Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Imam PLA filamente od skoro svih prodavaca sa KP sajta razlicitih proizvodjaca.
Po otvaranju iz vakum pakovanja a posle nekog vremena 1-2 meseca postaju kruti i lome se ko grisini.
Cuvam ih u zatvorenim kesama sa silika gelovima i u kutijama.
Imate li i vi taj problem. (kako ga resiti?)
Procitah stavljanje u rernu na 60*C da li je to resenje ( nemogu da stignem da probam ).
Kod PETG to jos nisam primetio.
 
Problem je vlaga i uv (dnevno svetlo) kao i kompozicija materijala.
Neki filamenti su ekstremno osetljivi te se lome i na najmanju izlozenost tipa stavis na stampac, koristis ga, vratis posle upotrebe i kod sledece je vec krt.
Dok kod nekih i u vodu da ih stavis, ne fali im nista.
Uzeo 3 boje od istog proizvodjaca - 2 se lome, trecoj nista ne smeta.
Nema pravila i totalno je nezavisno od proizvodjaca.
Jedino pravilo koje sam primetio je da se filamenti koji su podlozni "krtosti" daju bolje rezultate u stampi - minimalan oozing, preciznija stampa.
Verujem zbog toga sto su tvrdji te bolje "prenose" kretanje ekstrudera dok se kod meksih javlja veca tolerancija.
Vec sam kacio ovde : https://forum.benchmark.rs/showthread.php?p=6045733

Ovaj pla se nenormalno lomi i pri svakom koriscenju moram prvih par metara da bacim ali daje fenomenalne rezultate.
Dok pla koji uopste nema taj problem daje neupotrebljive rezultate tj ni priblizno istu preciznost.

...riding on 720p...
 
Poslednja izmena:
Nemoj 60C, dovoljno je 50C, zagreješ rernu, ugasiš grejače, ubaciš filament, zatvoriš i pustiš da se prirodno ohladi rerna, jedno pola sata.
 
Uzeo bih Ender 3 da se igram, pa me zanima da li sam dobro razumeo kako mogu da stampam:
- preko microSD
- preko USB iz slicer-a (Cura, itd.)
- preko USB/WiFi uz Octoprint (na RPi, Linux, Windows, Android) i fabricki FW ili Marlin
- preko USB/WiFi uz Octoprint i Klipper

Sta preporucujete? Vidim ima i gomila custom PCB (SKR Mini E3 1.2 TMC2209 deluje najbolje?) mada ne znam sta ce mi ako idem na Octoprint/Klipper...
 
Zbog cega ova ispucalost? Filament PLA, star oko 5-6 meseci, da to mozda nije problem?

IMG_5972.jpg
 
Moze biti, mada mi vise lici na problem stampaca tj nivelacije, previsok ti prvi layer?
Kakva je donja strana?

... over mobilfunknetz ...
 
Donja strana je Okej. Sa istim podešavanjima sam štampao ovaj filament pre mesec dana i bilo je okej. Sutra, prekostura mi stiže novi pa ako i tu bude pucanja onda je neki drugi razlog. Pre nekoliko dana sam prskao WD sprejom vreteno Z ose, mozda sam preterao pa da i to doprinosi
 
Da li neko ima iskustva sa vrstama materijala koji se smeju koristiti u kontaktu sa escajgom ili posuđem? Odnosno sa priborom koji se koristi u ishrani.
Ili neki način naknadne obrade, koji bi na štampane delove naneo materijal bezbedan za dugoročnu upotrebu. Poželjno je da može da se opere u mašini za sudove na 65C.
 
Zbog cega ova ispucalost? Filament PLA, star oko 5-6 meseci, da to mozda nije problem?

Pogledajte prilog 284402

Ne bi trebalo da je filament problem. Ovde je temperatura u pitanju. Filament se prebrzo hladi pri izlasku iz mlaznice i ne stigne lepo da se uhvati za prethodni sloj. Mozda da postavis neku zastitu (karton, pleksiglas i sl.) oko printera kako bi se model sporije hladio.

https://all3dp.com/1/common-3d-printing-problems-troubleshooting-3d-printer-issues/
 
Poslednja izmena:
Da li neko ima iskustva sa vrstama materijala koji se smeju koristiti u kontaktu sa escajgom ili posuđem? Odnosno sa priborom koji se koristi u ishrani.
Ili neki način naknadne obrade, koji bi na štampane delove naneo materijal bezbedan za dugoročnu upotrebu. Poželjno je da može da se opere u mašini za sudove na 65C.
Za sta ti tacno treba?
PETG i HIPS su food safe materijali i trpe pranje u masini, dok recimo PLA iako je food safe vec na 60 dolazi do distorzije materijala.

... over mobilfunknetz ...
 
Ajde da kažemo da je nešto između futrole i klasera za escajg. Neće dolaziti u kontakt sa hranom, ali hoće sa posuđem koje se koristi u ishrani. Neke se možda nikada neće prati, a neke nekoliko puta godišnje. Sumnjam češće od toga. Pranje na 45C bi bilo više nego dovoljno.

Do sada sam koristio uslužnu štampu i sada konačno imam nešto što će da bude baš mnogo sati štampanja, pa imam izgovor da kupim štampač :d
Alternativa je da to napravimo od drveta, pa da imaju graviran datum i ograničen rok trajanja.

Čitam sad za HIPS, kaže rastvara ga rastvor limuna, kao i sve drugo, osim ABSa.
 
Samo sto je ABS otrovan, i isparenja pri stampanju i kontakt sa hranom.
Na PETG nisam primetio da mu bilo sta smeta, posto sam supruzi odstampao par pomagala u kuhinji.
Ako ces ipak prati do 45°, PLA savrseno odradjuje posao, posto su PETG i HIPS dosta tezi za stampanje + su skuplji, mislim na kvalitnije brendove.


... over mobilfunknetz ...
 
Kakva su vasa iskustva sa Bowden i Direct pogonom? Kome dajete vecu predost?

Trenutno koristim bowden a razmisljam da prepakujem na direct


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
bowden olakšava pritisak na šinu i može smanjiti vibracije zbog toga, ali izobličenje materijala je svakim milimetrom sve veće.
Za mene je bowden bolji, ali ako želiš elsastične materijale, nemaš izbor.
 
Ne razumem "izoblicenje materijala je vece svakim milimeterom"?
Na sta konkretno mislis?
Oba stampaca su mi bowden, jedan od 650 mm, drugi od 850mm.
Fabricka PTFE creva su bila kraca i dosta losijeg kvaliteta.
Stavio sam duza i najboljeg kvaliteta sto sam mogao naci.
Kod delte sam modifikovao extruder dok kod aurore je extruder fabricki.
Bez problema stampam flex materijale, stim da je max brzina 25 mm/s.
e2d7d1daa20e1b76e8d8e961dfe48b54.jpg
f7c28348ec54bf6970e96edd84ed2133.jpg


... over mobilfunknetz ...
 
Kada sabijas i rastežes materijal, na vecoj dužini se više vidi i pravi veću razliku.
Iako procentualno možda isto, 1% posle 100mm je mnogo više nego 1% posle 1mm, barem za štampu.

Super ako radi flex na bowdenu.
 
To da, samo sto kod flexi materijala ces izbegavati retraction, jer i kod direct drive sistema moze napraviti problem.
Tako da u sustini koristis samo guranje, koje je uslovljeno unutrasnjim profilom i tolerancijom ptfe cevi, kao i temperaturom i konstrukcijom hot enda.
U vecini slucajeva sa dobrom ptfe cevi i manjim brzinama nema problema.

... over mobilfunknetz ...
 
Sta mislite vredi li se strpiti neko vreme (ili se pak odmah ucipiti na Kickstarteru) i sacekati ovaj model ili odmah uloziti u Ender-3 Pro. Ovaj CR-6 SE na papiru obecava dosta pametnih stvarcica i unapredjenja, samo se bojim da mu ne nabudze cenu a onda se otkrije da ima silnih tutorijala za "upgrade" :):

https://www.youtube.com/watch?v=YSQrUnZjz3E

26131443191l.jpg
 
Da li neko ima iskustva sa vrstama materijala koji se smeju koristiti u kontaktu sa escajgom ili posuđem? Odnosno sa priborom koji se koristi u ishrani.
Ili neki način naknadne obrade, koji bi na štampane delove naneo materijal bezbedan za dugoročnu upotrebu. Poželjno je da može da se opere u mašini za sudove na 65C.

Sam materijal moze da bude bezopasan za ishranu ali sam nacin izrade je izgleda pravo leglo za mikroorganizme:

https://www.youtube.com/watch?v=1GHwBM3CGmA
 
Da sumiram, da još neko bi gledao 14 minuta video: 3D štampa je u slojevima i mikropukotine među slojevima mogu zadražati bakterije i mikrobe. Pranje u mašini za sudove po njemu nije opcija zbog temeprature. Bezbedno bi bilo da se predmet ofarba ili prekrije food safe bojom ili smolom tako da se te rupe trajno popune, a da to bude neki materijal koji može da se pere.
 
Jedno pitanjce hotbed aluminijum je toliko kriv da ludim. Koristim i staklo ali nekkao je na sredini iskrivljen da mogu samo manje printove da radim. Da li postoji varijanta da uzmem nešto metalno pa stavim preko toga pa tek onda staklo, ili mora novi da se uzme. Primerio sam da se kada se zagreje sam lim lakse savije tako da je nivelisanje pomoću šrafova skoro pa nemoguće ;(

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Svaki veci heatbed je kriv, ne postoji idealan. Ako imas srece, staklo nivelise.
Posto nemas kao ni ja, jedini pravo resenje je mesh bed leveling, koji mora postojati u firmware-u stampaca.
Ako nemas, ubacis custom fw.
Ako ne moze, kupis neku aftermarket plocu koja ima opciju levelinga i vozi...

... over mobilfunknetz ...
 
Ovi ce da ubiju milionce za CR-6 SE vec prvog dana izgleda:

https://www.kickstarter.com/projects/1001939425/creality-cr-6-se-leveling-free-diy-3d-printer-kit

Ako stvarno bude ispod 350 USD onda ga vredi sacekati. Milina je gledati kako sam radi bed-podesavanje (staklo deluje da ima najmanje 4 mm) a vodjenje sa dva Z-vretena i zatezacima sigurno daje dosta bolju stabilnost pri radu. Malo im je cudan ovaj zatvoreni ekstruder, ne vidi se bas najbolje kako je izveden ali valjda je i on neko unapredjenje. A mogli su i da daju malo vise detalja o unapredjenjima oko mlaznice.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=21&v=2NyTG8YCIPc&feature=emb_logo

Ender3 VS CR-6SE.jpg
 
Da li može neko sa iskustvom na polju 3D štampača da uporedi CR-6 SE sa recimo Prusa MK3S?
 
Momci, hocu da kupim Ender 3 Pro. Koristio sam Ultimaker 2+ u skoli, a kako je sad skola zatvorena, nemam vise pristup njemu. A i mislim da je vreme bilo da uzmem svoj. :d

Posto bih zeleo da uzmem odmah staklenu postelju, gde to uzeti sad? (3dmarket nema na stanju) Nozzle i crevo mogu da sacekaju dok ne pocnu kinezi da shippuju. Da li je bitno koje su nozzle? Da li se razlikuju po kvalitet i imate li preporuku? Pretpostavljam da je gembird PLA trenutno bestbuy? Kakva je ovo garancija proizvodjaca sto daju godinu dana na KP? To me za sad interesuje.
 
PJ: Ne moze, dok ne krene u masovnu prodaju gde ces po community videti sve mane stampaca.
Zaobici hvalospevne yt i pisane reviews, svi lazu za sve pare.

Da pojasnim: kinezi rade po community response sistemu tj kupci su quality control.
Zato cesto "u letu" menjaju/upgrade-ju stampace pa iako imas isti naziv modela, imas vise iteracija istog.

Posto si vican tehnici, my 5c je da sam napravis stampac tipa Hyper Cube, gde ces ulazeci u materiju dobijati sve bolje i bolje rezultate tj nijedan kupovni do 1000e mu nece moci prici.
Naravno, to zahteva vreme i zivce.
Gotova resenja, cak ni Prusa MK3 nisu bez mana (proveri community pa ces videti).
Imam/pomagao/popravljao/upgrade-ovao oko 20-tak stampaca i svi do jednog dolaze sa kompromisima.
Uz minimalna ulaganja vecina postaju odlicni stampaci.

@Mrljesana: standardne dizne su mesingane. Jeftine i meke. Rad sa npr carbon ili metalnim fimalentima ih jako brzo ubiju, kao i zakucavanje u staklo/heatbed dok nivelises npr.
Dok sam radio fw za deltu, par njih sam tako ubio.

Imas od ojacanog celika (tendencija da se lepi materijal tj zavrsni sloj zna biti hrapaviji) kao i rubin dizne koje su paprene ali i traju.

... over mobilfunknetz ...
 
Poslednja izmena:
Povremeno nešto štampamo i to nas košta nekoliko stotina dinara, nema opravdanja za kupovinu štampača, ali sve češće bih da štampam nešto za sebe. Ne bih da kupim neki trash, koji bi mi završio posao za po kući, ali da ispadne da i dalje ne mogu da uradim te komade za posao ili da izgubim nekoliko dana za komad moji bi mi neko uradio iz prve za 2-3 sata.

Šta bi bila dobra osnova, od kog modela da krenem, pa da ga sredjujem ako bude potrebe?
 
Ender 3 Pro, kao prekaljeni pobednik u svojoj klasi sa ogromnim community i aftermarketom?
Nije savrsen (a koji je) i koji ce ti odraditi sve sta ti treba, ako ti odgovara zapremina printa.

Ne znam za sta ti treba, sa vise info mozemo dati bolje savete.

... over mobilfunknetz ...
 
Nazad
Vrh Dno