Šta je novo?

Savet / preporuka za skladištenje

Milos_

Poznat
Učlanjen(a)
31.08.2018
Poruke
13
Poena
44
Pozdrav svima,

ograda, ja nisam veliki poznavatelj pc tehnologije...

potreban mi je savet / preporuka oko tipa ili media na koji bih mogao da skladištim podatke na duži rok...

Elem, skladištio bih fotografije i video zapise, do sada sam to radio ili na dvd ili bluray diskovima, pošto takav tip skladištenja
počinje da mi bude napor u raznim vidovima zamolio bih iskusne ili iskusnije članove da mi daju neku preporuku...

Da li da skladištim na običnim hdd-ovima pa po potrebi da koristim rack za spajanje sa pc-jem...tu-i-tamo po netu nalazim priče da to nije preporučljivo jer su to mehaničke sprave koje od dužeg stajanja mogu da...zaglave :trust:

Da li ima neka, da kažem sigurnija varijanta (pod uslovom da je ovo pređašnje istina)... ili... ...da ostanem na bluray-u...

Treba mi savet iskusnijih..

Hvala unapred
Pozdrav
Miloš
 
Kvalitetan HDD je još uvek najbolja varianta. Samo ga čuvaš lepo zaštićenog na suvom i sigurnom mestu i u kutiji. 3.5" su bolji od malih. Imam Za najvažnije podatke nekoliko 10 godina i starijih HDD-a i još uvek su dobri. Za najvažnije podatke još jedan, može i manji ako su samo ti pogatci super-važni.
 
A varijanta SSD/flash memorije, da li je manje pouzdana od hard diska?
 
Hvala na odgovoru

Znaci preporuka bi bila neki hdd namenjen bas za storage ili oni serverski mozda? Znam da poznatiji proizvodjaci imaju razlicite modele za razlicite namene u ponudi...npr oni sporiji od 5400 obrtaja i sl?
I da budu u npr nekoj fioci u onom anti-magnetnom pakovanju i jos plus u nekoj kutiji ili nesto tome slicno?
...naravno horizontalno polozeni i bez "drndanja" mesta gde su odlozeni?

Hvala
Pozdrav Milos
 
Ja sam sebi nabavio externi dock za 2 hdd (prima 3,5" i 2,5", ssd, svaki uradjaj sa klasicnim sata konektorima, a spaja se sa kompom preko USB3.0 i svojim napajanjem pokrece), jedan 3,5" hdd (stari WD black hdd od 1TB, presao nekoliko hiljada dana u radu) koji je cuvan u ormaru u onim plasticnim kutijama za hdd (ima da se kupi kojekude) i sluzi kao externo skladiste, imam i jedan klasicni externi mali hdd (usb3.0, wd 2,5" neki od 1TB) na kome su identicni podatci kao na ovom 3,5", u kompu imam 3 hdd od cega se na 2 komada 8TB hdd-ova nalazi sve iz kompa u duplikatu, a u trecem hdd od 2TB su samo vazni podatci (pored onih manje bitnih) pa se moze reci da imam sve u triplikatu od veznih podataka na samom kompu...
Nemam nista na oblaku, ne znam ni sam zasto, valjda mi se ne trose pare da placam 1-2TB prostora, a i ko ce docekati da se nesto manje od 1TB prerbaci.

Poenta je da imas vazne podatke na barem 2 mesta, van istog kompa, jedan externi prostor (hdd) a drugi moze u kompu. Ako bi mogao imati i 3. hdd da odneses kod nekog (roditelji, braca i sestre) da ne bude u kuci zbog kradja, požara, poplava... cisto prevencije radi.

Ja sam naravno preterao al ima se prostora pa trpam... :d

Nemoj najgori hdd (wd zeleni), uzmi neki pristojan hdd odgovarajuce velicine, nov, proveri ga 1m u kompu i ako je ok izvadi i skladisti.

Amerikanci imaju vise lokacija na kojima cuvaju svoje nuklearne tajne (projekte bombi, tejnologiju izgrade i sl.) i sve na hdd-ovima cuvaju...
Jednom prilikom su optuzili nekog kineza (njihovog koji je tu radio) da je krao hdd-ove sa projektima minijaturnih bombi a koji su bili na 20GB i 40GB hdd starim oko 20g. pa ti vidi na cemu ces cuvati ono sto ti je bitno i kako... (znaci ne angazuj kineza da tim barata :d)

@Goyakla Fleš je najgora varijanta cuvanja podataka. Nije on dzaba mali, sluzi pre svega za prenos a ne za cuvanje i skladistenje podataka.
SSD je takodje rizicniji za cuvanje. barem u slucaju "ako crkne". Za prenos podataka u fizickom obliku moze i te kako da posluzi.

Dugotrajno cuvanje podataka pre svega na hdd-ovima pristojnog kvaliteta.
 
Poslednja izmena:
Ja sam tako cuvao podatke na dva WD Green diska i externi dock sa esata i usb konekcijom.
Cuvao ih u kutiji zasticene (mazeni-pazeni) i povremeno ih ukljucivao po potrebi.
Iiii, onda je jedan tek tako samo crko, jedan dan radi sutra ne radi. Nije pomogla nikakva reparacija, nulovanje, ni povratak podataka...a drugi pokazuje bed sektore.
Negde sam procitao da je za HDD bolje da je ukljucen nego da cuci u fioci, ne znam.
Nikako za bekap WD green (sad blue) bolje dati malo vise za kvalitetniji disk.
Uglavnom, sad su mi svi bekap HDD u komjuteru i hvala bogu rade ok. Normalno koristim i drugi vid bekapa.
Inace imam i WD black koji je star vise od 10 god i Samsung HD153WI star oko 6 god i rade perfektno.
 
kod mene je varijanta dva eksterna 2.5 hdd + usb fleška. povežem na svakih 6 meseci, iskopiram nove i vratim u fioku. ako misliš da si baš loše sreće da ti sve crkne u isto vreme onda uzmi i neki cloud servis

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Fotografije (a mislim i video zapise) mozes takodje da cuvas na google photos u onom njihovom 'high quality' formatu, nema ogranicenja u prostoru. Nisam primetio da nesto znacajno degradira kvalitet fotografija, a kao backup varijanta (pored hhd-a) je sasvim ok.
 
Ja sam stavio fijoku za 3 3.5" diska, u dve imam diskove koje normalno upotrebljavam (1TB + 2TB) a treća je obično prazna i u koju ubacim disk za backup kada zatreba, brže radi nego USB zato što je SATA.
Da bi se sve ubrzalo, imam plan za backup. Lični podatci (fotke, moji filmovi itd.) su odvojeni na stalnim diskovima tako da treba da se samo ti folderi sinhronizuju sa backupom. Dovoljno je samo copy-paste i dozvola da (ne) prepiše stare fajlove. Systemski disk bekapujem sa Macrium Reflect na 2 diska, jedan na regularnom i jedan na backup disku (samo prekopiram .mrimg file na njega. Tako radim godinama i nikada nisam ništa važno izgubio.
Nekada kada su HDD bili skupi, sam pravio CD/DVD backup ali to nije toliko sigurno (mada sam ih zadržao za svaki slučaj).
 
Za slike i video pored fizickog napravi i back-up na Google Photos, bice kompresovani, ali je kvalitet i dalje odlican, bez zumiranja golim okom se i ne vidi razlika.
 
Ko ima relativno brz i neograničen internet, meni to ne odgovara.
 
Nebitno je to, s vremena na vreme se odradi back-up, besplatno je, kvalitet je odlican, ako su bitni podaci vredi se iscimati jednom u nekoliko meseci i odraditi back-up na cloud.
 
Mi i inace sve slikamo i snimamo telefonima koji automatski rade backup na Google Photos. Prosle godine sam podigao nesto starije tipa 70GB, sve se poslalo i ostalo u ok kvalitetu, ne primecujem razliku. Nema limita u prostoru, jedini limit je 2000 slika/videa u jednom albumu grupisano sto i nije neki problem. Jedino nisam provalio kako da saljem preko Drive aplikacije pa sam slao sve preko Browser-a sto mi je bilo smor ali ok.
Imam i jednu fioku od 500GB koja sluzi samo za backup slika i videa.
 
Ne rade automatski backup od pocetka, mora da se otvori Photos aplikacija barem jednom i prihvate uslovi koriscenja, nakon toga radi automatski.
 
Mali off:
Odakle vam neograničen prostor?
Ja imam 15gb

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk
 
Neogranicen prostor dobijes kad u podesavanjima izaberes 'high quality' umesto original, onda ti se to ne racuna u tih 15gb. google radi neku konverziju, ali bez (primetnog) gubitka kvaliteta.
 
Da ne otvaram topik, planiram da uzmem HD od 3, 4 TB ali vidim da su uglavnom na 5400rpm, da li da pucam na 7200 ili da se ne opterećujem tim brojkama? Ima li razlike u radu?
 
Ima, 5400 su sporiji ali se zato i manje greju, uzimaju se za skladistenje podataka kada brzina nije bitna. Ako jeste onda uzimas 7200 koji su brzi ali se vise greju i trebalo bi ih aktivno hladiti.
 
Mada su i te brzine simbolicne kad se radi o single disku pa jos pridodaj hardver gdje se nalazi...dodje ti na isto.
 
Pa da li je u Pc-eu ili Nas-u.
Ako je u Nas-u onda pridodaj jos i hardware koji utice dodatno na brzinu razmjene podataka.
Bas sam "bench-ovao" svoja dva Nas uredjaja. I brzina izmedju 7200 i 5400 rpm u vezi pisanja i slanja dodje na isto.
Drugim rijecima ima tu malih milion pod i preduslova sto utice na brzinu. Jedino kad bi se stavljalo u raid0 ili neto tome slicno,
ima da pravi razliku. Mada i to nije neko pravilo.Bas sam gledao u pogledu dva(raid0) mx500 ssd-a i rezultati nisu bas optimisticni.
No, o tome cemo u drugoj temi, kad je otvorim...

Drugim rijecima gledaj u pravcu 5400rpm.
 
Poslednja izmena:
*mjau**mjau**mjau* već sam naručio toshiba 3TB 7200rpm.

Uglavnom će biti korišćen za skladištenje.
 
Ma nema veze, sve to isto -/+. Tosha` je takodje dobar izbor.

Nego cisto iz znatizelje, jel desktop hdd ili Nas i gdje ces ga drzati?
 
@Che Daboli Guz

Zavisi koji se diskovi porede. Imam u racunaru 5+ godina star WD Blue 7200RPM i par godina star iz laptopa izvadjen (mislim da je HGST) 5400RPM, Blue je neuporedivo brzi u realnom radu.
 
Ma nema veze, sve to isto -/+. Tosha` je takodje dobar izbor.

Nego cisto iz znatizelje, jel desktop hdd ili Nas i gdje ces ga drzati?

Desktop.

Trenutno imam 256SSD + 1TB + 1TB. Al sam uzeo neki ozbiljniji sistem za muziku pa bih prešao na flac pa me to ponukalo da povećam skladištenje. Kontam da ću u jednom momentu uzeti još 3, 4 i imati 256+3+3.4. Solidna je razlika između 3 i 4 a i gledao sam neka istraživanja, diskovi od 4TB se ubedljivo najviše kvare, barem tako kažu, a WD i Seagate dosta više od Tošibe. 'Bem li ga...
 
@Che Daboli Guz

Zavisi koji se diskovi porede. Imam u racunaru 5+ godina star WD Blue 7200RPM i par godina star iz laptopa izvadjen (mislim da je HGST) 5400RPM, Blue je neuporedivo brzi u realnom radu.
Pa dobro Ivane, porediti 3ipo i 2ipo incne diskove je malo je reci malo diskutabilno.
U mom slucaju je izmedju Red i Ironwolf.

Desktop.

Trenutno imam 256SSD + 1TB + 1TB. Al sam uzeo neki ozbiljniji sistem za muziku pa bih prešao na flac pa me to ponukalo da povećam skladištenje. Kontam da ću u jednom momentu uzeti još 3, 4 i imati 256+3+3.4. Solidna je razlika između 3 i 4 a i gledao sam neka istraživanja, diskovi od 4TB se ubedljivo najviše kvare, barem tako kažu, a WD i Seagate dosta više od Tošibe. 'Bem li ga...

Aaaa `oce "flac" da pojede prostor...poznato mi je to! :)
(mali off: nemoras se zezati sa flac-om, ostani na WAVu-isto ti je pakovanje a i lakse se cita).

Sto se tice kvarenja...bas sam i ja gledao/razmisljao i skontao da se diskovi od 4tb bas i najmanje kvare(hahaha).
Ma, mi smo mizerni po tom pitanju(kucni korisnici), to je vise za cloud servise itd. Doduse, Zeha nam je tu da nam pokvari prosjek.
Sve je do lutrije...
 
U kompjuteru imam ssd 120 i hdd 800gb. Oba rade savrseno i dalje, ssd je star 4-5 godina, a hdd 8-9.
1. Da li ima smisla menjati samo zbog starosti? Nema bad sectora niti bilo kakvih drugih problema ni sa hdd, ni sa ssd.
2. Planiram da uzmem nesto za bekap, uglavnom su slike u pitanju, i poneki video. Ne treba mi sigurno vise od 500gb. Da li uzimati neki ssd i usb fioku, neki gotov eksterni hard ili praviti sam. Za trecu varijantu 2.5 ili 3.5, usb enclosure ili klasicna 5.25 fioka (ako to uopste i dalje postoji :) ). Cena nije presudna, vidim da su 500gb ssd oko 50-70e koliko i eksterni 1tb hdd. Generalno uvek uzimam best buy, u tom smislu cena nije bitna, ne mislim na neka high end resenja...

Sent from my ONEPLUS A5000 using Tapatalk
 
Externi hdd, 2,5" usb3.0
Ako se ipak odlucis za 3,5" onda neki dock (usb 3.0) a ne zatvoreno kuciste.
Za fioke ne znam kake su, nisam ih nikad koristio.
 
Nazad
Vrh Dno