Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Povremeno nešto štampamo i to nas košta nekoliko stotina dinara, nema opravdanja za kupovinu štampača, ali sve češće bih da štampam nešto za sebe. Ne bih da kupim neki trash, koji bi mi završio posao za po kući, ali da ispadne da i dalje ne mogu da uradim te komade za posao ili da izgubim nekoliko dana za komad moji bi mi neko uradio iz prve za 2-3 sata.

Šta bi bila dobra osnova, od kog modela da krenem, pa da ga sredjujem ako bude potrebe?
I ja sam razmišljao o gradnji svog printera pa odustao, evo jedan sajt na koji sam naleteo
https://openbuilds.com/?id=272
Jedan od članova je okačio post o printeru koji je sam izradio.
Edit član marko ns post br. #327


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Milojko, evo ti primer mesh bed levelinga.
Zenica me sinoc zamolila da joj po njenoj zelji i zahtevima modeliram i odstampam sa silk PLA (tezak za stampanje i slikanje), gde se pri prvom sloju vide korekcije mesh levelinga koji rezultuje savrsenim "lepljenjem" prvog sloja za heatbed, gde vec drugi sloj savrseno pokrije sve.
Bez mesh-a bi to bilo nemoguce jer mi je sredina heatbed-a i preko 1mm vislja od ivica, sto ni jedan manual leveling ne moze da ispegla.

DSC_4337.jpg

DSC_4343.jpg

DSC_4345.jpg

DSC_4359.jpg
 
Ender 3 Pro, kao prekaljeni pobednik u svojoj klasi sa ogromnim community i aftermarketom?
Nije savrsen (a koji je) i koji ce ti odraditi sve sta ti treba, ako ti odgovara zapremina printa.

Ne znam za sta ti treba, sa vise info mozemo dati bolje savete.

Ovo je druga preporuka za isti model, vidim da ima da se kupi legalno kod nas, pa mogu da ga kupim preko računa. Cena je 31.800 sa PDV, što mi zvuči sasvim prihvatljivo.
Za posao štampamo neke adaptere, delove koji nisu isporučeni ili nisu dobri, radili smo neke prototipove, ali preciznost štampe nije bila dovoljna, pa smo to radili posle na strugu.
Sve što radimo, originalno su komadi od plastike, neke sam ja crtao u Fusion 360 (istekla mi free licenca :( ), a neke smo davali dečku uzorak, on nam naplati i crtanje i štampanje.
Najveći predmet je bio otprilike 60x20x20mm.

Odavno hoću da radim neki funkcionalni reklamni materijal za naše potrebe. Čak je bilo da platimo kalup, pa da idemo na ekstrudiranje plastike. Ovako, sa cenama materijala 0d 1700-2500 dinara/kg, isplati mi se da to radim sam, a mogu dodatno da ih personalizujem. Dimenzije 80x20x10mm. Može više u turi da se radi.

Za sada najveći poduhvat koji imam u planu su neke kutije dužine 30cm, pa računam da to mogu da radim iz dva dela i spojim, kao tiplovima ili sa nekim uglovima ako je precizna štampa.
 
Ako ti je bitna preciznost stampe, koja se najbolje pokazuje na ovalnim/sfericnim oblicima + mere koje si naveo, mozda bolje razmotriti Elegoo Mars resin printer, kojem ni jedan FDM ne moze prici po kvalitetu stampe.
Mane su ogranicene boje resina (i jednobojna stampa), cena resina (50e/lit) i stetna isparenja resina.
Cena stampaca je oko 260e.
Prelistaj temu, naci ces priveske sto sam pravio kolegama + model stampan sa 0,025 layer visinom (koji je trajao vecnost da se odstampa) pa ces imati neku sliku da li ti odgovara Ender.

P.S.: Fusion je i dalje free za hobiste, napravi novi nalog kao isti i imas ga.


... over mobilfunknetz ...
 
Poslednja izmena:
Moraću da pročačkam po netu šta i kako imam marlin 1.1.9 pa ću videti ima li mesh opciju, video sam i gde stavljaju samolepljive papire na mestima gde je ulubljeno.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ako nema, ukljucis je u arduino ili vbs, imas i manual leveling opciju te ako ploca podrzava (citaj ima dovoljno memorije), odradis bez problema.

... over mobilfunknetz ...
 
Ako ti je bitna preciznost stampe, koja se najbolje pokazuje na ovalnim/sfericnim oblicima + mere koje si naveo, mozda bolje razmotriti Elegoo Mars resin printer, kojem ni jedan FDM ne moze prici po kvalitetu stampe.
Mane su ogranicene boje resina (i jednobojna stampa), cena resina (50e/lit) i stetna isparenja resina.
Cena stampaca je oko 260e.
Prelistaj temu, naci ces priveske sto sam pravio kolegama + model stampan sa 0,025 layer visinom (koji je trajao vecnost da se odstampa) pa ces imati neku sliku da li ti odgovara Ender.
...

Taj model ne vidim da je dostupan kod nas. Gledao sam Creality LD-002R mSLA.

Kada naspeš resin u tank i napraviš predmet, višak resina bacaš ili može opet da se koristi? Nekako mi taj princip štampe zvuči skupo.

SLA modele sam gledao, jer postoji mogućnost da njihov nivo preciznosti može da radi i sitne navoje na funkcionalnom nivou.
 
Visak resina filtriras i opet koristis.
Od litre moze puno modela da se nastampa samo sto se oseca plus je pipav posao - pazis da ne kapne negde jer se tesko skida, mora zastita za ruke i lice, moras ispirati visak resina na modelu sa alkoholom pa onda "curing" uv svetlom...

... over mobilfunknetz ...
 
Verovatno ću onda da uzmem Ender 3 Pro, da uđem u svet 3D štampe, pa da vidim šta dalje.
Kako se kod njega rešava support layer? Radi se tanko, da može da se odseče ili ima neka preciznija fora?
 
Support i karakteristike istog odredjujes sve sam tj kako naredis slicer programu.
Cura slicer je vrlo dobar po tom pitanju, bukvalno u mikron mozes sve podesavati.

... over mobilfunknetz ...
 
Pozdrav svima, planiram da kupim 3D štampač sindoh 3dwox 1 i polako da krenem da učim pa jednog dana možda i sve to pretvorim u mali biznis. Interesuje me da li je neko imao iskustvo sa ovim štampačem, ako jeste kakva? Isto tako bilo kakav savet bi mi dobro došao.
 
Jel koristi neko BLTouch mozda, uz Ender 3 Pro? Kako se pokazao, da li vredi kupiti ga? Sta mi jos treba od opreme dodatne osim stakla, capricorn creva ?
 
Nisam još uvek odlučio da uzmem BLTouch, nekako sam se navikao da pre štampanja ručno malo doštelujem bed. Sve zavisi koliko sam špahklom drndao pre toga, da skinem prethodni model sa stakla, pošto ponekad koristim i lepak za prvi sloj. :d

Od dodataka, stavio sam: staklo, capricorn crevo, silent board, microswiss hotend i alu kit za extruder.
 
Da li silent board doprinosi samo tisini rada stampaca? Stajace mi u radionici, tako da mi zvuk nece smetati.
 
Da, tako je, sad se čuju samo ventilatori al i to treba da rešim. Fabričku ploču sam flešovao na Marlin FW, tek pošto sam je izvadio iz štampača, i nisam je još uvek vratio. Kad budem imao više vremena vratiću je da vidim šta mi više odgovara.

U sv sl, po meni, bolja ručica za extruder i staklo su must have, ovo ostalo manje više.
 
Extruder, crevo i podlogu uzimam čim pre počnu da šalju za Srbiju. Da li je pametno staviti obično staklo od staklorezca dok ne stigne originalno?
 
Da li se negde kod nas može odštampati ova automatska hranilica za mačke i koliko bi to okvirno moglo da košta?
https://youtu.be/sCOkuyH7CPo

Na 1:05 i 3:36 su svih 8 delova koji se štampaju, a trebalo bi da se koristi solidan kvalitet PLA filamenta (kako reče autor).
 
Pa kaze da mu je trebalo nekih 700g filamenta, znaci 1500 dinara materijala. Mada to je i najjeftinijii trosak, treba naci svu ovu elektroniku.
 
Pa kaze da mu je trebalo nekih 700g filamenta, znaci 1500 dinara materijala. Mada to je i najjeftinijii trosak, treba naci svu ovu elektroniku.
Nemam štampač, pa sam mislio da nađem nekog ko štampa i da platim.
Jel zna neko kako se kreću cene štampe?

