Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Probacu sutra termalnom pastom.
Nemoguce je da su svi novi termistori pokvareni.
Javljam ishod...

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
I meni je malo verovatno ali nikada se ne zna...
Takodje mi bilo da od 5 hvaljenih fw za moj stampac ni jedan nije radio 100% kako treba (a rekose da je to ok) pa zavrsio pisanjem kompletnog fw i sada sve sljaka...

Zaboravih, kada vec stavljas pastu u leziste termistora, odradi isto sa lezistem grejaca.

...riding on 720p...
 
Mozda nekom bude interesantno:
Na ebay.de Ender 3 Pro vec od 130e...

...riding on 720p...
 
Pozdrav, imam dosta pitanja ali za sad me najviše interesuje preciznost štampe. Izvinjavam se ako je već bilo priče o tome ali nisam našao. A mislim da su 3d štampači tema koja bi trebalo da ima možda poseban podforum jer je sve više ljudi koji nabavljaju štampače i jedna tema uskoro neće moći sve da pokrije. Planiram da uskoro nabavim Ender 3. Zaključio sam da dosta pruža u odnosu na cenu i da je dobar za početnike. Naručio bih ga u Srbiji, nešto je skuplji ali bi pre stigao. Štampao bih najviše makete i elemente za modelarstvo. Vidim da dolazi sa nozlom 0,4mm. Da li se na njega sme staviti nozla 0,3 ili 0,2 mm, da bih dobio precizniju štampu? Nije mi bitno ako štampa sporije jer predmeti neće biti krupni. Da li se količina filamenta koji gura reguliše podešavanjem više parametara ili se samo negde odabere da radi sa drugom nozlom, da se ne desi da višak filamenta izbacuje sa gornje strane? Drugim rečima, kako zna koliko filamenta sme da gura u hotend? Nisam do sad imao kontakt sa 3d štampačima, sve što sam video bilo je na Youtubu. Zanima me i gde se kod nas može nabaviti kvalitetan filament a da nije previše skup.
 
Nemam iskustva sa 3D stampacima. Potrebno mi je misljenje o ovom stampacu:
ANYCUBIC Chiron 3D-Drucker Druckvolumen 400 x 400 x 450 mm, mit Auto Leveling und Ultrabase Heatbed geeignet für 1,75 mm Filament TPU, HIPS, PLA, ABS

Ima ga trenutno na Amazonu, na snizenju. Kupiti ili ne ?
Da li ih je neko koristio, da li mogu kvalitetno da rade delove velicine 400x400x400mm ?
 
U Aldiju cena 300e
8de18cb496ed1ac03472b6167e84afbd.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Da li neko moze da mi kaze da li je moguce sa 3d stampacem praviti lego vece lego kocke, recimo 25x12cm? Ukoliko je moguce, jel imate predstavu koliko moze da kosta po komadu, posto nemam predstavu koliko kosta usluga 3d stampe? I naravno za kraj, ukoliko je moguce, jel ima neka preporuka gde bih to mogao da uradim?
Hvala :)
 
probao sam da štampam lego kockice, ali je problem što su kod njih tolerancije jako male i nesavršenosti u slojevima mogu da dovedu do problema sa uklapanjem.

Male kockice tipa 1x2 i 2x2 budu OK, one veće već budu problematične, a te velike koje bi zauzele ceo bed teško, a i nisam siguran koliko bi bilo isplativo.

Generalno mnogo jeftinije da uzmeš na AE i sl. kompatibilne ploče, one su već urađene u ABS plastici u kalupu.
 
Poslednja izmena:
Ja sam mislio bas na blok, koji bi imao i visinu nekih 5-10cm[emoji846]
Kontam da bi to bilo skupo.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Imas li konkretan model tipa sa Thingiverse ili samo zamisao?
 
Samo zamisao, ovako nesto:

RSD 2,975.94 30%OFF | Big Size DIY Building Blocks Compatible LegoINGlys Duploed DIY Figures Bricks Construction Blocks Accessories Toys For Children
https://a.aliexpress.com/qfs8OK96

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pa kao sto Mighty rece, bolje kupiti. Ne zbog cene vec kvaliteta izrade. Stampac nikada nece moci da odstampa kao injektovani odlivci plastike.
Resivo je ali to uveliko prelazi cenu sa alija...

...riding on 720p...
 
Ok. Hvala na odgovorima[emoji846]

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nije me bilo neko vreme, sve radilo kao sat mesecima, ali u prethodnih par dana samo maleri.

Prvo je prestao da radi ventilator na napajanju, nije do ventilatora, ploča napajanja na konektoru za ventilator ne daje nikakav napon (trebalo bi da bude 12V), al' to sam premostio,
Veći problem je što mi se danas raspala plastika koja drži točkić naspram zupčanika na ekstruderu, a još uvek mi nije stigao metalni ekstruder koji sam poručio 11.11, tako da ću morati da ujurim negde zamenu.

I treća stvar, Wanhao PLA koje sam i ja i kolege uzimali u VL-u je lepo radio nekih mesec-dva, nije pravio probleme, a onda je odjednom postao krt i lomi se bukvalno kao nekuvane špagete, samo puca još gore na spoolu, mada nema nikakvih problema sa onim što je već odštampano.

