Šta je novo?

Laptop za studenta

Vicent87

Cenjen
Učlanjen(a)
03.09.2018
Poruke
1,252
Poena
145
Treba mi laptop za studenta, dakle lagana upotreba - Office, surfovanje, gledanje filmova, itd. Bez igrica, programiranja, fotosopa i slicnih stvari. Od nekih uslova tu su FullHD ekran i SSD (128GB i vise). I hajde, da bude sto "lepsi" jer za zensku osobu ali nista roze/zlatno i sl. :D Dijagonala manje-vise nebitna, ali po mogucnosti da nije ispod 13.3", najbolje 14-15.6".

Gledao sam dosta po netu na razlicitim sajtovima i nekako mi se ovaj izdvojio kao bestbuy, cak i do 70.000:
https://www.bcgroup-online.com/lapt...-5-2500u.-4gb.-256gb-ssd.-radeon-vega-8-51969

Jedino sto me da kazemo brine jeste sto je RAM na 1833MHz, dok obicno DDR4 ide na 2400MHz. Ne znam da li ovaj laptop podrzava samo do 1833MHz ili prosto fabricki dolazi s tim RAM-om a podrzava do 2400MHz?

Cenovno, ne bih isao preko ove cene, dakle nekih 450e ~ 55.000. Maksimum maksimuma je 60.000 i to ako vredi.

Sem ovoga mogu se naci neki sa Ryzen 3 ili i3-8130, takodje FullHD 4/8gb RAM, 128/256gb SSD za nekih 5-10.000 manje ali gledajuci neke testove, cini mi se da vredi dodati te pare za Ryzen 5 2500U.

Koji su vasi komentari i predlozi?
 
Poslednja izmena:
Iskreno, video sam da se zale na kvalitet izrade IdeaPad-a 330 a i ovaj procesor mi ne uliva poverenje. Tacnije, za "samo" 5.000 vise ima Ryzen 3 koji daje dosta bolje rezultate. Gotovo 50%.

A estetski je Lenovo pun pogodak za nju. :D
 
Aha, znaci postoje dve verzije - 330 i 330s. Nisam to znao, hvala.

A sto se tice onog mog predloga, jel znas ovo po pitanju RAM-a? Evo i ovaj Lenovo je npr 2133MHz.
 
DDR4 ide od 1866 pa onda 2133, 2400 itd. Mislim da ne bi trebalo da mnogo brineš oko toga, sigurno bi Acer prihvatio i 2400, samo što bi ona radila na 1866 zbog tog već ugrađenog modula.

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
 
Da, to mi je jasno da ce raditi na nizoj frekvenciji. Svakako bih u slucaju dodavanja RAM-a, izbacio stari. Samo ne znam zbog garancije, kako to ide. Smem li da menjam RAM, SSD itd? Da li se time gubi garancija?
 
Koliko znam garancija se ne gubi ako se slotovima za memoriju i SSD može pristupiti kroz jedan poklopac koji drži jedan šraf ili dva, a ako je potrebno skidati kompletan donji poklopac, onda se gubi garancija.

Najbolje da tražiš da ti ugrade tamo gde kupuješ laptop. Ako se odlučiš za Acer koji si naveo, BC Group ima svoj servis koji se nalazi u nivou ispod radnje, tako da verujem da bi ti izašli u susret i zamenili memorije.

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk
 
E pa to me zanimalo. Svakako bih mogao i da nazovem pa da se raspitam sta i kako. Moguce da su nadogradnje uslovljene time da se obave kod njih, verovatno i s njihovim delovima. To mi svakako ne predstavlja problem.
 
Malo si promašio preporuku u odnosu na maksimalni budžet koji je pomenut. ;)

Sent from my Redmi 5 using Tapatalk

uh da, top mi je promaklo sasvim. Hvala na tome.

Ok, ima Acer dosta modela svojoj Aspire 5 seriji laptopova, nek pogleda to.

A mora li da bude 15,6" ili može i 17,3 ???


OBAVEZNO obratiti pažnju prilikom kupovine, da posle ne bude "jaoooooooo, nisam video i znao " !!!!!! Najveći broj jeftinih laptopova ima samo 4 GB memorije, koja je ZALEMLJENA i ne može se nikako nadograditi, i imaju samo jedan slot...dakle videti model koji ima makar mogućnost za kasnije proširenje memorije za još 8 GB.


Predlog, prvi, videću da nađem još predloga: https://geizhals.de/lenovo-ideapad-320-15ikb-schwarz-81bg00xvge-a1814016.html?hloc=de&hloc=pl

Pogledaj procesor, super je, ako se uzme u obzir da je laptop baš jeftin.
 
Poslednja izmena:
Ko donosi taj laptop u Srbiju?

Kosta, ti, za dž?

Ne znam da li troluješ ili si izgubio pojam na kom si forumu...

ne, nisam, nego govorim gde je najbolja cena. Ako nisi znao, dosta ljudi putuje po Nemackoj ili ima drugare koji idu tamo, pa se vrlo lako nadje nacin kako da se nesto donese. Stoga, ocekujem da se smiris i sagledas situaciju bolje.
 
Mislio sam da će biti neki bolji odgovor.

Bez ikakve uvrede ali je bezveze. Savet; ne preporučuj ljudima laptopove i komponente po nemačkim prodavnicama. Nasuprot popularnom mišljenju, nemaju svi rodbinu/ili idu često van Srbije da bi te kombinacije palile.

Izgleda da kako si sve duže u Nemačkoj, otuđuješ se od Srbije i realnosti na terenu™.

Opet, ništa lično, samo zapažanje jer kad god vidim tvoju poruku, stalno neke preporuke stvari koje Srbija ni u reklami videla nije.
 
Mislio sam da će biti neki bolji odgovor.

Bez ikakve uvrede ali je bezveze. Savet; ne preporučuj ljudima laptopove i komponente po nemačkim prodavnicama. Nasuprot popularnom mišljenju, nemaju svi rodbinu/ili idu često van Srbije da bi te kombinacije palile.

Izgleda da kako si sve duže u Nemačkoj, otuđuješ se od Srbije i realnosti na terenu™.

Opet, ništa lično, samo zapažanje jer kad god vidim tvoju poruku, stalno neke preporuke stvari koje Srbija ni u reklami videla nije.

Svejedno, na njemu je da vidi, pa ako može da se snađe, može. Ako ne, makar je video.
 
Nazalost nije mi opcija kupovina preko niti porucivanje. Nemam ni vremena, ni zivaca a ni potrebe za tim. Treba mi prosecna masina koja verujem da moze da se nadje kod nas za ove pare. Plus tu su i servisi i sve drugo.
 
Za pomenutu upotrebu sasvim ti je dovoljan Ryzen 3 ili noviji i3 + SSD.Mislim da nema potrebe ici na jace od toga, bitniji ti je kvalitet i da je displej IPS pogotovo za gledanje filmova jer su TN ekrani i na dosta skupljim ACERima losi, od ugla gledanja, osvetljenja pa do boja..
Imas npr ovo, ako ti je 14 inca okej, uz jos 4GB ovo je skroz dobra prica. https://www.bcgroup-online.com/lapt...fullhd-ips-(aluminium-top)-(81f4014mya)-52807
 
Za pomenutu upotrebu sasvim ti je dovoljan Ryzen 3 ili noviji i3 + SSD.Mislim da nema potrebe ici na jace od toga, bitniji ti je kvalitet i da je displej IPS pogotovo za gledanje filmova jer su TN ekrani i na dosta skupljim ACERima losi, od ugla gledanja, osvetljenja pa do boja..
Imas npr ovo, ako ti je 14 inca okej, uz jos 4GB ovo je skroz dobra prica. https://www.bcgroup-online.com/lapt...fullhd-ips-(aluminium-top)-(81f4014mya)-52807

a sta ako je ram zalemljen a mislim da jeste
 
a sta ako je ram zalemljen a mislim da jeste

eeeeeee, na to moraš mnogo da paziš. Mnogi su se tako prevarili i posle, kad su hteli da stave još memorije, ne može...

nešto sam gledao. jel tebi treba DVD rezač u laptopu ? Jer, neki od preporučenih laptopa uopšte nemaju CD-DVD čitač-rezač, što nekad ume biti vrlo nezgodno...
 
Poslednja izmena:
a sta ako je ram zalemljen a mislim da jeste

4GB je zalemljeno i ima još jedan slobodan slot.

Ako već treba da izbegavam Acer, ima (pored onog Lenovo 330s) i ovako nešto od Asusa. Na slici deluje primamljivo, da ne kažem lepo ( :D ) kao Lenovo:
https://www.bcgroup-online.com/lapt...ull-hd.-ryzen-r3_2200u.-4gb.-ssd-256gb)-52929

Asusova X serija je lošeg kvaliteta izrade, a i nema IPS ekran.



Imas npr ovo, ako ti je 14 inca okej, uz jos 4GB ovo je skroz dobra prica. https://www.bcgroup-online.com/lapt...fullhd-ips-(aluminium-top)-(81f4014mya)-52807

I taj je dobra preporuka.
 
Poslednja izmena:
Svakako proveri oko slotova, portova i RAMa ako se odlucujes, jedan dodatan slot je sasvim ok u ovom slucaju 8 GB rama ce biti dovoljno i narednih godina i ne verujem da ce uopste dolaziti do potrebe da se dodatno siri memorija, ako do toga dodje jednostavno izvadis tih 4, prodas, i ubacis 8, tako da ne treba praviti frku oko toga, bolje imati zalemljen ram nego los lap..
Mogu da ti kazem moje iskustvo sa Acer TN displejem jer imam novu Aspire 5 seriju, ugao gledanja je losiji tako da osim ako ne gledas direktno u laptop ili iz nekih povoljnijih uglova slika ce se preplitati,mraciti,deformisati.Moze biti gadno kad vise osoba gleda u displej iz razlicith pozicija.Takodje boje su okej tek kad kalibrises displej, default su malo isprane.Nekad ume da nervira, al u vecini slucajeva je skroz okej.Ne znam kakav displej moze da te saceka na jeftinijim Acer serijama.
 
IPS ekran se retko sreće u ovoj cenovnoj kategoriji laptopa, ili grešim ???

Ja sad ovo kucam sa Lenovo Ideapad 110 17IBK sa intel i5 7200U, 1 TB hardom i 8 GB memorije. Samo sam relativno zadovoljan, jer mu je ekran loš. i ima zaista loše uglove gledanja...ali ima DVD rezač, što je meni bitno, jer ponekad vadim muziku u MP3 sa audio CD-a.
 
IPS ekran se retko sreće u ovoj cenovnoj kategoriji laptopa, ili grešim ???

Ja sad ovo kucam sa Lenovo Ideapad 110 17IBK sa intel i5 7200U, 1 TB hardom i 8 GB memorije. Samo sam relativno zadovoljan, jer mu je ekran loš. i ima zaista loše uglove gledanja...ali ima DVD rezač, što je meni bitno, jer ponekad vadim muziku u MP3 sa audio CD-a.

Tacno je, u ovom nekom cenovnom rangu kod nas skoro i da nema IPS ekrana, kada ih bude mahom su to slabije specifikacije ili 14 incha...
 
Nazad
Vrh Dno