Troškove elektronike znam (40$ za verziju bez baterije).
 
Na Kupujem Prodajem ima više ljudi koji rade uslužnu štampu. Nama radi klinac iz kraja, imamo dogovor koliko je gram materijala i koliko je minut rada štampača. Cena je toliko niska da nema svrhe da je navodim, nećeš naći da ti neko radi za te pare. Ako ti se niko ne javi ovde, cimni ljude sa KP.
 
Ja nemam baš neka iskustva sa uslužnom štampom preko KupujemProdajem. Bila mi je potrebna neka posuda kojoj treba nekih 70g filamenta na 0.2, 50% infill i to je 200 dinara materijala i otprilike 6h štampe na 50mm/s. Meni su tražili za to 1200 dinara na kupujem prodajem I to sa 20% infill i da se smanje zidovi znači nekih 4 sata. Mislim da je to skupa cena.
 
Imas stampac, znas koliko te vec kostao, tako da to nije uopste skupo.
Plus ti racunas idealan slucaj, koji kod 3d stampe skoro uopste ne postoji, takodje si izostavio amortizaciju.

Apropo BLTouch: original je oko 40e, klonovi 10e... ajd jos i cena vec sve sto ide da to sve podesis harverski i sw i kako ce raditi i dokle ce...
Imamo u firmi gomilu proximity senzora pa smo se zezali sa kolegom, ima par interesantnih kombinacija ali svaka pati od istih boljki, kao i BLTouch:
-potrebna ploca koja podrzava takve senzore
-treba ti dodatni nosac za senzor
-dodatno sprovodjenje kablova
-podesavanje sw
-znanje i debeli zivci da sve to odradis
-cak i najmanja promena tipa zamena dizne moze dovesti da moras komplet iz pocetka raditi podesavanja

Na kraju smo oboje zavrsili na staroj dobroj: najjednostavnije je najbolje a to je film senzor.
To je toliko jednostavno i podesiti i koristiti da se zezanje sa proximity senzorima cini besmislenim.
Nema drzaca, izuzetno lako podesiti bilo koji sw, nema zezanja sa x,y,z offsetima, skoro sve ploce imaju najobicniji +/- za kontakt senzore...
Cena jos smesnija, kupio nedavno 3 kom za 70c na aliju, skuplja postarina.
Evo primer na JGAurori sa Lerdge X plocom sa izuzetno krivim heat bed-om:

DSC_4397.jpg

DSC_4401.jpg
 
Da li je moguce nekako da izvucem iz gcode na kojoj se temperaturi stampa, brzini i to? Sta god sliceovao, koju god temperaturu stavim, brzinu i sve, nece nikako da se zalepi prvi sloj za podlogu. Istampao sam one modele sto dolaze uz stampac sto su uz pomoc S3D sliceovani, oni su ispali perfektni, bas bez ikakve greske, tako da sam postelju iznivelisao.

EDIT: Odradio sam bed level test, sve je dobro, procitao sam online gcode, skinuo makerbot dog model koji sam vec istampao, ubacio u Curu, 200/45c kao sto je i sliceovano, sve isti parametri, ovaj u Curi uopste ne lepi za podlogu.
 
Poslednja izmena:
Neko iskusniji će ti verovatno odgovoriti na prvo pitanje.
Ono što bih ti ja predložio je da probaš da odštampaš na 205/60c, ukoliko se radi o PLA filamentu.
 
Jesam, probao 205/60 ali isto neće nikako da se zalepi. Ovi demo modeli što sam ih štampao su štampani na 200/45 isto neće da se zalepi preko Cure.
 
Kod:
;FLAVOR:Marlin
;TIME:2611
;Filament used: 3.61691m
[B][U];Layer height: 0.2[/U][/B]
;MINX:-27.994
;MINY:-38.999
;MINZ:0.3
;MAXX:28.849
;MAXY:39.86
;MAXZ:9.9
;Generated with Cura_SteamEngine 4.6.1
M140 S55
M105
M190 S55
[B][U]M104 S205[/U][/B]
M105
[B][U]M109 S205[/U][/B]
M82 ;absolute extrusion mode
G28 ;Home
M420 S1   ;turn on mesh bed levelling if enabled in firmware
G1 Z15.0 F3000 ;Move the platform down 15mm
G92 E0
G1 F200 E3
G92 E0
G92 E0
G92 E0
G1 F4200 E-5
;LAYER_COUNT:49
;LAYER:0
M107
G0 [B][U]F2700[/U][/B] X-6.873 Y-38.555 [B][U]Z0.3[/U][/B]

