Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Da, mada je normalno da postoje tragovi potrosnje. Moj savet, mislim da sam pisao vec, kupiti one providne, pojacane. Mnogo duze traju.
 
Uzimao sam par setova ovih, sve stock sam zamenio sa njima i do sada su se pokazali odlicno. Note: podmazao sam ih isto pri ugranji, tankim slojem, moze litijumska/silikonska mast.

 
Uzimao sam par setova ovih, sve stock sam zamenio sa njima i do sada su se pokazali odlicno. Note: podmazao sam ih isto pri ugranji, tankim slojem, moze litijumska/silikonska mast.

Šta si podmazivao na točkićima? Lageri su dvostruko zatvoreni i tu samo neko ulje ili silikon u spreju može da prodre a ne vidim poentu podmazivanja samog točkića jer će tako samo da se bespotrebno lepi prašina. Možda ja i grešim ali mi se tako čini. U svakom slučaju ja na mom printeru ih ne podmazujem.
 
Ceo točkić, da ima tanak film na sebi. Ne smeta ništa a prašina nije neki faktor koji sam primetio kao nuspojavu. U principu nije neophodno, ali ne vidim što bi škodilo. To su mi 'tikovi' sa auta, sve što se pomera - podmažem, šta treba da ostane stegnuto - zalepim threadlock-om itd.

Stvar izbora, svakako.
 
Ako neko koristi spageti detektor:

 
Pozdrav svima još jednom.
Nakon par meseci igranja sa enderom 3 v2 i muke oko nivelisanja radne površie reših da nabavim BLT i naručih jedan od ovih sa aliexpresa (mislim da ga je neko par stranica nazad pominjao). Što se tiče senzora jedina zamerka je dužina kabla.
Instalacija prosla odlicno, odradjen update firmwere-a (jyers) kao i update ekrana. Automatska nivelacija odrađena razlika je ne veca od +-0,05 ( u pojedinim uglovima, 5x5 mreza). Iskreno mislio sam da ce razlika prilikom ručnog podešavanja biti daleko veca. Problem je sledeći. Nakon podesavanja Z offseta sve izgleda dobro, podešen je g code da pre pocetka svake stampe odradi nivelaciju ali se dogodi da nekada ( ne stalno) sredina jednostavno ne zalepi (uglovi su solidni pa skoro odlicni) odnosno Z osa kao da se ne spusti dovoljno te se javlja preveliki z offset a onda recimo sledeći print bude ok. Napominjem da automatsku nivelaciju radim kada je radna ploca zagrejana na 60 stepeni. Takodje isti problem sam primetio i kada radim z hommng nekada se dogodi da podešeni z offset bude odličan ( više puta u nizu) a nakon sledeceg pokretanja z homing opcije jednostavno dizna ne dodirne papir ispod ( standardna procedura za nivelisanje). Da li je neko imao sličan problem i ako jeste molim za pomoc kako ga rešiti. Hvala.
 
Kada radis Z offset, da li na sredinu postavljas diznu i nivelises? Jel si pre svake stampe stavio G29 ili G29 S1? Da li ti je ABL dobro postavljen, ne klima se, zategnut je?
 
Kod mene je ovako.
Kada odaberem opciju home z axe senzor odradi kalibraciju na sredini i zatim pomeri diznu tako da je ona na sredini i potom se spusti na visinu z offseta koju sam odabrao.
E sadposto nije UBL mislio sam da mi osim g29 ne treba nista vise pa imam pocetni kod g 28 i g 29.
Pre pisanja palo mi je na pamet da senzor mozda nieje cvrsto postavljen pada sam 99% siguran da jeste.
Da napomenem, svaki put kada ukljucim home z axe ona odradi nivelaciju sa 10mm + z offset tako da to ispada negde oko 12,74 ( ta vrednost ste pojavi u donjem levom uglu). Mislim da cak tako i u kodu pise da bi se sprecilo ostecenje radne ploce.
 
Kada je instaliran BLtouch, početni kod treba da sadrži:
G28
G29

Ili:
G28
M420 S1

G29 - pokreće probing iznova

M420 S1 - učitava već postojeće podatke od poslednje usnimljenog probinga.

U poslednje vreme ja uglavnom koristim M420 S1, a povremeno odradim G29 na samom štampaču pre početka štampe.
 
Glupo pitanje - ako radis pre svake stampe nivelaciju, da li si siguran da ti je uvek dizna cista od filamenta? Dovoljno je da ostane nesto na vrhu dizne otopljeno/zalepljeno, a da pritom ne strci nista vidno, da promeni toleranciju znacajno. Pa potom kada krene stampa to se rastopi/razmaze i onda se tolerancija poveca. Kod mene, doduse, na E5 Pro radim nivelaciju bas retko, nemam nikakvih problema tog tipa, ali uvek kada radim nivelaciju ocistim malom zicanom cetkicom diznu, obavezno.
 
Zato sam namestio g code da greje samo radnu povrsinu na 60 stepeni pa da uradi nivelaciju pa da onda zagreje diznu i pocne stampu. Z offset sam radio na isti nacin cak i bez filamenta sa zagrejanom diznom. Probacu sa m 420 s1 k9dom umesto g 29.
 
Glupo pitanje - ako radis pre svake stampe nivelaciju, da li si siguran da ti je uvek dizna cista od filamenta? Dovoljno je da ostane nesto na vrhu dizne otopljeno/zalepljeno, a da pritom ne strci nista vidno, da promeni toleranciju znacajno. Pa potom kada krene stampa to se rastopi/razmaze i onda se tolerancija poveca. Kod mene, doduse, na E5 Pro radim nivelaciju bas retko, nemam nikakvih problema tog tipa, ali uvek kada radim nivelaciju ocistim malom zicanom cetkicom diznu, obavezno.
Pa senzor dodiruje ploču a ne dizna, tako da nikakve naslage na dizni ne utiču na nivelaciju. Inače ja nivelaciju radim vrlo retko, nema potrebe pre svake štampe, naravno ne škodi ali kad je sve ok onda samo gubiš vreme. Naravno kad jednom sve lepo proradi. Možda senzor nije dobar?
 
Jasno, ali meni se desava, zavisno od tipa filamenta i temperature, da se stvori zavijutak filamenta na samoj dizni i napravi sigurno veci sloj od tih 0.5mm ili koliko vec treba da se juri... Ne znam da li to remeti senzor u smislu da konta kako je dosao do dizne ili sta vec.
 
Jasno, ali meni se desava, zavisno od tipa filamenta i temperature, da se stvori zavijutak filamenta na samoj dizni i napravi sigurno veci sloj od tih 0.5mm ili koliko vec treba da se juri... Ne znam da li to remeti senzor u smislu da konta kako je dosao do dizne ili sta vec.
Koliki je Z offset? Iz mog iskustva, kod dobro podešenog sistema, on treba da iznosi oko -1mm do -1.40mm. Ovo zavisi na kojoj visini je postavljen ABL. Imaš na thinkgiversu šablone za to. Koliko se sećam to je nešto oko 7mm, visina donjeg dela kućišta senzora kad je dizna dodirnula podlogu. Na taj način se dizna ne spušta previše blizu podlozi kad se radi levelovanje i neće joj smetati ako ostane nešto na samoj dizni. Kad počne štampa dizna će doći na potrebnu visinu manju baš za vrednost tog offseta.

 
Mislim da znam u cemu je problem, jednostavno moj ender 3 ne koristi podatke dobijene od strane BL senzora.
Print se svodi na rezultat koji je uslovljen rucnim podesavanjem radne povrsine.
E sad jos samo da utvrdim zasto je to tako.
 
ABL možeš povezati na dva načina, na 5 pinski konektor i na 3 + 2 pina kada se koristi umesto z end senzora. Meni je povezan na ovaj drugi način i tada on zamenjuje postojeći z mikroprekidač koji možeš posle toga da skineš. Prema načinu povezivanja se konfiguriše i firmware. Ako si to odradio pogrešno onda ti z limit i dalje definiše mikroprekidač a ne ABL senzor. Zato ti nivelisanje uvek bude na istoj visini a ne na visini ABL senzora.

 
Poslednja izmena:
Ako je nekome potrebno za čuvanje filamenta veoma praktična stvar. Provereno i radi odlično.


20210829_085733.jpg20210829_085942.jpg20210829_090330.jpg
Inače na drugoj slici je prikazano kako ne treba stavljati silika gel jer prilikom vakumiranja kesa zatvara obe strane centralnog dela i kesica nema nikakvog efekta, treba je staviti direktno na kalem sa filamentom.
I završih konačno moju verziju kutije za dobro poznati modul ispravljača RD60xx serije. Prednost je montiranje malog PSU-a koji čini kompletan uređaj kompaktnim i na stolu zauzima veoma malo prostora, za razliku od originala koji je dublji 5x.
20210829_093414.jpg20210829_093334.jpg20210829_093349.jpg20210814_142240.jpg20210814_105727.jpg
 
Poslednja izmena:
Imam problem sa striningom, pokusavam da podesim retractiom izmedju 5 i 4 kao i retracition speed u opsegu od 25 do 50 i ne ide dobijam gore rezultate. Ima li jos nesto sto utice na stringing? Postolje je krivo posto sam skidoa sa spaklom ali vidite deformacije na cilindrima
 

Prilozi

  • 16303962652876705279360448041786.jpg
    16303962652876705279360448041786.jpg
    63.7 KB · Pregleda: 19
Poslednja izmena:
Da li koristiš PLA ili PETG? Koliko je star filament?
Imam i ja stringing sa PETG kada ima puno retrakciia, mada ne ovako ekstremno.
 
Pla pa jeste stariji ali desavalo se dok je nov? Cuvao sam ga van domasaja svetla u zatvorenoj kesi sa kuglicama protiv vlage
 
PLA generalno nije toliko podložan stringingu. Možda ti je prosto vlažan i stigao. Ubaci ga u rernu na 50C, na 3-4 sata. Pa probaj ponovo.
 
Prodajem stampac manjih dimenzija, malo koriscen, sa ugradjenim bltouch, cena prava sitnica:

IMG20210831115431.jpg

IMG20210831115449.jpg
 
Za vas sa ender stampacima, na kojoj brzini stampate. Posto ako stavim preko 50 javlja se stringing. ( pritom brzina same stampe je u stvari 25)
 
Nazad
Vrh Dno