Šta je novo?

Seagate elektronika - pomoć

wladymeer

Čuven
Učlanjen(a)
15.03.2009
Poruke
3,784
Poena
505
Moja oprema  
CPU & Cooler
Intel i5-4690 (3.5GHz)
Matična ploča
MSI H97M Eco
RAM
Patriot 16GB DDR3 800 MHz
GPU
NVidia GTX 1060 3GB
Storage
Samsung 840 Evo 250GB • Gigabyte GP 480GB • Hitachi HDD 2TB
Zvuk
SSL 2+ • JBL LSR305
Monitor
Hisense H39A5100
Ostale periferije
Audio Technica M50x
Laptop
Apple Macbook M1 (16/256)
Tablet
iPad 2 / iPad 3
Mobilni telefon
Samsung Galaxy S20 FE
Pametni uređaji
Soundpeats Sonic
Steam
djedroid
Pristup internetu
  1. Optički internet
  2. Mobilni internet
99% mi je crkao 3TB Seagate model ST3000DM001

Da li neko slučajno zna koja je elektronika kompatibilna sa ovim modelom da jurim povremeno po oglasima?

Našao sam jedan iz serije ST3100340NS (1TB) npr. pa bih da probam da zamenim elektroniku.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ako misliš samo da zameniš pločice, 99% su šanse da neće funkcionisati kako treba. Treba i da se firmware čip prebaci sa stare na novu pločicu, čak i da nađeš identičan disk i firmware verziju. Postoje dve diode na toj ploči koje služe za zaštitu od visokog napona, pa ako si vičan kreni sa ispitivanjem odatle. Ja toliko mogu da ti pomognem, a verovatno na youtube-u ima tutorijala.
 
Ok znači isključivo onda ST3000DM001 moram da tražim.

Provericu ovo sto si napisao pa javljam ako bude nekog pomaka. Hvala.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Ne, možeš da nađeš i sasvim identičnu ploču sa istom verzijom firmware-a, ali ti to ne vredi, jer se svaki disk različito kalibriše, i podaci o kalibraciji se čuvaju u firmware čipu. Mora čip da se prebaci sa stare elektronike na novu. E sad nekad je taj čip izdvojen (Flash na slici), a nekad se nalazi u glavnom kontroleru(MCU) http://hddscan.com/doc/images/hdd_main_parts/PCB1.jpg Toliko je meni ostalo u sećanju kad sam se doskora interesovao za temu. Možda uspeš da nađeš neko detaljnije uputstvo za ispitivanje i servisiranje elektronike diska, ali uglavnom ljudi koji se profesionalno bave spasavanjem podataka ne dele toliko detaljne informacije.

A da, baš se sećam da je neko na oglasima ovde nudio dva crknuta diska, isti model, tako da, bar ćeš delova imati dosta, imaju visok stepen crkavanja. A neko je imao dva identična diska kupljena isti dan u radnji (mislim da su bili od 8TB) i prosta zamena elektronike od zdravog na pokvareni nije uspela.
 
Poslednja izmena:
Prvo je jedno vreme komp blokirao (obično na chrome + fejs) - mislio da je do prašine pa ignorisao (*mjau**mjau**mjau*). Onda je došlo do toga da windows (WIN7) neće da se upali ni u safe modu.

Onda odnesem komp kod drugara i ustanovimo da je bilo critical restart upozorenja sa errorom na IDE kontroleru gde je bio Seagate i da Win neće da startuje zbog HDDa - evo da prekopiram:

dvaput klikne pri startu racunara,

moj win se sporije digne kad je ukljucen (posle 5min),

HD TUNE prijavi kao da ima 127 giga (winexplorer ga ne vidi) i pokaze samo 10tak parametara u SMARTu od kojih su 5 u crvenom,

HDSENTINEL ga vidi samo kao neki uredjaj ali nista ne iscitava...

Kod tebe u kompu nece uopšte da se podigne windows sa njim inače.

Nasao sam na oglasima CC24 firmware, moj je CC27 inače, ali drugar bi znao samo da zameni elektroniku, ne i da menja čipove pa ne znam šta da radim na tu temu.



Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel vidi kompjuter disk? Ja sam skoro imao slican problem i zamenio jednu od dioda i proradio je.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
 
Windows Explorer ga ne vidi.

HD sentinel vidi nešto parcijalno.

A podaci nisu baš toliko značajni. Više bi mi značilo da popravim HDD ako je moguće pa zato i razmatram opcije koje postoje a da ne koštaju kao da kupim novi hard.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Kanta za smece, sve je skupo ako ti ne trebaju podatci. Mozse se pokusati igrati sa njim ako ti nije zao baciti 500-1krsd ali s obzirom da je 5 parametara u crvenom piši da je mrtav. Daj ss smart-a da vidimo te parametre.
 
Ako se motor okreće, onda najverovatnije nije do elektronike. Možda bi pomoglo da vidimo SMART vrednosti. A to što se ne vidi u eksploreru, možda mu je stradala tabela particija ili Windows nije dodelio slovo particijama.
 
ono sto je sigurno je da elektronika nije, a vrlo verovatno jedna od glava ne cita. To je sa tim diskovima problem u 95% slucajeva
 
Ostao dužan slike da ostavim.
1d58bd851f4760f24317a438719923a6.jpg
28cb39179c3122cffcf4f8d91b1e039b.jpg
f46be00606c3eb6348164b15e35361d2.jpg


Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Ne mora da znači, mislim da se jedan deo firmware-a a sa njim i SMART vrednosti, čuvaju u servisnoj zoni (service area) diska koja se nalazi na pločama. Ako je jedna glava otišla kao što duksa88 reče, eto pojašnjenja ludovanja.

