Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

@Gedora Jesi li siguran da si odabrao odgovarajući ventilator za hotend? Noctua NF-A4x20 PWM radi na 12V, a na Enderu je hotend na 24V. Ili ćeš ugrađivati i buck konverter?

Ja sam za hotend fan odabrao Sunon fan, koji fabrički radi na 24V.
 
Jesam, Noctua je jedini pravi izbor. :D Lako prepolovim napon, dok je lemilice i 'radio kluba'.
 
Oke. :) Ja sam zaobišao Noctua ventilatore iz više razloga, ali kome je tih rad najviši prioritet - nema boljih.

Ja sam zadovoljan Sunon ventilatorima, odlični su.
 
Da prstici docekaju sigurnu penziju posle stolarskih radova, kopija cuvenog modularnog GRR-RIPPER-a push blocka (iliti guraca po srpski) u fulu sa jos nekim unapredjenjima za rad sa sitnim delovima. Jeste ga gudeo skoro celu sedmicu ali je vredelo. Da li je zasluga filamenta ili ne uglavnom u toku rada sa ovim sivim DD PLA originalna dizna se tako nezgodno zaprljala (malo radi pa zezne lejer) da mi je napravila sijaset skartova dok nisam resio da je zamenim zajedno sa filamentom. Videcu kada mi stignu burgijice da li mogu da joj povratim kanal ili da ga sirim na 0.6 mm.

Ovaj ESUN narandzasti sa sljokicama se pokazao izvanredno. Dobro naleze a supportovi se lako i cisto odvajaju. Jedino sto je poluprovidan pa mu treba izabrati pravi infil zbog estetike. Rucku sam radio sa Cubic i nisam bas zadovoljan izgledom. A onda sam ostale delove popunio sa Gyroid i cekiranim Connect Infill Lines da bih jos malo ojacao konstrukciju. I sa tri lejera na zidovima mi deluje prilicno cvrsto a i sa estetske strane prihvatljivo. Za ovako velike povrsine mi secer nije bas pomogao na uglovima vec sam koristio ovaj "Labelo" lepak i stvarno ga je drzao muski.
 

Prilozi

  • PBLOCK-0.jpg
    PBLOCK-0.jpg
    156.3 KB · Pregleda: 57
  • PBLOCK-1.jpg
    PBLOCK-1.jpg
    205.4 KB · Pregleda: 47
  • PBLOCK-2.jpg
    PBLOCK-2.jpg
    252.1 KB · Pregleda: 48
Trenutno sklapam Jeep-a sa 3dsets.com
Lepo su oni ovo dizajnirali, ali tek kada sam počeo da sklapam, počele su muke i skapirao koliko moj Ender 3 Pro nije dobro kalibrisan.
Ima dosta zupčanika i delova koje se "navlače" jedni na druge, a tolerancije su male. pa je jako bitno da je štampač utegnut po svim osama.
Ovo sam sve odštampao pre nekoliko meseci (oko 300 sati štampe), al tek sam skoro uhvatio slobodnog vremena, pa počeo da sklapam.

Najveća greška mi je što nisam prvo probao neki manji uzorak, jer su mi falili šrafovi i ležajevi koji se dodatno kupuju, pa sam menjač, osovine i diferencijale morao ponovo da štampam.
Tako da na onih početnih 300 sati je otišlo još dodatnih 50-ak sati štampe.

Problem je bio u Z-osi. Nisam primetio da je točkić sa strane motora malo olabavljen, pa je prvih nekoliko slojeva nabijao, a ja to pokušavao da kompenzujem kroz slicer.
Rezultat je bio da je dosta delova kraće i za po ceo milimetar.
Kada sam utegao, nema više lufta, ali i dalje skraćuje za nekih 0.4mm po Z-osi i to nisam uspeo da rešim.
Jedino mi pomaže da precizne delove štampam na splavu (Raft), onda bude OK.
 

Prilozi

  • rancher1.jpg
    rancher1.jpg
    210.4 KB · Pregleda: 52
  • rancher2.jpg
    rancher2.jpg
    198.5 KB · Pregleda: 60
Lepi radovi, od obojice. :) Ja probah danas lightning infill (inače cepam gyroid kao optimalno rešenje) koji je novi feature Cura-e 4.12 i prilično dobro radi. Odštampao klincu Pokemona (cca 20cm visine), taman da ga testira na izdržljivost.
 

Prilozi

  • 20211204_203242.jpg
    20211204_203242.jpg
    145 KB · Pregleda: 48
  • 20211204_203258.jpg
    20211204_203258.jpg
    163.9 KB · Pregleda: 50
Jos malo igranja sa ovim sljokicastim PLA. Jedna minijatura viteza sa TG-a i stalak za mobilni. Oba sa Gyroid ispunom. Vitez sa 0.16 mm lejerom a stalak sa 0.2 mm.
 

Prilozi

  • V1.jpg
    V1.jpg
    238.8 KB · Pregleda: 46
  • V2.jpg
    V2.jpg
    192 KB · Pregleda: 51
Odštampao sam nekoliko modela i dosta dobro je sve ispalo. Jedino što sam nakon 7-8 sati rada moram odraditi nivelaciju tacne. Da li vredi zameniti te fabričke opruge, ako da, za kakve?
 
Da, zameniš ih za žute, jače opruge. Mnogo ređe se onda radi nivelacija.
 
Ok. :) Ima ih i kod nas ili da narucim sa Alija?

Edit: Nasao sam na KP
 
Poslednja izmena:
ljudi sta mislite na ovaj model:


Razmisljam da ga kupim, sta mislite vredi li ili ne?
Naravno za kucnu upotrebu.

Ne znam da li bi taj CNC u okviru njega mogao da sece pleksilgas liveni debljine 3 do 4mm ?
 
Nakon skoro potrošenog plavog Creality PLA kotura od 1kg uzeo sam crveni Devil Design PLA 1.75mm. Problem je što se kod Devil Design filamenta plastika ne lepi za podlogu, nego je mlaznica povuče za sobom i tako upropasti štampu. Sa Creality filamentom sve štampa kako treba filament iz mlaznice ostaje tamo gde treba.
Šta da radim, ima li rešenja?
 
Poslednja izmena:
Pojacaj extrusion na 110% pa probaj. Vrv losija termalna ekspanzija.
 
Lepo obriši podlogu alkoholom, pa onda malo približi diznu podlozi i probaj ponovo.
 
Dzabe priblizava ako je losija ekspanzija. Prvi sloj ce biti dobar, ostali slabiji i dobice krt model, moguce i razdvajanje slojeva.
Naravno,, ovo sve vazi pod uslovom da je stampac isto podesen kao i sa prethodnim filamentom.
 
Hvala na predlozima. Štampač je podešen i odlično radi sa Creality filamentom. Verovatno noob pitanje ali extrusion opciju da tražim u Cura Ultimakeru ili u meniju štampača? ;)
 
Poslednja izmena:
Imas u Curi, na to sam mislio. Naravno mozes i preko stampaca, mada kod fw stampaca dozvoljavaju da slicer gazi fw podesavanja. Tako da Cura je sigurnija.
 
Dzabe priblizava ako je losija ekspanzija. Prvi sloj ce biti dobar, ostali slabiji i dobice krt model, moguce i razdvajanje slojeva.
Naravno,, ovo sve vazi pod uslovom da je stampac isto podesen kao i sa prethodnim filamentom.
Ja koristim Devil Design PLA (i PETG), kao i Creality PLA, naizmenično. Nisam primetio nikakvu razliku u termalnoj ekspanziji. Ali koristim lepak za prvi sloj.
 
...sto ne znaci da ne moze biti razlike u kvalitetu izmedju tvog i njegovog kotura..
Cak je moguce i da je precnik filamenta manji.
QC kod filamenata je uzasan, cak i kod najboljih brendova.
 
U pravu si. Sve je moguće.
 
Ja koristim Devil Design PLA (i PETG), kao i Creality PLA, naizmenično. Nisam primetio nikakvu razliku u termalnoj ekspanziji. Ali koristim lepak za prvi sloj.
Malo sam eksperimentisao sa temperaturama. Sa ovim Devil Design PLA filamentom moram postaviti minimalno 205'C da bi se uhvatila za podlogu i smanjiti brzinu stampe na 90%. Koriscenjem lepka verovatno bi mogla i sa nizom temperaturom.
 
Malo sam eksperimentisao sa temperaturama. Sa ovi ovim Devil Design PLA filamentom moram postaviti minimalno 205'C da bi se uhvatila za podlogu. Koriscenjem lepka verovatno bi mogla i sa nizom.
Ja koristim 210-215C za nozzle i za Devil Design i za Creality PLA
 
Nakon skoro potrošenog plavog Creality PLA kotura od 1kg uzeo sam crveni Devil Design PLA 1.75mm. Problem je što se kod Devil Design filamenta plastika ne lepi za podlogu, nego je mlaznica povuče za sobom i tako upropasti štampu. Sa Creality filamentom sve štampa kako treba filament iz mlaznice ostaje tamo gde treba.
Šta da radim, ima li rešenja?
Upravo istu muku mucim, samo sa zelenim DD filamentom. Isto nece da se zalepi prvi sloj, dok sa Creality filamentom nikada nisam imao taj problem.
Probacu sledeci put sa vecom ekspanzijom za prvi sloj, povecanje temp i usporenje imaju efekta, ali opet nije idealno.
 
Upravo istu muku mucim, samo sa zelenim DD filamentom. Isto nece da se zalepi prvi sloj, dok sa Creality filamentom nikada nisam imao taj problem.
Probacu sledeci put sa vecom ekspanzijom za prvi sloj, povecanje temp i usporenje imaju efekta, ali opet nije idealno.
Znaci nisam jedini. :) Definitivno Ender 3 v2 lepse radi sa Creality PLS filamentom.
 
Moje iskustvo,

DD PLA sivi aluminium, 210/60, glatka strana stakla, pre svake štampe izbrisem etil alkoholom 70% uz ispravan z offset nema odlepljivanja.

DD PETG crveni i beli, 240/70, mora šećerna vodica na staklo, ili lepak i slicno, prvi sloj sporije i malo manji z offset nego kod pla.

Ender 3V2
 
Ender 3 v2 otkad sam okrenuo staklo i stavio one silikone umesto federa nema problema sa lepljenjem printa probao do sada 3 različita noname PLA, podešavanja standardno 200/60
 
Nazad
Vrh Dno