Šta je novo?

Eksterna zvučna karta - mišljenje

takinada

Čuven
Učlanjen(a)
12.04.2004
Poruke
264
Poena
745
Poštovani poznavaoci računarskog zvuka,

mom mališi je zbog pikanja igre Fortnite ustupljen moj bivši računar sa prastarom zvučnom kartom Sound Blaster Live!. Meni je preostalo da koristim laptop sa 2.1 zvičnicima Altec Lansing VS4121. Naravno, sada je zvuk na pomenutim zvučnicim tragedija i pored prisustva nekakvog Dolby-ja.
Molio bih mišljenje i predlog za nabavku eksterne (usb) zvučne karte, koja bi trebalo da bude kakav-takav ekvivalent pomenutoj zvučnoj karti.
 
Budzet?

Za 40-60e ne samo da mozes da nadjes zamenu vec i da napravis primetan apgrejd (u svakom smislu, funkcionalnost, kvalitet zvuka + pojacalo za slusalice) samo sto ne znam kakvi su zvucnici i da li ce se cuti razlika preko njih.
 
Poslednja izmena:
Raspoloživ budžet je oko 50e. Definitivno sluške na nju neću kačiti.
 
Treba proveriti sta sve kinezi (chi-fi, AE) nude za 40-50$, od klasicnih DAC, ima ih na desetine, neki su dobro poznati (testovi, utisci korisnika) dok se o mnogim modelima ne zna mnogo toga.
Ali vecina takvih uredjaja ima i pojacalo za slusalice pa na to gledaj kao bonus, mozda ces vremenom poceti da ih koristis. Slicno vazi i za Asus Xonar usb modele, i oni imaju pojacalo za slusalice, to je prakticno postao standard.
I Creative ima nekoliko usb modela ali su uglavnom iznad 80e i ne stoje tako dobro u duelu sa jakom konkurencijom a i tesko se nalaze u SRB.

Za 50-55e na KP (kod Ugara) imas Asus Xonar U5: https://www.kitguru.net/components/soundcard/jon-martindale/asus-xonar-u5-5-1-usb-sound-card-review/

Na AE za 40$ tu je X3: https://www.audiofanatyk.pl/recenzja-daca-fx-audio-dac-x3/
Kod KP preprodavaca kosta oko 60e.

A za 60-ak $ na AE imas i X6 koji je odavno najbolja niskobudzetna kupovina (na snizenjima bude i samo 49$).

Imas i Aibov test na YT, on je poredio X6 sa visestruko skupljim DAC i kaze da je odnos cena-opsti kvalitet sjajan.

I must admit I bought this one just out of curiosity not expecting much. My first impression was how nice it is built. My second impression was - it doesn't sound like a dirty cheap product or product that measures bad, not at all.

Regarding headphones I tried it with AKG K92 and ISK HP 580, and it sounded really great. Lots of power and enough clarity left nothing to be desired. Just to put this into perspective, SMSL Idea/Sabaj Da2 or Sabaj Da3 couldn't provide same amount of liveliness and fullness to the K92. X6 actually sounded closer to more expensive Topping NX4.

With my home setup, it just happened that I was transitioning from one amp to another, from older Harman Kardon HK6500 to a newer and much more transparent Cyrus 8vs2. On my old amp I could notice Topping D30 and NX4 sound better but difference was just not that important to ponder over it. Later on when I switched to the Cyrus I realized that D30 and especially NX4 gives cleaner and livelier sound. I can't put numbers on these subjectively observed differences but let's say that FX DAC-X6 did not embarrass itself in any way, especially when you count in the price.

So in my book and for this price this is a solid 5 out of 5 product.



Moj primerak radi skoro 2 godine bez ikakvih problema, veoma sam zadovoljan dizajnom, kvalitetom izrade i zvukom (sa dazbinama me je kostao oko 7000 din).
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem se na uloženom trudu. Definitivno će neki od preporučenih modela biti moj izbor za upgrade.
 
Sacekaj jos neka misljenja.
Mozda mozes da nadjes i neki dobar, klasican DAC (polovan, 50-60e) domace ''izrade'', prelistaj srb hi-fi oglase.

PS
Za ~90$ tu su i Topping D10 i SMSL Sanskrit 10th ali Aibo rece da je FX-Audio X6, kao DAC/po kvalitetu zvuka kada se poveze sa zvucnicima, veoma slican ili egal sa tim skupljim modelima a za razliku od njih nudi i sasvim dobro pojacalo za slusalice kao bonus i to po primetno nizoj ceni. Jedino sto X6 nema displej sa osnovnim informacijama ali to realno i nije neka mana, bitno je da ne zaostaje po kvalitetu zvuka a cak je i funkcionalniji.



 
ali topping d10 podržava DSD, koji će veoma brzo da siđe u mejnstrim.

To je definitivno najbolji dac ispod 100e, i ispod toga ne treba ići.
 
Problem je budzet od oko 50e, cak i X6 prelazi tu cifru ali mislim da se isplati u odnosu na X3. D10 ili 10th su jos skuplji.
Aibo rece da koristi zvucnike kvalitetne zvucnike i da njemu X6 i D10/10th, kao DAC, zvuce slicno pa je takinadi verovatno svejedno sa kojim DAC-om ce povezati VS4121.
 
Poslednja izmena:
gde je 50 tu je i 80. dac se ne kupuje svaki dan, i bolje je da odmah kupi ono što vredi, nego posle da se kaje.
x6 ne podržava DSD. točka.

bajdvej, x3 ne podržava sampling iznad 48khz/16bit , što može da bude veoma problematično kod strimova.
 
Ja bih za laptop uzeo neki minirig + btr3 (ako laptop nema bt). Koji ce mi cigla i kabline za laptop. Osim ako je neka stacionarna vatijanta. Steta sto je prosao black friday ti malci su se mogli uzeti 2 za 120£. Al malo sam vise offtopic tako da mozete i zanemariti post XD d10 je odlicna opcija iako prelazi budzet ali ce podleci i carini tako da ce izaci na 110+$ sigurno
 
carini će podleći svaki dak, osim dragonfly i sličnih minijatura.

kod nas je presudno oštro oko carinika, a ne zvona i praporci.
 
gde je 50 tu je i 80. dac se ne kupuje svaki dan, i bolje je da odmah kupi ono što vredi, nego posle da se kaje.
x6 ne podržava DSD. točka.

bajdvej, x3 ne podržava sampling iznad 48khz/16bit , što može da bude veoma problematično kod strimova.

Slažem se za Topping D10. U toj cenovnoj klasi nema konkurenciju. Bolje kupi jednom bolje, nego više puta da menjaš.
 
na topping ne mogu sluske da se kače nije li? trenutno sam na fx x3 i prilicno zadovoljan...dva outputa/sluske i zvucnici u isto vreme što nije loše
 
Nazad
Vrh Dno