Šta je novo?

Ubiquiti

U principu, prema njihovom mišljenju, buka je kozmetičkog tipa, ali kome smeta može da šalje uređaje na RMA. Ono što je interesantno da su problemi prijavljivani od 2012, moj uređaj je prošao kontrolu 9/2018, znači problem je poznat godinama, ali se nisu potrudili da promene dizajn. Ja sam sa ćaletom dogovorio da dođe instalater, razvuče kabl, i da ga pomeri u hodnik, imaće bolji domet, i njima neće smetati. Ne mogu sad da ih ostavljam opet bez neta još bar pola godine.
 
Baš čudan zvuk.

Moj AP AC LR stoji u spavaćoj (sa ugasenim LED svetlom) i apsolutno je nečujan.

Mene interesuje koliko je Cloud Key napredniji od softverske verzije i da li je neophodan? Osim očiglednog pristupa spolja koji trenutno rešavam preko VPNa.

Vidim da je izašao i Gen2, dosta skuplja, verzija. Da li je neko već probao i koje su prednosti, ako ih ima u SOHO okruženju?

Moj plan za nabavku:

- EdgeRouter X SPF i zamenim već vremešni Mikrotik (muči se za 300mbps). Za upgrade na Gbit Mikrotik rešenja su dosta skuplja. Da li je neko ovo već radio, pa može da prenese šta su prednosti i mane prelaska?

- Još jedan AP., pokrijem bolje ulaz i hodnike.

- 2 Gbit switcha (1 full Poe)

- Cloud Key

Druga mogućnost je da pređem skroz na AmpliFi Mesh. Najviše zbog AmpliFi Teleport koji bi mi baš značio na čestim putovanjima.

Ima li, jednostavan, način da dobijem isto u Unifi setupu?

ubr, odlična tema.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
CloudKey 2 je super ali samo ona verzija sa hdd ako ti treba video nadzor.

Ja imam Gen1 i ono sto kogu da ti potvrdim je da je totalni plug’n’play, setujes i nikad vise ne razmisljas o njemu, ubacis mu micro sd karticu, on bekapuje i to je to

E sad, velika mana im je sto znaju da pobrljave nekad, narocito ako ne uradis shutdown pre nego sto ga ugasis ili ako nestane struje naglo, efektivno je to mini server. Onda ti ostaju dve opcije, ili login preko SSH da resis problem ili jednostavnije, reset na fabricka plus klik na “restore backup”. Ako imas vise od jednog unifi uredjaja, CloudKey je must. Resenje je da bude na nekom UPS kako se prekidi napajanja ne bi desavali.

Sto se rutera tice, unifi resenja su paprena i ne toliko brza sem ako neces onaj monstruozni 10gbitni, EdgeX nisam ni gledao jer mislim da ne radi u Unifi, a hteo sam da mi bude sve na jednom mestu.

Kao alternativu sam uzeo Mikrotik rb3011 koji je, po meni, prava mera. Max brzina koju sam mu dostavio je bila oko 650mbit na WAN i CPU je isao do 20% zauzeca tako da mislim da za gbit nece ni da se oznoji.

Doduse, ja switching radim na Unifi POE switchu a Mikrotik je samo za rutiranje, DHCP, firewall. Ne znam kakva pravila imas za firewall trenutno ali ja moj nisam preterano opteretio, klasicna zastita plus par specijalnih rutiranja zbog servera.

Tako da moj glas uvek ide za Mikrotik ruter + Unifi za WiFi i switching.

Jednom kad se podesi samo radis upgrade. Meni su uptime bez reseta redovno po dva-tri meseca, kad se setim da udjem da proverim da li ima novi fw :)
 
Da sumiram utiske posle dve nedelje korišćenja, prebacili smo AP u hodnik gde može da cvrči i ne smeta nikome, taman je signal na suprotnom kraju stana postao još bolji. WiFi veza je stabilna, sve funkcioniše savrseno. Jedini nedostatak uz buku je nedostatak nekog 'basic' moda za neupućene korisnike, UniFi aplikacija ima previse opcija i podešavanja, i prilično je nepregledna i komplikovana. U svakom slučaju opravdano potrošenih 100ak eur.
 
Pozdrav drugari, treba mi jedan savet.
Od SBBa trenutno imamo Cisco EPC3208 DOCSIS 3.0 modem i MikroTik RB2011 WiFi ruter, da li bi mogli na tu opremu da uzmemo Ubiquiti AP‑AC‑LITE. Prostor nije veliki oko 50kv.
Kako bi se sve to povezalo. Ne znam ni da li taj MikroTik RB2011 podrzava POE (mislim da ima na 10 portu).

Dakle zanima me procedura povezivanja ako bi uzeli AC Lite.
Hvala

ps. Situacija je takva trenutno da imamo dosta WiFi uredjaja TV telefoni kompovi, a npr od 120mb trenutnog paketa, wifi na telefonima i laptopovima nam je oko 38-40mb u drugoj prostoriji.
 
^ moze, u eth10(poe) ukljucis direktno ubiquiti uredjaj, stavis ga u bridge, dodelis mu neku adresu i kasnije ces iz njega podesiti ime za wifi, pass itd..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ok zvuci kao jednostavan posao.
Nadam se da ne mora MikroTik nesto da se podesava jer mi nemamo pristup vec SBB vodi racuna o njemu, dok bi objasnili sta i kako ...
 
Probajte da li na ether 10 radi internet kada povezete laptop, ako da onda vam sbb ne treba. Unifi kontroler za podesavanje mozete na racunaru da instalirate.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
 
Sve zavisi kako je podesen taj mikrotik, koji etherneti su ubridzovani itd, ima puno stvari da bi tek tako znali da li ce raditi, najbolje da vidite sa tim momcima koji odrzavaju da vam podese sta treba, u principu nije komplikovano

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 
Ja sam na kraju sve promenuo u unifi, i router i switch.
Planiram ozbiljnije da prosirim mrezu mi se cinilo lakse sa unifi kontrolerom.
 
Kakav je ovaj UAP‑AC‑LITE? Treba za hotel na 3 sprata, ukupno 35 soba, da li moze sa dva da se pokrije sve? Koliko vidim ovi uredjaji nemaju Router opciju, cime moze da se ogranice protokoli tipa torrent i slicno, Mikrotik ili? Hvala unapred
 
Nema šanse sa 2 da sve sobe imaju pristojan signal.

U zavisnosti od rasporeda soba/kvadrature, ovako napamet, trebaju bar 4 po spratu, plus lobi/recepcija/restoran.

Sve preko nekog većeg PoE switcha zakačeno na USG.

Preko toga još Cloud Key Gen 2 Pro, kako bi se kasnije lakše dodao video nadzor npr.



Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Sta je USG? Ja mislio da ima domet, sad se pokriva sa tri manja rutera i neke sobe nemaju ali vecina ima. Nemoguce da sa tri ne moze da bude bolje, na svakom spratu po jedan bi trebao da radi posao, ima domet i snagu po specifikaciji. Neki drugi jaci model?
 
USG je router Unifi Security Gateway
Uzmi LR modele, koliko vidim oni su najpopularniji cena/domet/MIMO
Sa USG mozes da podesis i ogranicenja, vlan mreze itd. Korisna stvar a ne kosta puno. Mislim da je oko 70-80 EUR
 
Ok, moze i tako. Problem je sto ima 24MBit ADSL a to je premalo za nesto ozbiljnije. Ako se napune 35 sobe sa po bar troje, to je mnogo uredjaja i danas bez bar 100Mbit ne moze da ocekuje da radi dobro.
Mislim da je najveci problem Cloud, svi slikaju i snimaju kad su van hotela i onda kad se vrate upload postaje prezagusen skroz i download staje. Jedino taj gateway ako to moze nekako da ogranici.
 
Nikakav WiFi HW neće pomoći kod, ukupno, tako spore veze. Pretpostavljam da je to 24/1 ili 24/2.

Poštenije bi bilo ostaviti WiFi dostupan samo na recepciji.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Kako vam se čine ovi novi GEN2 Ubiquiti switch-evi?
Da li neko možda već ima iskustva sa njima?
Izgleda da će uskoro dobiti i funkcionalnost router-a.
 
Poslednja izmena:
Instalirao sam pre neki dan još jedan AP-AC-LR access point (na drugoj lokaciji), ovaj ne pravi buku kao prethodni, a za konfigurisanje sam ovaj put koristio telefon, a ne komplikovani Controller za desktop, i podesio sve za par min. Tako da, kome treba samo osnovni access point u postojećoj mreži bez dodatnih podešavanja preporuka da se koristi Unifi Network aplikacija. I ovaj, kao i prethodni radi fenomenalno, daleko bolje od u ovom slučaju SBB-ovog Cisco rutera.
 
Koja antena se bolje pokazala u praksi, Ubiquiti PBE-5AC-Gen2 ili Mikrotik LHG XL 5 ac?
 
Opet ja u borbi protiv krš rutera domaćih provajdera sa još jednim Unifi AP AC LR. U kombinaciji sa SBB-ovim Cisco EPC 3928. Iako sam iz prethodnih iskustava mislio da ću bez nekog premeštanja uspeti da pokrijem ceo stan, trpezarija (3) je bila bez upotrebljivog signala, a i na terasi (10) nije bilo baš idealno. Posle pomeranja na novu poziciju u hodnik ceo stan je pokriven odlično. Nešto sam zeznuo Speed test, pa ne znam kad sam šta merio, moram da odradim još jednu kontrolu kad budem u prilici.

Ubiquiti AP AC LR.PNG
 
Možeš floorplan da ubaciš u controller sw da bar približno vidiš prostoranje signala.
 
Opet ja u borbi protiv krš rutera domaćih provajdera sa još jednim Unifi AP AC LR. U kombinaciji sa SBB-ovim Cisco EPC 3928. Iako sam iz prethodnih iskustava mislio da ću bez nekog premeštanja uspeti da pokrijem ceo stan, trpezarija (3) je bila bez upotrebljivog signala, a i na terasi (10) nije bilo baš idealno. Posle pomeranja na novu poziciju u hodnik ceo stan je pokriven odlično. Nešto sam zeznuo Speed test, pa ne znam kad sam šta merio, moram da odradim još jednu kontrolu kad budem u prilici.

Pogledajte prilog 289885

Red bi bio da zamenis taj CISCO sa nekim Ubiquiti krstenim ruterom onda :D
 
Ovo mi je jednostavna varijanta da sredim Wifi, a da se ne zezam sa dodatnim ruterom. Da može da se koristi bridge mode verovatno bih umesto access pointa koristio dodatni ruter.

Nemam instaliran Controller, preko aplikacije na telefonu podesim WiFi, SSID i ostalo brzinski i to je to.
 
Nazad
Vrh Dno