Šta je novo?

3d teren

Boban712

Slavan
Učlanjen(a)
11.07.2005
Poruke
405
Poena
320
Treba mi 3d snimak polja koje je oko 120 hektara u komadu i u pravougaoniku, takav da mogu da vidim na monitoru detaljne visinske razlike. Mora da se radi odvodnjavanje pa treba definisati najniže i najviše tačke. Problem je sto je to polje ~1600m x ~800m a nadmorske visine su od 90 do 92 metra po google earth u, dakle mozda 1,5m +/-. Koliko je ta mapa uopšte tačna? Prevučem mišem po polju on pokazuje npr 91m a, to je mozda 91,1 a možda i 99,9 sto je meni prebitna razlika. Promena jedinica u foot bi možda malo pomoglo jer je to onda na 30cm razlike, ali bi idealno bilo da dobijem 3d reljef, a može i tačke na 30 do 50 metara daljine jedna od druge.
Pitanje glasi : kojim aparatom bi to moglo da se uradi, odnosno kakav uređaj tražiti za iznajmljivanje a da to nisu geometri, baš u milimetar ne treba, a, i sporo i skupo bi bilo.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Poslednja izmena:
Tebi treba relativna visina na određenim tačkama?

Najjeftinije i najsporije i najpreciznije je vagres crevo. Kupiš 50m creva, napuniš sa vodom i kreneš od jedne tačke, pomeriš se 50m i proveri na novom mesto koliko je crevo iznad zemlje.
Zapisi brojeve, pa polako...

Druga opcija je slična prvoj... Na oba kraja creva stavi posudu (bure ili kanister, sipajte vodu u sistem i vidi gde je veća visina vode. Pazi da nema vazdušnih čepova.

Treća opcija je sa laserom.. na jednoj tački postavi laser za koji moraš biti siguran da je postavljen idealno horizontalno. Zatim se odmakni npr. 100m pa pronađi lasersku tačku i vidi koliko je od zemlje.
Slično kao vagres crevo samo malo modernije.

Na svakoj tački zakucaj marker u zemlju i obeleži visinu. Trebaće ti nekoliko dana da sve mapiraš.

Optička rešenja su verovatno brža ali su očitavanja podložna greškama što kasnije može imati loše rezultate.

Ima i sajt www.freemaptools.com pa pogledaj pod elevation finder. Uporedi sa Google mapama (Google mape su visinski neprecizne i negde na sajtu stoji upozorenje da se ne može koristiti za merenje i planiranje).

Ne znam kolika je investicija u pitanju.. ipak razmisli o geometru.


Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Firma Livona iz BG se bavi uslužno snimanjem velikih površina dronovima za potrebe poljoprivrede a u okviru toga rade i to što tebi treba upravo zbog odvodnjavanja.
 
Treba mi 3d snimak polja koje je oko 120 hektara u komadu i u pravougaoniku, takav da mogu da vidim na monitoru detaljne visinske razlike. Mora da se radi odvodnjavanje pa treba definisati najniže i najviše tačke. Problem je sto je to polje ~1600m x ~800m a nadmorske visine su od 90 do 92 metra po google earth u, dakle mozda 1,5m +/-. Koliko je ta mapa uopšte tačna? Prevučem mišem po polju on pokazuje npr 91m a, to je mozda 91,1 a možda i 99,9 sto je meni prebitna razlika. Promena jedinica u foot bi možda malo pomoglo jer je to onda na 30cm razlike, ali bi idealno bilo da dobijem 3d reljef, a može i tačke na 30 do 50 metara daljine jedna od druge.
Pitanje glasi : kojim aparatom bi to moglo da se uradi, odnosno kakav uređaj tražiti za iznajmljivanje a da to nisu geometri, baš u milimetar ne treba, a, i sporo i skupo bi bilo.
Mozda ti ovo pomogne...

 
Znam za ovo i ne može posto mu je gps oprema implementirana u traktor, a ove mašine ne mogu da udju kod mene jer je vocnjak već posadjen. Ja neću ovako da ravnam nego mi treba elevacija za French draining, a to je ukopana kolektorska cev.

Послато са SM-G965F уз помоћ Тапатока
 
Sat. snimci, dronovi i sl. se koriste za planiranje, GIS..., kad se dodje do projektovanja i izvodjenja radova, koriste se totalne stanice, niveliri, geo gps…

Sta ce se koristiti zavisi od potrebne tacnosti, geodeta ce svakako napraviti gresku od nekoliko cm, a svi ostali mnogo vecu.

Ako je to polje ravno, bez rastinja, gdje se sa jedne tacke moze vidjeti mnogo, moze se napraviti mreza od nekih 500-600 tacaka prilicno brzo i izraditi 3d model, profili...

Nije zgodno raditi drenazu, kanalizaciju..., ako su velike duzine u pitanju bez geodete.

Iskusan geodeta ovaj posao, vjerovatno, moze uraditi i sa manje tacaka, odnosno manje novca.
 
Poslednja izmena:
@yooyo: sve ovo mi vec na pameti. Imam Bosch daljinomer na 100 metara, tako mi i palo na pamet da bih mogao da se poigram.
@Jasmin: Nije to toliko komplikovano, ima dosta snimaka na netu , jedina bitha stvar je da pocetak i kraj cevi ima bar 5cm visinske razlike. Cev je fleksibilna i perforirana i postavlja se na krupniji kamen u iskopanom kanalu. neko mi je nudio da se provoza kvadom kroz redove sa nekim uredjajem i tako bi dobio rljefni prikaz, ali nema sanse da se setim ko i sta.
 
Svakako problem nije komplikovan, ali treba biti oprezan, da ne bi investicija bila uzaludna.
Drenaza da bi funkcionisala, cijev mora biti pod konstantnim padom, mora se ispostovati neki minimum, od recimo 0.5 ili 0.3%, zavisi od vise faktora.

Kazes da kraj treba biti nizi za 5cm, to je ok, ali za duzinu od 10m, sta cemo ako nam je duzina 500m, ispade dH 2.5m.

Moze GPS na bicikl i opleti, izvuces nekoliko profila iz kojih se moze napraviti 3d model, a i ne mora.

Nemoj se uzdati u GPS kad budes polagao cijevi.
 
GPS je neprecizan za visinu.
Ako sam dobro razumeo tu je već posađen voćnjak pa se naknadno radi drenaža?

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
@ Boban

Idi na poljoinfo.com tamo ce ti pomoci.
 
Ovo što Jammin piše, postoji propisan procenat visinske razlike između dve tačke kada se radi drenaža, i ne može biti nikako 5cm na daljini od više stotina metara. Može, ali neće raditi kako treba, ili neće raditi uopšte, u zavisnosti od količine vode koju u jedinici vremena treba da odvede.
 
Nazad
Vrh Dno