Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Konacno je stigla mala multipraktik zujalica. Jedna od najpopularnijih modela male snage (HILDA-18W) ali jako zgodna za razne primene. Od ciscenja dizne do raznih finih povrsinskih radova i graviranja. Uz to se odlicno uklopise ovi mini alatici iz LIDL-ovog kompleta za brusenje i poliranje. Sa prihvatom od 3.2 mm pasuju skoro sve drskice iz kompleta i sto je najlepase i ove tri stezne caurice, iako im je donji deo stabla uzi od originala, lepo stezu posto im je glava 4.8 mm. Jos da mu odstampam jedan lep stalak i da imam pravu stonu "stubnu busilicu".
 

Prilozi

  • H1.jpg
    H1.jpg
    271.5 KB · Pregleda: 102
  • H2.jpg
    H2.jpg
    339.2 KB · Pregleda: 78
I mene danas obradova postar sa hotendom za ovaj moj CR-200B. Kinez sa e-baya je zbog mene ubacio Srbiju u shipping destinaciju i bas mu hvala na tome. Model je sa rebrima za novije serije ali valjda nece biti problema sa montazom kad zagusti. A prosle nedelje sam resio da malo testiram zivce sa stampanjem minijaturne makete u vise boja. I za divno cudo osim malih problema sa rupama Fi2-3 mm sve ostalo je proslo glatko. Cak vecinu delova nisam morao da lepim.
 

Prilozi

  • HOTEND-CR-200B.jpg
    HOTEND-CR-200B.jpg
    326.6 KB · Pregleda: 49
  • KAMPER.jpg
    KAMPER.jpg
    252.5 KB · Pregleda: 57
Ja sam spremio sve za Mosquito montazu, ali nikako da ugrabim vremena. Posto necu samo da to premontiram, nego i da izbacim kuciste sa elektronikom van enclosure-a i da ujedno olaksam pristup. Treba Noctua-u 9ku da bocnem. A kupio sam i buck convertere sa digitalnim voltmetrom tj. indikacijom napona, pa neka kucista koja stampah za njih su mi djubrasta, tako da cu da nacrtam sam na kraju. A kada vec izbacujem elektroniku van, hocu da napravim i da bude na 'brze konekcije' prebaceno sve, da mogu da izvucem stampac lagano napolje, pa razmisljam kako cu to najelegantnije da izvedem. Kupio sam gomilicu XT60 i slicnih stvari, dupont konektora isto... snake skin buzira, dza-bu. Samo da bude uredno i prakticno. :)

Inace, MS koji sam kudio po pitanju komplikovanog pritezanja i heat creep-a, na kraju od tada radi savrseno bez istog, evo vec par meseci. Ali se ne usudjujem da stavim manju diznu, jer cu olabaviti konekciju vrv. Zato se radujem Mosquito-u, zarad lake izmene istih. Taman da dokupim i 1mm i .3mm pa da upotpunim kolekciju i printam sve. Oh well, ako nista, bice u februaru onih par dana slobode, a dete u vrticu... :)
 
Pozdrav forumasi!
Hteo bi da se upustim u svet 3d stampe, pa vas molim za savet u vezi kupovine 3d stampaca. Hocu da kupim Ender 6 Core XY, pa molim vase misljenje u vezi tog stampaca? Hocu da stampam abs ili neke filamente koji trpe temperaturu nakon stampe(ne znam za ASA da li trpi temp, nylon je najbolji, ali za nylon treba direct drive), znam da najbolje bi bilo neki sa direct drive-om, ali trenutno nema kod nas da se kupi Creality Sermoon D1(nestalo sa lagera, a ko zna kad ce stici). A Ender 6 mi se svidje zato sto je poluzatvoren tip, lako mogu da ga zatvorim sa nekim pleksi poklopcem.
Molim neke savete i misljenja ako neko ima Ender 6 Core XY...
Hvala unapred!
 
ASA je ABS na steroidima, napravljen da se manje wrap-uje i manje smrdi pri topljenju. Nylon ne traži DD, tako da to nije problem, ali traži dehidrator i enclosure za uspešan print. Što se tiče štampača - pogledaj review-ove, ja se nešto ne sećam da se proslavio E6.

Btw, napravio sam kućište za LM2596, ako nekome zatreba mogu da podelim fajl. Stigao mi je extender kabl za LCD, tako da ću za vikend da se pozabavim Mosqitom, izmeštanjem el., proverom točkića i Z šrafa, Noctua... sve da spakujem, pa da vidim na čemu sam. :)
 

Prilozi

  • 20220128_112833.jpg
    20220128_112833.jpg
    484.7 KB · Pregleda: 39
  • 20220128_112848.jpg
    20220128_112848.jpg
    498.9 KB · Pregleda: 37
  • 20220128_112901.jpg
    20220128_112901.jpg
    451.3 KB · Pregleda: 32
  • 20220128_112913.jpg
    20220128_112913.jpg
    290.7 KB · Pregleda: 34
  • 20220128_112923.jpg
    20220128_112923.jpg
    554.6 KB · Pregleda: 57
Nije drgaonfly djubre nego je filamemt bio star i zezao. Sada sam kupio nov i super radi :)
 
Meni vala carine i nešto od 30eur. Kako duva vetar...
Meni je Mosquito stigao iz US 'na ruke', za to bi me tek ošašavili. :)
 
Kupio sam asa filament da istampan nosac hotenda. Ne ide pocetni slojevi se odlepe. Temp 90 i 100 temp hotenda 240 i 250. Te kombinacije.. Filament neki no name.
 

Prilozi

  • IMG_20220129_194040.jpg
    IMG_20220129_194040.jpg
    192.2 KB · Pregleda: 53
Prebrzo se hladi, pa 'povlaci'. Probaj da podignes temp na 255, 90 je ok za bed, uspori na 25mm/s stampu i podigni shield od nekih 10mm na jedno 2mm distance od printa. Najbolje je enclosure i preheat uraditi, ali mozes da probas i sa kesom za prvu pomoc.
 
Ili je jednostavno krs filament...
 
Kupio sam asa filament da istampan nosac hotenda. Ne ide pocetni slojevi se odlepe. Temp 90 i 100 temp hotenda 240 i 250. Te kombinacije.. Filament neki no name.
Isti sam problem imao dok nisam napravio "slinu" aceton + ASA premažeš pre štampe i nema odvajanja, koristim jednu stranu za ASA drugu za PLA pošto je "slinu" posle teško očistiti
 
E ovde se ne odvaja od podloge nego beki sloj tipa 10 ne uhvati dobro. Pokusacu da izvedem enclosure sa kutijama
 
Uh, hlađenje nikako ili 10-15% samo za mostove. :)

Imam jedno zapažanje/pitanje da iznesem po pitanju leadscrew-a. Rasturio sam štampač, kao što sam prethodno pominjao, za Mosquito, izmeštanje el. i generalno utezanje. Osim par točkića i pasovanja hotend-a, X i Y ose deluju dobro. Rasturio sam Z osu i matica, po nekom mom automobilsko/garažnom standardu, ima previše lufta i aksijalno i na uvijanje. Onda sam poručio rezervni navoj i maticu, ali u varijanti sa 8x2x2 i 8x2x4 tj. novi 800 stepova i stari 400 stepova standard. Iznenađujuće, nova matica ima tek nešto manje lufta nego stara, za koju smatram da je potrošena. Sa druge strane, ona sa pomerajem od 4mm i retainer oprugom stoji mnogo bolje/napetije nego obe ove sa 2mm pomerajem.

Moj neki prvi trip je da probam sa starim šrafom, 4mm pomerajem i retainer oprugom. Tehnički, opruga sprečava padanje bed-a, posle printa i to je ok. Šta gubim je potencijalno preciznost na Z osi, ali pošto koristim Z-hop više me brine onaj 'luft' na 2mm pomeraju, nego nešto krupniji korak na 4mm. Ne znam da li neko ima iskustva sa oba standarda, pa da podeli i malo razjasni šta bolje radi.

Na kraju, mogu da probam, ne košta me ništa. Čak bih voleo da idem u pravcu dual Z ose, kao nekog upgrade-a. Ne znam da li bi trebalo da me čudi kineski standard za tolerancije na Z osi ili je to očekivano... :)

...da se nadovežem na svoj post, jer nemam edit (Duke, može mrdž).

Mislim da je ovo optimalno rešenje, posle malo razmišljanja - ostanem na 800 stepova i doradim obe matice kao na backlash setup-u i rešim labave tolerancije napregnutom oprugom, a da pritom ostanem na preciznijem leadscrew-u.
 

Prilozi

  • 20220203_103435.jpg
    20220203_103435.jpg
    207.2 KB · Pregleda: 32
  • 20220203_121252.jpg
    20220203_121252.jpg
    272.3 KB · Pregleda: 25
Z osa se namerno pravi sa celicnim navojem, mesinganom maticom i vecom tolerancijom- luftom.
Jer ako ti rikne end stop, navoj ce samleti mesing jer je meksi + veci luft ali ce ostatak stampaca ostati ne ostecen.
Takodje manja tolerancija moze dodatno opteretiti motor = vece opterecenje = brze riknjavanje/zagrevanje..
Veci luft nema veze sa preciznoscu tj ostace precizan hod sve dok ne preskoci navoj i onda je vreme za zamenu.
Takodje mesingani navoji jesu predvidjeni da se menjaju i to namerno, da se trosi mesing a ne celicni navoj sipke, jer njegovo ostecenje dovodi do ne preciznosti jer je on vodilja, mesing je samo carrier.
 
Jasno mi je to, koncept upotrebe mesinga. Ali ipak mislim da je u ovom slucaju mozda i previse tolerancije, moguce je da gresim. Svakako, namontirao sam nov sraf i backlash sistem sa dve matice na 4mm lead, pa cemo da vidimo. PTFE sprej sam naprskao, obrisao visak itd. Sve pici glatko u principu i nastelovao sam Z stop naspram novoj visini hotend-a. Iskreno, ocekivao sam da mi Z nut potraje barem dve godine, jer stampam ja dosta, ali nije to neko preterivanje, tako da mi je bilo cudno da je vec vreme za zamenu. Svakako, novo nece da skodi, kada sam vec rasklapao sve...
 
Pozdrav forumasi. Zanima me da li ima neko ovde sa foruma da usluzno radi 3D stampu i koliko bi me kostalo stampanje ovog 3D modela koji je na linku dole?
Xbox X3CP Panel
 
Uf razbih glavu.. Posle nesto od manje godinu dana crkao mi BTT E3 RRF. Sve je normalno radilo do pre neki dan kada sam pustio u stampu, zagrejao se hot end, heat bed se zagrejao do nekih 45-50c, i stampac se prinudno ugasio. Ja opet pokrenem stampu, opet isto. Izvadim iz struje, gledam malo po netu sta se desava, vidim sve je okej sto se tice zica, ja opet pustim, podloga nece uopste da se zagreva. Ja opet zice ispitam detaljno, stavim ih na hotend, normalno radi, ispitam multimetrom, nema otpora ni napona... samo vidim skinutu farbu na delu gde je tranzistor kod tog dela za bed, ne znam jel to nesto ispucalo ili sta.. A sve ostalo radi. Da li ima ovoj ploci nekog spasa?

Kontaktiracu BTT, nadam se da ce biti nekog resenja..
 
Zveknuo ti mosfet verovatno. Moguca je reparacija ako ti BTT da tacnu oznaku (ili potrazis po netu) komponente koju ces ponovo zalemiti (ili neki servis tipa kao nas @Vaskev ) i to sve u slucaju da nije jos nesto otislo cim spominjes skidanje neke farbe.
Ovo je inace razlog zasto se koriste eksterni mosfeti za hot bed jer time uopste ne opterecujes plocu jakim strujama a kostaju par evra...
 
Eh, to sam saznao na tezi nacin. Sto se tice ovo oko farbe, to su lemovi na drainu, to je sve okej, ali samo je taj tranzistor otisao. Imam tacnu oznaku ali da li je moguce staviti neki jaci/bolji tranzistor umesto toga? Ili neki drugi koji mogu kupiti ovde? Oznaka je WSK220N04

Sto se tice eksternih mosfetova, sad mi je kasno, jer oni ne rade ako je ovaj crkao.. Inace sumnjam da je do PrusaSlicer koda, jer u poslednjih par printova sam koristio njega a Prusa zagreva i hotend i heatbed istovremeno i onda povlaci dosta struje. Mada koliko su sigurne ove popravke, da li mogu da racunam da nastavim normalno koristiti plocu narednih ne znam koliko ili da porucujem vec novu?

Razmisljao sam uzeti ovu SKR Mini E3 V3, mada navikao sam se na RRF i Duet3D bas a vise nemaju na stanju RRF ploca..
 
Hvala, nadam se da cu da uspem naci neku zamenu u Srbiji, zeleo bih sto pre da osposobim stampac 😂 Da li ima neke razlike u donjoj oznaci tranzistora?
 
Eh, to sam saznao na tezi nacin. Sto se tice ovo oko farbe, to su lemovi na drainu, to je sve okej, ali samo je taj tranzistor otisao. Imam tacnu oznaku ali da li je moguce staviti neki jaci/bolji tranzistor umesto toga? Ili neki drugi koji mogu kupiti ovde? Oznaka je WSK220N04

Sto se tice eksternih mosfetova, sad mi je kasno, jer oni ne rade ako je ovaj crkao.. Inace sumnjam da je do PrusaSlicer koda, jer u poslednjih par printova sam koristio njega a Prusa zagreva i hotend i heatbed istovremeno i onda povlaci dosta struje. Mada koliko su sigurne ove popravke, da li mogu da racunam da nastavim normalno koristiti plocu narednih ne znam koliko ili da porucujem vec novu?

Razmisljao sam uzeti ovu SKR Mini E3 V3, mada navikao sam se na RRF i Duet3D bas a vise nemaju na stanju RRF ploca..
Pa ako imas srece, onda je samo mosfet. Neces znati dok ne zamenis sta je jos otislo.
Taj mosfet je proracunat za tu plocu, kao i bakarni vodovi koji su proracunati do odredjene jacine struje za taj mosfet. Retko kada se budzenje dobro zavrsi...
Stavis isti i nakacis eksterni, tako ga neces opterecivati uopste jer heat bed struja koja je najjaca u celoj prici zaobilazi plocu.
Nema veze PrusaSlicer, jer on ne odredjuje koliko ce struje prolazi vec ploca, takodje su odvojeni mosfeti za plocu i hotend.
Heat bed mosfet je uvek najslabija tacka svake ploce jer su knap proracunati + slabo hladjenje + proizvodjac ne zna sta ces nakaciti.
 
Nazad
Vrh Dno