Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Pozdrav za 3D forumase, imam pitanje za vlasnike Ender 3 V2 stampaca, koilko vam se greju stepper motori? Kod mene su X i E topli ali je Y vreo toliko da ne mozes da drzis ruku na njemu. Nisam siguran da li je do zategnutosti kaisa ili do podesavanja struje drajvera, kais sam otpustio ali je opet isto. Sva podesavanja u Curi su default za endera sto se brzine tice, nisam dirao ni podesavanja na stampacu. Citao sam da radne temperature motora idu i do 90 stepeni ali mi je to nesto previse s obzirom da sam koristio nekoliko stampaca, doduse pravljenih ali se ni kod jednog nisu ovako grejali motori. Kakva su vasa iskustva?
Hvala, Ivan.
 
Pozdrav za 3D forumase, imam pitanje za vlasnike Ender 3 V2 stampaca, koilko vam se greju stepper motori? Kod mene su X i E topli ali je Y vreo toliko da ne mozes da drzis ruku na njemu. Nisam siguran da li je do zategnutosti kaisa ili do podesavanja struje drajvera, kais sam otpustio ali je opet isto. Sva podesavanja u Curi su default za endera sto se brzine tice, nisam dirao ni podesavanja na stampacu. Citao sam da radne temperature motora idu i do 90 stepeni ali mi je to nesto previse s obzirom da sam koristio nekoliko stampaca, doduse pravljenih ali se ni kod jednog nisu ovako grejali motori. Kakva su vasa iskustva?
Hvala, Ivan.
Kod mene isto vreli motori, na X i E sam stavio pasivne hladnjake a na Y smeta bed, planiram da spustim voltažu ovaj vikend pa ću podeliti iskustvo 🙋
 
Ender ima drugacije dizne od standardnih?
 
Napravih enclosure za E5P. Još uvek nije kompletan, ali kontam usput ću rešiti ostalo. Treba usis za elektroniku da izvedem (ili napred na vrata ili da otvorim sto odozdo), magnet na prednja vratanca instaliram, napravim bolje mesto za ovaj mini-alat set, još po neku estetsku sitnicu i verovatno jedan izduvni ventilator. Noctua na hotend-u je ozbiljna zvučna razlika, tako da je u dolasku još jedna za elektroniku (A9 92x92x14).
Sutra skupljam Mosquito, pa spremam lagano za ugradnju. :)
 

Prilozi

  • 20211213_203407.jpg
    20211213_203407.jpg
    156.6 KB · Pregleda: 140
  • 20211213_203426.jpg
    20211213_203426.jpg
    165.2 KB · Pregleda: 77
  • 20211213_203434.jpg
    20211213_203434.jpg
    85 KB · Pregleda: 68
Prilično sexy hotend. Lizalica onako. :) Dizne pasuju sa E3D v6, tako da sam poručio Nozzle X njihov, .5 i .8mm. Slice-ova vanadium nije dostupna bila u trenutku poručivanja a shipping šije iz USA... siguran sam da će i ove biti dobre. Termistor i grejač moram da proverim, mislim da imam odgovarajuće u rezervama.
 

Prilozi

  • 20211214_224505.jpg
    20211214_224505.jpg
    154.1 KB · Pregleda: 54
  • 20211214_224446.jpg
    20211214_224446.jpg
    190.3 KB · Pregleda: 53
  • 20211214_224456.jpg
    20211214_224456.jpg
    168.2 KB · Pregleda: 48
  • 20211214_224236.jpg
    20211214_224236.jpg
    247.8 KB · Pregleda: 45
  • 20211214_224213.jpg
    20211214_224213.jpg
    283.4 KB · Pregleda: 53
I meni je stigao MS Direct Drive Extruder sa Hotendom. :)

Sad još da stigne pancake extruder motor (koji su tek poslali, a poručio pre mesec dana).
 

Prilozi

  • EDD29C78-72B3-4B5D-BE67-495E54B62D58.jpeg
    EDD29C78-72B3-4B5D-BE67-495E54B62D58.jpeg
    263.5 KB · Pregleda: 42
  • C2D658EE-CE2D-433F-B7D3-5EB0D74366EA.jpeg
    C2D658EE-CE2D-433F-B7D3-5EB0D74366EA.jpeg
    253.9 KB · Pregleda: 57
Skoro ceo vikend borba sa štampačem, pukao mi kaiš na x osi zamenski iz Kine prekratak muke, napokon namestio all metal hot end uz pomoć termalne poste na heat brejku više se ne glavi filament. Ako može pomoć oko ducta neki predlog za zamenu u pitanju je ender 3 v2 od dodatnih stvari imam par blovera i BMG ekstruder nešto provereno za direkt drajv, trenutno je neki remix satsana 🤔
 
PETG. Ali mi je poslednji duct odštampao Gedora sa ASA, njega čuvam za Micro Swiss.
 
U suštini, vredi. Mada se kod mene blago deformisao desni duct štampan sa PETG. Verovatno zavisi i od proizvođača i od boje. Javi svoje iskustvo kada budeš isprobao.
 
Ako printate do 70c bed - moze PETG za HeroMe. Ako ide preko (ABS/ASA) onda ce se deformisati, kao sto rece Corax. Moji od ASA odlicno trpe za sada sve opcije + enclosure od nedavno. Printao sam najlon i ABS skoro, dva dana u kontinuitetu, maltene bez prestanka, sve kul. Mogu da potvrdim da HeroMe sa 2x5015 i odvojenim izduvima meni radi sasvim dobro.
 

Prilozi

  • 20211217_210900.jpg
    20211217_210900.jpg
    207.3 KB · Pregleda: 54
  • 20211217_210924.jpg
    20211217_210924.jpg
    137.2 KB · Pregleda: 66
Znaci da kupim Abs za stampanje. Steta sto ne prave manje koturove. Trebace mi abs samo z ato
 
@Gedora imas li neku preporuku za neki Abs/Asa da ima kod nas da se kupi i koja podesavanja koristis za njega?
 
Najbolje ASA, stampa se bolje od ABS i pri visim slojevima, a uvek moze da se obradi po zelji. Kupovao sam Zortrax i DevilsDesign ABS v2 i ASA. Vidno se bolje stampa kada je temp. stabilna (enclosure), ali posluzice za HeroMe, narocito ako se prave zasebni izduvi. Moze da se kupi u 3DMa**etu i jedno i drugo.

ABS i ASA su u sutini isti za setovanja (ASA je napredno doradjeni ABS koji ima bolju UV rezistancu i lakse se printa), na MS-u sam koristio 250/85, fan off i nekih 30mm/s brzinu zidova. Stampano na staklu.
 

Prilozi

  • 20211221_225143.jpg
    20211221_225143.jpg
    167 KB · Pregleda: 73
Poslednja izmena:
Da li postoji neki način da se kroz Cura slicer namesti da sledeća 3 sloja nakon prvog Z-osa ode za po 0.1mm više?
Muku mučim sa elephant foot, a i uvek mi skrati visinu za tih 0.3-0.4mm.
Štampač sam utegao maksimalno (Ender 3 Pro), nigde nema lufta, dobro je iznivelisan, ali da bi prvih 4 sloja bili dobri, moram uvek ručno da radim Babystep Z nakon svakog sloja.
 
Mozda ovo moze da pomogne. Doduse ovde je sve reseno preko prvog lejera:

 
Eksperimenti sa pokusajem pravljenja maketa od D.D PLA Silk. Materijal se lepo lije i daje jako izrazajne gradijentne prelaze sa jasno naglasenim formama. Ali zato su i Z-spojevi jako uocljivi i potrebno ih je pazljivo razmestiti. Sve u svemu nije mi pravio probleme izuzev kada sam pokusao sa malim sirinama ekstrudiranja.
 

Prilozi

  • DD-PLA SILK.jpg
    DD-PLA SILK.jpg
    216.7 KB · Pregleda: 75
Lepo su ispali ti modeli. Bravo!
 
I meni je stigao MS Direct Drive Extruder sa Hotendom. :)

Sad još da stigne pancake extruder motor (koji su tek poslali, a poručio pre mesec dana).
Da li je bilo carine i jel si puno cekao na to?

Ja iskreno nisam puno stampao i onda nisam uzeo taj kit a sad se vec kajem ali hajde, bice opet na popustu znam :) Dugo vec planiram All metal hotend da bih stampao neke teze materijale ali nikako da to uradim..

Kakvi su ovo novi Ender filamenti i ovi HP-PLA? Jel uzimao neko, jel ima iskustva? Ja planiram uzeti nekoliko kg PLA sa gst3d.eu, jako ga hvale i jako su jeftini e sad se plasim preneti to preko granice 😂
 
Da li je bilo carine i jel si puno cekao na to?

Ja iskreno nisam puno stampao i onda nisam uzeo taj kit a sad se vec kajem ali hajde, bice opet na popustu znam :) Dugo vec planiram All metal hotend da bih stampao neke teze materijale ali nikako da to uradim..

Da, platio sam PDV i carinu. Mene to ne maši sa Niškom carinom. A nisu hteli iz Micro Swiss da navedu nižu vrednost, jer je to "protiv politike firme". :)

Ja sam uradio suprotno od tebe. Poručio sam prvo hotend na akciji, pa onda i DD kit (hotend + ekstruder), pa mi je komplet sa hotendom višak.

Ako ti odgovara "samo" All Metal hotend, eno ga u mom oglasu nov, neotpakovan. Daću manji popust, čisto da mi ne stoji bezveze.

Nisam još namontirao DD kit, čekam da mi stigne pancake steper motor.
 
Deset dana niko nista ne objavljuje! A usli smo odavno u novu godinu. Hajde da ponovo budem dosadan pa da prodrmam malo forum. Sretna nova i Bozic i da vam u ovoj godini ni jednom ne zaglavi dizna niti da vam se i jedan lejer odlepi :).
Prvi put rekoh da probam PLA+ i mogu reci da je uzivanje od materijala (barem ovaj Creality zuti). Klizi cisto kao slaninica niz gusu, sjajno se lepi tamo gde treba a tamo gde ne treba se kida relatino lako. Probao sam i ovaj bakarni Prima PLA ali definitivno materijali sa visokom tackom topljenja (210oC+) su za izbegavanje. Terao sam ga na 215oC i samo pravi slamu kada mu se ukljuci bocni ventilator. Mozda moze nekako da se izpodesava ali sada nisam imao strpljenja. Uglavnom ovaj Creality PLA+ je deklarisan od 195oC (kod mene radi lepo na 205oC) i milina je za rad.
Posle male havarije na hotendu (srafcic koji priteze blok za hladnjak se odsrafio), malo mase se proguralo pored navoja na heatbrak. A onda je masa pocela da curi i na navoju pored dizne. Verovatno zato sto vise ne nalezu cela idealno. Ali starim vodoinstalaterskim trikom: teflon traka preko navoja uspeo sam da resim problem. Posle 30 sati rada nema jos uvek nikakvih tragova plastike da kucnem u drvo. Za svaki slucaj sam narucio rezervni hotend. A ovi neprofesionalni trgovci iz Creality-ja zamislite iz svoje zvanicne online prodavnice ne salju robu za Srbiju. Niti su znali da me upute na nekog trgovca koji ovo prodaje na net-u. Jedva nadjoh na e-bay jednog koji prodaje hotend za CR-200B. Nisam pretpostavljao da je ovako malo trgovaca koji prodaju ovaj deo za moj stampac. Bas neobicno za Creality stampac.
 

Prilozi

  • PLA+CREALITY.jpg
    PLA+CREALITY.jpg
    200.5 KB · Pregleda: 62
Deset dana niko nista ne objavljuje! A usli smo odavno u novu godinu. Hajde da ponovo budem dosadan pa da prodrmam malo forum. Sretna nova i Bozic i da vam u ovoj godini ni jednom ne zaglavi dizna niti da vam se i jedan lejer odlepi :).
Hvala, takođe! :)

Da, Creality PLA+ je odličan materijal. Lak za rad, lepo se štampa. Meni je to bio prvi materijal, na kom sam se učio. Da sam kupio i probao odmah sa PETG, razočarao bih se u štampač. 😄

Jesi li siguran da je teflon za cevi za vodu dobar izbor za dihtovanje hotenda? Ne znam koju temperaturu trpi.
 
Verovatno bi pravio problem na temperaturi oko ~240oC ali do 220oC lepo podnosi. Sto je dovoljno za PLA. Za PETG...otom potom.
 
Da li vam se cesto desavaju ovakvi slucajevi sa kalemovima. Izludeo sam dok nisam provalio sta mi izaziva preskakanje lejera. Fenomenalni PLA+ od Creality-ja na prvoj trecini kalema sve je odradio kako treba a onda odjednom pocinju da se javljaju delimicno ili potpuno preskoceni lejeri. Logicno prva pomisao je zaprljana dizna. Posle malo cackanja sa iglom opet iznenadjenje kad mu se najmanje nadas. Onda radi burgijica. Ponovo isto. Skidanje Bowden creva i detaljna inspekcija. Isto. Pa pritezanje opruge na ekstruderu. Cak sam mu i firmware ponovo apdejtovao.

I onda je u jednom trenutku potpuno stalo ekstrudiranje i tada sam shvatio sta se desava. Prepleteni nemotaji na kalemu. Vecinu vremena se ovaj preplet moze progurati vucnom silom na ekstruderu ali s'vremena na vreme toliko zapne da proslajfuje. I kada se preklapanje namestilo tik uz sajbne na kalemu ekstruder vise nije mogao da vuce. Nije mi jasno kako su uspeli da na ovaj nacin namotaju kalem.

Onda sam uzeo mali kalem i premotao sam nekih 150-200 gr. sve dok ponovo nisam dosao u situaciju da moram da prekinem i ponovo izvucem pocetak filamenta iz preklopa. Malo posla ali zato glava vise ne boli. Sve radi besprekorno. Ali je bruka kako je ovo namotano i kako moze da te zavrne kod nekih dugih printova.
 

Prilozi

  • KALEM.jpg
    KALEM.jpg
    195.4 KB · Pregleda: 48
Nazad
Vrh Dno