Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Deluje kao da spamujem jer niko drugi ne piše ali stigli su neki delovi pa da napišem utiske.

Stigle su dizne, od 0.1 do 1mm. Sve osim najuže deluju dobrog kvaliteta. Bronzane ili mesingane, nisu hardened steel. Plaćeno dolar i kusur za pet dizni, najjeftinija ponuda na aliju. Bojao sam se kvaliteta, mislio sam da za te pare neće ništa valjati ali ovo što je stiglo je sasvim okej.

Poručio sam i prozirnu teflonsku cev tj. bowden tube, zlu ne trebalo ako se Capricornu nešto desi. Spoljni promer 4mm, unutrašnji 2mm. Nije baš kružni otvor više je elipsa ali šubler javlja oko 1.9mm za unutrašnji promer. Filament prolazi čitavom dužinom i nema mnogo mrdanja. Za dolar što je cena za najjeftniji PTFE tube na aliju, ovo je proizvod bolji od onoga sa čim stiže Ender 3 ali nije bolji od Capricorna. Za temperaturne karakteristike ne mogu ništa da kažem dok ne probam u praksi.

Stigle opruge, plave boje. Baš velika razlika u odnosu na stock opruge. Recimo da su stock opruge malo veći i deblji federi od onih što idu u hemijske olovke. Ove plave su baš industrijske opruge, treba zapeti ko sivonja da ih sabiješ. Mislim da neću u skorije vreme morati da levelujem bed. Cena nešto preko dolar za pet opruga, vredi svake pare.

Štampač i dalje ne topi plastiku, trenutno se bavim procenjivanjem jel samo magnetna podloga kriva ili je čitav heating bed ulubljen i gde. Za to mi ne treba grejač. Poručio sam grejače iz Kine, komada tri i kompletan hotend. Razlog je, nemam prestavu kako da povežem grejač sa pločom. Lemljenjem nisam uspeo a krimp klješta da nabacim konektor na žicu nemam a nisam ni stručan da uradim hladni lem kako valja. Hotend u Kini je 500 dinara, grejač u Srbiji je isto 500 dinara (u Kini 50-100 dinara). Grejač nema konektor na sebi, samo gole žice. Hotend piše da je all metal, videćemo kad stigne. Sumnjivo mi je da prodaju kopiju microswiss za pet dolara ali ko zna. Voleo bih da PTFE tube ne dodiruje diznu, to bi omogućilo da bezbrižno štampam najlon i slične materijale.

Čekam ploču i drajvere, staklo, dampere i razne druge sitnice.
 
Poslednja izmena:
Moj topli savet, uzmi onaj tempered glass bed, meni je Ender u default konfiguraciji, ništa nisam menjao i poslednjih 20 dana od kada mi je stiglo staklo nisam ni jednom radio leveling, sve radi iz prve i to sa fabričkim oprugama (a svakodnevno štampam nešto) .
 
Čekam da stigne. Isto izgleda kao onaj što prodaje Creality3D Official Store ali nisam kupio od njih nego od druge radnje, gde je bio jeftiniji. Brine me ako je heating bed iskrivljen da se neće kriviti staklo kada ga zakačim za heating bed. Baš mi se nešto ne menja heating bed, no toliko zbog cene nego mi se uopšte ne dopada ideja petljanja oko grejača. Imam osećaj da ću nešto pogrešno da povežem i potencijalno izazovem požar na duže staze. Na primer, pročitao sam par blogova o ANET A8 požarima i često je razlog grejač koji ispadne iz hotenda i zapali one plastične nosače kablova što ljudi štampaju. Hteo sam i ja to da stavim ali sam pročitao mišljenja da to opterećuje kablove što dovede do pucanja žice. Kvalitet Endera je što je all metal sa minimumom plastičnih komponenti. Ma koliko kul bilo štampati nastavke od plastike mislim da ću ipak poručiti metalne dodatke sa alija jer ako krene požar da nema za šta da se uhvati.

Uspeo sam da namestim pokidalu žicu patrone grejača da dodiruje ostatak žice i uključio sam printer i zagrejao hotend na par sekundi. Hotend je dobijao temperaturu ali je bilo dima a gde ima dima ima... takođe sam se igrao sa povezivanjem pokidale patrone na 5V od USB kabla. Sad znam zašto kažu da ni pod razno povezivati 12V grejač na Ender 3 (24V napajanje). Užareno crveni plamen se stvarao u patroni. Kažu da hotend od Endera na 12V ceo postane užareno crven, kao da će da se istopi. Mislim da su ovi grejači slabog kvaliteta i da je žica pukla ne zato što sam ja nestručno skidao nego zato što je temperatura urnisala i samo je čekala da je neko malo čačne da se pokida. Tako da povedi računa oko toga. Bolje da se desi kao kod mene da pukne žica dok ne radi štampač nego u sred štampe. Čitao sam da Ender 3 nije uzemljen tako da ukoliko gola žica grejača dodirne metalni frejm dobijaš naelektrisan frejm što može imati fatalne posledice.
 
