Šta je novo?

SSD 50GB "slobodno" nema mesta za over provision?

Stiletto

Slavan
Učlanjen(a)
27.07.2008
Poruke
322
Poena
320
Poz ljudi, imao sam neka cimanja sa SSDom i morao sam da brisem 10% kojih sam mu dodelio za over provisioning, kasnije kada sam problem resio, na SSD od 120gb, gde je korisni deo oko 110GB i slobodnih 50GB trenutno, meni Samsung magician a ni disk management od windowsa ne daju mi da dodelim vise od 7%, dobijem poruku da je samo toliko slobodno?
Imam ukljucen TRIM, proverio sam 5x.
Pokusao sam da resim problem i forsujem SSD da trimuje tako sto sam iskopirao 50GB filmova sa HDD na SSD i zatim ih obrisao, nije pomoglo.
U cemu je problem? zasto SSD nece da oslobodi tih 50GB nego ih gleda kao zauzete?
Inace u pitanju je Samsung EVO 840 od 120GB
Windows 7 SP 1
 
Pa više od toga za oveprvisioning ii ne treba
 
Iskreno vise se pitam zasto TRIM ne radi svoj posao, kao da se ne pokrece automacki sa brisanjem fajlova? ponovo sam popunio ceo SSD i wipovao idalje ista prica "prostor se gleda kao zauzet"
 
Disk properties > Tools > Optimize, zar nema "Optimize" stavka ?
 
Ne, windows 7 imam, iskreno mislim da sam sa optimizacijom preko samsung magiciana ovo i uradio, mozda lupetam ali kao da je razbacao fajlove svuda po svakom blocku po malo i tako nista nije "slobodno", mada mozda i nije jer kada gledam mapping stoji da je pola SSDa prazni blockovi...

Mislim ceo problem je nastao posle sto sam bez ikakvog razloga ukljucio advanced optimization na samsung magicianu, nije prvi put da je koristim, ali ovaj put je posle sto je zavrsena optimizacija nestalo 12GB, dok sam iskopao sta se desilo, ugasio sam over provisioning misleci da je mozda glupi program odvojio jos 10% ponovo iz nekog razloga, jer tacno 12GB mi je inace over provisioning.

Umedjuvremenu sam skapirao da je napravio na neku foru 12GB fajl od hibernacije koju ne koristim niti sam ikada koristio, koja je disablovana bila i na power planu i preko CMD.
Zasto je to uradio, kako itd apsolutno samo on zna, nema logicnog objasnjenja.

Stvar je u tome sto kada sam obrisao fajl i otisao da ponovo vratim over provisioning on mi kaze nema dovoljno mesta, ja gledam 50gb free on vice nema 12GB slobodno... Pokusao sam sve zivo, od punjenja SSDa djubrem, preko cekiranja na sve moguce nacine da li je SSD uredu, itd itd.. Na kraju sam uspeo da mu odvojim 10% za over provisioning tako sto sam 25GB sa SSD cut na HDD, posle vratio..

Kazem meni samo nije jasno zasto TRIM ne radi, kada sam gledao mapping SSDa preko jednog od programa skoro sve je bilo zauzeto, posle optimizacije koju nisam zeleo da odradim jer nije namenjena za SSD nego HDD da poslazem fajlove po redu, onda je program citao kao da je skoro pola blokova slobodno, al sam SSD to nije tako video. Pokusavao sam da nadjem nacin da forsujem da se desi TRIMovanje al nisam imao srece za win 7 nisam nasao takvu opciju. Komande koje se koriste na win 10 u power shell-u ne rade na CMD od win 7.

Tako da sam odustao nek se tera, al imam utisak da iz nekog razloga TRIM iako stoji ukljucen nista ne radi...
 
SSD-ovi imaju fabricki podesen over-provisioning. Dodavanje istog od strane korisnika je bacanje prostora.
 
Da znam, isto kao sto su svi SSD i HDD oduvek imali 10% manje nego sto "kupis" namenjeno upravo za to. Ovde se ne radi vise o over provisioningu nego o TRIMovanju ili bolje reci neTRIMovanju SSDa.
 
U kom ti je modu SATA kontroler? IDE ili AHCI?
 
Ne, windows 7 imam, iskreno mislim da sam sa optimizacijom preko samsung magiciana ovo i uradio, mozda lupetam ali kao da je razbacao fajlove svuda po svakom blocku po malo i tako nista nije "slobodno", mada mozda i nije jer kada gledam mapping stoji da je pola SSDa prazni blockovi...

Mislim ceo problem je nastao posle sto sam bez ikakvog razloga ukljucio advanced optimization na samsung magicianu, nije prvi put da je koristim, ali ovaj put je posle sto je zavrsena optimizacija nestalo 12GB, dok sam iskopao sta se desilo, ugasio sam over provisioning misleci da je mozda glupi program odvojio jos 10% ponovo iz nekog razloga, jer tacno 12GB mi je inace over provisioning.

Umedjuvremenu sam skapirao da je napravio na neku foru 12GB fajl od hibernacije koju ne koristim niti sam ikada koristio, koja je disablovana bila i na power planu i preko CMD.
Zasto je to uradio, kako itd apsolutno samo on zna, nema logicnog objasnjenja.

Stvar je u tome sto kada sam obrisao fajl i otisao da ponovo vratim over provisioning on mi kaze nema dovoljno mesta, ja gledam 50gb free on vice nema 12GB slobodno... Pokusao sam sve zivo, od punjenja SSDa djubrem, preko cekiranja na sve moguce nacine da li je SSD uredu, itd itd.. Na kraju sam uspeo da mu odvojim 10% za over provisioning tako sto sam 25GB sa SSD cut na HDD, posle vratio..

Kazem meni samo nije jasno zasto TRIM ne radi, kada sam gledao mapping SSDa preko jednog od programa skoro sve je bilo zauzeto, posle optimizacije koju nisam zeleo da odradim jer nije namenjena za SSD nego HDD da poslazem fajlove po redu, onda je program citao kao da je skoro pola blokova slobodno, al sam SSD to nije tako video. Pokusavao sam da nadjem nacin da forsujem da se desi TRIMovanje al nisam imao srece za win 7 nisam nasao takvu opciju. Komande koje se koriste na win 10 u power shell-u ne rade na CMD od win 7.

Tako da sam odustao nek se tera, al imam utisak da iz nekog razloga TRIM iako stoji ukljucen nista ne radi...
Trim nema nikakve veze sa fragmentacijom, ne popravlja ništa. "Optimize" iz windowsa samo forsira Trim commandu koja je ustvari u FW u SSD-u i događa se po njegovom rasporedu. Taj prostor na SSD-u je za "Load leveling" i opet nema veze sa trim-om.
To što vidiš "razbacane" zauzete blokove takođe nije vanžo na SSD-u, to je samo logički format i ne znači da su podatci baš u tim ćelijama. Najbolji način da ih sve poslažeš po redu je da napraviš pun backup celog diska sa recimo Macriun Reflect, izbrišeš sve particije i vratiš backup nazad na SSD. Ali pre vraćanja ostaviš SSD samo formatiran (jedna particija).
 
To što vidiš "razbacane" zauzete blokove takođe nije vanžo na SSD-u, to je samo logički format i ne znači da su podatci baš u tim ćelijama. Najbolji način da ih sve poslažeš po redu je da napraviš pun backup celog diska sa recimo Macriun Reflect, izbrišeš sve particije i vratiš backup nazad na SSD. Ali pre vraćanja ostaviš SSD samo formatiran (jedna particija).
Ako sam dobro shvatio kako funkcioniše ssd zaludno mu je to da radi, kontroler će tokom daljnjeg korišćenja (novih brisanja i pisanja podataka) ponovo da "šara" po disku, radi ujednačenog trošenja memorijskih ćelija diska.
 
@mighty78 ACHI ofc.
@ CountMike Nisam siguran gde sam ja spomenuo da fragmantacija ima veze sa TRIMom, ja sam iz ocaja pokusao preko odredjenog programa da oslobodim eventualno ne popunjene blockove mada sam znao da to nece upaliti.
Ovo za rusenje sistema iskreno nije to za mene, ja sistem rusim u samo 2 slucaja, a) promenio sam vecinu hardware, b) zamenio sam sistemski disk. Moj sistem je dignut u septembru pre 2.5god, onaj pre njega je bio 4 god.. Ovaj ce stajati sve dok ne predjem na ddr4 platformu i forsiram se da predjem na win 10.
 
To nije klasično rušenje systema, samo ga skloniš da ne smeta nameštanju OP particije i vratiš systemske particije nazad, ne gubiš ništa. MR kada vrati backup na disk, svi fajlovi su u jednom komadu bez fragmentisanja.
 
Nazad
Vrh Dno