Šta je novo?

UKRADEN Laptop i gomila opreme iz kola (BG)

The Spinner

Slavan
Učlanjen(a)
08.03.2005
Poruke
644
Poena
319
Drugari, unapred se izvinjavam ako ovo nije odgovarajuca tema,

ali molim za pomoc ako je uopste ima.

Danas izmedju 13 i 16h mi je na parkingu kod Golf kluba na Adi Ciganliji obijen auto i iz gepeka ukradeno
Targus torba i Scandinavia ranac sa:

1. Lenovo ThinkPad x230 (SN: imam zapisan, MAC: imam zapisan)
i5-3320M
8GB
GPS
Fingerprint.
275GB SSD Crucial MX300 (SN: imam kuci na kutiji)
Licencirani Win10 x64 Pro
Okrzan gornji levi cosak maske displeja

2. SSD Samsung 850PRO 1TB MZ-7KE1T0 (SN imam zapisan)

3. SSD Samsung 850PRO 256GB (SN imam zapisan)

4. WD Passport 750GB usb2.0 crni sa gomilom podataka

5. WD Passport 500GB usb3.0 crni sa nekim ghost backupima

6. Toshiba 500GB usb3.0 tona dokumentacije

7. 10 razlicitih USB flash diskova, 12 razlicitih memorijskih kartica

8. Nov Microsoft Surface Arc bluetooth mis kupljen u USA pre dve nedelje

i jos gomila dokumentacije i ugovora iz firme.


Molim vas ako vidite negde ili naletite da mi javite na +38162701144 ili na PM.


Zbog gomile drugih stvari koje su ukradene (>2k eur) policija Cukarica je podnela krivicnu prijavu za delo teske kradje,
i uz poznanstvo sa nacelnikom tvrde da ce uraditi sve da nadju (mislim nemam komentar).


Ako neko ima savet - bio bih zahvalan. I ako neko naleti na ovu opremu nagradio bih nalazaca adekvatno.

HVALA!
 

Prilozi

  • X230_Lead_2nd_Sub_1020.1419969293.0.jpg
    X230_Lead_2nd_Sub_1020.1419969293.0.jpg
    138.6 KB · Pregleda: 518
  • targus_notebook_bag.jpg
    targus_notebook_bag.jpg
    53.8 KB · Pregleda: 471
  • ranac.jpg
    ranac.jpg
    9.2 KB · Pregleda: 437
Poslednja izmena:
Telefon mogu da nađu, u to sam se lično uverio, putem repetitora i triangulacijom.

Sad je sam pitanje da li "slušaju" sve mreže pa da ti laptop traže po mac adresi i raznoraznim acces pointima ili pak kod internet operatera (što je još lakša opcija).

Svakako za to im treba odobrenje od istražnog sudije (čini mi se), tako da bi trebalo da im daš to odobrenje (za telefon traže odobrenje kako bi smeli da te "prisluškuju").

S obzirom da vrlo lako pronalaze one što lupetaju po drustvenim mrežama (recimo prete predsedniku) onda to znaci da ipak "osluškuju" sve.

U svakom slučaju ako to ne ode van naše zemlje ima šanse da bude pronađeno.

Naravno, nekako to treba da se poveze na mrežu pa se nadam da će neko u neznanju da pregazi tvoj sistem i počne da koristi laptop (verovatno imaš lozinku za ulaz u sistem). Laik će lozinku teško da probije i 100% će ići na reinstalaciju sistema.
 
Kako su ti obili gepek? Meni su isto ukrali iz gepeka laptopove ali meni su kola bila otključana, verovatno su uz pomoć ometača blokirali zaključavanje preko daljinskog zaključavanja.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ti na Adi kod Golf kluba su stari prevaranti.
Operišu i kod Tempa na Adi na parkingu
Ima jedan matori koji radi da li kao obezbeđenje ili šta li i gleda šta ko ostavlja u kolima i javlja pajtosima koji dolaze i otvaraju kola i ima još jedan koji se šetka i isto gleda ali ima taj ometač i blokira zaključavanje kola
Tako da pazite šta ostavljate u kolima na tim lokacijama
 
Meni su pre 2 godine obili kola u Ušću, dal je isto blokator ili su skinuli kod i otključali kola.
Kumovom ćaletu maznuli telefon i pare iz jakne i meni cvike i što je najgore daljinac od garažnih vrata, pa sam morao da menjam sve kodove.
Prijavio u stanici na NBG i naravno ništa.
Policija radi samo ako imaš vezu, ovako ih baš briga da nešto urade.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Znam da je sada kasno za Spinner-a, ali za druge dva saveta:
1. Ako već ostavljate nešto u gepeku onda to uradite pre nego što stignete na parking, a ne kada stignete tamo. Nikad ne znate ko gleda, a ima dosta slučajeva gde se automobili obijaju baš kad ima vrednih stvari u gepeku.
2. Kada zaključavate automobil, obavezno se okrenite i proverite da li je automobil signalizirao da se zaključao, ovo će vam pomoći u slučaju da neko ometa signal daljinskog.
 
Nema veze da li je neko bio blizu da omete zakljucavanje automobila, svaki automobil moze da se otvori ili preko uredjaja ili fizicki tj celicni sraf i krckalica. Ako rese da otvore auto nema spasa. Bratu su na ulazu kod pandura u Ljermontovljevoj otkljucali 3 godine starog BMW i odneli laptop i jos neke stvari u sred bela dana...
 
@The Spinner
Jedino što možeš sad da uradiš je da čekaš odgovor policije.
Ako imaju neke kamere na tom parkingu ili u okolini možda i uspeju da ih nađu. Svi ti lopovi su nekada bili privođeni pa po njihovom izgledu bi ih lakše izvukli iz baze.
Postoji mogućnost da lopovi uopšte nisu iz BG-a već iz nekog drugog grada, to bi otežalo pronalazak.
 
MAC adresa se menja od hop-a do hop-a, to spada u osnove rutiranja. Internet operater ce moci samo da vidi MAC adresu rutera, nikako laptopa nakacenog na ruter.

@ The Spinner

Lenovo ThinkPad x230 ima Computrace ugradjen u BIOS, uostalom bas kao i svaki drugi ozbiljniji laptop ili workstation. Da li je ova opcija bila aktivirana pre kradje? Ako jeste, onda postoji dobra sansa da se pronadje laptop. Inace, cisto da znas, brisanje BIOS-a ili promena firmware-a nema nikakvog uticaja na Computrace ako je on aktiviran pre toga.
 
Proveri na kupujem prodajem sumnjive ljude sa malo ocena nove clanove koji su mozda bacili taj Lenovo na oglas , ne verujem da ce ga zadrzati za sebe ti likovi , sigurno ce ga prodati.
 
Najpre će naći mobilni telefon, za ostalu opremu male su šanse.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Da li je negde napisao da mu je ukraden mobilni telefon?
Meni se krađa desila kod Rode FOB.

I ovakve krađe su meni smešna priča, panduri to mogu da reše ako hoće ali neće...

Meni su u rodi fob rekli da se svakodnevno bukvalno dešavaju krađe.
Ja sam parkirao auto tik ispred ulaza ima snimak kamera...

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Lenovo ThinkPad x230 ima Computrace ugradjen u BIOS, uostalom bas kao i svaki drugi ozbiljniji laptop ili workstation. Da li je ova opcija bila aktivirana pre kradje? Ako jeste, onda postoji dobra sansa da se pronadje laptop. Inace, cisto da znas, brisanje BIOS-a ili promena firmware-a nema nikakvog uticaja na Computrace ako je on aktiviran pre toga.

Kako Computrace funkcionise kod nas?
Na mom laptopu je ukljucen, ali je neaktivan.

Izvinjavam se na off-u.
 
Ima jedan nacin kako ovo moze ubuduce da se izbegne: nikad ne ostavljajte nista vrednije od par hiljada dinara u kolima. Ja sluzbeni laptop od ~1500€ uvek nosim sa sobom ako negde usput svracam. Torba na rame i lagano... navika.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kako Computrace funkcionise kod nas?
Na mom laptopu je ukljucen, ali je neaktivan.

Izvinjavam se na off-u.

Ne moze da bude ukljucen ali neaktivan, nego ti ne znas da je aktivan. Kod nas funkcionise kao i svuda u svetu - ako ti maznu laptop zoves Absolute Software (Computrace) i onda oni, u zavisnosti od toga gde se laptop trenutno nalazi, prosledjuju lokalnoj policiji sve sto im treba. Proguglaj malo: https://en.wikipedia.org/wiki/LoJack_for_Laptops
 
Stavite sebe u njegovoj kozi i procitatje posle "predloge".

Ako ne vidite kako su neprakticni, da ne koristim mnogo bezobrazniji izraz, razmislite opet, ratite se na korak jedan.
Tj. if(you_dont_feel_you_made_things_worse) goto check_thoughts();

Ako naidjete na takve stvari javite.


Nemojte sada soliti pamet kako to "nije/jeste trebalo". Imam skoro 40.000 postova, ali u ovakim temama nikada nisam pisao. Ako ne mogu da pomognem, necu da odmazem.
Kome iz prvog posta nisu jasni ovi "predlozi za ubuduce", njemu nema pomoci :)
 
Da nadjes tesko, probaj da iskopas kamere, postavi odma oglas na KP otkupljujem laptopove i hardiskove placam ekstra ako vec nije utopljeno.. Svaki lopov je pohlepnik :), telefon mogu da ti nadju preko baze ako je konektovan na bazu, mislim ako ti je vise zbog podataka a ne para bolje se rapitaj kod nekih lokalnih krimosa ili okaci pano tu gde su ti ukrali placam 500e u kesu da mi vratite stvari...
 
Najbolje telefon pratiti pa posle se dodje do ostalog kad propevaju :) Ja gledam na KP, nema laptopa za sad :(
Edit: nema telefona medju stvarima, ne uvodite konfuziju.
 
Poslednja izmena:
Nazalost mislim da ces tesko naci ovo odnosno nikako.

Ako je to neka uigrana ekipa onda su sanse za to gotovo nikakve, to kacenje na oglase i slicne varijante se nece desiti takvim ljudima. Takodje, ako su oni iole tehnicki/internetski pismeni ukucace "ukraden Lenovo ThinkPad x230" i prva stvar koja ce izaci jeste ovaj topic; tako da ne znam koliko je ovo korisno.

U svakom slucaju zelim ti srecu u ovome jer mogu da zamislim kakav je gubitak u pitanju sa svim tim dokumentima i fajlovima
 
Nazad
Vrh Dno