Šta je novo?

Vredi li ulagati

Srle22

Cenjen
Učlanjen(a)
24.11.2012
Poruke
897
Poena
180
Evo mene u potrazi za dobrim savetom.
Sestra ima Asus K55A, kupljen nov 2014 godine.
Da podsetim, Intel i5-3230 na 2.6GHz, 4GB RAM, HDD Hitachi 500GB

Laptop je ispravan sve radi, ali postaje sve sporiji, nije ni cudo.
Da li vredi ulagati i ubaciti u njega jedan SSD od 256GB? Da li bih time dobio znacajno ubrzanje u radu, vredno te investicije, ili je pametnije skupiti novac za nesto novo? Ili mozda neki drugi upgrade?
Ne znam mnogo o laptopovima i mogucnostima njihovog upgrade-a i prosirenja, pa bih molio iskusnije clanove da me upute sta je najpametnije raditi u ovom slucaju.
Unapred hvala na svakom korisnom savetu.
 
SSD svakako, a dodatnih 4GB RAM ako ste u mogucnosti.
 
Ako ga koristi za "office/mail/YT" i slično - isplati se. Ja sam pre 10ak dana u ženin laptop ubacio SSD od 250Gb, i to neki koji je bio skoro pa najjeftiniji - sada je to potpuno drugi računar... sada nema DVD (stari HDD ubačen na mesto DVDa; SSD na mesto HDDa), ali je laptop preporođen, živahniji, brži odziv. SSD i "caddy" za DVD slot zajedno ~5500din, u prodavnici.
Ako sestra koristi zahtevnije programe ili igra igre - onda bi možda trebalo da uzme nešto novo.
 
Ako ga koristi za "office/mail/YT" i slično - isplati se. Ja sam pre 10ak dana u ženin laptop ubacio SSD od 250Gb, i to neki koji je bio skoro pa najjeftiniji - sada je to potpuno drugi računar... sada nema DVD (stari HDD ubačen na mesto DVDa; SSD na mesto HDDa), ali je laptop preporođen, živahniji, brži odziv. SSD i "caddy" za DVD slot zajedno ~5500din, u prodavnici.
Ako sestra koristi zahtevnije programe ili igra igre - onda bi možda trebalo da uzme nešto novo.

Ona racunar koristi upravo tako kao sto si rekao offce, mail, facebook, dakle nista zahtevno. Ta varijanta mi se svidja, da se umesto DVD-a ostavi HDD kao storage a na SSD Win i tih nekoliko programa koje koristi. I hvala na informaciji za RAM, nisam znao da li postoji mogucnost prosirenja.
Sad samo da proverim koji je RAM u pitanju i da proverim gde su najbolje cene, pa u akciju.

P.S. Ako neko ima jos neki dobar predlog slobodno neka napise.:)
 
Poslednja izmena:
8GB i SSD 120/128/240/256GB ti je neki standard danas ako se nema bas para za memoriju onda se ima za 120GB SSD 20 evra ili 240GB SSD 40 evra.
 
I ja imam slicnu konfiguraciju, ne treba joj vise od +4GB RAM-a + SSD (240GB-250GB-256GB) i to je to.
 
Sve zavisi meni Firefox guta memoriju kada otvorim vise youtube video klipova pa sam morao upgrade na 8GB rama , Chrome ne koristim on je svakako optimizovaniji za 4GB rama , ali opet ko planira vise tabova neka uzme vise memorije.
 
Hvala svima na brzim i konkretnim odgovorima. Tako cu i postupiti.
I jos jedno pitanje. Koliko se brzi rad racunara, otprilike, moze ocekivati sa ovim izmenama?
 
Veliko je ubrzanje jer menjas najsporiju komponentu koja je i usporavala taj racunar svo ovo vreme. 120GB je dovoljno ako ces HDD da ostavis za storage, mada sa danasnjim cenama 240GB je logican izbor.
 
Apsolutna preporuka za SSD, danasnji programi prosto podrazumevaju da racunar ima SSD, i na klasicnom HDD je sve tako sporo.
 
Ženi sam u laptop i3, 3 generacija,4gb i neka Ati grafika ubacio Kingston A400 240gv umesto nekog običnog od 500gb. Ono pre je bilo toliko sporo da se chrome palio 30 sekundi, Windows server podizao za 2 minuta i slično. Sada se chrome pali za 3 sekunde, Windowsa podiže za 15, ostali programi srazmerno brže rade. Preporodio se laptop. Ima veze i što je svež windows stavljen na ssd ali u svakom slučaju apsolutna preporuka!
 
@srle22

Definitno se isplati, ali bih ja uzeo neki SSD od barem 512 GB, Crucial MX500 je definivno moj izbor !!!

RAM obavezno dogurati do 8 GB, 4 GB je malo.
 
