Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Ma kakvi... osim ako neces da menjas filament :)
Kod bowdena su ti bitne 2 stvari:
Kvalitetno ptfe crevo ( nit meko nit kruto sa sto tacnijim unutrasnjim diametrom + da se ne topi ispod 250°c ) i ekstruder.
Naravno, podrazumeva se da je hotend sve po ps i da ptfe naleze dobro unutar hotenta.

...riding on 720p...
 
Videcu, ekstruder je neki klon, e sada da li valja to ne , dobro je kalibrisan, e sada da li dobro naleze crevo to ne znam, gledao sam totorijale i pratio, da li sam nesto zeznuo to ne znam , jos se ucim pa javljam rezultate.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Uglavnom svi imamo neke klonove :)

Malo preuredjivao radnu sobu, napravio sto za stampace i po zavrsetku gledam auroru, gleda ona mene... nisam izdrzao.
Seljackom metodom i cistom silom donekle ispravim iskrivljeni aluminijumski heatbed.
Blic proba levelinga i vidim da je i staklo krivo.
Okrenem naopacke i dobijem relativno ravnu povrsinu.
Ptfe blokadu na hotendu sredim celicnom zicom i pustim hex vase stampu u velikim izdanju, na cistom staklu bez ikakvog lepka i sl.
Skontam u startu da je hotend trenutno u low flow modu tj ne moze normalno da stampa jer ne uspeva da istopi materijal, znaci treba generalka kao na anycubic sto sam odradio te morao smanjit na 30mm/s.
I posle 13 sati stampe u vase modu dobijem ovo, iznenadjen rezultatom:
31e0f9eee123ae87ba9c036238986e3e.jpg
d79ba1250cc2beaaccf0d8ab26042661.jpg


...riding on 720p...
 
Mjok. Steta da stoji dok se ceka resenje od support-a, makar da ga probam :)

...riding on 720p...
 
Dobih jutros mail od JG sa "ovo je vasa otpremnica" i ss otpremnice gde navedeno da su poslati delovi...
Ovo nisam ocekivao, na osnovu prethodnih iskustava sa kinezima, pogotovo nesposobni anycubic support koji mi je trazio i pare za falicne delove... svaka cast.

...riding on 720p...
 
Pozdrav svima,
Da se i ja ukljuöim malo u temu. Ukratko, uzeo u decembru ovde polovan Wanhao Duplicator i3 v2.1, sa odrađenim elementarnim upgreade-ima (Z braces, ploča koja nosi hotbed), i u relativno solidnom stanju. Posle mnogo početničkih muka i upoznavanja sa dobrim i lošim stranama, i sam sam uradio mnogo upgrade-a, od štampanja blokova koji drže X osu, dizajniranja i štampe lako zamenjivog nosača extrudera, pa do podesivog Z stopa. Onda su počele kupovine i expreimenti. Svima bih toplo preporučio preporučio V6 E3D sa volcano hotendom i bra dve tri dizne 0,4 0,6 i 0,8. Moj favorit je 0,6mm i print u 0,3mm visine. Jako povoljna kupovina koju bih savetovao je Titan extruder sa 3:1 odnosom što je dovoljno da ga pogoni 0,7A pancake motor ako je direct extrusion. Trenutno su na banggood-u oko 15$ sve sa motorom. - stvarno su jako dobro i precizno izvedeni.
Najnoviji upgrade koji je danas uštelova ni proradio je bila zamena Melzi 8bitne ploče sa SKR E3 mini 1.2 sa TMC2209 driverima. Ostavila me je bukvalno bez teksta. Svakako vredi pazariti. Ako imate Ender 3 procedura je jednostavna, ako imate kao ja potpuno drugačiji printer onda sledi par dana truda da sve proradi kako valja. MEni je trebalo 5 dana da sve uklopim u staro SFF kićište sa ATX napajanjem, Raspberry Pi3, 2 mosfeta, 2 releja za kontrolu napajanja i osvetnjenja, 1 buck konverterom da gura 2 ventilatora kućišta i 1 za RPi na 8V nečujno. Najviše vremena je otišlo na planiranje i izvođenje kabliranja - sada hotbed ima svoj konektor, kao i svi motori, rasveta i BLtouch, a ostalo je na DSUB25 (za one koji nisu upućeni u originalu Wanhao i3 v2.1 ima odvojeno kućište elektronike koje je vezano za pinter kablovima koji nisu odvojivi).
Od originala je sada ostao dobar čelični ram, motori, solidni ležajevi i Z navojna vretena. Zeznuli me kinezi - poručih 2kom vretena sa maticama sa lead 2mm, dobih 1 OK i 1 lead 4mm - potpuno beskoristan komplet :(

Ako nekom treba neki savet oko ovakvih budženja - tu sam...
Još mi je ostlo da odštampam nosač za BLtouch i montaža istog.
 
