Šta je novo?

mts vdsl + par rutera - pitanje oko IP adresa

pajica123

Slavan
Učlanjen(a)
22.01.2011
Poruke
3,269
Poena
325
kako se bas i ne snalazim sa ovim, treba mi detaljno objasnjenje kako sta da namestim od uredjaja. dakle, koji kabal ide u WAN port, koji u LAN, koja IP adresa na kom uredjaju, gde da ukljucim DHCP, gde da iskljucim.. koji subnet, dns, gateway itd..

treba naravno da se svi uredjaji medjusobno vide, + imam jos par IP kamera na kojima su adrese 192.168.1.x i ne mogu da ih menjam.

ovi uredjaji koji su na wifi, nekad se kace na netis ruter, a nekad na tp link, zavisi kom ruteru su blizi..

ja sam to namestio nekako da radi ali sam premestao jedan ruter i zdrndao nesto oko IP adresa, sad pola uredjaj ima net, pola nema pa mi treba pomoc.

zeleno je net, crveno je IPTV.
na mts ruteru je ugasen wifi.

evo i slike kako to sve izgleda, ako se snadjete :)


mreza1.jpeg

Sent from Galaxy S8
 
Poslednja izmena:
Slika je odlična, samo ne vidim dobro oznake. Napiši koji su modeli ovi TP i netis. I kamere, žičano, bežično?
 


Sent from Galaxy S8
 
Poslednja izmena:
tp link tl-wr543g
netis wf2780
kamere su neke sa alija, zicano su povezane
 
Na mts uključen DHCP , opseg 192.168.1.50-100, primer, može manje, više, svejedno.
Oba WiFi isključen DHCP, stavljena statička adresa 192.168.1.2 i *.3. Kablovi sa strane mtsa ubodeni u lan priključak, ne u WAN. Stavljen gateway adresa od mtsa.
WiFi staviš ista podešavanja na oba, znači ime, šifra, a ako su blizu, promeniš kanale. Kanali koji se ne preklapaju su 1,6 i 11. Izbor dosta zavisi i od okoline. Probaj ako imaš neki Android telefon ili tablet aplikaciju WiFi analyzer od farproc-a

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

Ovo je sve generalno, nijedan uređaj koji imaš u životu nisam video ;-/
 


evo ovako sam podesio.
mts je na 192.168.1.1
netis na 192.168.1.2
tp link 192.168.1.6 (tako je bio ranije pa sam ga ostavio na toj adresi)
na desktop2 sam stavio fiksni adresu 192.168.1.3
smart tv mi je na 192.168.1.5

to je od ranije tako, nadam se da ne smeta.
wifi sam preimenovao na tp linku i netisu(2,4ghz) da im naziv bude isti, nadam se da to nece biti problem, i da ce telefoni da se kace na onaj sa jacim signalom. jedan je u jednoj kuci, drugi u drugoj kuci ali se preklapaju signali.
za sad ovo ovako radi
 
To je to.
Samo, .... menjaj šifru!

WPS ako imaš uključen, zašto imaš? Isključi bolje. Bolje da izgubiš dva minuta, nego da se češeš po glavi.
5GHz je ok, eventualno ako neki uređaj ima problema, probaj da menjaš kanale. Kako da vidiš ima li problema? Uređaj koji podržava 5GHz, podesiš samo na tu frek, uopšte ga ne prijavljuješ na ovu od 2.4. Ako nema problema, onda ga prijaviš i na nju.
2.4 bi bolje bilo da staviš na 20MHz, jer ovako zauzimaš skoro ceo etar, a znam dosta uređaja ima problema s tim. Ako baš nema nikog u blizini, ostavi tako. Eventualno stavi onaj control sideband channel na lorerr

Isprobaj, nema baš mnogo kombinacija.
 
evo iskljucio wps, i onako ga ne koristim nikad. ostavicu za sad 20/40 mhz, nije velika guzva u etru.

Sent from Galaxy S8
 
Nazad
Vrh Dno