Šta je novo?

Koji ultrabook

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,213
Poena
1,425
Drugari zbog promenjenog načina života, česte selidbe itd, rešio sam da zamenim svoj desktop replacement (Asus Rog laptop) za nešto daleko manje i mobilnije + playstation 4 pro + eventualno externi gpu. U zadnje vreme nemam vremena za igranje, a i to što odabrano igram, hoću da igram kako valja. Za konstantno vijanje hardvera i bacanje para na isti nemam više ni vremena ni volje (a ni para). Znači isti bi kupovao za bar narednih xyz godina.

Pošto mi drugar u maju dolazi iz USA, iscimao bih ga da mi ponese nešto od odabranog sa ebaya ili amazona. E sad izbor mi se sveo manje više na Huawei Matebook X pro, Dell XPS13, Lenovo X1 carbon eventualno Razer Stelth (mada od problema sa death adder mišeevima i crkavanjem mikroprekidača na tri različita pomenuta, nešto i nemam poverenja u kvalitet brenda više). Razmišljao sam se i za Macbook Pro neki od 13" ali sumnjam da bi se navikao na operativni sistem pa ne bih da experimentišem.

Što se korišćenja tiče, ništa od renderinga i sl, znači za surf, office, photoshop povremeno osnovni editing fotki, youtube, filmovi i sl. Ako bi uzeo externi gpu, poželjno bi bilo da ima tunderbolt sa 4 linije ali nisam uspeo da izguglam da li i jedan od pomenutih ima isti; znam sa matebook x pro sa mx150 ima 2 linije, ali ne znam za onaj bez dodatne grafike da li možda ima sva 4 na raspolaganju, ne nađoh nigde podatak...u tom slučaju bih njega uzeo sigirno...ili bilo koji drugi od pomenutih jel to mi je recimo prioritet kao i punjenje preko usb-c odnosno da nemam poseban džek samo za tu namenu.

Takođe bi valjalo da ima i autonomiju dobru, mislim da je tu lenovo x1 neprikosnoven ali slobodno neka me neko ispravi ako grešim. Laka zamena baterije takođe +

Touchscreen, 4k, veliki refresh itd mi uopšte nisu bitni

Svako lično iskustvo i predlog/savet su krajnje dobrodošli jer sa ovom (ultrabook) klasom nemam apsolutno nikakvog iskustva.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
A za Windows ili Ubuntu zavisi u kom sistemu na kraju želiš da radiš.
Ako je sa Ubuntuom jeftiniji, ali tebi treba na kraju Windows, vidi onda da li ti se isplati cimanje oko reinstalacije sistema ili plaćanje nekome da ti to uradi.
 
Po meni je to losa opcija.

Msm, zavisi za sta ti treba, ali za oko 300e imas elitbook 840, ili neki thinkpad, sa i5 6300u koji u multicore mozda i bolje radi nego taj stari i7..
Svakako ce imati znacajno bolji battery life..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk

Teško da je 6300u (2 core) bolji od 3610qm (4 core) u multicore. S druge strane, baterija će sigurno trajati duže.
 
Da, u pravu si. I meni je bilo nelogicno sto cpuboss kaze ovako, al *mjau**mjau**mjau* :)

Mislim da te razlike u performansama su zanemarive osim ako nije neki render u pitanju. A ako jeste, svaki od tih cpu-a nije nesto upotrebljiv..

Svakako je sve manje od ddr4 kompatibilnog cpu-a za preskociti, barem u mom slucaju, plus su takvi laptopovi znacajno i fizicki stariji i zrabljivani duze..

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Pozdrav drustvo,
razmisljao sam o modelu Lenovo Ideabook 13s-IWL i nasao sam ga na Amazonu (USA) za dosta manje novca nego kod nas (predpostavljam da u prilog ide i povoljan odnos USD - EUR irs.), ali nikada nisam nista narucivao preko njih pa ako neko ima neka iskustva, savet ili predlog bio bih zahvalan na istom. Da li je ovakav vid narucivanja siguran i sl...

Pozdrav
Milan
 
Poslednja izmena:
siping i dazbine na kraju (carina,pdv) znace da ce te izaci skuplje nego ovde.u sustini nista preko 50e i kilo neto tezine se ne isplati narucivati.jedino ako imas nekog da ti donese.
 
Dodaj adresu na Amazon nalog, pa vidi pre samog plaćanja ukupnu cenu.
Amazon ranije nije slao ništa osim knjiga za Srbiju, ne znam da li se išta promenilo.
 
Imam dilemu a nisam bas poznavalac oko laptopova. Potreban mi je lagan laptop za posao, nista zahtevno, ms office, surf, light rad sa studentima medicine. s obzirom da se trenutni laptop koristi od 2012 voleo bih nesto sto bi teralo otprilike toliko.

Dvoumim se izmedju Thinkpad T470s Intel i5 - 6300u - Vpro, 8gb DDR4 2133 mhz, 256gb Ssd , Intel Hd 520 grafika.

Drugi je Macbook Pro late 2015 8/256.

