
Imam i3-4160 i gtx-950. Igre koje najviše igram, tipa PES, Hollow Knight i slično, mi rade na najvišim podešavanjima i svega nekoliko zahtevnih AAA naslova bih da odigram u narednom periodu, pa ne bih previše da ulažem sad, ali ne bih ni da ispadnem ovca, pa apgrejd platim više nego što bi me koštala dobra nova mašina.
 
Nije mi uopšte hitno i svakako ne bih izdvajamo nešto previše keša ni tad. U prevodu, iz vašeg iskustva, koliki pad cena se očekuje? Ako su neke male razlike, tipa 10 eura, ništa mi ne znači čekanje.
 
Sa i3 na i5 se isplati, i5-ice nisu toliko precenjene.

Sa i5 na i7 ne.
 
Naravno, ali se gubi novac na ploci i memoriji, a dobija se prakticno isti CPU koji je i dalje puna kapa za 60-75Hz igranje.
 
Da, ali ljudi kad rade upgrade rade zbog CPU performansi i gledaju da prodju jeftinije, prelazak sa i3 na i5 je ~40e doplate, ako i toliko.

Slazem se da je perspektivnije ici na Ryzen, ali je upgrade sa i3 na i5 svakako ogroman, oko 60-70% jaci CPU se dobije, a doplata je mala.
 
Nije mi uopšte hitno i svakako ne bih izdvajamo nešto previše keša ni tad. U prevodu, iz vašeg iskustva, koliki pad cena se očekuje? Ako su neke male razlike, tipa 10 eura, ništa mi ne znači čekanje.

8 jezgara ćeš dobiti po ceni 6, 6 po ceni 4, plus viši klokovi i optimizacija. Inače svi i5 počev od 2400, će gurati igrice u 1080p bar još godinu dana, tako vredi sačekati.

@Sgt. Major
isplati se da odeš na i5, ne samo zbog igrica. Ako budeš igrao nešto grafički zahtevnije i bude štucalo sa postojećom, trebaće i neka jača grafika. Za PES i slično, postojeća će verovatno biti dovoljna.
 
Poslednja izmena:
Da, ali ljudi kad rade upgrade rade zbog CPU performansi i gledaju da prodju jeftinije, prelazak sa i3 na i5 je ~40e doplate, ako i toliko.

Slazem se da je perspektivnije ici na Ryzen, ali je upgrade sa i3 na i5 svakako ogroman, oko 60-70% jaci CPU se dobije, a doplata je mala.
To da, tim apgrejdom mozes da dobijes godinu dana fore, onako grubo. Ali sa i5 vec nema smisla apgrejdovati
 
@Rick

Nece gurati 1080p, vec 60-75Hz, nevezano za rezoluciju.
 
Nazad
Vrh Dno