Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

DukeLander je napisao(la):
Ubrzo vidim da filament cudno izlazi iz hotenda, neravnomerno, uvija se, dizna pocrnela... Skinuo, ocistio 0.4mm diznu sa 0.4mm celikom. sve super, sklopim, malo bolje ali i dalje los izlaz materijala, pogotovo neravnomeran, extruder preskace. Nema sta, dizna otisla...U medjuvremenu stigle nove dizne, zamenim za novu, jedan da je koristio, skroz je pocnela i oksidirala,takodje pocela ubrzo da brlja sa izlazom materijala. Inace koristim za sada sivi i beli filament, odakle crno...

Ovo zvuci kao da je filament duze vremena stajao otvoren i pokupio malo vlage. Meni se to desavalo sa PLA da se javlja "underextrusion" i da se stopljeni filament uvija i lepi za printcore i zagoreva. Spolja se cisti najlakse tako sto se printcore zagreje malo iznad temperature topljenja filamenta i obrise se spolja krpom. Za ciscenje printcore iznutra najbolje je koristiti atomic method.
https://support.3dverkstan.se/article/10-the

DukeLander je napisao(la):
Najzad sklopljen, instalirao Cura 1.5 verziju na pc koja dolazi sa njim (dobije se USB citac memorijske sa memorijskom, na njoj su svi potrebni fajlovi), pripremio test model i stampanje. Ispalo je uzasno ali zbog moje greske i totalnog ne poznavanja kako podesiti sw za stampanje aka slicer. Model je mali robotic kojeg sam jedva skinuo sa podloge.
Sledecih par podesavanja sve bolji i bolji ali skidanje modela uzas, jako jako tesko se skidalo. Naravno, pri prvom stampanju modela sa vecom podlogom sam iz sve snage udarao spaklom (isto se dobija) ispod modela i nisam mogao skinuti.
Ah da, spakla je bila ostecena, nisam primetio i pri prvom skidanju sam ostetio foliju... smirgla ispravila problem na spakli. Sledeci par slucaja sa vecim modelima isti i tu puca film, skidam foliju jer cu rasturiti stampac uradajuci spaklom po podlozi. Inace se svi zale na podlogu (osim jutjubera naravno).
I sada imam cistu alu podlogu, uzas za stampanje jer se filament tesko lepi, znaci treba mi neko pomagalo. Eksperimentisuci sa podlogom usput ucim slicer, stigao redovniji Janbex filament jer ovaj sto se dobije u paketu je blagi uzas...

Probao sam svasta: lak za kosu, molerska traka, temered glas itd itd... rezultati tu i tamo, najbolja bila traka ali je treba strugati sa modela, uglavnom je problem kada je prvi sloj jako detaljan i trebalo je par pokusaja da krene dobro, ali kada krene, sve donekle ok do kraja.
Pozalim se kolegi i kaze da je to normalan problem i da se ne mucim, vec da koristim secer (wtf...).
Znaci uzmes pola case tople vode i dodajes secer dokle god moze da se rastopi. Onda uzmes parce sundjera i pre stampanja lepo tanko premazes podlogu, pozeljno pokrenuti stampanje jer prvo greje podlogu pa kasnije hotend (glavu stampaca) i kako se greje podloga, premaz se stvrdnjava jer voda isparava i znas ravnomernije i tanje naneti. Taj recept fenomenalno radi, ni jedan jedini problem nisam imao sa prvim slojem od kada to koristim.
Kada zavrsi stampac, jako se lako skida model bez spakle, ostatak premaza ili sastruzes spaklom ili ako neces da brljavis, prebrises vlaznom maramicom ili krpom, vrlo jednostavno.
Narucio sam hvaljenu Ultrabase podlogu i ni blizu nije secer premazu, ne bacati pare na gluposti.
Jesi li probao da stampas na staklu? Zavisno od materijala i povrsine koja naleze na podlogu za stampu nekad se moze stampati direkt na staklu, a nekad mora adhezivna traka. Za male predmete (figurice i sl.) sam stampao direktno PLA na staklo bez premaza i to se posle najlakse skida. Za vece predmete tokom stampe moze doci do odlepljivanja i samim tim krivljenja predmeta. U tom slucaju najbolje pomaze lepak a la karbofix. Ja koristim neki UHU lepak u stiku za papir. Nakon stampe, predmet se lako skida (moze se potopiti u vodu i sam otpadne sa stakla), a lepak se samo spere vodom. Za nylon stampanje ne moze bez lepka. A za PC mora adhezivna folija (traka) i to je najgore za skidanje predmeta jer se folija (skoro) uvek osteti. Cak i ako se ne osteti, uvek na tom mestu ostane glatko i sledeci print na tom mestu ce dovesti do kidanja i ostecenja folije. Resenje za stampu na adhezivnoj foliji je da se podesi u sliceru da adhezivna podloga bude raft.
https://ultimaker.com/en/resources/20423-platform-adhesion-cura
Mana je sto taj raft posle i kad se skine ostavi neravnu (hrapavu) podlogu na predmetu.

DukeLander je napisao(la):
Pravim podesavanjima za odredjeni model jako lepo stampa. Medjutim ovaj stampac, koji je jako brz i precizan u odnosu na Cartesian tipa Ender 3 ima jedan fundamentalni problem, a to je sam ram, koji je tesko under engineered i ne moze da podnese nagle i ultra brze poteze glave te se brzina stampe, pogotovo ako ima sitnih detalja, krivina, oblika mora smanjiti inace ce brzo ali neprecizno stampati jer se usled pokreta ram trese i krivi.
Ovo se moze "resiti" iskljucivanjem akceleracije u slicer-u. Onda nece biti naglih pokreta, a i dobice se na kvalitetu odstampanog predmeta. Jedina korist od akceleracije je usteda vremena.

Inace, ni skuplji stampaci nisu imuni na kvarove i propuste. Recimo, kod Ultimaker 3 extended verzije postoji problem sa komunikacionim kablom izmedju glave stampaca i maticne ploce printera i to je prvo sto crkava posle par meseci.

Ovaj Wanhao D6 izgleda kao kopija Ultimaker 2+.
 
Evo me najzad za racunarom :)

Na zalost, nije nista od toga bilo Recoba. Totalno rasturanje hotenda i sklapanje po PS-u je resilo problem dizne.

Sto se tice podloge, secer je fenomenalno resenje. Kada odstampas model bilo koje velicine i dok temperatura ne padne ispod 40^c, nema sanse bez velike sile da ga odlepis. Kada se ohladi na sobnu, skines model bez ikakvog otpora. Podlogu i model obrisem sa neutral vlaznom maramicom i to je to.

Sto se tice stampaca, vecinu problema sam resio. Ram ojacan ugaonim steznicama/ojacivacima, drasticno smanjene vibracije.
Na putu su aliminijumski slid-ovi, tj nosaci dijagonalnih sipki, jer fabricki ne vrede nista i uskoro ce se raspasti:



Moracu da menjam ako hocu jos vecu preciznost i dijagonalne sipke, jer je na 2 sipke prevelik zazor ozmedju prstena i kugle te pri vecim brzinama inercija ostavlja tragove, ovako izgleda fabricki:



Sa trenutnom postavkom dobijam ovakve rezultate:





Ovde se vidi "secerna podloga", gde sam cekao da se ohladi heatbed jer nije bilo sanse da ga skinem. Takodje se vidi da sa rebuildom hotenda i dobrim podesavanjima u slicer-u imam stampu bez niti, Cura 3.1 je najbolja za moj stampac, novije verzije prave zavese sa nitima:



Ovo je danas odradio, ovde sam pogresio sa malo brzom stampom, materijal nije imao vremena da se ohladi + je kineski krs filament, ali opet sam zadovoljan:

https://streamable.com/f25te


Sve u svemu, kakav je bio, sada sam prezadovoljan.
 
Poslednja izmena:
Interesuje me da li preko 3D printera može da se napravi neki deo za kola, a da bude pouzdan i da kvalitet bude na dobrom nivou ?
 
Uz odgovarajuce materijale i stampace - moze.

Edit:

Recoba: evo primer za secernu podlogu, kako drzi kada je podloga zagrejana, snimljeno u momentu kada je stampac zavrsio: https://streamable.com/icy5j

i evo kada se heat bed ohladi: https://streamable.com/z7hnh


Zato je toliko hvalim jer je izuzetno laka za rad
 
Poslednja izmena:
Sjajni printovi. Ovako na prvi pogled, deluje mi da je visina sloja 0,1mm. Jedino sto sam primetio na nekim printovima je hrapava gornja povrsina (neki nosaci za 3D printer valjda?). To se moze resiti ukljucivanjem peglanja (ironing opcija u Cura sliceru) za gornje spoljne povrsine, ili, ako se stampa transparentnim filamentom, moze se ukljuciti peglanje za svaki sloj stampe pa onda i print bude transparentan.
Secerna podloga deluje super. Takodje, negde preporucuju i slanu podlogu. Moram da probam i jednu i drugu.
 
Samo je jaje stampano u 0.1mm, ostalo je sve 0.2mm, dosta sam eksperimentisao i sa 0.3, zanimala me granica brzina stampe/upotrebljivost i na kojim modelima mogu to primeniti i dobio sasvim solidne rezultate.
Hrapavost se javlja zbog brzine stampe + kada mi nije bitan izgled vec funkcija pa daj maksimum da sto pre odstampa :)

Najveci krivac svega je ovo, leva strana je ok dok desna:

https://streamable.com/1of1w

Takav zazor imam na 2 dijagonalne sipke na dve ose i naravno, sto je veca brzina stampe to veci problem mi prave. Na 30 mm/s jos i nekako, problemi pocinju preko 40 mm/s.

Kod prvog ozbiljnijeg stampanja posle rasturanja i sklapanja hotenda:



gde sam uspeo potpuno da eliminisem oozing, stampao u 0.2mm:






Naravno i filament je jako bitna stavka. Ovde sam koristio Janbex filament, koji se izuzetno pokazao. Ono sto je nemoguca mislija za kineski pogotovo ako ima puno support fast print, Janbex bez ikakve muke odradi.
Za cenu od 25e, preporuka.
 
Sto se tice hrapavosti, nije samo tu brzina, vec ima uticaja i protok, visina sloja. U Cura slicer-u se neka podesavanja prilagodjavaju drugim, tj. ako smanjis brzinu stampe, automatski ce se smanjiti i protok. Naravno, mozes svaki od parametara da podesis. Ja sam imao problem da mi je protok po defaultu bio visok, pa brzina stampe nije imala velikog uticaja na hrapavost. Ipak, i kad sam smanjio protok opet je bilo malo hrapavo.
Inace, ja ne stampam brze od 40mm/s. Zna da ispadne ok print i sa vecim brzinama, ali to je vise izuzetak.

Taj zazor je bas ozbiljan. Slican problem sam imao kad mi je printer stigao sa servisa. Nisu zategli zupcanike na osovinama, pa kad je krenulo da stampa, sve je zveckalo i treslo. Sreca pa sam odmah to primetio, a i da se lako srediti.
Mi koristimo Ultimaker filamente, a zgodni su jer koturovi imaju NFC tag, pa pri promeni filamenta, automatski se ucitavaju parametri materijala. Mada, u planu je nabavka najlona ojacanog ugljenicnim vlaknima.
Evo jedan moj print: PC, 0,4mm printcore, visina sloja 0,06mm, brzina stampe 35mm/s, peglanje svakog sloja. Bude gotovo za cca. 24h.
IMG_20181024_114227.jpg
 
Da li je neko probao PLA ili ABS filament-e koje prodaje gembird, ima i na KP?
 
Nije im los PLA ja sam uzeo par koturova, nisam imao problema
 
Videh na par foruma + yt da hvale ovaj sistem stopa za delta stampace, stigao mi primerak Filafarm filamenta (zaobici) pa rekoh taman da testiram filamente.
Pripremljeno pred montiranje:

WhatsApp Image 2019-03-02 at 11.28.26.jpeg

Vec mi se nije svidjalo zbog visine i jako mi je glupo delovalo posle montaze:

WhatsApp Image 2019-03-02 at 11.29.05.jpeg

... sve dok nije krenuo sa prvom stampom. Teniske loptice apsorbuju sve vibracije, sve sto je trpeo ram sada trpe loptice.
Znao sam da ce to donekle funkcionisati ali nisam ocekivao toliko efikasan sistem. Bonus je sto je stampac primetno tisi.
Nista nisam podesavao ni na stampacu ni u sliceru i sa 0,2mm stampom dobijam sto sam nekada sa 0,1mm.

Prelamanje poligona na modelu je ogranicenje Tinkercad-a (max 64 strane na cilindru), preko Fusion bih imao jos bolji rezultat:

https://streamable.com/vp97y

Stigli su mi i alu nosaci dijag. sipki i kaiseva, jos ostaje Haydn carbon sipke sa magnetnim zglobovima i to je to, vise ne ulazem u ovaj stampac. Ako hocu bolje, uzecu Prusa Mk3 :)

I naravno, neminovna zamena:

WhatsApp Image 2019-03-10 at 22.59.22.jpeg
 
Poslednja izmena:
Pozdrav,

Početkom ove godine sam se odlučio za kupovinu 3d printera, i naravno, prvi izbor je bio Ender 3. Pošto sam potrošio dosta živaca i vremena, podeliću moja iskustva koja mogu biti od koristi.

Prvi izbor Aliexpress - sulude cifre za poštarinu ($100 i više), i plus je kurir DHL

Gearbest, Banggood - ista priča. Kad se izabere Madjarska na primer, poštarina je besplatna i šalje se običnom poštom. Pokušao sam da pitam zašto je tako i zašto nama ne mogu da posalju robu iz EU magacina kada svakako plaćamo uvozne dažbine, dobio sam neki geerički odgovor.

Creality3d online store - prvo sam kontaktirao podršku mailom, rekli su mi da nema problema, da mi mogu poslati paket običnom poštom i bez doplate za poštarinu. Platio sam paypalom i poručio, medjutim sledećeg dana su mi napisali da je postarina oko 130$ i da im je to skupo, i da ako nije problem doplatim 50% poštarine. Odbio sam, pokušao bezuspešno da ih ubedim da mi pošalju paket iz nekog od EU skladišta, rekli su mi da ne mogu to da urade zbog toga što nismo u EU, i vratili su mi novac.

3dprintersonlinestore - ista priča, tražili su oko 100$ za poštarinu, ne smeju/ne mogu da mi pošalju iz EU skladišta

Tada sam naleteo na Geeetech A10, Ender 3 klon, koji je imao zadovoljavajuće ocene. Prodavali su ga na svim platformama gde i Ender, i priča je bila ista - ogromna cena poštarine, plus ekspres kuriri koji deru za uslugu špedicije, plus uvozne dažbine - jednostavno se više isplati kupiti kod nas po ceni od 300 i više evra

Kontaktirao sam ih preko njihovog sajta, da li postoji opcija da pošalju običnom poštom, objašnjavajući da imamo dodatne troškove zbog ekspres kurira - odgovorili su da nije problem, i da će napisati umanjenu vrednost paketa zbog carine. Zamolio sam ih da ipak napišu punu vrednost da bi proces carinjenja prošao bezbolnije. Tada je već došla i kineska Nova godina.

Posle praznika, porucio sam Geetech A10 preko njihovog sajta, platio paypalom oko 220$ i onda se bar deset dana nije desilo ništa. Verovatno su još bili u zbrci posle praznika, porudžbina je stajala u statusu “processing” i nko mi nije odgovarao na mailove. Taman sam se spremao da pokrenem neki dispute preko paypala, kad jednog cetvtrka dobih mail sa tracking brojem. Proverim broj, čudno izgleda, kad ono paket poslat UPS-om! Očekivao sam dodatne troškove za porez i carinu, oko 7 hiljada, plus za troskove špedicije. Pročitao sam ovde na forumu da postoji mogućnost da UPS ne naplaćuje troškove špedicije.

Paket je stigao u ponedeljak, pozvao sam našeg zastupnika UPS-a, potvrdili su mi da ne naplaćuju troškove špedicije za fizička lica. Sutradan su mi poslali spisak potrebnih dokumenata (dokaz o uplati, potpisano ovlašćenje, očitanu ličnu kartu, potpisanu izjavu o nameni pošiljke). Carinjenje je zavšeno u četvrtak, paket su mi dostavili u petak. Bili su maksimalno korektni. Troškovi carine su bili oko 4800, tako da je to najdostupnija opcija trenutno za štampač gotovo identičan Enderu.

Izvinjavam se na dužem postu, nadam se da će nekome uštedeti vreme i živce.

O samom štampaču pisaću u sledećem postu.
 
Slobodno pisi, sto vise info to bolje
 
Ja sam razmišljao preko mailboxde da šaljem, izašla bi poštarina oko 30€, znači sve ukupno ~265€

Послато са Redmi Note 4 уз помоћ Тапатока
 
Krenuo malo u ekstreme, posto moja delta uopste nije predvidjena za TPU materijale, prvenstveno zbog bowden ekstrudera.
Modifikacijom ekstrudera (odstampao dodatak koji sprecava TPU filament da se "zguzva", probao i sa stock, odmah je zguzvao), prethodno zamenjeno PTFE crevo mnogo kvalitetnijim + ranije sklapanje hotenda po nekom mom sistemu (lako dobijam i odrzavam visoke temperature), eksperimentisanje sa podesavanjima u Cura i uspeo sam da dobijem jako dobru stampu i to sa najjeftinijim Amazon TPU filamentom, ja prezadovoljan:

WhatsApp Image 2019-04-12 at 13.06.29.jpeg

WhatsApp Image 2019-04-13 at 20.15.31(2).jpeg

WhatsApp Image 2019-04-13 at 20.15.31(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-04-13 at 20.15.31.jpeg

WhatsApp Image 2019-04-13 at 20.21.46.jpeg
 
Malo i PETG testiranja... odlicno se pokazao eSun filament, iako sam isao na malo nizu temperaturu (240°c) jer nemam all metal hotend:

WhatsApp Image 2019-04-17 at 20.12.52.jpeg

WhatsApp Image 2019-04-17 at 20.52.28.jpeg

WhatsApp Image 2019-04-17 at 21.00.32.jpeg

DSC04366.jpg

DSC04373.jpg
 
Poslednja izmena:
@DukeLander

Bas lijepo radi ta delta. Odlicni su printovi cak i sa tim luftom koji imas na krajevima rodova. Kakve brzine stampe postizes a da je print zadovoljavajuci, da si ti zadovoljan sa izlaznim rezultatom?

Ja imam neki ender 3 trenutno, ali sam se poceo zanimati sa izradom delta - kossel printera pa taman eto zanimacije sledecih par mjeseci.
 
Do 80mm/s nemam problema. Preko 80 vec mehanika pravi problem u smislu vibracija na ramu. Rodovi nisu problem jer ih gumene spojnice sada drze na mestu.
Sada imam odlicne printeve jer sam presao na Marlin, gde nisam nasao 100% odgovarajuci te napravio jedan koji zadovoljava sve moje standarde :)

WhatsApp_Image_2019-05-02_at_18.21.41.jpeg

WhatsApp_Image_2019-05-02_at_18.21.411.jpeg


Najvise "volim" sto sam tako uspeo podesiti Marlin da mi stampa vrlo precizno, tipa ovde je promer 53mm:

WhatsApp Image 2019-05-19 at 08.56.49.jpeg

Takodje trazio donju granicu, minimum uspesni layer je 0,025mm :

WhatsApp Image 2019-05-19 at 16.51.20(1).jpeg

WhatsApp Image 2019-05-19 at 16.51.18.jpeg


Sve u svemu, stock stampac je krs, pogotovo firmware, ali sa dobro podesenom original mehanikom i dobrim fw zna da pravi cuda...
 
Poslednja izmena:
Odlicno!

Bas si ga lijepo ustimao. U sustini trazi to dosta istrazivanja i tweakovanja sto slicera, marlina, nesto malo i mehanickih utezanja da bi to bili ovako pristojni printovi za ove jeftine uredjaje. Sto se tice vibracija jesi probao da nekako dodatno "ukrutis" ram, stabilizujes ga nekim dodatnim dijagonalnim elementima?

Imas li velika odstupanja u kvaliteti printa na centru build plate-a i prema krajevima?

Kako je kod tebe rijesen bed leveling? Nesto od onih kontaktnih/ultrazvucnih tipa bltouch/ezabl ili mozda smart effector? Ili podesavas rucno u vise tacaka?
 
U sustini ne trazi previse vremena ako znas sta radis. Najmanje sam se zanimao sa slicerom od svega.
Medju prvim printovima su bili stabilizacija rama.
Nemam nikakva odstupanja u kvalitetu printa gde god bio model, Marlin resava sve.
Imam auloleveling sa kontaktnim modulom.
 
Evo da se i ja malo priključim u temi, stigao danas i meni štampač - Ender 3 Pro:

ender1.jpg
ender2.jpg

Od sutra kreće sastavljanje i podešavanje.

Inače kupljen na AE iz Creality official store-a, free shipping iz EU depota u DE na adresu u Sloveniji za 5 dana i još dva dana nakon toga da mi kum nađe po kome da pošalje za Beograd.
Tako da me ukupno izašao 188€, što je značajno niže nego cena kod nas (bili lokalno ili da se poruči sa AE, pa da se plati shipping+carina).

Videćemo kako će da se pokaže.
 
Poslednja izmena:
Samo sklapanje je prošlo relativno glatko, sve je OK obeleženo i jasno, tako da iako ga prvi put sklapam gotovo za nekih sat i nešto.

Radi bez problema iz prve, čak i prvi test i to u draft modu sa 0.2 layer-om sa povećanom brzinom na 80mm/s (mrzelo me da čekam :) ) ispao sasvim korektan, nema stringing-a uopšte.

ender1.jpg
ender2.jpg

Imam još da se dotegne i da sredim oko z ose i malo da se poigram sa slicerom, ali samo sklapanje i podešavanje nije zahtevalo neki veliki nivo znanja, a za prvi print sasvim OK rezultat.
 
Super su rezultati.
Ne znam da li znas, bila je neka frka sa firwareom na Endreu, ako je stari onda nema thermal protection i moze ti se upaliti printer, ima dosta primera na netu.
Novi valjda fw resavaju taj problem. Ili stavis Marlin 1.1.9 i miran si + mu mozes raditi sta hoces preko njega.
 
Stigao je već sa poslednjom verzijom Creality FW. Videću još da li ću da prebacam na Marlina. Za sada lepo radi, imao sam printove od po 8-9 sati i prošli su OK. Inače radi i po 10-15h dnevno od kada je stigao.

Malo sam se zaneo, pravio klincima tenkove za igranje, razmera 1:100, uglavnom su iz 4 dela, pa spojim posle, kupola se okreće i sl. 0.2 sloj, 70mm/s brzina:

tenkovi.jpg
tigar.jpg

Pravio i kućište za Raspberry Pi:
rpi.jpg

Ovo je samo test, ići će 10mm debeo ventilator, ovaj od 25mm deluje smešno :)

Nego nisam uopšte zadovoljan s ovim plavim filamentom, dobio od kolege oko 250g na poklon, ali užasan je, odvajaju se slojevi, kad se stavi veći infil počinju da se stvaraju grudve i sl. Srećom potrošio ga.

Beli PLA koji sada koristim je mnogo bolji. Gde nabavljate filament? I jel neko video možda negde u ponudi maslinasto zeleni PLA ili nešto što bi bilo OK za vojna vozila i figurice?
 
Poslednja izmena:
Koliko cujem, u srb se filamenti nabavljaju preko kp.
Kod mene su se odlicno pokazali Janbex i eSun kao i najjeftiniji Amazon filamenti.
Kineski koji je dosao uz moj stampac je blagi uzas.

TuturuTu on RN7
 
Da li se neko oD Vas prodaje 3d printer. Drug me je popalio da uzmem. Mada ga je on sam sastavio, ja nemam zivaca da to radim.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Da li se neko oD Vas prodaje 3d printer. Drug me je popalio da uzmem. Mada ga je on sam sastavio, ja nemam zivaca da to radim.

Sent from my HTC U11 using Tapatalk

Moraš da imaš živaca. Na printeru redovno moraš nešto da radiš. Zapušavanje dizne je ko dobar dan i skidanje grejača je redovno. Na nekim printerima čak i zamena dizne zahteva dosta rasklapanja.
 
Odrzavanje ok, za to imam zivaca, ali da pokupujem elektroniku pa sam pravim ram u kucnoj varijanti to ne zelim. Znam da je potrebno sve sklopiti gledao sam neke recenzije na youtube. Mnogo su mi se svideli modeli tenkova. I ja bih se igrao sa njima :)

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Zavisi koji printer uzmes...
Ne gine ti cackanje, budzenje, tjuning jer ti nece dati mira, uvek moze bolje...
Licno sam 2x menjao diznu, jednom sam ja zeznuo zakucavsi je u heatbed, drugi put nesto budzio na glavi pa ajd i diznu da stavim kada je vec glava dole...
Sad imam problem da mi stampac radi savrseno i nemam sta da cackam na njemu...
Inace su drasticno pale cene fdm stampaca, sla ih pritiska sto je dobro.


...über rimini 7
 
Video sam anet a8 lik iz sremske mitrovice prodaje.
Novi su isto 150e, samo moram da se iscimam sa nekim ko zivi u eu :(

Sent from my HTC U11 using Tapatalk
 
Ja imam Ender 3 pro. Po netu ga hvale a u stvari je cimanje održavati ga. Bed leveling neviđeno smara, opruge što drže bed su smeće, teflonsko crevo je smeće i meni se zapušilo pa sam morao da menjam. Ventilator je zujalica. Bowden ekstruder je velika glavobolja. Sprava izgleda kao diy projekat što i jeste. Dobar deo hardvera možeš kupiti kod nas i sklopiti isti takav frejm. Oni štampač prodaju za 200-250 evra a u delovima vredi 100 evra. Nije sipaj i ne misliš naprava već se stalno nešto kvari i dokupuje, podešava. Zna i da baguje, usb štampanje iz Cura uvek zapuca. Da bi ga koristio kako valja treba ti capricorn teflon tube, nove opruge, stakleni bed, poželjno enclosure, novi metalni ekstruder za najlon i druge plastike što se tope na više od 250c jer budimo realni pla plastika je samo za dekorativne printove, rpi za octoprint i modul kamere za pi, termostat, požarni alarm. Bez svega navedenog štampaćeš najduže do par sati i to samo kad si pored štampača. Suviše su rizični duži printovi bez upgrade štampača.

Anet a8 može da izazove požar, beži od toga. Ne kupuj polovan 3d printer ako ne moraš.
 
Nazad
Vrh Dno