Šta je novo?

Pi1541

prenex

Čuven
Učlanjen(a)
20.07.2001
Poruke
422
Poena
665
Do skoro sam za učitavanje programa na C64 koristio originalni kasetofon. Kasetofon je bio modovan, povezan sa mobilnim telefonom preko ulaza za slušalice, programi u *.wav formatu. Radilo je dobro, ali sam vremenom nailazio na naslove koji ne postoje u "tape" formatu ili neće da rade kako bi trebalo. Razmišljao sam i o drugim rešenjima, ali su mi delovala skupa i nepraktična.

Pre par meseci sam video Pi1541 projekat i odlučio da ga primenim. Čekao sam da proradi na Pi Zero, ali od toga izgleda neće biti ništa, jer navodno nije dovoljno brz. Računao sam da ću Raspberry moći da koristim i u druge svrhe (sem kao C64 floppy) i to mi je delovalo primamljivo.


Šta je potrebno za Pi1541?

a) Raspberry Pi 3B ili 3B+

b) Kabl

Kabl sam napravio, koristeći šemu u prilogu, za njega mi je trebalo: 4kanalni I2C logik konverter obostrani 3,3-5V (kupljen na KP), UTIKAČ DIN S/M 6-POL 240° (kupljen u MG electronic), petožilni kabl (npr. sa neispravnog NES kontrolera), IDE kabl (sa nekog starog Pentiuma).

mypi1541_v1-0.png

Prva varijanta kabla je bila sa običnim žicama, zalemljenim na izolovane ušice od 1mm, ali je sa IDE kablom mnogo praktičnije.

IMG_20190215_100305.jpg

IMG_20190215_154618.jpg

IMG_20190215_130102.jpg

Led i zvučnik ću staviti, čim nabavim odgovarajuće, mada kabl i ovako dobro radi.

Sve komponente su me koštale oko 60e. Možda može da se prođe i jeftinije, ali ja sam morao da platim 3 poštarine :).


Kratka demonstracija...

[YOUTUBE]0WJ4eQEtJCM[/YOUTUBE]


I na kraju dokaz da se trud isplatio :)

IMG_20190215_125702.jpg
 
Apsolutno sjajno.
Primetio sam ovaj projekat ranije ali mislim da tada još nije sve radilo kako treba, ali sada vidim zašto mi je od starta bio zanimljiv.
Da li li znaš kakva je kompatibilnost sa d64 imidžima, pogotovo sa custom loaderima?
Ako se ponaša 100% kao 1541, onda će ovo da bude izvrsna zamena mnogim sličnim interfejsima.
Dobro je da podržava i led diodu jer ovako uvek moraš da se prebacuješ sa c64 na pi da bi pratio status učitavanja.
Što se tiče zvučnika, da li je njegova svrha samo da imitira zvuk zujanja i kliktanja drajva ili ima još neku svrhu?
Cena kompleta bi mogla da bude niža ako se komponente naruče iz kine, a umesto pi 3, koristi ovaj novi 3A model, koji je malčice jeftiniji.
Još jednom svaka čast, mnogo volim ovakve kombinacije, nova tehnologija u službi stare. :)
 
https://cbm-pi1541.firebaseapp.com/

Emulira se kompletan hardver 1541/1581, kompatibilnost je 100% koliko mi je poznato. Potreban je Pi 3B, 3B+ ili 3A+. Još bolja varijanta je dodatak malog ekrana na Pi, čime se dobija mogućnost biranja imidža bez kačenja monitora spojenog na HDMI/kompozitni izlaz Pi-ja (slično kao gotek sa oled displejem). Zvuk je tu samo da znaš da drajv radi.
 
Apsolutno sjajno.
Primetio sam ovaj projekat ranije ali mislim da tada još nije sve radilo kako treba, ali sada vidim zašto mi je od starta bio zanimljiv.
Da li li znaš kakva je kompatibilnost sa d64 imidžima, pogotovo sa custom loaderima?
Ako se ponaša 100% kao 1541, onda će ovo da bude izvrsna zamena mnogim sličnim interfejsima.
Dobro je da podržava i led diodu jer ovako uvek moraš da se prebacuješ sa c64 na pi da bi pratio status učitavanja.
Što se tiče zvučnika, da li je njegova svrha samo da imitira zvuk zujanja i kliktanja drajva ili ima još neku svrhu?
Cena kompleta bi mogla da bude niža ako se komponente naruče iz kine, a umesto pi 3, koristi ovaj novi 3A model, koji je malčice jeftiniji.
Još jednom svaka čast, mnogo volim ovakve kombinacije, nova tehnologija u službi stare. :)

Što se tiče fastloader-a, nemam ni jedan, te nisam probao... video sam par videa gde rade (Epyx FastLoad, Action Replay).

Kompatibilnost bi trebalo da je blizu 100% :)... samo recite koji imidž želite da isprobam i ja ću ga proveriti.

Veruj mi, dioda i zvučnik nisu toliko bitni, sve lepo radi i ovako... skoro nikada ne proveravam RP video output. Na snimku sam pokazao samo zbog demonstracije.

Zvuk originalnog 1541 drajva ne poznajem... za moj C64, kupljen negde 1983.g., sam morao da radim ceo letnji raspust, preko tadašnje omladinske zadruge. Kupovina flopi drajva, je bila samo san... na osnovu videa sa youtube, mislim da imitira zvuk drajva.

Nisam hteo da rizikujem kod nabavke Raspberry Pi. te sam naručio "najjači" model, a i treba mi za druge namene, zato sam išao na 3B+.
 
Taman sam hteo da odgovorim Žarku, a sad vidim i tvoju poruku, pa da objedinim.
Ovo mi se sviđa, pre svega jer može da napravi i neko ko nije vičan lemilici, kao ja na primer. ;)
Nisam mislio na neki konkretan fast loader, nego onako generalno, postoji dosta tih custom rutina, koje osim ubrzavanja imaju i razne efekte itd, a suština je da rade jer vidim da se emulira rad drajva u ciklus precizno, što znači da se izvršavaju i rutine u samom drajvu.
Eto recimo možeš da isprobaš demo "Oxyron - Coma Light 13", mislim da njegova rutina za učitavanje može biti dovoljan test.
Što se tiče izbora pi modela, ja potpuno podržavam tvoj izbor, jer sam sličnu stvar i sam uradio, kada sam kupio pi2, bukvalno par meseci nakon što je izašao i nisam se uopšte pokajao, jer i dan danas radi dobro najveći deo stvari koje želim, pre svih emulaciju starih mašina što mi je glavna zanimacija.
Pošto sada želim bržu mašinu, koja bi išla i u jedan projekat, mislim se da ipak uzmem A+ model, mada ga zeza manjak usb portova, ali zato je manjih dimenzija i traži slabije napajanje.
Plan mi je prvo bio da ubacim pi zero u Spectrum kućište, ali sam tu nešto zapeo, tako da sada razmatram pi3 u c64 kućištu, sa povezanom tastaturom preko Arduino interfejsa, sa idejom da se emuliraju različiti računari, od kojih se bira jedan kao default i on se podiže bukvalno uz minimum raspbian servisa, tako da boot time ide od 5-10 sekundi zavisno od modela koji se emulira.
Još je lakše sa keyrah intefejsom ali onda to već ne bi bila povoljna kombinacija.
Ovaj 1541 projekat bi bio još jedan razlog za nabavku, da ne pričam što na 3+ modelima, odlično rade i emulatori nekih starih konzola, recimo ds, psp, dreamcast, pa i n64, koji je posebno tvrda koska.
Mada, meni će biti dovoljno i to što bi c64 + scpu, kao i Atari Falcon emulacija, konačno proradili kako treba, jer ostalo i ovako radi dobro.
 
Svaka cast za izradu. Cim uhvatim vremena i ja se pridruzujem. Heo bih da napravim verziju sa jos jednim serijskim portom posto bih na njega povezao pravi 1541-II.
 
za moj C64, kupljen negde 1983.g., sam morao da radim ceo letnji raspust, preko tadašnje omladinske zadruge. Kupovina flopi drajva, je bila samo san...

To je tada kostalo mnogo para. Ja se secam isto da sam morao da radim leti da bih mogao da kupim svoj racunar. Eh da, i '93, dabogda crkla ta godina...
 
To je tada kostalo mnogo para. Ja se secam isto da sam morao da radim leti da bih mogao da kupim svoj racunar. Eh da, i '93, dabogda crkla ta godina...

Nisi dobro video... 83-ća je u pitanju :) i ne bi imao ništa protiv da se ponovi, čak šta više...
 
Radi :)

Ovde je čovek lepo objasnio kako rade programi na više diskova [YOUTUBE]3tIAPX9ziDM[/YOUTUBE]

Super, baš sam se pitao kako se menja, kada imamo više disketa.

Nisi dobro video... 83-ća je u pitanju :) i ne bi imao ništa protiv da se ponovi, čak šta više...

Svaka tebi čast, imati c64 u to vreme... Sećam se da je Dejan u prvim računarima , koji su pisani krajem te godine, rekao da u Beogradu ima dvadesetak c64, što znači da si bukvalno bio među prvim vlasnicima. :)
Što se disk drajva tiče, njega sam kupio tek 1990-e, koštao je i tada papreno, skoro kao ceo c64, mada su onda cene već pale.
 
Poslednja izmena:
Svaka tebi čast, imati c64 u to vreme... Sećam se da je Dejan u prvim računarima , koji su pisani krajem te godine, rekao da u Beogradu ima dvadesetak c64, što znači da si bukvalno bio među prvim vlasnicima. :)

Lažem... nije bila 1983., nego 1984., negde kraj godine, novembar-decembar. Sećam se, da je prošlo skoro godinu dana od kupovine prvih Računara, a oni su izašli (valjda) u decembru 1983. Davno je bilo... samo znam da mi je stigao sa pokvarenim napajanjem (kupljen u Minhenu), pa sam čekao sevisiranje još 2-3 nedelje. :)
 
Nisi dobro video... 83-ća je u pitanju :) i ne bi imao ništa protiv da se ponovi, čak šta više...

Mislio sam bas na '93, ali nema veze da ne idemo u OT ;)

Lažem... nije bila 1983., nego 1984., negde kraj godine, novembar-decembar. Sećam se, da je prošlo skoro godinu dana od kupovine prvih Računara, a oni su izašli (valjda) u decembru 1983. Davno je bilo... samo znam da mi je stigao sa pokvarenim napajanjem (kupljen u Minhenu), pa sam čekao sevisiranje još 2-3 nedelje. :)

To je bas super da si mogao da kupis i doneses u YU jer je u tom trenutku jos uvek mislim vazio limit od 64k?(potpuno suludo, kao i mnogo toga danas) Vrv je bilo malo i shverca ali ljudi se drugacije i nisu mogli snaci :)
 
Ma i krajem te 84-e, bila je prava fantastika imati bilo kakav računar, tu skoro da nije ni bilo nekog rivaliteta, šta god da si imao bio si srećan. ;)
U svakom slučaju, ta prva polovina osamdesetih je doba velikog računarskog buma, entuzijazma i euforije, zaista je teško danas opisati duh tog vremena i raspoloženje koje je bilo među vlasnicima prvih kućnih računara.
Knjige, časopisi, tv i radio emisije na tu temu su se gutale u jednom dahu, jednom rečju nešto nepojmljivo iz današnje perspektive.
Što se cena tiče, one su bile otprilike kao i cene današnjeg aktuelnog hardvera, ali za ondašnje yu standardne nimalo naivne.
Sećam se da je tada krajem 84-e ili početkom 85-e polovan Spectrum u oglasima išao i do 500 DM, dok se c64 kretao od 800 pa naviše.
Nije ni čudo što se svako koje mogao, snalazio, bez obzira na taj besmisleni zakon, koji je srećom ukinut nešto kasnije.

Da se malo vratim na temu, ovaj I2C konvereter košta simbolično čak i kod nas, ostali delovi takođe nisu problem, samo mora de se uzme novi raspberry i to je to.
Vidim da su ljudi uspevali da sastave sve čak i bez lemljenja, barem ovu jednostavniju verziju.
Doduše lepo deluju i ove varijante sa štampanom pločicom na kojoj su i dva porta i Gpio konektor, kojim se samo ušteka na pi i odmah imaš kompletnu 1541 alternativu.
Žarko je u pravu za dodavanje nekog malog ekrana, ima i takvih gotovih varijanti na ebay-u, izgleda baš lepo.
 
Da li neko ima predlog za efikasan nacin da se istestira 4ch logic converter? Zamrzava mi se Pi1541 i racunar kada se zadaju komande sa C64 (npr. LOAD"$",8).
 
- Raspberry Pi 3B v1.2
- 3A, odlicno radi u RaspbianOS-u; ne pojavljuje se zuta ikonica sa napajanjem (koja bi trebalo da oznacava da napajanje nema dovoljnu amperazu). Probao sam i druga 3A napajanja ali ista situacija.
- verzija je poslednja sa sajta, V1.23
 
Koji ROM koristiš? Probaj više verzija ( i kernela takođe )...
 
Preuzeo sam fajl iz Vice distribucije pod nazivom dos1541

Onako kako je napisano u "SD Card Setup" sa sajta Pi1541:

"3. Copy over a file that contains a 1541 ROM image (eg vice-3.1\DRIVES\dos1541) into the root folder of the SD card. The ROM must be called dos1541 or d1541.rom or d1541II or Jiffy.bin."
 
Samo da napomenem da mogu da mount-ujem d64 image u Pi1541 i da taj deo radi ok.
 
Da li si siguran da si sve žice povezao pravilno? Proveri sa multimetrom...
 
Hvala na ponudi, trenutno slanje moze biti problem jer putujem sledece nedelje (mozda kada se vratim polovinom oktobra ako nije problem). Inace sve je propisno povezano, proverio sam bar 10x. Nego nisam mogao zbog posla da se detaljnije pozabavim troubleshooting-om ove nedelje.
 
Nazad
Vrh Dno