Poslednja izmena:
Pa i meni je heated bed kriv, tj. ugnut u sredini u odnosu na ivice, morao sam da stavim tri sloja alu folije u sredini i nikako nisam uspevao da uradim leveling kako treba sa magnetnom podlogom kada su u pitanju veće štampe.

Sa staklom sve radi kao sat, evo 20 dana, jedno 50 štampi - bez ponovnog levelinga.
 
Pa onda bolje uzeti ili stampac tipa anycubic delta sa fabrickim autolevelom ili custom maticnu koja odradjuje autolevel bez problema tj ima prikljucak i snagu za proracune.
Moj hotbed je uzasno deformisan, takav dosao i nemoguce ga je manuelno levelovati jer ima izbocinu u sredini.
SKR i Marlin naprave mesh sa 81 tackom + mapiranje hotbed-a i imam savrseno odstampane layer-e.
Ima li stock ender maticna uopste opciju za level senzor?

...riding on 720p...
 
Iskreno, zašto bih se zezao sa svim tim?Ender i tempered glass bed i capricorn crevo su me ukupno izašli tačno 200€.

Bed je sada maksimalno ravan, za 50 štampi nisam morao da radim leveling što je po meni odlično.Više ne ramišljam o štampaču, splajsujem model u Curi, snimim na SD karticu ubacim u štampač i pustim. Nema zezanja, nema ponovnih pokušaja (osim ako sam model nije loš pa Cura nešto zezne), support se ne odlepljuje ako ide mnogo u visinu.

Pritom na staklu ne koristim nikakav lepak, folice, nalepnice i sl. - drži bez toga bez problema.

Razmišljao sam da menjam ploču i drajvere, da radim autolevel (što mi je sada potpuno nepotrebno) i sl. ali sam odustao - trenutno sam sasvim zadovoljan kako to radi.
 
U pravu si, samo ja uvek racunam i mislim da ljudi nece stati na stock komponentama. Ti si prvi kojeg znam :)
Reci mi kako se skida model sa stakla posle stampe? Lako, spakla...?

...riding on 720p...
 
Ja u principu jurim rezultate samo dok ulaganja ne budu eksponencijalno skuplja od dobitaka. Da li sam zabo dobar primerak (što znam da je moguće, Kinezi nemaju baš neki QA, tako da neko može da ima dosta drugačije iskustvo) ili je nešto drugo, ali ja sam zadovoljan kako radi.

Štampa se skida bez problema, mnogo lakše nego kod kolega koje su stavile obično staklo koje su uzeli kod stakloresca.

Nije toliko glatko kao obično staklo, ima neku finu teksturu. Ali zbog nje super lepi, nikad mi se nije delilo sa u uglovima odvoji prvih par slojeva, da podigne od toplote štampu tako ugao bude iskrivljen što znam da se dešavalo kolega koje imaju obično staklo.

Manji predmeti se skidaju rukom, za veće predmete obično samo podignem špaklom jedan kraj (jer me mrzi da čekam da se skroz ohladi) i dalje ide samo.

Jedino mora jedno minut-dva da se sačeka da temperatura beda spadne na oko 40C, to je sve.
 
Poslednja izmena:
Uzeo si noviji model Ender 3 Pro koji verovatno ima 1.1.4 ploču koja je pretpostavljam sa silent drajverima. Moja je iz novembra 2018. i verzija 1.1.3. Platio sam sklapanje jer nisam imao poverenja u sebe, sklopili su štampač pogrešno. Ne mogu da verujem da sam čitava dva meseca štampao na pogrešno sklopljenom štampaču i čudio se što se slojevi odvajaju.
 
Da, ploča mi je 1.1.4 provereno.

Što se tiće sklapanja, sklapao s kolegom koji poslednjih 6 meseci pasionirano pravi sam svoje 3D štampače, ima solidno iskustva, tako da smo ga podesili i utegli koliko smo mogli.

Zadovoljan sam kako radi, mada sada nešto gledam kako da nabavim ili da pravimo nešto za štampu sa više filamenata (tj, bacio sam oko na Mosaic Palette 2)
 
Preskupo... bollje uzeti SLA/MSLA printer za te pare... bar bih ja tako odradio.
Da objasnim, i ja sam o tome razmisljao ali 500$ i to bez poreza je previse...
 
Znam da jeste skupo, verovatno će Kinezi to iskopirati za 3x manje para, dajte im vremena :)

Prednost ovoga je što je nazavisno rešenje od štampača, sutra ako menjaš printer ostaje ti sistem za više filamenata.
 
Tri puta manje i opet košta ko Ender 3. Kul su dodaci što naprave američke firme ali je cena previsoka.
 
Odlican tutorial gde je istaknuto prednost nad SketchUp kao i osnove CAD/Fusion koje kada savladas, radis sta i kako hoces.
Fusion je za hobiste free, toplo preporucujem da se proba:

 
Fusion360 je free za studente i nastavno osoblje, morao sam da napravim nalog i unesem "moj" fakultet u neku njihovu listu da bi dobio mogućnost da preuzmem program. Nisam ga uspeo pronaći na download sajtovima kao standalone installer. Svaki put moram da unosim kredencijale da bih pokrenuo program što je za mene matorca grozna stvar.

Mislio sam da je program za početnike a ne CAD program. Ja nikada nisam radio u CAD programu, jesam malo u Blenderu i 3D MAX-u. Hteo sam da napravim dršku za oštricu jeftinog noža kojem je drvena drška propala. Za 15 minuta sam napravio oblik koji sam želeo sa sve rupama za šrafove međutim meni je interfejs totalna konfuzija kao u većini sličnih programa gde je interfejs takav da početnik jednostavno ne može da se snađe (Blender je najočigledniji primer). Većinu vremena sam potrošio tražeći običan lenjir koji bi mi omogućio da premerim oblik koji sam napravio. Ima gore neki inspect tool sa nacrtanim lenjirom ali ja to ne umem da koristim. Sve mi je u programu kontraintuitivno od običnog kreiranja geometrijskih oblika i uopšte kako su komande mapirane na mišu pa nadalje. Na kraju sam odustao i nisam više palio program. Sve sam napravio što sam hteo ali nisam imao pojma dimenzije toga što sam napravio.

Prednost Fusiona je što ima ugrađen alat za pravljenje rupa i navoja za šrafove ali mislim da bih ipak radije svoje vreme posvetio učenju Blendera jer mi deluje kao da Fusion neće još dugo biti free za bilo koga i verovatno će ga strpati pod neki subscription plan. Probao sam i onaj MeshMixer, isto Autodesk čedo i još gori program od Fusiona kada je user friendliness u pitanju. MeshMixer je valjda za skulpting, barem mi tako deluje. Ja od njega korist nisam imao. Oba programa su mrcine kao i svi slični programi a ja sam tražio lajt varijantu da zbudžim neki oblik za printanje.

Postoji još i Autodesk Tinkercad koji radi u browseru i na prvi loptu deluje mnogo jednostavnije od dva prethodno pomenuta i manje smara sa kredencijalima iako je web based. Nisam ništa u njemu probao da napravim ali je kao ideja super jer je fleksibilnije rešenje, možeš da ga pokrećeš sa bilo kog kompa i slično. Bilo bi dobro da ima i desktop verzija jer je Tinkercad ono što sam tražio na početku ali radi iz Chroma super, tako da nije ni bitno.

Baš sad pokrenuh Tinkercad da probam opet dršku da napravim. U startu imam da biram oblike i da ih razvlačim na prirodan način. Druge stvari je komplikovanije za izvesti u odnosu na Fusion, pogotovo rupe za šrafove. Nije mi jasno zašto se postavljanje oblika i promena dimenzija u Fusion360 ne vrši na isti način kao u Tinkercad?
 
Poslednja izmena:
Brate mili, ti i cekic zakomplikujes...
Ako si ikada napravio makar jedan tehnicki crtez sto se uci u osnovnoj, trebalo bi da se snadjes i u cad programima jer im je to osnova.
Tinker ima predefinisana tela i kao takva su ogranicena. U Fusion (iliti cad) ti definises tela i kao takva su neogranicena.
Sa Tinkerom rade deca od 7 god i za najosnovnije dizajne je ok.
Tebi za drsku noza trebaju funkcije nepravilnih tela u Fusion tj sweep i loft.
Da si pogledao cikicu koji jako lepo objasnjava sta kako i zasto, vec bi napravio drsku.
Samo ovde je poenta piskaranje sa duplog naloga izgleda a ne nesto konstruktivno... no i to cemo resiti.

...riding on 720p...
 
Moj najveći print do sada:

Štampao iz dva dela, bez support-a, 50mm/[email protected].

1a.jpg

Nisam ništa dorađivao posle, pravo sa štampača:

2.jpg

Mislio sam da će biti stringinga na vrhu, ali ništa :)
 
Poslednja izmena:
Odlično izgleda!
 
Hvala, sledeće ide Imperial Star Destroyer od jedno pola metra, samo da kolegi završim neke hranilice za ribolov što je osmislio :)
 
Model si nasao na Thingy ili...?
Taman da testiram neke sitne izmene na stampacu i neki jeftini silky kineski pla...

...riding on 720p...
 
Hvala Majti i za model i za info preko pm.
Ispostavilo se da je bila greska pri prvom stampanju, gde je kasnije rezultiralo pucanjem kaisa.
Iz treceg pokusaja uspesan print.

Takodje se izvinjavam na postovanju o filamentima: sinoc me pitali koji da uzmu sa KP i videh stvarno jadan izbor, tako da moje piskaranje o filamentima sa amazona i sl ovde ne vredi nista...
0bf3a5985da3af09a0c13c87c7610df1.jpg


Sent from my Mi A3 using Tapatalk
 
Ja sam sa KP jedino uzima Gembird PLA, Christmas green varijantu (zimzelena boja, delimično transparentan) i OK mi je bio, potrošio ceo kalem.

Za sada arčim onaj Wanhao iz Voxell-a, najjeftinija varijanta 1680din/kg, radi posao.

Ovaj sivi za Falcona je isto kod njih, Devil Design 2400din/kg, on mi se pristojno pokazao.
 
Da, ta dva dominiraju u ponudi. Cena je i ovde ista ali iako su ok printovi svi se zale na lako pucanje filamenta kod ekstrudera.
Mada iz mog iskustva izlaganje filamenta direktnom ili indireknom suncevom osvetljenju uzrokuje taj problem.

...A3...
 
Pa do sada su otišla 3 i po kalema od po 1kg, do sada mi se nije desilo da neki pukne.

Jedan od ovih Devil Desing, neka svetlo plava je bio užasan kad staviš veći infil, pravio klobuke i razvlačio se, probano na 3 štampača i isto. Isto pakovanje, samo siva boja, ovaj gore za Falcona, odlično radi u svim uslovima.

Wanhao transparentni, užas, raslojavao se, a druga tri (crni, plavi i fluorescentni) rade lepo.

To me nervira, nikad ne znaš šta će da ti zapadne dok ne kreneš da štampaš.
 
DesignSpark Mechanical
Besplatan softver za 3D modeling. Slican Fusion 360. Trazi registraciju pri prvom pokretanju i posle vise ne smara.
 
Mučim muku sa JST dvopinskim konektorima, kao da su se zalepili za ploču. Primetio sam da Creality ploča napaja dva venta sa istog konektora, blower i vent što hladi ploču i drajvere. Takođe sam primetio da se ta dva ventilatora gotovo i ne čuju u odnosu na treći vent. Način na koji je konstruisano alu kućište miminizuje vibracije na ventu što hladi kućište ali ako se okrene da stoji vertikalno kreće da zavija jer vibrira zajedno sa kućištem- Svejedno mi treba novo kućište ili da bušim rupe na postojećem pošto SKR ima četiri rupe za šrafove u svakom ćošku koje drže ploču fiksiranu dok Creality ploča ima šrafove u drugačijem rasporedu i takve su i rupe na kućištu. Ne radujem se lemljenju drajvera ali šta je tu je, uzeo sam UART verziju 2208 pa će morati da se radi lemljenje. SKR nema micro USB na ploči već USB tip B ali su poslali kabl (opet kratak ali duži nego onaj uz štampač). Dobio sam i gumenu patkicu :D
 
DesignSpark Mechanical
Besplatan softver za 3D modeling. Slican Fusion 360. Trazi registraciju pri prvom pokretanju i posle vise ne smara.
Interesantno... mada ima jos dosta da se radi ali posto je free, nema zamerki.
Najteze mi palo offset plane, kada ga dizes u prazan prostor, malo nesretno odradjeno ali verujem da ima razloga zasto je tako.
Sve u svemu, odlicna alternativa.

...A3...
 
Dobra stvar je sto ima dosta tutorijala, doduse ne kao Fusion 360 ili Blender. Modelujem u ovom programu i sto mi je najbitnije, relativno brzo izmodelujem sve sto mi treba za stampu (uz koriscenje tutorijala za neke situacije). DesignSpark Mechanical je zapravo "osiromasena" verzija ANSYS SpaceClaim programa, ali sasvim dovoljna za osnovno 3D modelovanje.

Kada sam pocinjao sa modelovanjem, prvo sam krenuo sa FreeCAD-om, ali zbog komplikovanosti softvera, nisam uspeo najjednostavnije stvari da izvedem. Ono sto sam danima pokusavao u FreeCAD, za jedno poslepodne sam odradio u DesignSpark Mechanical.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno