Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

@tv serije: probaj da bolje podesiš temperaturu, moguće da ti je previše visoka ili preniska.

Probao sam sada taj hair za Dina, nema baš toliko stringinga. Cura 0.16mm @ 50mm/s. Malo je nezgodna ova najviša vlas, kad krene samo nju da radi vidi se zadebljanje u tom trenutku, ne stiže ventilator da ohladi dovoljno brzo.

Mada je ovo vrlo mali predmet, ovo je dosta uvećano, golim okom kad gledaš je ok.

hair.jpg
 
Super to izgleda, kada bi tako bilo kod mene bio bi prezadovoljan. Kod mene je najveći problem što slajseri osim S3D ovu najdužu vlas gde ti imaš zadebljanje prvo istanje pa onda zadebljaju pa se to odlomi vrlo lako. Poručio sam staklo za enclosure, samo još risere da odštampam za Ender 3. Kako ću da rešim problem virenja kabla od heated beda još nisam smislio.

Treba da poručim novu ploču tokom trajanja Aliexpress akcije. Da li da uzmem proverenu stvar tj. Ender 3 1.1.5 Silent board koja provereno pasuje na moj štampač i utišaće ga? Ono što mi smeta je što je ta ploča 16 bit kao ova što dolazi uz štampač. Ili neka third party alternativa da li Cheetah board (jeftinija varijanta) ili ona SKR (skuplja varijanta)? Obe su 32 bit s tim što su kopija one Duet ploče od 120 dolara, ali se bojim da stigne ploča povežem i neće da radi štampač. Da menjaš ploču šta bi ti uradio?

Gde si uzeo glass bed, od Creality 3d radnje za 18 dolara ili od drugih koji imaju i za 13 dolara? Jel ima neke razlike? Ima i borosilicate glass za manje od devet dolara ali je čisto prozirno staklo, nije ono fensi sa Creality logoom.
 
Rekoh u nekoj od prethodnih poruka, kolega je sada uzeo Ender 3 Pro, kao i ja pre par meseci sa Creality official store na AE, isporuka u Sloveniji pa nam doneli. Koštao ga 178€ sa sve shippingom u Slo na adresu prijatelja, pa on doneo kad je dolazio za Srbiju. Bila je opcija uz tu porudžbinu da se uzme i njihov tempered glass bed, doplata je bila samo 10€ uz paket, pa sam to iskoristio, stiglo sve u istoj kutiji.

Staklom sam prezadovoljan, topla preporuka.

Meni je štampač već stigao sa silent verzijom ploče, radi OK i zadovoljan sam štampom.

Neće baš mobilni da mi fokusira u mraku, a mrzelo me da nameštam aparat i stativ, ali lepo deluje uveče:

glow.jpg
 
Ja koristim iskljucivo Simplify3D na elektronski friziranom Pxmalionu Core I3 stampacu.
Desavalo mi se svasta sa njim
- Sva plastika tj. kucista za linearne lezajeve se raspala
-Raslojavanje i pucanje filamenta jedino zacepljivanje dizne nikad.
- izazov kose dina na slici je PETG 0.1 mm na 220'C i desno je 0.2 mm sa 210'C brzina 50ms
2019-08-28 18.32.19.jpg
- I druga slika print PLA 0.3mm sa 210'C kucista rampsa 1.4
2019-07-26 20.31.48.jpg
mighty78 da li bi hteo da podelis podesavanje cure ?
 
Poslednja izmena:
To su premale temperature za pteg + te brzine. Dobre rezultate sam dobijao na minimalnih 235 sa malim brzinama.

...über rimini 7
 
Prusa štampači jesu original ali svuda po netu čitam da su glavni problemi sa njima ti štampani delovi koji se koriste u konstrukciji. Zato je Ender dobar jer je sve alu. Okej je plastika za neku ručicu ili tako nešto ali nije za osnovu štampača.

Ja se dvoumim između ove dve ploče za Ender 3 Pro: https://www.aliexpress.com/item/330...chweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_52 i https://www.aliexpress.com/item/330...chweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_52

Ova prva je jeftinija za deset dolara kada se uračunaju select kuponi. Druga je zvanična Creality. Ja neke razlike ne vidim vizuelno, osim natpisa. Prva je 32 bit, dolazi sa TMC2208/9 drajverima, prodaju one plug i play kartice za 12V što znači da mogu nakačiti noctua vent ako budem hteo tiši štampač. To što je 32 bit valjda znači da će drugi ekstruder moći da se nakači kao i bed leveling senzor. E sad ne znam je li bootloader otključan ili zaključan, da se može fleshovati novi Marlin ili ne. Najbitnije, da li se pregreva. Osim što je 16 bit zvanična Creality ne bi trebala imati tih problema. Što se pregrevanja tiče, biće van enclosure-a tako da bi to trebalo pomoći a imam i nekog otpada od starih kompova pa ću videti imam li dovoljno veliki heatsink da namontiram, možda pomogne.
 
Poslednja izmena:
Uzmi lepo SKR 1.3 , 32 step drajvere koju su jeftini, izadje te isto i imas 32 bit board koju mozes bilo gde koristiti
...über rimini 7
 
Mislim da ću te poslušati. SKR 1.3 + 5 x 2208 izađe oko 35 dolara, sa kuponima oko 31-32 dolara. Više nego Cheetah ali sam pročitao additional feedback na Aliexpress od nekog hrvata koji kaže da se sa Cheetah stepper motori pregrevaju tako da sam tu opciju isključio. Valjda SKR nema sličnih problema.

Pisao si da stock Ender 3 Pro dolazi sa A4988 drajverima a ti isti drajveri se nalaze i u silent ploči koju prodaju za cca 35 dolara. Šta tu ploču čini silent a ovu što ja imam u štampaču ne? Da li se ti drajveri mogu nekako odlemiti sa postojeće ploče i zameniti?

Sad sam stavio da štampa neki 100mms test g code onih dve kule kojima se testira stringing. Za divno čudo stringinga nema, štampač je ne raspada od vibracija iako štampa 100mms, nije ništa bučniji. Evo sad ga urekoh, dok ovo pišem odigao se print sa beda. Šteta, baš je lepo išao. Moram da pogledam koja su to podešavanja koja omogućavaju ovakav print na mom štampaču, odvajanje od podloge će valjda srediti tempered glass podloga kada stigne. Probao sam podešavanja koja stižu uz ovaj gcode ali nisam dobio dobre rezultate što je zbunjujuće.

Gledam ovaj print, jedna kula skoro bez greške druga ima onu ružnu vertikalnu kao spojnu liniju po čitavoj visini, ostalo super dok nije se odigao od podloge. Zašto se odigao? Jer je bed temp bila samo 30 stepeni. Kako, zašto, nemam pojma. Sad sam stavio na štampaču 60 stepeni za ponovni print.
 
Poslednja izmena:
Na silent verziji imas TMC drajvere, ne znam tacno koje, zato je tisa. Standardna verzija ima A4988.
Na SKR su mi uz pravilna podesavanja napona drajvera motori ledeni, ni malo se ne greju.
Kod SKR je super sto sve resavas sa jumperima, nema potrebe za lemljenjem sa 2208 kao kod vecine ploca.
Ovde je Chris jako lepo sve objasnio, odlicno uputstvo: https://www.youtube.com/watch?v=duNHOPlh2Pg
Mene je ovoliko izaslo jer zbog Lerdge ploce nisam hteo 2208:

Screenshot_2019-08-29 My AliExpress Manage Orders.png
 
Sad sam gledao kod mene, ploča je V1.1.4.

E sad, nemam pojma je li Standard sa A4988 ili Silent sa TMC2208, pošto ne mogu da potvrdim bez skidanja heatsinka sa drajvera, tj ne znam kako bih mogao da proverim drugačije.

Postoji i još jedna silent verzija, V1.1.5 sa TMC2208.
 
Piše na Aliju u komentarima da je ploča što je sada 35 dolara na akciji sa A4988 a ne TMC2208. Moguće da je pogrešio taj što je pisao.

Mislim da ću uzeti SKR 1.3 sa 5 x 2130 SPI, nešto je skuplje nego li varijanta sa TMC2208 UART ali mi je prihvatljivo kada već uzimam 32 bit ploču. Kasnije ću dodati još jedan ekstruder za štampu u dve boje i bed leveling senzor. Najviše mi se dopada SKR 1.1 PRO ali mi je to puno para. Ploča je mrcina, kao najbolje ploče za PC, konektora koliko hoćeš. Jedino što je kineska pa je izrada onako u najboljem slučaju. Mada je većina pljuvanja na netu od TH3D ekipe koji prodaju konkurentsku ploču za tri puta veću sumu. Nadam se da će posle apgrejda i novog Marlina ili Klippera biti moguće štampati preko 100mms.

Kada sam postavio 50C za bed manuelno za onaj two towers gcode završio je štampu kako treba.Jedina nezgodacija je što ne znam podešavanja za taj gcode a profil koji stiže sa tim fajlom ne postiže iste rezultate. Mrzi me da kopiram podešavanja iz notepada jedno po jedno.

Krajnji cilj pored brze i precizne štampe jeste štampa ABS filamenta bez trovanja mene samog i moje okoline. Zato pravim enclosure. Našao sam sistem filtracije na Thingiverse pa ću uložiti i u taj projekat kasnije, čovek stavio tri HEPA filtera za usisivače, još par onih pamučnih, HEPA zasuo aktivnim ugljem, stavio neke vapour filter i na vrh svega vent a drugi deo je blower. Može da vrti vazduh unutar kutije ali je bolje luftirati vazduh posle gotovog printanja. Zašto ABS a ne PETG? Cena i mogućnost obrade pomoću alkoholnih isparenja, nema potrebe za bojenjem da bi se došlo do vrhunskog finiša. PETG u Voxellab je 3000 dinara za kilogram a Wanhao ABS samo 1350-1400 dinara za kilogram. Nama u Srbiji pored par KP prodavaca Voxellab je jedini izbor.
 
Poslednja izmena:
Izrada od BigTree je odlicna, mosfeti se ne greju na njoj, mada ih ja ne koristim.
Previse cimanja za abs, petg je isplativiji na duze staze + se odlicno polira sa isopropil alkoholom.
Mislim da previse ocekujes od endera...

@Mighty: ako se ne dernja stampac pri radu, onda nije A4988 :)

...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Odustao sam od TMC2130 SPI posle TeachingTech klipa o tom drajveru. Suviše komplikacija a i greje se. Biće ipak TMC2208 a razliku u ceni koja nije baš zanemarljiva ću smestiti u fond za leveling senzor. Kažu ljudi da su LV8729 odlični za ekstruder ali nisam dovoljno iskusan da bi mešao različite drajvere na istoj ploči. Ploča plus pet drajvera me izađe 26-27 eura. Peti će poslužiti za ekstruder a možda ga prodam, ionako na KP to niko ne prodaje ili ja nisam našao. Mislim da sam video originalne da neka firma prodaje ali to je drugi rang cena.
 
@Mighty: ako se ne dernja stampac pri radu, onda nije A4988 :)

...über rimini 7

To mi reče i kolega koji je pravio štampač, on ima A4988 trenutno na njegovom dok mu ne stignu drugi koje je poručio.

Kaže da nema šanse da su kod mene A4988, mnogo se manje čuje nego kod njega.
 
Pazi,mozes ih donekle utisati ali motori gube na snazi sto bi sigurno primetio u stampi... tako da... :)

Mozes li da udjes u svoj fw, da vidis podesavanja? Mislim preko pc?

...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
Probaću sutra, još ga nisam povezivao na PC preko USB-a, koristio sam ga uvek preko kartice.
 
Iz mog iskustva, štampa preko USB iz Cura slajsera ne radi. Preko Simplify3D radi. Slic3r i USB printing nisam probao. Možda radi Cura iz Linuxa ili Maca, na Windows 10 ne radi kažu ljudi na netu a probao sam i ja i neće. Puca veza tj. zabaguje COM port na koji je nakačen printer. Ono što radi jeste Octoprint koji možeš instalirati na Windows ali je komplikovano jer ti treba kompletno Python okruženje i gomila biblioteka da bi instalirao Octoprint server na Windows. Onda možeš štampati preko USB a radi i Astroprint preko mobilnog. Octopi je mnogo bolje rešenje.

Koristeći ovaj 100mms profil sam stavio nastavke za noge Lack stolića na štampu. Lepo ide, brzo štampa, nekih 9-10 sati za poveći predmet od 150 grama. Ali se motori mnogo greju, sigurno 60 ako ne i 70 stepeni onako na dodir, a osećaj sam razvio pipkajući heating bed pri različitim temperaturama. Pošto već imam osećaj da motori preskaču nisam siguran koliko je pametno da snižavam VREF. Ova verzija Ender 3 Pro koju ja imam i nije nešto da budem iskren, ne mogu dočekati novu ploču i drajvere. Kako god bude bilo biće sigurno puno bolje nego što je sada.
 
Meni bez problema radi preko usb, mada preferiram sd. Dosta dugo sam stampao preko usb jer je sd slot imao kontakt problem, mrzelo me da rasturam i popravljam.

...über rimini 7
 
Meni kroz Cura puca veza sama od sebe a inače puca uvek kada se dešava nešto na drugim portovima, priključenje ili isključenje uređaja. Jedino kada ima smisla koristiti USB za štampa jeste kada je na taj USB prikačen rpi na kojem je Octoprint server.

Poručio sam SKR 1.3 sa 5 x 2208 UART, izašlo me oko 30 dolara. Na kraju sam hteo uzeti SKR Mini E3 sa 4 x 2209 što je nekih pet dolara jeftinije i potpuno plug and play rešenje koje je nahvalio Majkl sa TeachingTech kanala. Međutim, morao bih da čekam na slanje barem 15 dana jer su svi 2209 drajveri rasprodati. Tako da sam ipak ostao pri prvobitnoj ideji u uzeo TMC2208. Ako poželim apgrejd uvek mogu da prodam drajvere na KP i dodam novac za bolje sa alija. Takođe sam uzeo i dampere za slučaj da poželim da pravim sopstveni štampač od nule (verovatno CoreXY) koji bi bazirao na SKR ploči a onda bi morao da vratim staru ploču u Ender pa da bih izbegao buku staviću dampere. Uzeo sam i Creality tempered glass bed za oko 13 dolara, videćemo u kakvom će stanju stići. Nisam uzeo od zvanične Creality prodavnice, oni su skuplji.

Sad treba da odštampam novo kućište za ploču pošto SKR 1.3 ne može da stane u Ender 3 Pro kućište od ploče.
 
PETG, na cistoj alu ploci od heatbed-a:
0146f33b0f6f99cccacd5fc60293742b.jpg
9addf944595059f64f9e3be442d52d9c.jpg
7ec16b0877e05d29485357ae2c6c28f5.jpg


Interesantno prelamanje svetlosti, na slikama deluje skoro kao missed step greska a live izgleda super.

...über rimini 7
 
Poslednja izmena:
eSun PETG

...über rimini 7
 
Šteta što nema da se kupi kod nas, izgleda kao odličan filament.

Moj će štampač morati da sačeka nove delove pošto sam morao da ga rastavim jer je preskakao svaki drugi sloj. Rezultat su lako lomljivi predmeti. Pogledao sam u diznu, zapušena skroz, igla to malo očisti ali ne vredi opet se zapuši posle par sati štampe. Nove dizne sam odavno naručio, javio AE da su stigle ali poštar ne donosi. Osim dizne ostatak hotenda deluje da je u redu mada sam ovaj nazovi Capricorn original što sam kupio kod nas uspeo da oprljim na 240 stepeni jer sam greškom podesio da zagreje diznu na ABS. Nikad pre nisam dizao temperaturu dizne na više od 220 stepeni. Na 240 se osetio miris sa teflonskog creva iako bi trebalo da može podneti temperature za topljenje najlona (270 stepeni). Ozbiljno se razmišljam da uložim u all metal hotend, verovatno micro swiss kopiju pošto je original puno para. Bowden tube samo stvara probleme.
 
Vratio se danas na Curu 4.1, prešao sam pre nedelju dana na 4.2.1 ali nešto mi nije bilo OK.

Sa 4.2.1 mi sa isto podešenim profilom svaka štampa bila duža za oko 30%.

Našao sam posle na forumima da je od 4.2 ubačen po defaultu creawesome extension i još nešto su modifikovali, vidim da se ljudi žale da u 4.2.1 imaju mnogo više stringinga i sl.

Nisam primetio neku razliku u kvalitetu štampe, tako da za sada se držim oprobane 4.1 verzije.
 
Takodje se vratio na 4.1. Nesto ne stima kod nove, previse nelogicnih praznih poteza gde se izgubi puno vremena.

Videh da na remenicama kaiseva ima previse zazora koji je izmedju osovine i lezaja remenice + stock remenice mi nisu nesto i narucim zupcaste. Stigle, sredim zazor tj uklonim ga, nova kalibracija i leveling stampaca i prvi print na 0,2mm:
a46fff75c32eec7dcd3a74fe8cc805b9.jpg
12e7f2bbff0dbe9968d6c30a608b48e1.jpg
409e15582c7691fb83f6b3788de13972.jpg
b433ce43397362ddd9908e792529ded8.jpg
93e33ff929e3ddf63c72be1a3ab5e863.jpg
c6188a1abb510064402fd44d4bd1abd1.jpg


...über rimini 7
 
Rastavio sam štampač i primetio da kaiš koji vozi hotend nije postavljen kako treba nego je sa jedne strane zaglavljen kako treba a sa druge obrnuto zbog čega je verovatno štampač ispuštao čudne zvuke tokom printanja. Skinuo sam nosač sa točkićima i postavio kaiš kako treba, ovog puta zategao propisno a ne kao prošli put. Očistio diznu i ceo hotend pregledao kao i vent. Štampač je sinoć radio lepo, instalirao sam Cura 4.1 kao što preporučujete, kada sam ga oživeo pre mesec dana uglavnom sam bio na Cura 4.2.1. Sve je radilo super do danas.

Kada sam čistio koristio sam 96% etil alkohol. Krpicom blago natopljenim alkoholom sam prešao i ekran. Malo je skremblovao tokom rada mada se to i ranije dešavalo. Danas ekran više ne radi. Jel od alkohola možda? Vidim po netu crkavanje ekrana na Ender 3 baš i nije retka pojava.
 
Jedino ako je plivao u etinolu dok je radio... inace uopste ne bi trebalo da mu smeta. Moj sam brisao isopropanolom, tacnije skoro je plivao u njemu rastavljen jer su se zaprljali kontakti memorijske koji su tik do ekrana.
 
Ovde u Srbiji nije lako doći do isopropanola dok čisti etanol ima maltene svaki supermarket i jako je jeftin. Doduše ima medicinski benzin u apoteci ali mi je bilo lakše da kupim etanol. Krpica je bila jedva vlažna od etanola a većina je vremenom isparila.

Ekran svetli ali ne daje nikakve informacije. Štampana ploča ne pokazuje da je došlo do havarije, mada je gro logike sakriveno onih kružnih thermal padova. Možda i nisu thermal pad, ne znam tačno šta su znam samo da skrivaju ono što je ispod a kontam da mi treba heat gun da bi ih skinuo a to nemam.

gDGIQAN.jpg


7NSEdXz.jpg


mXo0UBj.jpg


2dQMHVN.jpg

Možda je problem na samoj ploči štampača a ne na ploči ekrana? Ploča snadbeva ekran strujom, jer svetli. Flat kabl deluje da je ok.

Gledam sad na Aliju, ima mini lcd za SKR 1.3 za samo 10 dolara sa shippingom. Pitanje je da li se vredi cimati oko ovog ekrana. Novi za originalnu ploču ima i za 15 dolara, slično je i SKR touchscreen. Mada meni to baš i ne treba toliko jer uglavnom štampam preko Octopi a sve kontrolišem sa kompa/mobilnog.

Sad štampa baš lepo. Da li je placebo ili ne, ne znam, ali deluje dosta tiši nego ranije možda što nije radio par dana. Nema više onog zvuka oranja i preskakanja a mislim da je to zbog toga što sam napravio kaiš kako treba da bude i zategao dosta vijaka. Čuju se motori ali se daleko više čuje sada ventilator dok ranije od buke motora nisam baš ni čuo vent kako duva. Nego mi đavo ne da mira, hoću napravim Corexy. Oduševljen sam jednostavnošću koncepta.
 
Poslednja izmena:
Nisu termal padovi vec zastita za logicka kola. Ako nije kabl, tesko da se ista tu moze popraviti.
Jedini nacin provere je jos jedan stampac pa da proveris displej.

...riding on 720p...
 
Printer out of commission...

Do sutra, kada menjam heated cartridge jer se jedna žica pokidala usled nestručnog rukovanja. Moglo je da se namontira da ima kontakta ali je fire hazard. Probao da zalemim iako je glupo ali htedoh da pokušam. Nije uspelo. Nihromska žica se ne da zalemiti ovim tinolom što imam na raspolaganju. Ionako je prekid kod samog ulaska žice u kertridž. Sve i da sam zalemio šanse da se printer zapali u prvih pola sata rada bi bile jako velike.

350 din 24V 50W valjda će da radi, mada će krimpovanje predstavljati izazov. Štampač stiže sa 24V 40W grejačem.
 
Nazad
Vrh Dno