Šta je novo?

Deo po deo konfiguracija :) - KUCISTE

Tantor

Poštovan
Učlanjen(a)
01.10.2014
Poruke
10
Poena
54
Pozdrav svima, nisam jos ovde bio aktivan, uglavnom citam i uzivam :)

Elem, poceo sam da sastavljam konfiguraciju malo nakaradno, kupio novi hdd (TOSHIBA P300 3TB 3.5" 7200 rpm 64 MB SATA 3 HDWD130UZSVA), napajanje (SEASONIC M12 II Evo 620W), i sada je doslo na red KUCISTE

Da kazem da sklapam konfiguraciju koja ce mi trajati barem 7-8 godina, za gejming, gledanje filmova i sve sto vec vole mladi. Planiram da na leto izdvojim oko 1000e na plocu, procesor, memoriju i graficku, a dotle cu montirati stare komponente u novo kuciste.

Budzet za kuciste je do ~150 evra, bitno mi je da bude tiho, prostrano da mogu barem 3 hdd-a da stanu komotno, ne treba mi light show u sobi, posto ne zelim da bacam cebe preko kucista kad fledam filmove u mraku... USB 3.1 pozeljan, nisam ni ja siguran sta je jos bitno da ima, izgled nije toliko vazan koliko prethodno navedeno

Nadam se kvalitetnim predlozima, kupovinu bi voleo zbog garancije da obavim kod nas u zemlji, ali ako je znacajno povoljnije isao bi i preko nasih "madjara"

Hvala unapred dobri ljudi :)
 
Predlozicu ti moj izbor, posto ipak imas dobar izbor, pa ti dalje odluci sta je najbolje za tebe, posto uvek moze bolje za date pare.

Sto se tice kucista, ja bih gledao samo Lian Li, ja za sebe ne bih mogao da nadjem nesto sto valja za normalne pare kod nas, to su moji kriterijumi zbog toga sto volim aluminijumsko kvalitetno kuciste bez plastike, krckanja itd. za te pare ima. Hladjenje je uvek na vrhunskom nivou. Ima mnogo modela, moze sve da se nabavi preko Madjara.
Za procesor i plocu gledao bih Ryzen, jer on trenutno ima najbolju ponudu, u zavisnosti od zelje, imas da biras sirok spektar procesora i ploca, ja bih najradije ASRock, a eto ASUS i Gigabyte su mi drugi izbor. U zavisnosti od budzeta i potrebe uzeces procesor koji ti odgovara i to je to.

Edit: slazem se da je Fractal takodje odlicno kuciste.
 
Fractal Design Meshify C.
 
Predlozicu ti moj izbor, posto ipak imas dobar izbor, pa ti dalje odluci sta je najbolje za tebe, posto uvek moze bolje za date pare.

Sto se tice kucista, ja bih gledao samo Lian Li, ja za sebe ne bih mogao da nadjem nesto sto valja za normalne pare kod nas, to su moji kriterijumi zbog toga sto volim aluminijumsko kvalitetno kuciste bez plastike, krckanja itd. za te pare ima. Hladjenje je uvek na vrhunskom nivou. Ima mnogo modela, moze sve da se nabavi preko Madjara.
Za procesor i plocu gledao bih Ryzen, jer on trenutno ima najbolju ponudu, u zavisnosti od zelje, imas da biras sirok spektar procesora i ploca, ja bih najradije ASRock, a eto ASUS i Gigabyte su mi drugi izbor. U zavisnosti od budzeta i potrebe uzeces procesor koji ti odgovara i to je to.

Edit: slazem se da je Fractal takodje odlicno kuciste.

Nisam do sad nigde video preporuke kod nas za ta Lian Li kucista, moram malo da pogledam po netu, hvala na prosiirenom izboru u svakom slucaju. Ostale komponente su trenutno nebitne, biram kuciste sada :)
 
Bojim se da mi ne bude premalo kuciste? Inace isto naginjem Fractalu, mada vidim sada neki popust u Gigatronu na NZXT kucista. Takodje be quiet kucista izgledaju odlicno, pa bukvalno ne znam koje da odaberem, a da posle ne zazalim :(

Tople preporuke za Fractal, a NZXT ne bih ti savetovao da gubis vreme ni da gledas, to su limenke, bar ovo sto se kod nas nudi.
 
