Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Naravno da ni ja ne bih deci dao resin modele. Iako navodno nisu toksicni kada ocvrsnu...
Kolega je doneo par modela u firmu, nivo detalja stampe je tesko opisati. Iako imas milion slika i videa na netu, tek kada uhvatis u ruke vidis koliko je to dobro i koliko je fdm inferioran.
U sustini, kod nasih stampaca elektronika i mehanika su najmanji problem, problem je filament, tacnije ne konzistentnost istog. Tipa i najmanje mikro varijacije debljine filamenta prave velike varijacije, o gustini da ne pricamo... orevise varijabli koje drasticno uticu na rezultat.
Drugi kolega je warhammer zaludjenik, sa velikim platform modelima i figuricama, jako lepo ih farba itd...
Zamolio me da mu odradim krater 500 x 500 mm + par manjih.
U Fusion uvelicao stl model, podelio na 4 dela i odstampao. Mnogo bolje ispalo od ocekivanog.
cba068715b0534a4cfc46e84462a06bf.jpg
a7fff03f7e714cf4e0f226e3454e174b.jpg
d0e0c54d70f30e1b3a9052d4d67fc5d0.jpg
1a29b6ccf62f5c5dfd17195bf9864eb6.jpg
97cb738938ef4f90ae0010db639f33fa.jpg


...riding on 720p...
 
Da li ima neko 3d modele tematika Lord of the rings i Hobit

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Uradio sam update firmware na anet a8. Mucio me je dosta jedan problem, stalno je prijavljivao greske. Na kraju sam nasao resenje pa mozda nekome nekada zatreba.
U Arduinu uci u board manager i prebaciti Arduino AVR boards na verziju 1.6.23.

https://forum.arduino.cc/index.php?topic=591789.0



Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Wanhao zeleni PLA sam sredio danas, 1h na 50C u rerni i sada super radi, ceo dan štampam na njemu, nema problema. Jedino što drugi kolega iz besa bacio pre nekoliko dana jedno 3 x 300-400g Wanhao u raznim bojama, svi mu pucali (mada čuvano zatvoreno u kesama sa silica gelom).

Uglavnom, dobar je.

Novi ekstuder odlično radi, našao drugi ventilator 60x60 na 24V i vezao ga direktno na izlaz napajanja, tako da je i napajanje sklopljeno i vraćeno na mesto. Za sada problemi rešeni, kad sam imao vremena da sednem i pogledam šta je :)

Jedino mi SKR Mini E3 1.2 ploča nije stigla, dobio danas refund, nije ni poslato iz Kine, vratili im pošiljku. Al dobro, lepo radi i defaultna ploča.
 
Poslednja izmena:
Šta je trenutno best-buy od 3D štampača? Na šta obratiti pažnju prilikom odabira?
 
Generalno i dalje je best-bay ENDER 3 pro (ako gledaš cena/kvalitet). Za 190e dobiješ poprilično dobar štampač. Naravno ako uspeš da izbegneš prevoz, carinu i porez na uvoz :)

Ili uzmeš i sam sklopiš nešto po meri :)
 
Vredi li uzeti ender 3 pro 180e preko grane? Ima li nesto bolje?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ja sam za ovih 8 meseci zadovoljan sa E3P, koliko je štampao do sada odličan je :)

Nisam pratio da li se pojavio neki bolji u tom cenovnom rangu, E3P je ipak model iz 2018.

Par saveta ko kupuje Endera - mali trošak, a spasiće vas muka: u startu kupiti tempered glass bed, metalni ekstruder i capricorn crevo. To je negde oko 25€ dodatnog troška, ali znači.
 
Poslednja izmena:
A gde su te cene za Ender 3 Pro?
 
Na AliExpress-u, nažalost za Srbiju je problem što transport i carina dupliraju cenu.

Meni ga je doneo kum koji živi u Sloveniji, njima je free shipping iz EU skladišta i stigao mu je za 4 dana, plus bio na akciji, ispod 180€, tako da sam ga dobio po EU ceni i bila je brža isporuka nego da sam redovno poručio.

Nakon toga smo na isti način, preko prijatelja i rodbine iz Slovenije doneli još par komada za kolege.
 
Poslednja izmena:
Za mene je to nedostižno, nemam nikog tamo. Hvala za informaciju. :)
 
Sta mislite o tronxy x5s 330x330x400 oko 300 dolara?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Za mene je to nedostižno, nemam nikog tamo. Hvala za informaciju. :)
Imas, samo ne pitas...

Milojko: odlicna osnova za upgrade. Mada i stock je jako dobar. Isto razmisljam da ga uzmem, jer silom prilika imam dosta delova za cardesian printere pa imam sa cim da se igram. Mislim da vredi, kada pogledas velicinu printa...

Inace izasao zvanicni Marlin 2.0.
Sacekao malo da stabilizuju i juce doradio fw za moju deltu, posto su delte problematicne sa gotovim konfiguracijama.
Ali zato sve prsti za ender 3 :)

...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Sklepam firmware sa najnovijim marlinom i krenem u testiranje. Izrazito agresivna verzija 2.0.3.
Toliko da na def vrednostima se tresao stampac usled agresivnih pokreta i menjanja pravca.
Doduse, ceo marlin je podesen za ender, ipak je to najpopulatniji stampac :)
Na kraju ga podesim "na osecaj" jer standardno kalibrisanje nije pomagalo i pustim icebreaker model sa thingiverse skaliran na 50%.
Jedan od najtezih printova koje je stampac radio. Previse sitnih pokreta i retraction-a. Iznenadjen sam da na tako malom modelu nije bilo fail-a.
I to sa najjeftinijim giantarm filamentom koji se izuzetno pokazao.
a710c04bb6c4dceafa8c0fb0528e6464.jpg
95fcda5eda200d1aca15af00fee81d91.jpg
cf80a2d7bdcd8cf96de19c268602ca12.jpg
fb9a2a9aefe6dae9e86268acee59e06c.jpg


...riding on 720p...
 
Moze li neko da pomgne i nama koji nemamo nikog u Eu i donese po stampac?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
I kako si to zamislio?

...riding on 720p...
 
Recimo ako neko ima adresu u Segedinu, narucimo, kada stigne.odemo kolima i....

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Recimo lakse ti je da ti privatni kombi prevog donese iz nemacke ili austrije, platis isto kao za gorivo i ne cimas se...

...riding on 720p...
 
Hvala na savetu raspitacu se jos. Inace za recimo nosac filamenta koliko da bude wall thickness? Stavio sam 1,6mm i lako se polomio? stavio sam temp da bude 200c. Jedino ako je filament los, onaj koji je odlezao 1 dan letos na suncu :) (zatvoren)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kod takvih stvari ti je infill bitniji a ne wall.
Stavi minimum 30% sa zig-zag sablonom.

Jos malo podesavanja u firmware i cura i dobijam ovakve modele, kao i uvek, stampano u 0,2 mm.
Mislim da je to max za moj printer.
Potrazite po netu i yt kako podesiti linear advance u marlin firmware-u ako ga imate i u Curi podesavanja za rezoluciju i devijaciju iste, odlicni tvikovi.

...riding on 720p...
7b421b0f7a60ab396b8c24688004e121.jpg
e5f78e46dfad6d70394361711d8e973c.jpg
077f9e1a4dee478d28029fd333df86cc.jpg
92acbf9841396b840b7e9b48e5082e8b.jpg
 
Poslednja izmena:
@DukeLander printovi su super, koji stampac imas?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Anycubic linear plus.
Mada je samo ram originalan, ostalo sam sve doradjivao ili menjao.
Kao sto rece frend, to je sve samo ne Anycubic :)

...riding on 720p...
 
Ipak moze bolje, posle duze igranke sa Marlinom... :)
Marlin, arduino i vsc su imali update-e gde verzije pravljene pre update-a postaju ne kompatibilne.
Tako sam izgubio verziju sa kojom sam bio zadovoljan i morao sam ponovo skoro od pocetka da pravim firmware jer nisam mogao da odradim rollback vsc-a i marlina. Pogotovo Marlin je totalno izmenio strukturu core i board support fajlova i izgubih dobra 3 sata sklapajuci novi sa sve trial & error jer mi je u compile izbacivao totalno ne ocekivane greske, gde sam video sta su sve menjali a bogme menjali su bas dosta stvari...
Opet odstampao icebreaker-a u punoj velicini, kolege narucile jer su se otimali oko prvog :)
Takodje narucio JGAurora A5S, lomio se izmedju Creality CR10s Pro (previse bagova za te pare), Biqu Thunder (samo pla) i Artilery X1 ( po meni najbolji ali preskup u de).
A5s ima najmanje bagova, sklopi se za 15 min i nema potrebe za modovanjem, sto mi je dojadilo :)
Videcemo kakav je kada stigne...
2eddc59ee792fc49a0a44e611b399988.jpg
60ac543c449802394e18f3cf54fcac83.jpg


...riding on 720p...
 
Ja sam uspeo da slomim zadnji deo nosaca, sada pokusavam da odstampam zadnji deo, nasao sam neku zamenu, da li je neko imao iskustva sa ovim frejmom? Oroginalni je oko 300mm, tako ne mogu da ga odstampam ;(
c2635f62be8f372a8cfa92a88404e0f1.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ja sam odustao odavno od kupovine vec gotovog stampaca. Pa sam se bacio na pravljenje istih (po svojim specifikacijam). Uzevsi u obzir vec gotove modele sa thingija uz moje modifikacije dobio sam dva odlicna stampaca. Jedan je radjen po principu Hypercybe od Tech2c, a drugi projekat je BLV od Ben Levi-a. Jedino sto dosta vremena i truda i "ZIVACA" treba da se sve sklopi i podesi.

hypercube.jpg

BLV.jpg

blv vs hypercube.jpg
 
Da, to je moj sledeci korak, jer je i meni preselo od gotovih.
Juce mi stigao JG A5s. Fenomenalno jednostavan koncept, sa svojstvenim resenjima.
Jedino na 2 stavke moze da fejluje stampac: hotend i heatbed.
I na obe je pao...
Heatbed nije ravan, nemoguce izvesti nivelaciju.
Blokada za ptfe crevo na prikljucku na hotendu neispravna. Blic zamena, radi.
Pokusaj test stampanja, ne izlazi istopljeni materijal iz hotenda. Zamenim diznu, nista.
Skinem opet ptfe crevo, bolje pogledam kanal i vidim delove necega u samom kanalu hotenda.
Moze to sve da se popravi, ali jednostavno necu.
Za 400e necu da se cimam, saljem nazad, narucujem delove i sklapam sam.
Stim da cu koristiti exoslide za klizace, kazu da su se odlicno pokazali a nisu skupi.

...riding on 720p...
 
Instalirao sam Bowden setup na mom stampacu, super je radilo ali posle drugog printa zapusila se dizna. Skapirao sam da ne znam koja je procedura po zavrsetku printa sta uraditi ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kako mislis uraditi po zavrsetku printa?
Ne radis nista, sve ostavis kako je :)
Zapusavanje dizne je u 99,9 % usled "prljavstine" na samom filamentu, posto vecina proizvodjaca ne vodi bas racuna o tome.
Napravis filter (imas ih gomilu na thingy) i miran si.


...riding on 720p...
 
Mislio sam da li da se izvafi filament iz creva dokje jos toplo.....
Hvala za savet isprobacu filtere.
Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno