Šta je novo?

Instaliranje Windowsa 10 preko USB i podešavanja u Rufusu, pomoć HITNO potrebna !

Tepodong

Slavan
Učlanjen(a)
15.10.2006
Poruke
484
Poena
320
Ovako, danas treba da instaliram Windows 10, na jednom laptopu, koji nema optički uređaj. Ovo mi je prvi put za to, jer sam do sada instalirao OS mnogo puta, ali samo preko DVD


Ovo mi nije jasno, šta izabrati :

Partition scheme : GPT ili MBR ?


File system : NTFS ili FAT32 ? Mislim, da treba NTFS, je li to ispravno ?


Cluster size : 4096 bytes odabrati ili nešto drugo ?


Pod Target system nudi samo UEFI (non CSM) ?


Hvala unapred
 
Da, testiraj kod sebe, izaberi boot device i vidi da li pokrece sa usba instalaciju.
 
Nemoj MBR već GPT. Ako ostaviš MBR na mnogim novim laptopovima nećeš moći da butuješ sa usb-a. Što se tiče fat32 ili ntfs, ostavi onako kako je podešeno kad pokreneš Rufus. U suštini ti je svejedno.
 
Ne, mora NTFS! Fat32 nece moci novije verzije Win10 da stavi, jer su im Install.wim veci od 4GB po defaultu (znaci vanilla ISO je takav, ne oni nabudzeni, "kucni", nego zvanican MS ISO, mislim da je tako od 18xx, znam da ne mogu na (starije od godinu dana?) Mac da se instaliraju preko BootCamp assistanta :D)
 
Ako je noviji bios UEFI onda stavi GPT.

Ako je stariji bios onda CSM MBR stavi.

NTFS ako je usb fles veci od 4GB , ako je do 4GB onda FAT32.
 
Hvala svima na pomoci. Instalirao je sa defolt postavkama, ali uvazicu ove preporuke za ubuduce


Ali, podesavanje i bagovitost Windowsa 10 je pakao. Vec je stigao da blokira kucanje u njegovoj pretrazi, pet sati posle instaliranja i nema interneta, ne može da se ukloni proxy. Sad čekam čoveka, da mi pomogne oko interneta, koji je samo nestao sam od sebe. Strahovito koliko loš operativni sistem. Ovo sada radim da učinim nekome i nikad više
 
Ko je najvise ucinio Apple-u? MS. Prvo ih je izbavio iz propasti, pa unistava svoje da bi se kupovali tudje :)
 
Ljudi jel moze neko da mi pomogne,ceo dan se mucim. Imao sam windows 10 instaliran, promenio sam maticku plocu danas posto je crkla i nikako nece da mi podigne sistem prijavljuje mi ovo "unmountable boot volume"...Kad pokusam da instaliram neki drugi windows npr 8 preko USB-a sve uradim kako treba preko Rufusa pritisnem F12 izbaberem USB medjutim stoji, nece da pokrene instalaciju..Pokusao sam 4 puta i sve isto.Jel ima neko predstavu sta da radim, cd mi ne radi.Da li je mozda problem USB? Inace u biosu se vidi USB

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
Ma šta će vam Rufus za W10? Skineš MCT (Media Creation Tool) sa MS sajta a on skine i napravi butabilni USB koji radi svuda.
 
E, jesi mu reko! Kava? -Frankova! Softver? - Mikrosoft.

Ni po čemu rufus ne zaostaje za mct. Naprotiv.
Probleme ti pravi boot opcija u biosu (uefiju) legacy je za mbr hard disk, a uefi je za gpt tabelu. Promeni tu opciju i moći će da butuje.

(mogao bi i da upišeš koju matičnu ploču poseduješ, kako mi ne bismo arčili ograničene ekstrasenzorne sposobnosti i nagađali kao baba u pasulj)
 
Dobro je kada se pita nešto o ploči da se napiše koja je;)

Windows instalacija na disku može biti Uefi i Legacy, isto tako instalacioni usb može biti samo za Uefi ili Legacy‚ pa kada biraš u but meniju moraš izabrati odgovarajuću. Kod nekih biosa kod takvih situacija treba podesiti i bios, vidi. Uradi i Clear Cmos.
 
Ploca je Gigabyte, nigde nisam video podesavanje za uefi i legacy..? Ako moze neko pribliznije da mi objasni kako to da podesim

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
Model ploče?

Imaš link gore.

Sve ovo važi samo ako ploča podržava Uefi, ako ne nema takvih opcija i ništa ne treba dirati u biosu i fleška mora biti za Legacy boot, tada je dovoljno koristiti i Windows 7 USB/DVD Download Tool. Rufus može da kreira za Legacy i Uefi. Da prespostavimo da je Uefi. Probaj prvo podesiti bios, tj promeniti opcije(ako je podešeno za Uefi promeni na Legacy i obrnuto), i butovati stari windows.

Dopuna:

Uefi usb selektovan, iznad Legacy:
uefi-boot-menu.jpg

Podešavanje u biosu:
Boot mode.jpg

https://www.windowscentral.com/how-create-windows-10-usb-bootable-media-uefi-support

https://www.tenforums.com/tutorials/2376-create-bootable-usb-flash-drive-install-windows-10-a.html
 
Poslednja izmena:
Evo kako mi izgleda BIOS.20190226_125355.jpeg20190226_125406.jpeg20190226_125432.jpeg20190226_125553.jpeg

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
Na drugoj slici pod "Hard disk boot prioritety" bi trebalo da imas HDD i USB za boot , ako nije stariji bios u pitanju onda neces imati , tebi je izgleda Legacy obican bios , mada ne mora da znaci , koja ploca je u pitanju?
 
Ploca je gigabyte GA 945 GCM S2L20190226_130630.jpeg20190226_131219.jpeg

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
Probaj promeniti Sata mode Ide <->Ahci, pa butovati stari sistem sa hdd-a.

Znači nije Uefi, za novi Window skineš Iso sa Media Creation tool-om, naprviš flešku, može sa Win 7 Usb tool-om(imaš gore link).
 
Poslednja izmena:
nema 945 čipset (ich7) ahci podršku
moraće ide mod. legacy (mbr) opcija u rufusu.
 
Ovako? 20190226_133121.jpeg

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
OK je
Loš ti je snimak

Da li je moguće da ti je lakše bilo da naprviš sliku mobilnim pa da je kačiš, umesto da napraviš skrinšot prozora na desktopu :D

P.S. Stavi na tu mašinu neki kršteni Win7, mada jedino XP na njima radi kako treba
Znam zasigurno, jer znam i koji je maksimalno podržani procesor i memorija koja može...
 
Poslednja izmena:
sve je ok. produži sa instalacijom.
 
Ljudi ja vise ne znam sta se ovo dogadja.. :crash:Screenshot (11).png
 
Ne valja ti fleš.

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
ili loš iso. potraži LTSB verziju.
 
Uspeo sam nekako..Ali kad je poceo da ucitava instalaciju izaslo mi ovo[emoji85]20190226_165414.jpeg

Послато са SM-A750FN уз помоћ Тапатока
 
Pa, i w8.1 enterprise ti je Win Blue LTSB. :D
 
Nazad
Vrh Dno