Šta je novo?

Huawei P30/Pro/Lite

Ne mogu da je nadjem u popisu aplikacija da bi obrisao kes, ali sam iskljucio priatup netu

Sent from my P30 using Tapatalk
 
Kako resvate problem sa predjom kamerom . Uospte mi se ne svidja kakve slike pravi mnogo su mutne nisu ciste nisu fokusirane.. znam da on nema taj fokus ali jel ste nasli neko resenje?

S obzirom da tema pokriva više telefona, nije loše da napišeš na koji se odnosi pitanje.

Na P30PRO, prelaskom na prednju kameru, automatski je izabran Portrait mod. To uglavnom daje rezultat sa veoma izraženim bokeh efektom. Prelaskom na Photo mod, ovo je manje više OK. Pomaže i da se dodirom ekrana izabere mesto fokusiranja.
Nivo detalja koje hvata prednja kamera je zaista odličan. Do nivoa da moja žena izbegava da se fotografiše sa njom :d
 
Ja nemam zamerke. U principu, pre ili kasnije navikneš se na bilo koji UI, a pretpostavljam da sadašnji EMUI, barem po izgledu podseća na Samsung One UI. Verovatno će ti neke sitnice nedostajati što imaš na Samsung telefonima (neko je spominjao fore u dajleru koje nema Huawei), a sa druge strane i ovde ćeš sigurno imati neke prečice ili gestures koje će ti se svideti. Ali kao što sam rekao, sve je stvar navike. Što se tiče AOD, imaju svi sa oled ekranima, a uskoro se očekuje novi EMUI gde će biti u boji sa nekim sličicama.

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Dve stvari mi nedostaju sa prethodnog telefona (Samsung A50)
1. Podsetnik - i to funkcija za pokretanje obaveštenja kada dođem na određenu lokaciju. To je na Samsungu radilo besprekorno, hirurški precizno. Pokušavao sam da to nadomestim sa raznim 3rd part aplikacijama i na kraju odustao, nijedna ne radi kako treba.
2. Viber dual aplikacija, pošto sam nekako primoran da imam Viber na oba broja. To kod Huawei ne mogu da rešim bez 3rd part aplikacija koje su nužno zlo, a btw i ne rade kako treba, plus pune bloata i battery drain.
Sve ostalo (barem meni) na Emui manje više isto kao na One UI.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Jel greška naručiti ovaj telefon, mislim P30.
Hoće biti nekih problema u korišćenju u budućnosti???
Hoće biti funkcionalan, ne pitam za update.
Unapred se zahvaljujem na odgovoru.
 
Nece biti problema nikakvih. Da li se isplati sad kupiti? Svakako, i dalje je ulozeno/dobijeno najbolja kupovina. Nov p30 ima za 370e da se nadje, pro vec za 440-50. Takodje treba iskoristiti cenu Mate 20 Pro, jer je on najbolji deal, ima sve sto P serija nema sem periskopa...
 
S obzirom da tema pokriva više telefona, nije loše da napišeš na koji se odnosi pitanje.

Na P30PRO, prelaskom na prednju kameru, automatski je izabran Portrait mod. To uglavnom daje rezultat sa veoma izraženim bokeh efektom. Prelaskom na Photo mod, ovo je manje više OK. Pomaže i da se dodirom ekrana izabere mesto fokusiranja.
Nivo detalja koje hvata prednja kamera je zaista odličan. Do nivoa da moja žena izbegava da se fotografiše sa njom :d

P30 pro. Nista probacu dodirom ekrana ..ali izgleda da je to max sto moze..mislio da ima neka apk koja to pegla malo..hvala u svakom slucaju
 
Kako resvate problem sa predjom kamerom . Uospte mi se ne svidja kakve slike pravi mnogo su mutne nisu ciste nisu fokusirane.. znam da on nema taj fokus ali jel ste nasli neko resenje?
Prvo obriši ekran pre nego slikaš, zatim ispruži ruku i napravi fotografiju, ne može biti mutna nikako, probaj da uključiš hdr ako nije uključen, nivo detalja je neverovatan...za prednju kameru.

P30 Pro
 
Prvo obriši ekran pre nego slikaš, zatim ispruži ruku i napravi fotografiju, ne može biti mutna nikako, probaj da uključiš hdr ako nije uključen, nivo detalja je neverovatan...za prednju kameru.

P30 Pro
Upravo tako, zvuči smešno ali... Obrišite kameru pre slikanja, bilo da je reč o prednjoj ili zadnjoj kameri. Probao sam pre i posle brisanja i video razliku u kvalitetu snimljene fotografije.

Takođe, selfi kamera po aktiviranju ima kao default portret mod, tako da će osobe iza vas biti u bokehu i mutne. Ako niste svi u istoj "liniji" stavite fotografiju kao mod.

najvažnije je sledeću: selfi kamera nema autofokus već fiksni fokus. To znači da korate malo da "eksperimentišete" sa daljinom na kojoj držite telefon od vas prilikom fotografisanja. Kada nađete najbolju udaljenost videćete i najviše detalja, što @Spanjeli reče, pun potencijal kamere. A nivo detalja je impozantan, vidi se svaka dlačica na licu.

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Mozda zbog tog fiksnog auto fokusa. Hvala
 
Poslednja izmena:
Sada se pravi nauka oko slikanja selfija sa vise lica :D
Na prošlom p9l, opalim selfi, svi smo lepo fokusirani, nikada problema nije bilo.
A danas, cisti kameru, iskljuci ovo, eksperimentisi, namesti daljinu, sve gore i gore, a bilo je nekada dobro

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Sada se pravi nauka oko slikanja selfija sa vise lica :D
Na prošlom p9l, opalim selfi, svi smo lepo fokusirani, nikada problema nije bilo.
A danas, cisti kameru, iskljuci ovo, eksperimentisi, namesti daljinu, sve gore i gore, a bilo je nekada dobro

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka
Istina...

Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka
 
Baš tako. Retko koristim prednju kameru, još redje je u kadru više od dve osobe, ali ako slikam tom kamerom, želim da se vidi i ono što je iza.

Sličan problem imam i sa glavnom kamerom. Za čas se napravi pametna i po meni upropasti fotografiju. Onda ide nova, gde ja insistiram kako bi to trebalo da izgleda.
Isključio sam onaj AI i sada imam mnogo manje failovanih fotki.

Imam naviku da kad god sipam gorivo, fotografišem fiskalni račun ispred table gde se vidi trenutna kilometraza. Sa Samsung S7 dignem račun u visinu table i kliknem. Jedna fotka, sve se vidi, nema veze da li je dan ili noć. Retko ide popravni. Sa Huawei, koji na papiru ima mnogo bolju kameru, sam posle mesec dana odustao od pokušaja da sve bude na jednoj fotografiji, pa uvek napravim dve, na jednoj fokus na tablu, na drugoj na fiskalni račun.
 
Izgleda da su kamere postale previše ,,pametne" :D

Jel takva situacija i na p30, p30p da prednja kamera brljavi?

Poslato sa MAR-LX1A uz pomoć Tapatoka
 
Moja poruka je za P30PRO.
P30 nikada nisam video ili ne znam da jesam :)
 
Druže, iz svih tvojih postova vidim da tebi nikako ne leži Huawei već Samsung, zašto jednostavno ne pređeš na S seriju i uštediš sebi mnogo živaca?
Kamera na p30pro je PERFEKTNA ukoliko se koristi 40mpx rezolucija, znači staviš na 40mpx i nema šanse da budeš nezadovoljan, nema Ai nema hdr-a. Af na Huaweiu je isti kao dual pixel na Samsungu, što se tiče brzine i preciznosti, ne sećam se da sam imao neku promašenu sliku a da to nije bilo u trku ili iz kola i sl.
Prednja kamera po defaultu ide u portret mod, samo treba da se stavi na klasičan fotografski mod i slike odlične. Stvarno mi nije jasno kako meni radi sve ok a vama ne? Da bar imam neke vajde od Huaweia što ga ovoliko branim...

P30 Pro
 
Uradio sam resize, nemojte ocenjivati nivo detalja (tu stvarno nema zamerki), već samo šta je telefon fokusirao sa AI, a šta bez njega.
Fotografije su napravljene sa 10 sekundi razmaka.
Ova blurovana je automatski otišla u Portrait mod I fotka je 5.38MB.Fotka nekoliko sekundi pre nje je u photo modu.
Za drugu sam isključio AI i prebacio u Photo mod, fotka je 2.28MB. I više je po mom ukusu nego ona prva.

Na blurovanoj fotografiji je boja neba I snega promašena. Verovatno je tako na celoj.fotografiji,nego se na ovim velikim površinama lakše vidi.

Tek sada vidim da su fotke u 10mp. A bilo je namešteno na 40mp, 100%. Moguće je da sam u nekom trenutku dotakao zum i on se odmah spsutio na 10mp. Verovatno još jedan feature koji ne razumem, pa bih ga nazvao bug-om :)
 

Prilozi

  • IMG_20200225_115219_copy_1368x1824.jpg
    IMG_20200225_115219_copy_1368x1824.jpg
    318.1 KB · Pregleda: 133
  • IMG_20200225_115209_copy_1368x1824.jpg
    IMG_20200225_115209_copy_1368x1824.jpg
    242.6 KB · Pregleda: 132
- Ima li mogućnost da se ugasi EIS ili AI stabilisation, kako ju naziva huawei ?
Pitam jer općenito, po većini mobitela, u slabijem osvijetljenju se vide one ''micro jitters'' vibracije kod trešnji, prilikom video snimanja. Mislim da je slika oštrija bez EIS-a, naravno tada bi trebalo izbjegavati hodanje.

- Da li ima ''Save previous mode'' odnosno sačuvaj prethodni mode, u postavkama kamere ?
Tako da sačuva tu ugašenu AI, što preporučujete, i ostalo, možda može i sačuvati photo mode za prednju kameru, da ga ne stavlja stalno pri otvaranju na portrait mode.

- Što se tiče detalja na selfie kameri mogu reći da i meni na Mi9 Lite ima čak i previše detalja. Toliko detaljno da tek sada vidim kako su ustvari ljepše one ispeglane ''baby face'', lutka lice selfiji. Rijetko koristim prednju kameru, ali mislim da ću se poslužiti onim beauty opcijama da ubijem toliku količinu detalja. 15MB 32 megapiksela selfie fotka.
 
Poslednja izmena:
Najbolje rešenje je ne koristiti AI već sam izabrati mod slikanja. To valjda nije neki problem?! Nema šanse da slika ispadne loše, osim što kaže Spanjeli, fotka nije uređena na brzinu u pokretu ili iz kola. Što se tiče prednje kamere, samo effects staviti na none. I da! I prednju i zadnje kamere treba ponekada prebrisati, a to verovatno nema veze sa P serijom već važi za sve telefone [emoji6]

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
 
Ai nema veze sa eis-om. Ne moze se iskljuciti nista od stabilizacija.
Šteta. Valjda ce biti ok video, bar u normalnijim svijetlosnim uslovima. Jos u 7.mjesecu prosle godine ste pisali da je video zapis sređen, 4K radi bez ikakvog sjeckanja i boje da su dobre.

Da li bar AI (koji je za sve prilike uvijek bolje isključiti), nakon sto ga jednom iskljucimo, ostaje isključen kod svakog novog pokretanja kamere ?
 
Netko je bio proslo ljeto napisao da se zvuk zvona sam od sebe pojača na maksimum ? Pa je na to bio odgovor da je to neki update maknuo mogućnost da si sami postavimo glasnoću i da njoj stoji

Šta je sada s time ? Kakav je to problem točno ?
 
Uradio sam resize, nemojte ocenjivati nivo detalja (tu stvarno nema zamerki), već samo šta je telefon fokusirao sa AI, a šta bez njega.
Fotografije su napravljene sa 10 sekundi razmaka.
Ova blurovana je automatski otišla u Portrait mod I fotka je 5.38MB.Fotka nekoliko sekundi pre nje je u photo modu.
Za drugu sam isključio AI i prebacio u Photo mod, fotka je 2.28MB. I više je po mom ukusu nego ona prva.

Na blurovanoj fotografiji je boja neba I snega promašena. Verovatno je tako na celoj.fotografiji,nego se na ovim velikim površinama lakše vidi.

Tek sada vidim da su fotke u 10mp. A bilo je namešteno na 40mp, 100%. Moguće je da sam u nekom trenutku dotakao zum i on se odmah spsutio na 10mp. Verovatno još jedan feature koji ne razumem, pa bih ga nazvao bug-om :)

Prvo, telefon je u oba slučaja fokusirao šta treba, tj osobu, tako da ne razumem koji je problem sa fokusiranjem? Prva slika je klasična a druga portret mod, kada je uključen Ai, telefon sam menja opcije za koje misli da su najbolje za dati kadar, ovde je prepoznao subjekat fotografisanja i automatski ponudio portrait mod koji možeš da poništiš jer imaš X pored natpisa. Ai mod takodje daje ponudu promena kamere na ultra-wide kad se slika pejzaž, napucavanje boja kad je plavo nebo itd.
Drugo, Ai treba držati uvek isključen jer ne vidim da je nešto mnogo pametan a nije teško sam odabrati šta želiš od svoje kamere.
Treće, ako niste ljubitelj hdr-ovanih slika onda treba slikati isključivo na 40mpx jer se tada dobija najprirodniji rezultat. Naravno, za noćne slike, preporuka je 10mpx. Za bilo koji mod slikanja držati boje na standard a ne na ublaženo, saturisano i sl.

Kad staviš na 40mpx gubiš opcije za UW i tele kamere, kad kreneš da zumiras prstima, automatski se smanji rezolucija glavne kamere na 10mpx

- Ima li mogućnost da se ugasi EIS ili AI stabilisation, kako ju naziva huawei ?
Pitam jer općenito, po većini mobitela, u slabijem osvijetljenju se vide one ''micro jitters'' vibracije kod trešnji, prilikom video snimanja. Mislim da je slika oštrija bez EIS-a, naravno tada bi trebalo izbjegavati hodanje.

- Da li ima ''Save previous mode'' odnosno sačuvaj prethodni mode, u postavkama kamere?

Prvo pitanje, ne
Drugo pitanje, da, poslednji mod koji si koristio ostaje zapamćen, ako si bio u video modu, ostaje u video modu i sl.

Šteta. Valjda ce biti ok video, bar u normalnijim svijetlosnim uslovima. Jos u 7.mjesecu prosle godine ste pisali da je video zapis sređen, 4K radi bez ikakvog sjeckanja i boje da su dobre.

Da li bar AI (koji je za sve prilike uvijek bolje isključiti), nakon sto ga jednom iskljucimo, ostaje isključen kod svakog novog pokretanja kamere ?

Video je meni uvek bio bez seckanja, koliko se sećam treba samo staviti da codec bude h265
Ai ostaje isključen ako se isključi.

P30 Pro
 
Spanjeli, ako misliš da je fokusirao dobro, da na drugoj odsecemo ruku, jer je mutna kao i sve ostalo?

Bar se za AI slažemo. Isključiti i zaboraviti da li postoji.
Ako stavim 40mp I zumiram, on prebaci na 10, odmah vratim nazad, rezolucija ostaje na 10. Ako odem u wide, rezolucija je 20, vratim se na 1x,rezolucija je 10. Čekaj, ja sam podesio 40, ali me nije vratio na 40?! Valjda ima logike, samo je ja ne razumem.

Ako stavim na 40, prebacim u night mod, rezolucija ode na 10, ali kada vratim u Photo, rezolucija se vrati na 40.
To mi je ok. A za tvoj predlog da night mod ide na 10, pa kod mene drugačije ne može.

Navikao sam na P&S sa zadovoljavajućim rezultatima. Ali to ovde nije slučaj. Kamera hvata više detalja od one na mom starom telefonu, ali žrtvujem taj nivo detalja da prestane da se pravi pametna.

Nisam rekao da je kamera na P30PRO loša, samo je nekompletna u odnosu na konkurenciju. Kao i sve na Huawei telefonu. Nešto je extra, a onda drugi deo tragedija, nema sredine.
 
Spanjeli, ako misliš da je fokusirao dobro, da na drugoj odsecemo ruku, jer je mutna kao i sve ostalo?

Uopšte ne razumeš kako funkcionišu stvari, portret mod simulira objektive sa velikim otvorom blende pa tako dobijemo rezultat da je ono što je u prvom planu u fokusu a ono iza zablurovano, ovde je ruka mutna zato što nije u prvom planu sa licem i ramenom druge ruke, već je iza i stapa se sa okolinom. Takvu fotografiju bi ti napravio full frame aparat sa objektivom sa otvorom blende f1.2
E sada, full frame računaj oko 1500e recimo i objektiv 50mm f1.2 oko 1000e i ti bi rekao *mjau**mjau**mjau* ništa ovo ne valja, ruka je mutna... Ne ide to baš tako, naravno da telefoni greše sa tim dof efektima ali ako ti se ne dopada jednostavno slikaj u običnom foto modu.
Huawei p30pro je jedini telefon sa objektivom f1.6 na glavnom senzoru, jedini ko ima veći otvor blende je Samsung sa f1.5 ali isključivo za noćne uslove,dok je za dnevne uslove f2.4 a inace i ta blenda f1.5 je na jako malom senzoru tako da taj dof nije toliko veliki kao na p30p. Najbolje bi bilo da malo pročitaš na temu blende, dof-a i fotografije i onda bi lepo razumeo šta i kako radi :)

P30 Pro
 
Spanjeli, pre nego što nekome (dva puta) napišeš da nešto ne razume, razmisli da li si ti razumeo pitanje/problem. Ja zaista nisam razumeo neke stvari, ali ne te o kojima ti pišeš.

Zašto mi sa promenom nekog parametra promeni rezoluciju, a onda je ne vrati nazad sa vraćanjem tog parametra?
Ili zašto forsira portrait mod čak i kada prebacim na photo? Eto, hteo sam da fotografišem u photo, kao što si predložio, ali je telefon odlučio drugačije.

Napisao si da je fokusirao OSOBU, pa sam eto ukazao da je ruka deo te osobe. Digitalna fotografija nije tema (ali sve si lepo napisao), već način kako Huawei upravlja kamerom i post processing.

Još jednom, ne žalim se na kvalitet kamere, već na njen "smart" aspekt.
 
PJ@ P30 cak i kada hoces flat fotku ne moze to da odradi. Cim ima objekat blizu on radi blagi blur pozadine i to ne mozes korigovati. Ono sto mozes je da na dnevnim slikama slikas sa 40mpx i tada ces dobiti daleko bolje i SMIRENIJE fotke od 10mpx. Uvece je bolje raditi u 10mpx. Cim zoomiras ide sam u nizu rezoluciju, kao i kad ukljucis portrait mode.
 
Druže, iz svih tvojih postova vidim da tebi nikako ne leži Huawei već Samsung, zašto jednostavno ne pređeš na S seriju i uštediš sebi mnogo živaca?

To bih i ja savetovao PJ-u. Mozak kalibrisan na Samsung i to je to, koji god mob da uzme u ruke želeće da radi kako je navikao, kako je bilo ranije.
 
Marti, verovatno je baš to što kažeš. Evo 4 puna meseca se navikavam na Huawei platformu i način rada, ali ne ide.
Baterija, punjač, prikaz na ekranu, kamera kad se ne pravi pametna, sve je prosto odično, ali ima i dosta stvar koje mi ne odgovaraju.

Kada prorade prodavnice, pogledaću šta su mi alternative, ako ništa drugo, da ne gušim ovu temu :)
 
Ja sam 14 godina imao Sony, skoro ce godinu dana sa P30Pro. Priznajem da mi i dalje nedostaju mnoge stvari sa Sonyja, pre svega onal totalno lite Android i mnoge logicne stvari u UI. Takodje totalno mi je nepojmljivo da Huawei ne moze da resi neke bagove i ocigledne nelogicnosti u interfejsu koje coveka lako mogu da dovedo do ludosti. Opet sa druge strane, mob je veoma mocan, naprosto sve leti, kamere su fenomenalne, RAW je mesnat, ekran mi je odlican itd itd...
Mislim da ne treba svima sve da odgovara, svako prema potrebama. Eh... voleo bih da probam ovaj novi Sony :d
 
Nazad
Vrh Dno