Šta je novo?

Phantom

Strudla

Cenjen
Učlanjen(a)
30.01.2011
Poruke
114
Poena
170
Već 2-3 puta sam se dvoumio da li da otvorim temu, ali reko' hajde, možda dobijem neki lep savet :D

Imam NZXT Phantom koji je dosta bučan i često nešto zuji, ispostavilo se da je to WD SATA2 HDD.

Pošto je kućište lepo i veliko, može da stane bilo koja komponenta, mislim da je bolje da ga malo izmenim, nego da kupujem drugo. Najveća mana mu je, što me je neprijatno iznenadilo i što sam prekasno provalio, to što kontroler ventilatora ima fabričku grešku, pa ne rade svi potenciometri.

Prvo sam nakačio problematični HDD na lastiš i (uglavnom) nema zujanja više.

Onda sam isključio gornji kuler i potom sam stavio na gornju stranu, bočnu i deo prednje strane neki deblji sunđer, da vidim može li se, uopšte, utišati i kakve će temperature biti.

Dosta je tiši, temperature su ok, a u sobi ima oko 23 stepena.

Evo temperatura dok ne radim ništa zahtevno:


Sledeće što planiram je da ubacim napred Noctua 140mm vent (do leta) i neki kuler za CPU. Ne mogu biti siguran, ali mislm da mi se samo CPU kuler čuje sada.
Ako tada bude još tiši, da mogu da ga ostavim noću da radi i da mi ne smeta, onda bih zamenio ovaj sunđer sa nekim drugim soundproof materijalom.

Ako neko ima neku ideju neka kaže ili neka zauvek ćuti :D
 
Poslednja izmena:
Daj neku sliku. Noctua 140mm je odličan. On mi je na CPU. Bitan je pravilan raspored kulera radi što boljeg provetravanja. Naravno i kvalitet istih. Sledeće što je meni pomoglo je one gumice što idu na Noctu. One smanjuju dosta vibracije buku. Ovo rešenje za HDD se pokazalo dosta dobro u praksi. Baš ovde na forumu. Ventilatori na grafici isto znaju da prave buku. Ja sam oktrio da novije grafike imaju "Zero Frozr: Stopping the fan in low-load situations, keeping a noise-free environment". Dotle sam mislio da mi je grafika neispravna :D. Za kraj mogu da predložim i ploče od plute. Ja nisam uspeo da ih nabavim - još. Planiram za leto.

Capture.JPG

Dimenzije 900x600x8mm , 600x300x8mm

Za kraj možeš da probaš da nabaciš i šiljke - nosiče za zvučnike. Ne mogu da se setim kako se zovu. Ja sam gledao za sebe da mi napravi bravar od mesinga ili prohroma. I to će da čeka leto :)
 
Poslednja izmena:
Biće slika. Uzeću i te gumice uz vent. Mislim da mi je grafička baš tiha, to ću znati kad zamenim kuler na CPU :D Mogla bi grafička sa "zero frozr" funkciom da bude sledeća...

Nisam te razumeo na kakve šiljke misliš i javi obavezno za te ploče ako nađeš.
 
Zovu se spajkovi. Ja sam želo da mi ih naprave od mesinga ili prohroma u veličini od 4 cm, jer nisam našao fabričke u toj veličini. Ovako to izgleda. Sa manjim modifilacijama sa gumicama od plute. Mogu da se naprave id drveta. Po mogućstvu neko jače drvo kao na primer Hrast.

Capture.JPG

Capture 1.JPG
 
Na kućište umeto postojećih nožica. Ima u Wobi House kurgovi od plute za 150 dinara. Veličine gumuce za vodu. Oni se stavljaju između lima sa obe strane. Ne treba da se zateže mnogo. Samo ovlaž. I ispod postolja spajka se stavlja jedan. Bolje nego guma .
 
Prvi put vidim ovo... Znači, stavi se pluta sa obe strane lima kućišta (montira se šiljak), i stavi se još jedno parče plute na patos, pa se na njega spusti šiljak (x4, naravno)?.

Možda to i radi posao, ali na prvu loptu mislim da je za smanjivanje vibracija kućišta delotvornije koristiti nešto mekše od plute i šiljka - recimo, AcoustiFeet.

acf3007c_techdrawing.jpg
 
Pričam o materijalima koji mogu lako da se kupe kod nas. Ovo za plutu je dobo za unutršanju izolaciju kućišta, jer za razliku od sunđera može lakše da se izduva kompresorom. Naravano moja reč nije svetinja, i otvoren sam za nove ideje. Ova sa "AcoustiFeet" om mi je baš zanimljiva. Inače kada sam prošle godine išao kod bravara za spajkove, tražio mi je 2.000,00 dinara, bez obzira na veličinu. Imao je samo metal i aluminijum, što mi se nije baš dopalo. Ove ideje sa spajkovima sam pokupio na Hi Fi formu. Oni ih ugrađuju bukvalno na sve (stalke za zvučnike, pojačala, ručno rađene uređaje i DAC ove, police).

Ako ima još dobrovoljaca možemo da napravimo neku grupnu nabavku. Po našim merama.
 
Audiofili su posebna vrsta ljudi... :smash:

Elem, AcoustiFeet se lako moze nabaviti @ quietpc.com, ali mislim da ipak prvo treba krenuti sa resavanjem problema kod samog izvora vibracija i buke - (ventilatori i HDD).
 
Slažem se za to, ali spajkovi mogu i te kako da spreče vibracije. Moje kućište je jako teško, sigurno preko 15 kg. Ove ploče od plute isto imam nameru da ugradim.
 
ne mogu da nađem bolje. Zato i pišem, tražim savet, mišljenje
 
Прошле године сам отишао да радим на море и ту сам стао са модификацијама Фантома.

Горња и предња пластика су мало пожутеле од стајања, решио сам да их офарбам. Да ли да то буде црна или црвена боја?

ide6.png
 
Mogu ja da ti dam tj. da se menjamo kontrolerima, moj nije koriscen nikad a rade svi potenciometri mada zasto bi danas koristio kontroler kad sve mozes softverom + profili, ja sam moj i demontirao (izvukao kablove), kontroler stoji samo da ne bi stajala rupa.

E sad da ti dam par saveta za hladjenje tog kucista. Ne stavljaj ventilatore napred, potpuno su beskorisni i samo ce ti dodati na bucnosti a nista na hladjenju, ovo kuciste je pravi primer kucista za negativan pritisak. Svi otvori napred i sa strane samo treba da budu sto manje blokirani a pozadi, gore i sa leve strane stavis ventilatore da izduvavaju.

Imam Phantoma zadnjih 10 godina i svasta sam mu radio. Trenutno je iskasapljen sav, ventilatori su montirani spolja, svaki otvor je blokiran ili filtriran, itd. Napravicu par slika kad budem menjao grafiku u skorije vreme da vidite mod. Funkcija iznad forme i malo steampunk vibea. ;) Evo kako izgleda ispod stola, preview.

IMG-20201214-080342.jpg
 
Види се да си свашта радио, мало је караконџула, али битно да се хлади све фино.
 
Preteska karakondzula, imam ovo kuciste 10 godina i eksperimentisano je na njemu bas dosta ali je isto tako totalni sleeper build, ko kad nabudze 1000 bhp u volva iz 80ih ;) ladi ko zmaj.
 
Nazad
Vrh Dno