Da su samo proizvođači diskova pametni da omoguće nekako da reprogramiramo te diskove i da mogu da se koriste i sa manjim brojem glava, eeee :D
 
Kakve su vaše prognoze, jel bi CC24 radio na ovom hardu (CC27)?

Kapiram da se ništa ne garantuje ali svakako znate više od mene pa ne znam da li da se igram sa tim ili da ga otpisem.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk
 
Ne mora da znači, mislim da se jedan deo firmware-a a sa njim i SMART vrednosti, čuvaju u servisnoj zoni (service area) diska koja se nalazi na pločama. Ako je jedna glava otišla kao što duksa88 reče, eto pojašnjenja ludovanja.

Da su samo proizvođači diskova pametni da omoguće nekako da reprogramiramo te diskove i da mogu da se koriste i sa manjim brojem glava, eeee :D

Moze da se uradi, samo je problem sto krene sa bad sektorom a zna da se zaprlja mnogo glava. Kad je iskljucis ona ne cita ali prljavstina ostane. I nece dugo poslo toga. Naravno , potrebno je odraditi par stvari u fw napraviti novi translator.
 
Kakve su vaše prognoze, jel bi CC24 radio na ovom hardu (CC27)?

Kapiram da se ništa ne garantuje ali svakako znate više od mene pa ne znam da li da se igram sa tim ili da ga otpisem.

Sent from my Cool1 C106 using Tapatalk

Nazalost ti hoces da cujes samo ono sto bi zeleo. I da imas CC27 ne bi radio kad se ukrsti, a na tvom disku ni jedna elektronika ne bi radila jer ti ne valja mehanika.
 
Naprotiv. Poslao SS sa testovima pa rekoh kada imate bolji uvid da vidim da li je prognoza nešto bolja.

Ako ne može da se spase hard novim delovima a onda bih da izvučem neke podatke a da ne dajem 100€ za takav luksuz. Sreća u nesreći je da ništa tragično nije izgubljeno.
 
Elektronika vrti disk , tj ploce. Tu odlazi najvise struje i grejanja. Kod novijih diskova ( poslednjih 10 godina ) ako disk vrti i lupa u 99% diskova nije elektronika. Ako ga vidi windows, nije elektronika, ako ga vidio bios nije elektronika...
 
Sad sam gledao, imam taj cc24, ovih diskova ceš mrtvih dosta naći, na mom kao i vecini je servo problem. ono što bi ja tebi predlozio da uzmes i nakacis ga na dijagnostiku (4 sitna pina pored, 3 ti trebaju, znaci obican usb to serjal kacis d+ d- i gnd, to na komp terminal i hard boc u struju. Kucaj na netu Seagate Terminal „m” Command a tako ćeš na pinout. Sto se tice pločica na pločicu, lako moze raditic
 
Sad sam gledao, imam taj cc24, ovih diskova ceš mrtvih dosta naći, na mom kao i vecini je servo problem. ono što bi ja tebi predlozio da uzmes i nakacis ga na dijagnostiku (4 sitna pina pored, 3 ti trebaju, znaci obican usb to serjal kacis d+ d- i gnd, to na komp terminal i hard boc u struju. Kucaj na netu Seagate Terminal „m” Command a tako ćeš na pinout. Sto se tice pločica na pločicu, lako moze raditic

dva mu trebaju masu ima preko napajanja....i sta ce kad dobije teminal?
 
Sad sam gledao, imam taj cc24, ovih diskova ceš mrtvih dosta naći, na mom kao i vecini je servo problem. ono što bi ja tebi predlozio da uzmes i nakacis ga na dijagnostiku (4 sitna pina pored, 3 ti trebaju, znaci obican usb to serjal kacis d+ d- i gnd, to na komp terminal i hard boc u struju. Kucaj na netu Seagate Terminal „m” Command a tako ćeš na pinout. Sto se tice pločica na pločicu, lako moze raditic

dva mu trebaju masu ima preko napajanja....i sta ce kad dobije teminal?
 
Kao što rekoh, komandi ima, ima kako se frimware testira, skida i stavlja na donora. a gnd mora da ide kako bi signal imao referentnu vrednost. HDDOracle tamo ima i romova. Ono što je sigurno nije P&P igranka
 
odgovor

Kao što rekoh, komandi ima, ima kako se frimware testira, skida i stavlja na donora. a gnd mora da ide kako bi signal imao referentnu vrednost. HDDOracle tamo ima i romova. Ono što je sigurno nije P&P igranka
Miko, doktore, nemoj da pricas nesto sto nikad nisi ni pokusao.
http://firmware.hddsurgery.com/index.php?manufacturer=Seagate
Evo ti link , registruj se, pusticu ti nalog. Popravi coveku disk i demantuj me.
Samo palis vatru bezveze, Sigejt mi decu odskolovao....
 
Nazad
Vrh Dno