Ovo je pocetak gcode-a iz Cure, gde je:

M104 S205 - postavlja temp hotenda na 205 stepeni
M109 S205 - ceka temp od 205 stepeni da krene sa stampom

;Layer height: 0.2 je zadata visina layer-a ALI prvi layer ovde (Z) je odredjen sa:

G0 F2700 X-6.873 Y-38.555 Z0.3
Znaci da je prvi layer 0,3 mm visok.
Takodje F2700 je brzina kojom stampa.

U sustini stavka ;MINZ:0.3 (koja je samo komentar/info) odredjuje visinu prvog layera (tacnije to je stampacu krajnji minimum koji ne sme da "probije" tj ne sme nize da ide) ali ona zavisi i od podesavanja u firmware-u, tipa i konfiguracije stampaca, nivelacije ako je ima itd...

Z0.3 ti govori koliko je prvi layer visok po slajseru.

Sve sto vidis u gcode-u da pocinje sa ";" je samo info komentar u slucaju da pregledas kod i nema upotrebnu vrednost za stampac.
Tipa ovde " M420 S1 ;turn on mesh bed levelling if enabled in firmware " je M420 S1 komanda za stampac a ;turn on mesh bed levelling if enabled in firmware je samo opis/komentar te komande.

E sad, u Curi je prvi layer oznacen kao Layer 0, a u S3D mislim da je kao Layer 1.

Temperature su temperature, nema varijacija izmedju slajsera, moraju biti univerzalne.
Kod tebe se po meni razlikuju ili brzine ili visina layera ili oba izmedju Cure i S3D slajsera. Proveri te dve stavke.
 
Poslednja izmena:
Evo sinoc sam neki model stavio da se stampa sinoc. Uglavnom, gledao sam GCode, sve je isto, visina i to, stavio sam i prvi layer da bude 0.4 umesto standardnih 0.2 i opet nece da zalepi prvi sloj. Uglavnom, sinoc sam malo veci objekat stavio na raft, perfektno ga je istampao, prvi layer se zalepio odlicno, print mi je ispao odlican. Uglavnom, pokusao sam sad jutros da stavim neke manje delove da stampam, kad stavim brim ili skirt ili none, nece nikako da zalepi, dok je na raftu sve ok. Sta bih trebalo da pogledam? Da predjem na staklo? Jel valja anycubicovo staklo da se stavi na ender (istih su dimenzija)?
 
Poslednja izmena:
Pa ako ti je 0.4 dizna, tesko ce se zalepiti sa 0,4 prvim slojem.
Probaj ovako: imas u Curi kod podesavanja brzina da zadas posebnu brzinu za first ( ili initial layer, ne znam napamet).
Stavi da bude 10mm/s.
Takodje probaj drugi filament jer ne jednom sam imao kod jeftinih da u jednoj rolni filamenta kvalitet istog varira.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Podesi Flow za prvi sloj na 110-120%, podigni temperaturu prvog sloja za par stepeni u odnosu na standardnu temperaturu stampe za dati filament. Takodje povecaj visinu prvog sloja, a mozes i podesiti da stampa brim oko modela. Brzinu stampe nemoj previse snizavati jer preniska brzina stampe dovodi do duzeg zadrzavanja filamenta u dizni i pojave tamnih mrlja u printu (filament odgoreva). Ovo su podesavanja za Cura slajser.
Ukoliko koristis previse glatku podlogu (buildplate) mozes je premazati lepkom za papir koji je rastvorljiv u vodi. Ja koristim UHU lepak za papir u stiku za stampu na staklu.
 
Povisio sam flow na 110% i visinu prvog sloja sa 0.2 na 0.24, i dalje nije lepilo, smanjio sam brzinu prvog sloja sa 25 na nekih 15, sad je odstampalo prvi sloj perfektno ali mi je previse sporo to, moracu jos malo da tweakujem. Uglavnom, hvala @Recoba20

Inace, iz mainboarda je poceo mi se cuje neki cudan zvuk, pretpostavljam da je uleteo delic filamenta u ventilator, dal smem da otvorim posto vidim voxellab nalepnice na mainboardu?
 
Nazad
Vrh Dno