Koji je brži, pouzdaniji, daje vise za uloženo. Znaci bez igrica i sl, 90 % za PP prezentacije, YT. Bukvalno od kancelarije do učionice.



Послато са SM-T719 уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Možda glupo pitanje, ali mi treba info, da li je moguće npr ako kupim matebook x pro ultrabook sa 256gb nvme, u isti ubaciti 1tb drajv i nekako odraditi restore particije na kojoj se nalazi instalacioni windows img (ustvari ono što se koristi na vraćanje tih uređaja u fabričko stanje) i da to radi?

Hvala za informaciju!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
naravno da može,treba ti bafer drajv jednak ili veći od drajva koji kopiraš ako laptop nema dva m.2 slota i/ili podržava simultan rad.iskopiraš ceo disk bez diranja redosleda i veličine particija,na kraju proširiš particiju po želji i gotovo.

ali generalno nema neke potrebe za niti tim imidžom niti tom recovery particijom,sve to može da se nađe onlajn a sam win bolje držati čistim.
 
@Orchard malo sam ispao iz novih tehnologija; ne znam šta znači simultan rad...a za x pro znam sigurno da nema mesta za 2 m.2! I ne vidim kako bi uopšte uspeo da podignem win sa tim da skinem sa neta (bez da pravim butabilni i plaćam novi serijal) ukoliko imam samo taj matebook.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
ne verujem da nije licenca vezana za matičnu laptopa,najlakše poslati mejl supportu i znati za sigurno,ali najčešće jeste.to nekad bilo na sedmici i ranije,tj stiker i serijski...
 
m.2 na USB adapter/kućište? pa clone..

inače, ako nema serijskog broja na nalepnici, instaliras win i samo uneses svoj Microsoft nalog i trebalo bi da je aktiviran.
imaš sigurno i neki tool za pravljenje regularnog recovery medija (sem ako i za to hoće dodatne pare...)

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Pazarih danas neplanski razer blade stealth 2019, najjači model. Utisci za koji dan...ovako na prvu odličan model! [emoji56][emoji847]

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk
 
Izuva G14, da nisam volina od od 2m sa sakama kao da hendlam iste volove, uzeo bih to bez razmisljanja.
Cak i 4800H je vrhunski cpu, 4900HS je jedno 20-25÷ brzi u realnom svetu.
Koje boje? Pazi samo na one rupice po lidu, hoce da se krcaju prasinom kao besne.
Nek te dobro sluzi.👋
 
Izuva G14, da nisam volina od od 2m sa sakama kao da hendlam iste volove, uzeo bih to bez razmisljanja.
Cak i 4800H je vrhunski cpu, 4900HS je jedno 20-25÷ brzi u realnom svetu.
Koje boje? Pazi samo na one rupice po lidu, hoce da se krcaju prasinom kao besne.
Nek te dobro sluzi.👋
Beli, bez Led-a (120hz). Po dana izgubih dok nisam namestio ovaj armory crate da radi majke mu...ima da služi inače će kroz prozor 🙄🤭😇

Pa ima za tebe ovaj g15 novi a možeš i duos 😉🥳

Ono što u startu jedino mogu da kukam je FP, otključavanje daleko lošije od onog na matebook 13 što sam imao 😔

Za rupice ne brinem, imam tašnu kad ga ne koristim, a i verovatno ću zamenim za noviji pre nego što se napune 😂🤗🤭

Inače moram da pohvalim brzine koje izvlači sa Samsung T5...ni huawei ni razer nisu 400 prebacivali
 

Prilozi

  • 20210318_182858.jpg
    20210318_182858.jpg
    268.4 KB · Pregleda: 14
Ne lezi mi ta tastatura relativno Thinkpad tastaturama, na G14 mi je legla dok mi je na G15 preplitka ako to ima smisla, kontam da mozda i same tastature i nisu toliko razlicite al mi je definitivno osecaj drugaciji.
Daj neki benchmark il igru nest'. :d
 
@mad_skillz Što se cifara tiče, kontam da je to tu negde ...


Iskren da ti budem davno me prošla želja za tim akrobacijama. Ako te šta striktno interesuje piši pa da vidim. Za sada sam samo Doom Eternal (100+ fps) i Cyberpunk 2077 instalirao sa tim da ovaj drugi još nisam ni pokrenuo. Doduše da ne lažem, juče sam na brzinu odradio bench ga Shadow of TR (78fps).

Ono što mogu da kažem je da se i pored gašenja turba (temp poprilično niže) kućište u gornjem delu vrlo "usija" i peče kada igram doom npr 🙄
 
Vezano za temu, pazarih pre par dana Lenovo X1 Carbon 9gen...utisci zaista fini ovako na prvu, odma se vidi kvalitet u svakom smislu, jedino što prelazim sa dosta jačeg (ali i većeg/težeg laptopa) pa će mi trebati malo da se naviknem (+"downgrade" sa win 11 bogu hvala). U svakom slučaju, vidim zašto ga hvale svi redom po recenzijama.
 
Nazad
Vrh Dno