Kada 512GB SSD u Srbiji bude 50 evra onda bi to preporucio i ja , ovako ne.
 
Hvala svima na brzim i konkretnim odgovorima. Tako cu i postupiti.
I jos jedno pitanje. Koliko se brzi rad racunara, otprilike, moze ocekivati sa ovim izmenama?
Ne moze da se kvantifikuje razlika u brzini HDD-a i SSD-a jer su tehnologija i princip rada potpuno drugaciji, SSD je neuporedivo bolji sto se tice brzine, responzivnosti, tisine, potrosnje, osetljivosti na padove i osetljivosti na temperaturu.

Kao sto su ljudi vec pisali, sa SSD-om bice kao nova masina, tj. radice i brze nego bilo koji drugi noviji bez SSD-a.
 
Koliko vidim SSD od 240GB moze da se uzme za oko 5000 rsd i otprilike toliko mi treba i za dodatnih 4 GB RAM-a. Aj da kazemo da sa max. 100EUR zavrsavam posao. To mi zvuci Ok, i verovatno ce tako moci, nadam se, da gura jedno 2-3 godine, s tim sto bih svakako ostavio postojeci HDD za storage. Ima tu dosta slika, tako da se taman uklapa.

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Ma puno je to za ovakav upgrade, 4000din je npr adata su650 240gb, 4gb ddr3 memorije je oko 3.000 na oglasima, to je upgrade od 50-60e:)
 
Jedno prakticno pitanje (nadam s ne i glupo). Koliko sam shvatio, SSD se stavlja na mesto gde je bio HDD, a HDD se uz pomoc fioke stavlja na mesto DVD-a koji se izbacuje.
Da li moze SSD da se stavi u istu tu fioku na mesto DVD-a, a HDD da ostane tamo gde je i bio? Izgleda mi brze i jednostavnije, osim ako ne postoji neka kvaka zbog koje to nije moguce.

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Moze i tako, i verovatno ce da radi, ali kad vec otvaras laptop svakako je bolje staviti bas na mesto originalnog hdd-a jer postoji mogucnost
da ti bios napravi problem sa bootovanjem, a moguce je da ti je magistrala za opticki uredjaj sporija od ove za HDD (citaj - SATA2 umesto SATA3)
pa bi bezveze imao usporenje. Ne mora da znaci, ali moze da bude.

Radio sam ovo nebrojeno puta i posle par gluposti ubrzo sam zakljucio da je jednostavno bolje
izrotirati ljudski nego gledati da se ustedi 5 minuta a posle se cesati i ponovo cimati. A i kad vidim u BIOS-u da se sistem podize sa sekundarnog hdd-a, bode mi oci.
 
Ok, ako je tako. Ja sam mislio da u Bios-u moze da se podesi redosled bootovanja....ali stvarno nisam petljao sa laptopovima, i ne znam o tome. Ako je DVD prikljucak SATA II onda ima smisla menjati mesta diskova.....u svakom slucaju hvala na sugestiji.
 
Poslednja izmena:
Moze da se menja redosled naravno, ali i ja praktikujem da ga ubacim umesto hdd-a, kao sto kolega rece, svasta zna da se iskomplikuje:)
 
Ok, znaci, SSD na mesto HDD-a, a ovaj umesto DVD-a i da se ne pravim pametan.
Jedno pitanje u vezi RAM-a. Da li moram da dodam identicnu memoriju ili mogu neku drugu i koju? Unutra je trenutno ova Kingston memorija
6639896412c70561765d6fef668bcc57.jpg


Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Danas sam ubacio novih 4gb RAM memorije u sestrin laptop, sto je samo po sebi donelo osetno ubrzanje. U nedelju cu ubaciti SSD i prebaciti HDD na novo mesto. Uzeo sam Kingston A400 240gb. Znam da ce sada biti komentara na taj izbor, ali uzeo sam ga za 3500,00 rsd preko racuna (bez PDVa), jer kod dobavljaca nisam imao drugi izbor. Ali racunam da ce za nekoliko godina koliko ce ovaj komp jos biti u upotrebi ovaj disk korektno posluziti.
Ukupan trosak upgradea je 3500 SSD, 3260 RAM i 900 dinara fioka za HDD. Ukupno 7660 rsd. Mislim da je to i vise nego Ok. Jedva cekam da instaliram SSD i da vidim krajnji efekat. Mada je sestra i sada vec zadovoljna ubrzanjem koje je donelo prosirenje RAMa....
Javim kad sve zavrsim.

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Pretpostavljam.....

Sent from my POT-LX1 using Tapatalk
 
Imala je problema sa RAM-om iz razloga jer je vrv. stalno bila na 3-3,5GB zauzeca pa ram pocinje da stuca odnosno laptop i dolazi do kocenja a kada si doda RAM, *mjau**mjau**mjau*. kao kratko i dugo cebe.
 
Nazad
Vrh Dno