E vidis, tu je caka...
U pocetku sam grmeo na jgaurora. Medjutim sto je vise koristim, sve mi se vise svidja i radi neke stvari za koje sam mislio da sanse nema, tipa tpu stampa.
Zazor izmedju zupcanika i rupe za filament na armaturi ekstrudera ka ptfe crevu je prevelik, bio sam uveren da ce guzvati filament ali ne, savrseno stampa cak i sa vecim brzinama dok na delti je to tek nakon teskih modifikacija moguce odraditi.
I odradim test stampu modela na slici sto sam pravio za firmu i iako ja vidim razlike, ukucani ne.
I to je sustina - na jgaurori sam zamenuo ptfe crevo, malo se poigrao sa heatbed i nista vise i stampa skoro isto kao anycubic delta u koju sam ulozio bezbroj sati i delova za modovanja, stelovanja i programiranja a nije bilo mnogo jeftinija u stock stanju...
387a113c11e37624f17b974e8406272e.jpg
143d598a111081a48ccf5498427c5d8a.jpg


...riding on 720p...
 
Ima li neko preporuku za 32bit marlin ploču?
Već imam lerdge ploču, ali nema šanse da se cimam sa podešavanjima. Želim da zvanični firmver flešujem u bolju ploču i da to bude to.
 
Ne razumem, kako mislis zvanicni fw u plocu?
SKR 1.3, ako ti je jedan Z izlaz za motor dovoljan. Jeftine a predobre.

...riding on 720p...
 
Pa svi printeri imaju pomalo različit firmwer u odnosu na opremu... Da ne bih od nule podešavao opšti marlin, iskoristio bih fabrički od proizvođača koji je javno dostupan.
 
E pa ne ide to tako :)
Zasto?
Na osnovu tvojih potreba krojis hw.
Da li ces staviti A4988 drajvere sa 16 koraka ili TMC do 256 na 8,16 ili 32 bitnu plocu , jednostavni discount displej ili fhd touch screen, sa ili bez level senzora, auto ili manual mesh leveling, da li imas duplu Z osu ili standardno jednu ili dupli/multi extruder... sve je tvoj izbor.
Lepota Marlina je sto imas vec spremljene conf fajlove za skoro sve standardne postojece stampace.
Jako, ali sa jako malo napora se sada odradi izmena za svoje potrebe.
Jer iako su od istog proizvodjaca i isti model, stampaci nisu isti, mikro podesavanja cuda cine, sto ti Marlin omogucava.
Verujem da veci deo vec znas, pisem zbog ostalih koga zanima :)
Dobar primer je Lerdge. Imam i ja X varijantu i ne mogu u sustini nista sa njim jer je proprietary i hw i fw, zakljucan bootloader, to ti je sta ti je tj sta ti proizvodjac da. Totalno promasena kupovina, bar za mene.
Ako imas single Z axis na stampacu jer nisi naveo koji imas, preporucujem taj skr 1.3 da uzmes i odradicu ti + nauciti kako da podesis Marlin, stvsrno nije tesko.
Odluci pa javi.

...riding on 720p...
 
Uzo skr 1.4 turbo. kad stigne, moram da zavrsim sklapanje stampaca (vec 6 meseci i jace ga "zavrsavam" :D).
lerge je bio jedan od razloga sto nisam imao zivaca da se bavim stampacem.
 
Mene je Lerdge "zeznuo" na osnovu da nista ne moras preko kompa vec sve podesavas direktno na stampacu.
Nisam mislio da je toliko bagovit fw, da ne mozes ni najobicniji leveling kao covek da odradis.
Koje drajvere i motore imas? To custom stampac?

...riding on 720p...
 
U osnovi je bio tevo michelangelo, ali je ostala samo osnovna konstrukcija sa motorima. Produzio sam x i y ose zamenom sina i stavio sam veci bed na koji se dodaje hotplate. Ide zamena elektronike sa drajverima DRV8825. Dodajem bltouch takodje, kao i filament senzor.
Motori ostaju originalni (ne znam koje tacno tevo koristi), ali na njih sam stavio dampenere i hladnjake.
 
Posto imam iste drajvere na skr 1.3 na delti gde su se odlicno su se pokazali, lako ces podesiti kalkulacije (ili mi, tvoj izbor) u marlinu za pokrete.
Imas standardne Nema 17 motore, koje podesavanjem napona na ovim drajverima pravis vrlo hladnim i tihim.
BLtouch bih izbegao, previse zalbi na isti, osim ako nemas izrazito deformisan heatbed koji zahteva vrlo ceste nivelacije pa je vredno cimanja.
Npr kod moje Aurore je "lepo" iskivljen, ali podesio i ubacio Marlin gde obican manual mesh leveling odlicno odradi posao i traje ca 5 min da se odradi i posle sam miran.
Filament senzor nije problem podesiti.

Malo pametovanja:
Ako imas opruge kod podesavanja na heatbed-u, preporucujem da ih zamenis silikon damperima, stedis sebi puno vremena i zivaca.
 
ma uzeo sam sve sto postoji kao upgrade za printer. sledeci korak je i octoprint na rpi
 
Da li i koji auto level senzor preporucujete za ender 3 pro. Naruxio sam ga ,, stize za 1 mesec, pa sada gledam da pokupujem upgrade, mislio sam da uzmem 1.1.5 silent plocu. Sta jos preporucujete?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
@milojkovstojko
Senzor -uzmi neki klon bltoucha - ja sam uzeo za Banggood-a Bigtreetech 3Dtouch 3.0. za oko 16$. Jedina intervencija je bila da skalpelom očistim ostatke materijala sa iglice. Uključio Unified Bed Leveling i radi savršeno (Bilinear mi je glavio softver printera).
Koristim staklo 4mm preko heatted bed-a i leveling sa 3 šrafa i uprkos svemu jedan ugao stakla (gde nije šraf) je niži 0,18mm od ostatka.
UBL jednom mapira površinu (traje 10ak min) po posle toga samo pred svaki print uzme referentne 3 tačke i rotira u softveru prethodno izgrađen "reljef"

Ploča - Nemoj bacati pare na silent 8bitnu ploču kada imaš savršen upgrade za manje od 30$ - Bigtreetech SKR Mini e3 v1.2 ploču. 2209 drajveri i 32bitni procesor. U tvom slučaju je sve plug and play.

Od dodataka - definitvno RPi 3 i octoprint :) ili ako imaš neki mator laptop ili netbook (može i sa slomljenim ekranom - još bolje, skineš ga) umesto RPi. I najslabiji centrino je jači od RPi. Bitno je da ima WiFi i male dimanzije. Podigneš linux server i octoprint. Imaš na YT odličan Skotov tutorial.

Pozdrav
 
Hvala na savetima. Krenucu redom da narucujem :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Aha, dobio usput email da je akcija (kao i uvek sto je) te i ja narucio turbo sa 8825 za 24e, tako nesto...

...riding on 720p...
 
Mala pomoc sta s3 ovde desilo?
0.2mm nozzel, mislim da jw brznia 60. Nov je filament tek otvoren.
ce8f33fe90f4c70eabd512f64bb97412.jpg
8e56952a003c1076991e4ae69f269968.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Verovatno neadekvatna - mala temperatura za kombinaciju dizna/brzina/filament.
Ili povećaj temperaturu za 5C ili smanji brzinu printa
 
Moguce stavio sam neki fan od 40mm, posto sam slomio onaj 5010 pa moguce da je prejak.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Probaj bez venta stampu, posto na calib. cube i nije potreban.

...riding on 720p...
 
Evo spustio brzinu na 40, temp povecao na 200, nozzel 0.1, i perfekno istampao.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Pozdrav društvo. Pratim ovu temu, pa da Vam se i pridružim. Već neko vreme pravim svoj štampač, koliko obaveze dozvoljavaju. Napravio sam HyperCube 3D štampač i sad sam u procesu kalibracije. Međutim, već nekoliko dana imam problem koji nikako ne mogu da rešim. Prilikom štampanja, desi se da istiskivanje stane i štampač radi na prazno. Krene super da štampa i posle nekog vremena obiđem ga da proverim, kad ono predmet koji se štampa daleko niže ispod dizne, istiskivanja nema a štampač radi. Na vrhu predmeta kao dlačice. Odma mi palo na pamet da je problem sa Retraction, odštampam test model, i pronađem da je najbolje podešavanje Retraction 4mm, Retraction speed 45mm/s, bez ikakvih niti između. Nadajući se da je problem rešen, međutim dešava se isto. Šta bi mogao biti problem?
Na prvoj slici nalazi se primer problema, a na ostale dve neke predmete koje sam do sad uspeo da odštampam, pa ako ima još nekih sugestija, bio bih zahvalan na pomoći

IMG_5662.jpg

IMG_5650.jpg

IMG_5659.jpg
 

Prilozi

  • IMG_5660.jpg
    IMG_5660.jpg
    1,003.2 KB · Pregleda: 64
Poslednja izmena:
Da bi ti eventualno mogli pomoci, moras nam dati vise preciznih informacija.
Zaboravimo niti: po ovome, on od datog momenta vise uopste ne gura/extrudira materijal kroz diznu ili samo pauzira lupam sada jedan layer?


...riding on 720p...
 
Nazad
Vrh Dno