Imas za 6000 rsd NZXT s340. 19000 za kutijetinu je ludnica
 
Protok vazduha će biti nikakav. 3 ventilatora napred i jedan pozadi. Gore nema nijedan.

:) Protok vazduha u premijum segmentu kucista? To je vec za obiljniju analizu. Veci problem za protok vazduha, ako je to uopste bitno za ovu velicinu kucista, predstavlja zatvoren front panel.
https://www.techspot.com/bestof/cases/
Sto je sigurno P101S je vece kuciste od R6, u Evropi se pojavilo tek pre 10tak dana, a testovi ce pokazati ostalo.
 
Protok vazduha je osnovna stvar koju treba gledati pri izboru kucista za svakog ko nece da stavlja custom vodeno(jer AIO u startu otpada), ja bih od kucista u ~100e iz tog razloga gledao prakticno iskljucivo Fractal Meshify, cak je i bonus sto je relativno kratko kuciste, poboljsava protok :)

"Akvarijume" sa plasticnim/staklenim front panelom bez otvora za vazduh ne bih ni razmatrao.
 
Protok vazduha predstavlja problem za sve, bez obzira na veličinu.
Razlika u jednom ventilatoru pravi veliku razliku u temperaturu, a kamo li dva. I raspored pravi veliku razliku. Ovde imaš 3vs1 i to je sve samo ne optimalno.
Izvadi iz svog kućišta 2 ventilatora pa javi kolika je razlika u temperaturama ;)
 
Bas suprotno, 3vs1 raspored je najoptimalniji i efikasniji raspored za protok. Doduse sa 3x140mm ventilatora visikog kvaliteta, statickog potiska/pritiska i sirokih lopatica/impellers, kao i adekvatnim CPU cooler-om, i pratecim modifikacijama na samom kucistu (koja nisu permanentna ili zahtevaju alat dodatni).

Nemam snage opet da pisem niti kopiram kilometerske post-ove koje sam pisao na drugom forumu niti cak Erik-ov stariji post odatle da objasnjavam zasto, ako me ne bude mrzelo, stavicu samo linkove odakle sam prosli put prevodio na srpski i objasnjavao.

laca12 iznad je lepo rekao za protok vazduha za ovo situaciju najveci problem je front panel, na sta bi ja dodao, nedovoljni potisak svezeg vazduha u kuciste u kome se vazduh ponasa nalik tecnosti.

Ovo P101 silent je prilicno dobra opcija, dokle god prednja strana moze kompletno da se skine, i da ventilatori imaju samo filter ispred sebe.

Od drugih kucista Phanteks EvolvX (prilicno skupo) ima neprikosnoven protok za zatvorenu prednju stranu. A novo Phanteks P600s je kucista koji ima najbolji balans tisine/estetike/protoka/kvaliteta ventilatora. Jer su novija Phanteks i Be Quiet! Dark Base 700 jedina kucista koja dolaze sa ventilatorima koji imaju adekvatni odnos protoka i potiska, i mogu da se izbore donekle i sa obstruktivnom prednjom stranom. Samim tim sto su ovi ventilatori i u top 5 najtisih ventilatora za najbolji performans u ospegu 800-1200RPM to cini kucista sa njima istovremeno silent i airflow optimized. Svaki drugi ventilator u postojanja na svakom drugom kucistu koji dolazi uz to kuciste sanja da bude Be Quiet Silent Wings 3, ili Phanteks SP/MP-140 hibrid.

Ispred navedeni Define R6 je odlican izbor sa neadekvatnim ventilatorima, ali prolazno dobrim ventilatorima, ali ima prednost sto je najelegantnije i sa najvise crne boje :) i ok cenom.

Druga kucista sa prolaznim ventilatorima u domacim prodavnicama koja su ok izbor su : Cooler Master MasterCase MC500P / Cooler Master MasterCase Pro 5, Antec P110 LUCE/P110 Silent (mozda ima za 7500rsd) moras da koristis bez prednje stranice i Corsair Crystal Series 460X sa prednjom stranicom, koje je na snizenju u prodavnici sa ime na E ( znam da si rekao ne RGB, ali sam prilicno siguran da moze samo da se iskljuci RGB xD )

Phanteks Evolv X je 165 evra preko madjara sto je malo jako, Dark Base 700 jos skuplji ali, Phanteks P600s je stigao i na 33% je snizenju za samo 130 evra. Pogledaj tu lepotu:

https://ipon.hu/kereses/shop?keyword=phanteks+p600s

Ja bih toplo preporucio Phanteks p600s kao najbolje na trzistu trenutno odnos svega/cene, pogotovo dok traje ovo snizenje (kuciste bukvalno kosta samo 100 evra sa uracunatom cenom za jedne od 5 najboljih ventilatora na svetu). Secam se kroz maglu neko je narucivao kucista ima post ovde na forumu, tako da sigurno 1 ili 2 coveka na kupujemprodajem donose.

https://www.hardwareluxx.de/index.php/artikel/hardware/gehaeuse/48403-phanteks-eclipse-p600s-im-test-das-hybridgehaeuse.html?start=5

Da sumiram: Najbolje od najboljih uzeti dok ne skoci na 150evra+ : Phanteks p600s
Kod nas u domacoj garanciji 1. Fractal Design Defign R6 > Antec P110 Luce/Silent (ako ti je ok bez prednje strane) / Cooler master MasterCase Pro 5/MC500P > Corsair Crystal 460x
 
Poslednja izmena:
Ljudi, nemojte preporucivati kucista sa providnim stranicama kad je jasno da coveku treba kuciste sa sound dampened stranicama...
Budzet za kuciste je do ~150 evra, bitno mi je da bude tiho, prostrano da mogu barem 3 hdd-a da stanu komotno, ne treba mi light show u sobi, posto ne zelim da bacam cebe preko kucista kad fledam filmove u mraku...

Dakle, Tantor-e, posto ti nije hitno, najbolje ti je da sacekas da se Antec P101 SILENT pojavi kod nas - do tad ce valjda biti neka ozbiljna recenzija...
 
Pošto je računar za gejming nikakav Antec Silent P101, grafička i procesor će umru od toplote, taj jedan 14cm vent nema šanse da izbaci svu toplotu grafe i procesora pri gejmmingu. Pored toga pošto mu treba za više diskova ti kavezi mogu da smetaju grafičkoj, plus su restriktivni.
 
Poslednja izmena:
Ja bih sa tim budzetom uzeo Thermaltake Core P3, posto sam vlasnik istog a platio sam ga 115eur od nasih madjara na kp mislim da za te pare nema ni lepse ni bolje kuciste. Oš na zid da ga nakacis, na sto da stavis, horizontalno polozeno kao bench test kuciste.. kako god okrenes prelepo izgleda.
 
Ljudi, nemojte preporucivati kucista sa providnim stranicama kad je jasno da coveku treba kuciste sa sound dampened stranicama...

Sound dampening je prevara za neupucene, odnosno cepidlacenje osim u jako retkim slucajevima. Sound dampening predstavlja resavanje problema koji ne treba da postoji (losi/neadekvatni ventilatori na previse obrtaja).

Sound dampening je toliko mali uticaj u odnosu na kvalitetne ventilatore namestene 800-900RPM, da je uvek isplativije spustiti obrtaje ventilatorima i uzeti ventilatore koji guraju vise vazduha na manjim obrtajima. Be quiet Silent Wings 3 kao stock ventilator i Phanteks MP hibrid kao stock na <1000RPM i mozes da stavljas i skidas dampening napred i sa staklene strane do sutra neces videti razliku ni da si audiophile sa najosetljivijim usima na svetu (3db je potrebno da ljudsko uho primeti razliku, ...). Samo onome ko radi sound recording neki ce da napravi razliku. Sva nova kucista od poznatih proizvodjaca imaju silent elemente ugradjene da sprece vibracije od ventilatora nezavisno jesu li sa staklom ili bez stakla

da se nadovezem na prvu recenicu naravno ko kupi kuciste sa losim ventilatorima i ne zameni ih, ili generalno hoce da tera inat sa ventilatorima kontra zakonima fizike sound dampening ce mu pomoci.

@Tantor Ako je do estetike(ne volis prelaz sa metala na staklo)/niji ti bitno da gledas unutra ili se pak bavis streamovanjem na twitchu, ili imas ekstremno osetljiv i dobar sluh i zelis za svaki slucaj da imas zatvorenu levu stranu, preko madjara ima P600s sa zatvorenom stranom, Define R6 sa zatvorenom stranom i P110 Silent isto. Ako ti se svidja P110 Silent pozovi atom vidi da li im je azurno na sajtu sto im stoji da imaju.


Pošto je računar za gejming nikakav Antec Silent P101, grafička i procesor će umru od toplote, taj jedan 14cm vent nema šanse da izbaci svu toplotu grafe i procesora pri gejmmingu. Pored toga pošto mu treba za više diskova ti kavezi mogu da smetaju grafičkoj, plus su restriktivni.

sad bacih pogled na P101, brine me samo sto ne moze da se proceni da li mogu da se skinu vratanca, bez da se skine cela maska, ako mogu da se skinu samo vratanca, kuciste ce imati fenomenalan protok vazduha, i ventilatori su ok. sa 2 donja kaveza ostavljena i 3 harda u 3 najniza slota nece biti neki veliki problem za graficku, slazem se da nije idealno i da bi bilo mnogo bolje samo da stoji cetvrti kavez skroz na dnu i da graficka ima kompletno cist vazdusni put ali nije problematicno koliko izgleda na prvi pogled. Naravno ogranicenje je 4 hard-a, @Tantor ako mislis da ces predjes 4 harda (i da ne odes na SSD da ih stavis pozadi ili gurnes pored dole), bolje ce biti neko drugo kuciste.

Slicno vazi i za P110 Silent, 4 hard-a staju komotno i mozes 6 ukupno da stavis, ali me brine toplota koju bi oni pravili odmah ispod graficke(opet ako krenes ssd-ove da stavljas nema nikakvih problema ima mesta za koliko hoces ssd-ova), ali je mnogo bolje od P101, em je raspored gde se stavljaju hardovi mnogo bolje odradjen, em prednja strana sigurno moze lako da se skine za adekvatan protok vazduha.
 
Poslednja izmena:
@Dovahpig

To kuciste je definicija nefunkcionalnog, sva prasina ide direktno na komponente.
 
Poslednja izmena:
Ne prasi se toliko na stolu. Vise mi se prasilo dole staro na podu sto je bilo. Jednom nedeljno kad usisavam na karcheru prebacim na duvanje i za 10 sek nema nista na njemu

Drugo, mislim da ne znas sta je definicija nefukcionalnog nego si lupio samo.
 
Poslednja izmena:
Nema prasine kad se cisti na nedeljnoj bazi :D :D :D
 
sad bacih pogled na P101, brine me samo sto ne moze da se proceni da li mogu da se skinu vratanca, bez da se skine cela maska, ako mogu da se skinu samo vratanca, kuciste ce imati fenomenalan protok vazduha, i ventilatori su ok. sa 2 donja kaveza ostavljena i 3 harda u 3 najniza slota nece biti neki veliki problem za graficku, slazem se da nije idealno i da bi bilo mnogo bolje samo da stoji cetvrti kavez skroz na dnu i da graficka ima kompletno cist vazdusni put ali nije problematicno koliko izgleda na prvi pogled. Naravno ogranicenje je 4 hard-a, @Tantor ako mislis da ces predjes 4 harda (i da ne odes na SSD da ih stavis pozadi ili gurnes pored dole), bolje ce biti neko drugo kuciste.
P101S; 2x2 srafa i vrata se skidaju.
4 hdd kaveza sa potpuno nezavisnim kacenjem, znaci moze donji kavez i kavez na vrhu da ostanu, a srednja 2 da se izbaca ili bilo koja druga kombinacija...
 

Prilozi

  • P101S_A.jpg
    P101S_A.jpg
    254.5 KB · Pregleda: 64
Cool, lepse je na oko P101S od P110 Silent kad se skinu vrata. A za protok nije idealno ali da sa sklonjenim 5.25 hard bracketom nije tesko istestirati zavisno da li neko ima graficke jake potrosnje i njoj treba vise hladjenja, ili ima 5.0Ghz 6-8 core pa njemu treba vise hladjenja. Ako bas treba za oba ne ginu SSD-ovi i samo 2 HDD-a.

Ono sto ce biti bitno je kolika ce cena biti, to moze da napravi kuciste odlicnom kupovinom. Phanteks P600s je jos uvek mnogo bolji izbor, ali domaca garancija i 7000 - 9500 din cena moze da napravi P101S veoma primamljivim. Cak mozda i vise primamljivim ako treba vise HDD-ova od P110 Silent, zbog rizika staviti 4 harda(2 na 2 ispod graficke) u P110 Silent.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno