Šta je novo?

2 korisnika na istom linuxu ili 2 linuxa

  • Začetnik teme Deleted member 9456
  • Datum pokretanja
D

Deleted member 9456

Guest
Glavolomka, primer, 2 korisnika na istom linuxu, kako spreciti jednog korisnika da brlja po fajlovima drugog korisnika?
Da li je moguce da jedan korisnik ima jednu lokalizaciju npr. Srpski a drugi korisnik da ostane Englez.
Da li je moguce spreciti da ako na masini postoji vise distribucija da jedna distribucija ladno kroz fajl manager prilazi drugom linuxu i cita fajlove, moze i da ih menja samo ako zna da otkuca
sudo i pass sa svojeg linuxa ali ajde da to zanemarim.

Naisao sam na jedan primer (Ubuntu) ali to nisam siguran da je sad onemogucen pristup od strane drugog korisnika npr /home/zika
Kod:
$ ls -ld /home/pera
drwx------ 43 pera pera 4096 Feb 16 22:38 /home/pera
$ sudo chmod 0750 /home/pera
[sudo] password for pera: 
$ ls -ld /home/pera
drwxr-x--- 43 pera pera 4096 Feb 16 22:38 /home/pera
$
 
Neenkriptovani fajlovi, pitanje da li je moguce da neko ko ima fizicki pristup disku ne moze da mu pristupi i cita fajlove?

Ne. To mogu i iz Wimdowsa.
 
Cisto me zanima koja je svrha dva ili vise usera na istom linuxu kad jedan od njih moze biti pacer i uloguje se na svoj nalog a onda ode i pobrljaci drugom. Ajd sto to moze al moze d aode na drugi linux na /home i da isto pobrljacista mu volja. Palo mi na pamet kad sam gledao neke novotarije u najavi a znam kad sam radi nisi moga da sa svog naloga prismrdis drugome ali to su bili terminali i kad se logujes na bilo kojem terminalu system ti isporucuje ono sto ti je dozvoljeno
 
Па ваљда постоји варијанта да се некоме дају мале привилегије па да може да приступи само делу који му је дозвољен. Ако неко има админ привилегије или root лозинку, онда енкрипција. Ако ништа друго, тај неко увек може да обрише твој home фолдер или да форматира неку партицију. Мало ми делује превише све ово, ако имаш неког непровереног и опасног па делите комп ... ја ту не бих ништа остављао а штета може да буде само нова инсталација. Ако је у некој фирми, опет се своди на то, док сам тако делио комп, било ми је свеједно да ли ћу сутра да затекнем свој налог или не. Нисам од оних који користе несигурне локације као што неки на флешки чувају фотографије које годинама сликају или важне документе и никад их не пребаце на сигурније.
 
Cisto me zanima koja je svrha dva ili vise usera na istom linuxu kad jedan od njih moze biti pacer i uloguje se na svoj nalog a onda ode i pobrljaci drugom. Ajd sto to moze al moze d aode na drugi linux na /home i da isto pobrljacista mu volja. Palo mi na pamet kad sam gledao neke novotarije u najavi a znam kad sam radi nisi moga da sa svog naloga prismrdis drugome ali to su bili terminali i kad se logujes na bilo kojem terminalu system ti isporucuje ono sto ti je dozvoljeno
Mislim da si skroz promasio kako stvari idu.
Ako neko ima fizicki pristup, a fajlovi nisu encrypted, nema zastite od citanja. Mozes mi dati sta god hoces, koji god OS, pitanje je samo da li sam upoznat da mogu z 2 minuta ili za 2 dana da pristupim fajlovima.

Ako BIOS nije zakljucan, mogu da bootujem sa cega hocu, ili disk nije vezan za tu masinu fizicki (hardware encryption), nema nista od softverske zastite.


Naravno, ti mozes izmeniti privilegije ostalih usera, da ne mogu da pristupe drugim particijama, folderima drugih korisinika i slicno (na Windowsu je to default, zasto nije na Linuxu??). ALi to te brani od tvog dede, ili nekoga ko nije otkucao nijedan program u zivotu, a ne nekoga ko se iole razume u kompjutere.
Moja sestra je arhitekta, i ume da zaobidje takve stvari :D
 
Ako BIOS nije zakljucan, mogu da bootujem sa cega hocu, ili disk nije vezan za tu masinu fizicki (hardware encryption), nema nista od softverske zastite.

A ako je BIOS zaključan a imaš fizički pristup, možeš da ga resetuješ i butuješ ako si baš zapeo da vidiš.

Ako je u pitanju samo zaštita od slučajnog menjanja i brisanja onda je standardna zaštita dovoljna kao i ograničavanje onoga što taj drugi user može da radi na sistemu (pod uslovom da ne zna root password).:D:wave:
 
Poslednja izmena:
Resetovanje BIOS-a ne bi trebalo da briše lozinke. Osoba koja ima fizički pristup, ima i poverenje. Valjda?!?
Ili je "evil maid" podrazumevano stanje stvari. Joanna ima baš zanimljive tekstove na tu temu.

Za korisnike na istom sistemu,

man adduser

izlistano je podrazumevano podešavanje za nove korisnike.

/etc/adduser.conf

Može da se promeni sve što vam se ne sviđa.

/etc/skel/

Ubacite šta želite da novi korisnik ima u svom direktorijumu.

Za više od jednog sistema, enkripcija.
 
Cisto me zanima koja je svrha dva ili vise usera na istom linuxu kad jedan od njih moze biti pacer
Da citiram sam sebe, izgleda da ne citate sta sam napisao, znaci slucaj pacera a vi svi skocli da hakujete masinu. Znam i ja Linux na USB i teraj. Moja zena sigurno ne zna za sudo ili su itd. Pitanj je bilo zbog takvih,
sto da mi iskacu reklame od facebooka jer ona pici Operu i facebook a zadnji puta pronasao sam u Chromiumu u nekom podesavanju da je zavukao da iskacu reklame, odvojen user pa nek joj lete i bumbari po ekranu :) :D
 
Poslednja izmena od urednika:
Svrha je da odvojis korisnicke podatke.
Ne znam kako ide default permissions za obicne korisnike na *nix, da li mogu i da citaju fajlove drugih korisnika, ali bi bio ozbiljan propust da mogu da brisu/pisu tudje podatke.

Isprobaj, pa javi :D Ali i da nije po defaultu, ti mu mozes zabraniti naknadno i da cita tudje podatke.
 
podrazumevano je da ne možeš da menjaš (pa samim tim i da brišeš) fajlove u home-u drugog korisnika. za onoga ko ima root pristup to i ne važi. što se jezika tiče, to zavisi od toga kako korisnik sebi podesi
 
podrazumevano je da ne možeš da menjaš (pa samim tim i da brišeš) fajlove u home-u drugog korisnika. za onoga ko ima root pristup to i ne važi. što se jezika tiče, to zavisi od toga kako korisnik sebi podesi
Ne moras da budes root da bi cackao po drugim linuxima na svom racunaru. Plasma tj. bivsi KDE, Dolphin file manager koji je osakacen izbacivanjem root dozvole sad to radi i bez root dozvole. Mozes da kopiras sa jednog home na drugi home ladnjaka a nisam nikad pipao dozvole nego kako je distro instaliran takve su mu dozvole. Mozes da obrises fajlove na drugom home linuxu, upravo sad uradio iz calculate obrisao na drugom linuxu jednu sliku. Ako znas svoju sudo lozinku moz da napravis haos na ostalim linuxima editujuci fajlove na /etc tog linuxa, ja editujem eventualno fstab ako obrisem swap pa kreiram novi i promeni se uuid, idem ladnjaka od linuxa do linuxa i manjam-stavljam novi uuid za swap. Ovo sto sam probao sa dva usera ladnjaka je pokupio jezicka podesavanja od prvog i sve programe bez konfiguracije, nisam proveravao ali u start meniju imaosam sve isrto kao i kod prvog usera. Nije bitno obrisao sam tog drugog usera, ne lupam glavu zasto i kako je a ja mu nisam pipkao po dozvolama sem ovo gore sto sam citirao za taj linux gde sam stavjao dva usera.
 
Poslednja izmena od urednika:
@tuxserbia,
$(which id)
Kod svih linuxa je UID 1000 a GID varira 1000 ili 1001, to sve govori. Jednom si mi to napisao al si zaboravio :)
 
Pristup drugim particijama i izmena podataka na njima je normalno ponašanje. Te particijama su mountovane u nekom folderu u trenutno aktivnom linuxu. Ukoliko taj folder nema podešene permisije onda svako može da brlja po tim particijama.
Više linuxa na jednoj mašini na kojoj ima više naloga nije baš često viđan scenario.

https://www.howtogeek.com/190084/ho...ccessing-your-home-directory-in-ubuntu-14.04/

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Baš to. Za Debian je dovoljno 750, jer se novi korisnik dodeljuje grupi sa istim imenom. Ako se ukine i to pravilo, svi novi korisnici se dodeljuju grupi "users". U tom slučaju je poželjno da se ide sa 700 dozvolama.
 
Pristup drugim particijama i izmena podataka na njima je normalno ponašanje. Te particijama su mountovane u nekom folderu u trenutno aktivnom linuxu. Ukoliko taj folder nema podešene permisije onda svako može da brlja po tim particijama.
Više linuxa na jednoj mašini na kojoj ima više naloga nije baš često viđan scenario.

https://www.howtogeek.com/190084/ho...ccessing-your-home-directory-in-ubuntu-14.04/

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
Nisam jedini, @calex i ja to radimo odavno ali kako starimo smanjujmo broj distribucija. Prica je otisla daleko, ja sam samo pokusao na jednom linux dva usera i da ne mogu da pristupe jedan drugom. Nije uspelo, plus juce sam cak uspeo da zakljucam /home, nisam moga da dignem sistem, crnjak je sto sam kucao ono sto je u primeru /etc/adduser.conf, ispalo je njesra, home je ostao bez ikakvih dozvola prisupa. Na kraju u gluvo doba setio sam se, podigao OS kao root u GUI modu a kazu ne moze,
Startovao Krusader i video koje je njestra na /home o to lepo vratio na ono kako je bilo pre. Posto su mi diskovi stari sad isprobavam uporedo jedan distro na ext4 i na btfrs fajl sistem. Valjda cu kupiti ako pozivim nove diskove i novi SSD sa koga butujem masinu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Baš to. Za Debian je dovoljno 750, jer se novi korisnik dodeljuje grupi sa istim imenom. Ako se ukine i to pravilo, svi novi korisnici se dodeljuju grupi "users". U tom slučaju je poželjno da se ide sa 700 dozvolama.

Ako stavis 750 taj primer sto je @yooyo; citao sam to ranije; kad otvaras jos jednog usera sistem se buni kao da si na web serveru (nisam zapisao poruku), kreira sistem novog usera (novi ne vidi prvog sto je bio cilj) ali on pruzima sve sto ima i prvi user u meniju a npr. thuderbid postavke ne moze da dovuce ni sa jednog drugog linuxa sa mojih diskova, sto bi ponovo pravio sve naloge kad ima sve u .thunderbird na home ili .mozilla ili Opera sa svim facbook stranicma moje zene grrrr). Posle pocistim mail naloge koji mi ne trebaju i enigmail kljuceve. Bilo pa proslo... ne se sezam vise :)
 
Očigledno ne radiš nešto dobro. Evo sad sam probao. Napravio pericu, vidim njegove direktorijume i podatke. Promenio na 750, napravio djokicu. Ne vidim njegove podatke. Debian i Ubuntu u vm.
Za tvoje kopiranje, kopiraj kao root, sa cp -r, pa proveri sa ls -an, pa proveri numeričke vrednosti uid i gid izvora i destinacije. Siguran sam da te to zeza, kao što sam ti davno rekao. Linux pojma nema za imena korisnika i grupa. Samo brojke.
To često pominjem i zbog live Ubuntu. Korisnik live ima 999 uid. Zato je poželjno da se proveri i eventualno ispravi sa chown i chmod.
Ili da se vodi računa kod pravljenja novih korisnika. Lega 1005, žena 1010, kćer 1015, mačor 1020, itd. Pa u svakoj instalaciji isto.
 
Očigledno ne radiš nešto dobro. Evo sad sam probao. Napravio pericu, vidim njegove direktorijume i podatke. Promenio na 750, napravio djokicu. Ne vidim njegove podatke. Debian i Ubuntu u vm.
Za tvoje kopiranje, kopiraj kao root, sa cp -r, pa proveri sa ls -an, pa proveri numeričke vrednosti uid i gid izvora i destinacije. Siguran sam da te to zeza, kao što sam ti davno rekao. Linux pojma nema za imena korisnika i grupa. Samo brojke.
To često pominjem i zbog live Ubuntu. Korisnik live ima 999 uid. Zato je poželjno da se proveri i eventualno ispravi sa chown i chmod.
Ili da se vodi računa kod pravljenja novih korisnika. Lega 1005, žena 1010, kćer 1015, mačor 1020, itd. Pa u svakoj instalaciji isto.

Cek malo, ja sam imao pericu tj. to sam ja, napravljen kroz instalaciju, Promenio sam na 750 i napavio djokicu tj.zenu. Djokica ne vidi pericu i obratno. E sad ide dalja prica, djokic je dobio identicnu lokalizaciju kao sto ima perica, dobio je i sve programe koje ima perica, tako je bilo u meniju. E sad kad sam startovao thundrbird kod djokice ono cvrc kaze pravi novog usera. Ja sam pokusao da iskopiram sa drugog linuxa ne iz ovoga od perice nego od zike, mike, itd .mozilla setovanje. Cvrc nece da paste kod djokice. Tako radim uvek jer zasto bi setovanje za mail klijent ponovo radio, upotrebim iz drugog linuxa copy/paste. Tako da sam pokusao kljuceve tj. fajl gde cuvam kljuceve od openpgp za enigmail, copy al paste nece. Onda sam video da je djavo odneo salu i lepo legalno kako se brise USER sa svojim prostorom brisnuo ga sa diska. Nikad nisam kopirao kao root jer ladno kopira ovako kao obican user a setovanja su ista i na /home se nalaze u svim linuxima. Kad instaliram linux to je uvek samo za mene i samo sam ja user, svi linuxi kroz proces instalacije stavljaju Lega 1000 to je poenta, moz da izaberem da se zovem Zika u novoj instalaciji nekog linuxa Zika ce dobiti opet 1000, jedini nacin je da kad kreiras tog prvog usera, uzmes i kreiras drugog usera preko komandi i dodelis mu cifru a ond aobrises prvog kome je 1000. Live korisnik ima 999 jer do te cifre systemska ovlascenja. Ovo sam isprobavao samo da ne bi imao facebook kod mene na nalogu i da bi povratio moj mobilni koji vise nije moj, nek ostane tako, ja bez mobilnog ali sistem cist od facebook njesra. :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Djokica treba da vidi pericu, a perica ne treba da vidi djokicu. Jer se u međuvremenu desila promena sa 755 na 750.
Ključeve možeš da kopiraš koliko hoćeš, a import?

A paste neće? To radiš kroz neki grafički? Destinacija je verovatno restriktivnija. Ja za takve stvari obavezno pomenem SSH. Dozvole 600, a za paranoju 400.
Opet ti kažem, proveri kopiranje iz konzole, uvek dobiješ povratnu informaciju. Ili daj neki log, šta i kako se nije kopiralo.

I da, ja na novoj instalaciji kopiram samo jedan fajl, "srediSve.sh" a onda on odradi sva kopiranja, importovanja, dozvole i ostale zezalice. Mada je to bilo poslednji put kad je Debian 6 bio frišak.
 
Djokica treba da vidi pericu, a perica ne treba da vidi djokicu. Jer se u međuvremenu desila promena sa 755 na 750.
Ključeve možeš da kopiraš koliko hoćeš, a import?

A paste neće? To radiš kroz neki grafički? Destinacija je verovatno restriktivnija. Ja za takve stvari obavezno pomenem SSH. Dozvole 600, a za paranoju 400.
Opet ti kažem, proveri kopiranje iz konzole, uvek dobiješ povratnu informaciju. Ili daj neki log, šta i kako se nije kopiralo.

I da, ja na novoj instalaciji kopiram samo jedan fajl, "srediSve.sh" a onda on odradi sva kopiranja, importovanja, dozvole i ostale zezalice. Mada je to bilo poslednji put kad je Debian 6 bio frišak.

Kod mene kad sam to odradio jedan drugog nisu videli. Vde se samo na login ekranu kad biram ko ce da se uloguje. Glavna napomena svi distroi koje ima su KDE tj. sad je KDE plasma.
Kopiram preko Dolphina GUI programa koji je sastavni deo instalacije, pre sam koristio Krusader i mrzeo sam ovaj Dolphin al me naterase na njega jer su ga forsirali,
sad su ga utulili jer Dolphin vise ne sme ala root, sve zabranili, otkrili su da im tu nesto ne stima i to posle ne znam ni sam koliko godina. Jos pre par godina sam tako ispusio sa cat komandom spajao vise fajlova u jedan, ono javi u konzoli odradilo a nije jer drlja uveliko po disku zbog glupih indexer programa u KDE koji se skoro u svakom distrou zalude pole nekog vremena pa ja to lepo sa iskljucujem u startu, ima lepa komadica updatedb i posle toga locate i nadjem sve sta mi treba.
Ne kopiram komandama jer godinama sam navikao i dok sa radio i kad smo presli sa kartica na terminale da cp ili copy ide /putanja/ime.ekstenzija.generacija na /putanja/ime.ekstenzija.generacija ili cak novo ime. Kad godinama radis tako tesko da mozes da se naviknes na nesto drugo, plus prolupo sam, zena mi pici rijalitije iza moje glave grmi TV i to bas uvek kad ja nesto bitno radim i onda ocas zahebem stvar. Godine, vid, krecana...
Posto ja svastarim a volim da ima sve isto imam 5-6 linuxa i u njima sve isto, sve isti programi, ako jedan kiksne zbog loseg sektora na disku, startujem drugi i "peglam" tu particiju u pozadini.
Valjda ce mi cerka dati ovaj mesec za jedan disk pa da prepisem sa starog sve sto imam, muzika i linuxe sa dd kloniranjem, barem da se resim tih zezanja oko particija koje su na izdisaju.
 
Pa, smanji malo, Mujo! Pet-šest. Ostavi jedan i ja ti dam jedan flešić od celog giga sa svim potrebnim za spašavanje.

Lažem, devetstoinešto mega.
 
Ne moras da budes root da bi cackao po drugim linuxima na svom racunaru. Plasma tj. bivsi KDE, Dolphin file manager koji je osakacen izbacivanjem root dozvole sad to radi i bez root dozvole. Mozes da kopiras sa jednog home na drugi home ladnjaka a nisam nikad pipao dozvole nego kako je distro instaliran takve su mu dozvole. Mozes da obrises fajlove na drugom home linuxu, upravo sad uradio iz calculate obrisao na drugom linuxu jednu sliku. Ako znas svoju sudo lozinku moz da napravis haos na ostalim linuxima editujuci fajlove na /etc tog linuxa, ja editujem eventualno fstab ako obrisem swap pa kreiram novi i promeni se uuid, idem ladnjaka od linuxa do linuxa i manjam-stavljam novi uuid za swap. Ovo sto sam probao sa dva usera ladnjaka je pokupio jezicka podesavanja od prvog i sve programe bez konfiguracije, nisam proveravao ali u start meniju imaosam sve isrto kao i kod prvog usera. Nije bitno obrisao sam tog drugog usera, ne lupam glavu zasto i kako je a ja mu nisam pipkao po dozvolama sem ovo gore sto sam citirao za taj linux gde sam stavjao dva usera.

Prilično je neozbiljno ovako pričati neistine. Pretpostavimo da imaš sledeću situaciju:
  • na sistemu imaš 2 korisnika, korisnik_a i korisnik_b i dve grupe sa istim imenima. Svaki od ovih korisnika je u grupi koja ima isto ime kao i ime korisnika.
  • ni jedan od ovih korisnika nema sudo privilegije.
  • oba korisnika imaju home u /home/IME_KORISNIKA, vlasništvo nad tim folderima je IME_KORISNIKA:IME_GRUPE (korisnik_a:korisnik_a) i permisije su standardne, dakle 700.
  • setgid bit nije postavljen
  • ACL opcija nije uključena ili se koriste defaultna podešavanja.

Ako pod gore navedenim uslovima uspeš da kao korisnik_a promeniš ili kreiraš bilo koji fajl u folderu /home/korisnik_b ja ću ti pokloniti laptop sa kog pišem.

Nije me mrzelo da probam.
Kod:
# ovo radim kao treći korisnik koji ima sudo privilegije
$ whoami
neky
$ ls -lah /home
total 36K
drwxr-xr-x  6 root       root       4.0K Feb 18 21:31 .
drwxr-xr-x 19 root       root       4.0K Jan 12 20:20 ..
drwx------  2 korisnik_a korisnik_a 4.0K Feb 18 21:35 korisnik_a
drwx------  2 korisnik_b korisnik_b 4.0K Feb 18 21:40 korisnik_b
drwx------  2 root       root        16K Nov 28 22:22 lost+found
drwx------ 34 neky       users      4.0K Feb 18 20:08 neky

[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo groupadd korisnik_a
[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo groupadd korisnik_b
[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo useradd -s /bin/bash -g korisnik_a korisnik_a -m
[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo useradd -s /bin/bash -g korisnik_b korisnik_b -m
[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo passwd korisnik_a # stavim neki pass
[korisnik_a@lapstarr ~]$ sudo passwd korisnik_b # stavim neki pass

$ sudo su - korisnik_a
[korisnik_a@lapstarr ~]$ whoami
korisnik_a
[korisnik_a@lapstarr ~]$ touch lega99
[korisnik_a@lapstarr ~]$ exit
$ sudo su - korisnik_b
[korisnik_b@lapstarr ~]$ whoami
korisnik_b
[korisnik_b@lapstarr ~]$ mv /home/korisnik_a/lega99 /home/korisnik_a/lega2000
mv: failed to access '/home/korisnik_a/lega2000': Permission denied
 
@Neky,
Ne razumem te, ti si sad opisao neku sitaciju koja nije kod mene, Zar treba da kupim kameru i snimam da iz Calculate linuxa odem kroz Dolphin na Manjaro i ladno obrisem sliku na /home diru Manjara, nema sudo, nema su, nema nista samo ladno odem tamo i obrisem. Sto bi meni bilo u interesu da izmisljam. Calculate nije friska instalacija updatovan je a Manjaro je skoro da kazem frisak, ne igram se sa dozvolama i ovo mi je prvi puta da sam probao dva usera na jednom linuxu. Ti sad meni postavljas domaci zadatak, niti ja kucam nesto mnogo komande niti pravim usere, kod instalacije napravim usera kroz samu instalaciju i to je sve. Sta taj user ima ili nema ne znam, niti mu dajem sudo niti ista samo startujem Dolphin, sve distribucije koje imam su KDE-Plasma. Ne pipam dugmice tamo gde se ne razumem.
Evo ti sta je u Calculate, samo sam ja jedan jedini user:
Kod:
dragan@calculate ~ $ ls -lah /home
total 32K
drwxr-xr-x  5 root   root   4.0K Jan 27  2018 .
drwxr-xr-x 22 root   root   4.0K Jan 16 02:57 ..
drwx------ 61 dragan dragan 4.0K Feb 18 21:34 dragan
-rw-r--r--  1 root   root      0 Nov 11  2010 .keep
drwx------  2 root   root    16K Aug 14  2017 lost+found
drwxr-xr-x  4 root   root   4.0K Sep  3  2017 .Trash-0
dragan@calculate ~ $

Evo ti Manajro:
Kod:
[lega99@Ma-nja-ro ~]$ ls -lah /home
total 16K
drwxr-xr-x 1 root   root    12 Dec 13 22:28 .
drwxr-xr-x 1 root   root   226 Jan  4 13:36 ..
drwx------ 1 lega99 lega99 980 Feb 18 21:39 lega99
[lega99@Ma-nja-ro ~]$
 
Poslednja izmena od urednika:
Mislim da te nije razumeo da brišeš fajlove koji su na drugoj particiji, drugoj instalaciji. Home koji se nalazi na sda4 je na izvolte korisniku koji je startovao linux sa recimo sdb6 particije. Bez enkripcije nema pomoći.
 
Mislim da te nije razumeo da brišeš fajlove koji su na drugoj particiji, drugoj instalaciji. Home koji se nalazi na sda4 je na izvolte korisniku koji je startovao linux sa recimo sdb6 particije. Bez enkripcije nema pomoći.

Pa sto onda filosofira evo mu pa nek gleda film, sto bi ja izmisljao, ovde se raspravljalo u vise pravaca i o vise stvari. Meni matorom coveki kaze da lazem, sto bi ja to radio? Ja sam nesto probao to mi nije uspelo i adio mare, ne kucam komade, radio sam u drugim operativnim sistemima, velike masine, kartice, pa terminali, sto bi ja ucio linux pod stare dane? Trazim po internetu, zato i postoji i to sto mi reba nadjem ili ne nadjem, ponekad nesto skrpim neku skripticu i to je sve. 21 vek je i sve radim kroz GUI, ceo zivot sam kuckao prvo busene kartice pa posle kad dodjose terminali skripte od ko zna koliko redova, celu obradu ali to nije bio linux nego npr. Bull masina 9000 sa media serverom. Sve greske su se obradjival kroz proces stus rec i izlazilo je na konzoli poruka operateru da zove mene i sta se desilo. evo film: http://s000.tinyupload.com/?file_id=68884264283160270424

Ne smem da se nerviram strefice me treci infarkt a ne znam nikoga ko je preziveo treci. Di se uvati ovoga, samo zbog hebenog facebooka jer mi je zena visila na kompu i na mom mobilnom, sad malo, malo fali neka ikonica na monbilnom a dnevno zagusi mobilni sa njesra koji joj stize sa facebooka i ko zna sve odakle, svako jutro cistim mobilni od njesra bude i po 800MB, dva puta je pusila virus na mobilnom, malwarebyte je jedini uspeo da ocisti mobilni.
 
Poslednja izmena od urednika:
Nazad
Vrh Dno