Šta je novo?

Koji ultrabook

Proday

Znamenit
Učlanjen(a)
02.01.2005
Poruke
20,272
Poena
1,425
Drugari zbog promenjenog načina života, česte selidbe itd, rešio sam da zamenim svoj desktop replacement (Asus Rog laptop) za nešto daleko manje i mobilnije + playstation 4 pro + eventualno externi gpu. U zadnje vreme nemam vremena za igranje, a i to što odabrano igram, hoću da igram kako valja. Za konstantno vijanje hardvera i bacanje para na isti nemam više ni vremena ni volje (a ni para). Znači isti bi kupovao za bar narednih xyz godina.

Pošto mi drugar u maju dolazi iz USA, iscimao bih ga da mi ponese nešto od odabranog sa ebaya ili amazona. E sad izbor mi se sveo manje više na Huawei Matebook X pro, Dell XPS13, Lenovo X1 carbon eventualno Razer Stelth (mada od problema sa death adder mišeevima i crkavanjem mikroprekidača na tri različita pomenuta, nešto i nemam poverenja u kvalitet brenda više). Razmišljao sam se i za Macbook Pro neki od 13" ali sumnjam da bi se navikao na operativni sistem pa ne bih da experimentišem.

Što se korišćenja tiče, ništa od renderinga i sl, znači za surf, office, photoshop povremeno osnovni editing fotki, youtube, filmovi i sl. Ako bi uzeo externi gpu, poželjno bi bilo da ima tunderbolt sa 4 linije ali nisam uspeo da izguglam da li i jedan od pomenutih ima isti; znam sa matebook x pro sa mx150 ima 2 linije, ali ne znam za onaj bez dodatne grafike da li možda ima sva 4 na raspolaganju, ne nađoh nigde podatak...u tom slučaju bih njega uzeo sigirno...ili bilo koji drugi od pomenutih jel to mi je recimo prioritet kao i punjenje preko usb-c odnosno da nemam poseban džek samo za tu namenu.

Takođe bi valjalo da ima i autonomiju dobru, mislim da je tu lenovo x1 neprikosnoven ali slobodno neka me neko ispravi ako grešim. Laka zamena baterije takođe +

Touchscreen, 4k, veliki refresh itd mi uopšte nisu bitni

Svako lično iskustvo i predlog/savet su krajnje dobrodošli jer sa ovom (ultrabook) klasom nemam apsolutno nikakvog iskustva.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ma Edi druže, ne bih da experimentišem sa nepoznatim OS u poznim godinama. Držim se onoga na šta sam navikao. Gledao sam i onaj microsoft surface ali mi deluje precenjeno a nema osnovne portove.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Većini ljudi ne treba više od 10-ak dana da se navikne na macOS, a bio bi ti lepa promena sistem.

Nego, za šta god da se odlučiš, ako drugar u poslednjih par meseci nije prolazio carinu, pa zna da može da prenese šta ti bude trebalo, da znate da su pooštrili kontrolu na letovima iz USA, pregledaju navodno sve. Poznanik koji je dolazio od tamo je bio svedok da su dečku koji je donosio novi model MBP-a, a koji je malo zamazao, instalirao svoje programe i stavio fajlove, ipak naplatili carinu.
Nije da ne mogu da vide po serijskom broju kada je laptop kupljen. Pa vidi da ti ne bude skuplje nego da ga negde u Evropi kupiš.
 
Dell ili Lenovo, mani se ovih kineza koji su juce poceli da prave laptopove, imaju problem sa hladjenjem (Matebook D sa MX150), ne mozes tek tako da ga vratis. Dell i Lenovo su provereni brendovi, po specifikaciji biraj ono sto ti vise odgovara. Vecina novih modela ima bateriju unutra pa se ne menja lako.
 
Lenovo T4xx serija ima dve baterije, internu i eksternu (koja je zamenjiva baterijama većeg kapaciteta). E sad, da li ti odgovara kriterijumu ultrabooka, možeš da vidiš, ali sam ja prezadovoljan svojom.
 
Većini ljudi ne treba više od 10-ak dana da se navikne na macOS, a bio bi ti lepa promena sistem.

Nego, za šta god da se odlučiš, ako drugar u poslednjih par meseci nije prolazio carinu, pa zna da može da prenese šta ti bude trebalo, da znate da su pooštrili kontrolu na letovima iz USA, pregledaju navodno sve. Poznanik koji je dolazio od tamo je bio svedok da su dečku koji je donosio novi model MBP-a, a koji je malo zamazao, instalirao svoje programe i stavio fajlove, ipak naplatili carinu.
Nije da ne mogu da vide po serijskom broju kada je laptop kupljen. Pa vidi da ti ne bude skuplje nego da ga negde u Evropi kupiš.
Da, iskusio je i sam on prošli put kada je donosio Macbook pro za komšiju pa ga opleli sa carinom. Pojačana je kontrola ali uglavnom na ono gde vide jabuku, ostalo često zna i da prođe. Kako god, sve i da platim carinu, opet će me izaći manje nego ovde da kupim bilo koji od pomenutih.
I da, nije mi baš toliko bitna autonomija da moram dve baterije da imam ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Male su obe baterije (24 Whr svaka), tako da su to napravili da obe zajedno daju 6-7h autonomije, uz slim profil, a eksternu onda možeš da zameniš nekom debljom.
Srećno u lovu :)
 
Jedino sa XPS 13 imam iskustva, i to 9360 i 9370. 9370 ima 4-lane TB USB-C port, 9360 nema - https://www.dell.com/support/articl...underbolt-3-40gbps-data-transfer-rate?lang=en
Ako ćeš na poslednju verziju (9380) sumnjam da tu postoji downgrade na tom polju.
Što se tiče izrade, portabilnosti i izgleda, po meni XP13 pobeđuje bez problema.
Uzmi u obzir da je XPS jako delikatan, lako se umusavi i ogrebe. Pretpostavljam da je isto slučaj sa drugim modelima sa sličnim kućištima.
Takođe, uzmi u obzir i nabavku delova (npr. delovi za Matebook i Razer ovde..? :D )

Doduše, Matebook X/X Pro izgleda ozbiljno dobro, ali bih se suzdržao od davanja saveta jer ga nisam imao na stolu.

Ako te bude zanimalo nešto u vezi XPS13 9370, imam trenutno informacije iz prve ruke.
 
Poslednja izmena:
@nerven hvala puno za infos. Kakav je xps po pitanju coil whein-a, čitao sam da novi modeli imaju problema?!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
@nerven hvala puno za infos. Kakav je xps po pitanju coil whein-a, čitao sam da novi modeli imaju problema?!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Koliko znam, većina serija je imala problema ali opet zavisi kako ubodeš. Ovaj kod mene nema, srećom.
Česti problem je Killer kartica i random WiFi dropovi. To se vuče zadnjih nekoliko serija iz nepoznatog razloga.Ali i to je random, pa bi bilo dobro ako bi taj preko koga uzimaš mogao da testira.
 
Ja sam npr. imao velikih problema sa WiFi karticom na ZenBook-u.

Vidiš, ne bih očekivao tako nešto i od XPS-a, koji bi po default-u trebao da bude vrh ponude.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ja sam npr. imao velikih problema sa WiFi karticom na ZenBook-u.

Vidiš, ne bih očekivao tako nešto i od XPS-a, koji bi po default-u trebao da bude vrh ponude.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Meni je to potpuno nerealno. Pogotovo što su imali ogroman feedback od prve serije koju su usrali. Mislim da se do 9360 mogla menjati Killer karta za Intel, ali od 9370 nadalje ne može.
Postoje business verzije koje dolaze sa Intel kartom ali sam prilično siguran da njih ne možeš uzeti u prodavnici.
 
@nerven piši na pm koliko ceniš tvoj iz oglasa. I koja je razlika kod tih u procesora između i5 i i7...jel 5 ima samo 2 jezgra a 7 2+2 ili?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Većini ljudi ne treba više od 10-ak dana da se navikne na macOS, a bio bi ti lepa promena sistem.

Nego, za šta god da se odlučiš, ako drugar u poslednjih par meseci nije prolazio carinu, pa zna da može da prenese šta ti bude trebalo, da znate da su pooštrili kontrolu na letovima iz USA, pregledaju navodno sve. Poznanik koji je dolazio od tamo je bio svedok da su dečku koji je donosio novi model MBP-a, a koji je malo zamazao, instalirao svoje programe i stavio fajlove, ipak naplatili carinu.
Nije da ne mogu da vide po serijskom broju kada je laptop kupljen. Pa vidi da ti ne bude skuplje nego da ga negde u Evropi kupiš.
Oprosti što davim, od kako sam video uživo, razmišljam stvarno da dam šansu i macbook pro modelu. Drže cenu dobro, pa ako probam i ne bude odgovarao, prodam lako za 50-100e manje i uzmem neki od pomenutih iz naslova. Pošto kontam oko 1000e da dam za ultrabook, tu mi se uklapa jedino macbook pro (2017, ili air 2018) ali sa 128gb diskom; pošto mi treba više mem, znam da je moguće da stavim veći ssd (koji uopšte koriste m.2 ili) ali kako ide posle za operativni sistem ukoliko se zameni ssd, moram nešto da plaćam ili se skine, instalira itd??!
@Conquer i ostali takođe ukoliko znate odgovor na ovo, zahvalan sam.
Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Koriste PCI-e memoriju, može se naći veća bez neke velike muke.
OS bi morao naknadno instalirati, ali pre zamene diska možeš skinuti OS, staviti ga na fleš i onda instalirati na novu memoriju. Trebaće ti oko sat-dva vremena da sve završiš.
 
Šta si uzeo od ponuđenih?

Dell XPS je sigurna opcija ali ne bih ja bežao ni od Huawei MateBook X Pro. Znam par ljudi koji ga koriste za ozbiljan posao već više od pola godine i ni jednu lošu reč nisam čuo. Računar je ozbiljno dobar a prilično potcenjen što je i logično jer se tek probija na tržištu.

Pored toga, savetovao bih ti da pogledaš i Surface Pro 6.

MBP je isto sigurna opcija ali ako ćeš voziti Win na njemu 90% vremena, nisam siguran da je dobar izbor.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
@FloydSRB još ništa...čekam kolegu iz amerike kad bude dolazio, izađe mi prilično povoljnije tamo, a možda i navatam noviji model u međuvremenu ;)

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Odličan računar ali ima jednu veliku manu... možeš da ga baciš ako se pokvari a nije uopšte jeftin.

Za te pare ze uzima Thinkpad X1.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa X1 i ne postoji sa 128 diskom. Za jače konfiguracije je cena skoro identična.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Naravno da nije. Osnovni X1 je oko 1350$-1400$, pa mu dodaj touch ekran (to je opcija) i to ode na oko 1450-1500$ za mašinu sa 8 GB RAM-a i 256 SSD-om i istim i5 CPU-om...

Surface Laptop 2 je 1000$ u konfiguraciji sa 256 MB SSB-om kao što sam i napisao.

50% razlike svakako nije "skoro identična" cena.
 
Najverovatnije će i da bude taj matebook x pro ili čak ova novija verzija zbog full 40gb/s tunderbolt 3 porta.

Hvala svima na vremenu i predlozima!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Ako uzmes matebook moras i p30pro ili m30 kad izadje. Ne znam da li imaju u huaweiu neku bolju sinhronizaciju medju njihovim proizvodima. Tj da li radi lepo kao kombinacija svega toga u apple izadnju?


Sent from my iPhone Xs using Tapatalk
 
Niko nema takav nivo sinhronizacije kao Apple.
Na sve to, ni Googleu ne volim da dam više nego što treba, a kamoli Huaweiu. Imam M20P i postoje kojekakvi bekapi i sinhronizacije, ali ništa što ljudi već ne koriste od Googlea ili nekog drugog proizvođača.
 
Nazad
Vrh Dno