Nas trojica smo uzeli jedan zeleni, jedan plavi, jedan beli i dva crna kotura, jedino s ovim plavim još može da štampa, ostale možemo da bacimo (ostalo po 300-400g na svakom). Interesantno da je onaj beli (gloving) koji sam kupio prvi pre 3-4 meseca i dalje dobar. Svi su čuvani u odgovarajućem pakovanju, zatvoreni, sa vrećicama za apsorbciju vlage. Više Wanhao ne kupujem definitivno.
 
Poslednja izmena:
Isti problem se javlja kod vecine pla.
Dnevna svetlost je uglavnom uzrok.

...riding on 720p...
 
Pa čuvani su u kutijama u ormanu kad nisu na štampaču.pritom pucaju namotaji koji su unutar kotura. A PLA nabavljen pre toga, sa starijih koturova radi normalno, a čuvano je sve na istom mestu. Pričao sam posle sa još par ljudi oko toga, svi su imali slične probleme sa Wanhao PLA koji su nabavljali u poslednje vreme - izgleda da je stigla loša tura.
 
Poslednja izmena:
Dovoljno je vreme dok je na stampacu da ih napravi krtim. I kod mene sve super dok ih ne stavim na stampac. Ako odstoje par dana, pucaju kao cuve spagete.
 
Koja su najbolja podesavanja za stampanje mini figurica velicine 3-4cm. Nekako previse mi se vide slojevi. Koristio sam 0,1 i 0,2 debljinu za stampu, ali nekako, sem ako nije do pla.filmenta.koji je preko 1 mesec na stampacu ;)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Podesi visinu sloja na minimum (prema specifikacijama printera i mlaznice). Smanji brzinu stampe i protok, ako preliva. Mozes i temperaturu mlaznice smanjiti. Treba malo eksperimentisati da bi se doslo do idealnih parametara za stampu. Takodje, kvalitet stampe zavisi i od kvaliteta i starosti filamenta.
 
Krenuo sam da cistim malo printer i primetio da grejac se vrti levo desno na kome je dizna. Kako se on fiksira ili tako treba da bude?
b4486e902a72fe80c344e8bb2c553d8b.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Kad delovi ne stižu, sam štampaš deo.

Rešio privremeno problem s ekstruderom, odštampana nova ručica dok ne stigne metalni ekstuder:

extruder.jpg

Vrši posao ako ga ne teram preko 60mm/s, posle toga proklizava.

Za napajanje ću direktno da prevežem drugi 60x60mm ventilator direktno na 24V, pošto definitivno nemam 12V na konektoru za ovaj fabrički ventilator. Al bitno da štampa ponovo radi.
 
Poslednja izmena:
Milojko:
Ne sme nista da mrda, ni termistor ni grejac.
Imas male inbus srafove koji ih drze. Prvo ubaci cpu termalne aste u lezista, ubaci grejac i termistor i nezno ih dotegni i to je to.

...riding on 720p...
 
Hvala na brzom odgovoru sutra cu pritegnuti cim nabavim pastu. Mozda mi je zbog toga brljao tokom stampe. Inace dok sam citao za filment setim se jedan neotpakovan mi je letos ostao citav dan i noc na camcu, tako mogu sigurno odmah da ga bacim :(
 
Ne mora da znaci. Proveri kakav je, mozda je dobar.

...riding on 720p...
 
Evo zamenio, diznu stavio 0.2 i novi filament, i sada normalna stampa ;) hvala na savetima.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Da li neko ima iskustva sa sla printerima, vidim mogu da se nadju za 200e, jeste da je malo manja velicina predmeta printa. Jedino me zanima vidim razlicite cene resigna cak od 16e pa do 100. Da li sem te tecnosti ima jos nesto kao potrosni materijal?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Mene odbija prvo toksičnost materijala, sve radiš stalno s rukavicama, posle printa čekaš dan-dva da se sve osuši, ispiranje, čišćenje ...
 
Sto bi cekao dan-dva? :)
Sa resin curer-om (UV lampa/komora) za sat vremena posle stampe je sve gotovo. Ne znam za srb, u nemackoj za 10e nabavis uv komoricu za nokte, idealna kao resin curer. Na slici je supruzina.
Kolega ima Mars sla, sve super ali se to sve lepo i oseca. Toksicnost nije problem (osim ako ne duvas resin kao lepak) tj iole malo provetrena prostorija je dovoljna, ali mirisi resina i pogotovo isopropanola ubijaju...
Idealno za garazu ili odvojenu prostoriju, nikako za stan.
Inace ima standardnih resin, ABS like, PLA like itd i polako se prosiruje ponuda sa padom cena...
6e3b7d60d24bf7ae9d1d11572e33f349.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne hvala, toksičnost resina je negde na nivou Domestostosa i sličnih jakih kućnih hemija, a budući da ja dosta štampam figurice, tenkiće i ostalo što deca žele, ne bih davao to deci da se igraju.

Svako ima svoje razloge.

Inače, pošto prva porudžbina od 11.11 nije uspela da dođe iz nekog razloga i vratili mi pare, poručio ponovo i stigao za 15 dana - novi metalni ekstruder umesto onog rasplalog plsatičnog:

ekstruder.jpg
 
Poslednja izmena:
U stanu sam, tako onda i za mene otpada ta brsta stampaca :(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno