Šta je novo?

Problem sa podešavanjem subnet-ova

dobry94

Slavan
Učlanjen(a)
19.09.2008
Poruke
70
Poena
310
Pozdrav.

Na poslu imam 6 povezanih kompjutera preko svičeva. Jedan od njih je PC-server, ima jednu mrežnu kartu. Drugi od njih je kompjuter koji ima 2 LAN mrežne karte, od kojih se jedna koristi za povezivanje sa preostalim kompjuterima, a druga je povezana sa jednim medicinskim uređajem (ne treba mu internet, u pitanju je samo transfer slika). Problem je nastao kada sam dobio mogućnost korišćenja mobilnog interneta jednog našeg provajdera (dobio sam MiFi uređaj Huawei E5573)

Problem je sledeći:

Kompjuterima su dodeljene IP adrese u okviru subneta 192.168.1.x . U istom subnetu se nalaze kamere za video nadzor koje se prate sa jednog od tih računara.
Medicinski uređaj ima IP adresu 192.168.0.x (može da se promeni po potrebi i poveže na istu mrežu sa gorepomenutim uređajima).

MiFi uređaj ima adresu 192.168.8.1. Kako nema LAN priključak, on bi se povezao na WiFi repeater sa LAN priključkom koji bi dalje išao na svič sa ostalim računarima u mreži (i tako im davao internet).

Problem sam pokušao da rešim prebacivanjem svih uređaja na 192.168.1 , ali MiFi nema mogućnost promene svoje IP adrese u okviru kontrolnog panela. Ako bih sve prebacio na 192.168.8 , izgubio bih mogućnost praćenja video nadzora. Voleo bih da mogu da rešim ovaj problem bez uplitanja u podešavanja video nadzora (nemam iskustva sa tim), a ako već nema drugog rešenja svakako bih pozvao stručno lice da taj parametar promeni.

Hvala svima unapred na odgovorima.

EDIT: Switch na koji se povezuje WiFi repeater preko LAN-a je upravljiv
 
Poslednja izmena:
Ako zelis da zadrzis trenutni setup ip adresa, potreban ti je router na 192.168.1.0/24 mrezi. Taj router bi imao adresu 192.168.1.1 i sluzio bi kao internet gateway za 192.168.1.0/24 mrezu. Taj ruter moze da bude wifi repeater koji imas, pod uslovom da podrzava takozvani Client Router Mode (WISP), takav rezim rada rutera podrazumeva da se uredjaj konektuje na postojecu wifi mrezu (192.168.8.0/24) u klijentu modu i radi prevodjenje adresa (NAT) za LAN klijente u mrezi 192.168.1.0/24.

Generalno TP-Link wireless ruteri podrzavaju taj Client Router Mode rezim rada, mislim da to podrzava i dd-wrt, openwrt firmware.
 
Poslednja izmena:
@e6111

Nazalost, repeater ne podrzava WISP, moze samo da radi kao WiFi Range Extender ili kao AP (lan signal da salje putem wifi). Nasao sam jedan ruter, podesio sam ga na 192.168.1.0/24, u WAN port rutera sam ubacio kabl koji ide iz range extendera tako da sad sve radi! Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno