»RSS Benchmark sajt

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
      Prikazani rezultati od 31 do 40 od ukupno 40

Tema: 3D printer - Opsta tema - FAQ

Member Avatar korisnika Recoba20
        Na forumu od
        Dec 2004
        Poruka
        776
      2. Moja mašina
        • CPU: Intel® Core™ i5-4460 / Cosmo Cool LC-CC-120
        • MoBo: ASRock H97 Pro4
        • RAM: 4 x 4GB Kingston HyperX Blue DDR3 1600
        • VGA: SAPPHIRE NITRO+ Radeon™ RX 480 4G
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Samsung SSD 850 EVO 250GB Seagate ST4000DM004 TOSHIBA DT01ABA300
        • OPT: Lite-On iHAS124 E
        • Case: Chieftec CH-05B-B; Seasonic M12II-520 EVO
        • SND: Altec Lansing VS4121blk / PreSonus Eris E3.5
        • LAP: HP ProBook 450 G3
        • INET: DSL
        • Ostalo: Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050; Chieftec CRD-801H
      3. Citat Citiram korisnika: DukeLander
        Ubrzo vidim da filament cudno izlazi iz hotenda, neravnomerno, uvija se, dizna pocrnela... Skinuo, ocistio 0.4mm diznu sa 0.4mm celikom. sve super, sklopim, malo bolje ali i dalje los izlaz materijala, pogotovo neravnomeran, extruder preskace. Nema sta, dizna otisla...U medjuvremenu stigle nove dizne, zamenim za novu, jedan da je koristio, skroz je pocnela i oksidirala,takodje pocela ubrzo da brlja sa izlazom materijala. Inace koristim za sada sivi i beli filament, odakle crno...
        Ovo zvuci kao da je filament duze vremena stajao otvoren i pokupio malo vlage. Meni se to desavalo sa PLA da se javlja "underextrusion" i da se stopljeni filament uvija i lepi za printcore i zagoreva. Spolja se cisti najlakse tako sto se printcore zagreje malo iznad temperature topljenja filamenta i obrise se spolja krpom. Za ciscenje printcore iznutra najbolje je koristiti atomic method.
        https://support.3dverkstan.se/article/10-the

Citat Citiram korisnika: DukeLander
        Najzad sklopljen, instalirao Cura 1.5 verziju na pc koja dolazi sa njim (dobije se USB citac memorijske sa memorijskom, na njoj su svi potrebni fajlovi), pripremio test model i stampanje. Ispalo je uzasno ali zbog moje greske i totalnog ne poznavanja kako podesiti sw za stampanje aka slicer. Model je mali robotic kojeg sam jedva skinuo sa podloge.
        Sledecih par podesavanja sve bolji i bolji ali skidanje modela uzas, jako jako tesko se skidalo. Naravno, pri prvom stampanju modela sa vecom podlogom sam iz sve snage udarao spaklom (isto se dobija) ispod modela i nisam mogao skinuti.
        Ah da, spakla je bila ostecena, nisam primetio i pri prvom skidanju sam ostetio foliju... smirgla ispravila problem na spakli. Sledeci par slucaja sa vecim modelima isti i tu puca film, skidam foliju jer cu rasturiti stampac uradajuci spaklom po podlozi. Inace se svi zale na podlogu (osim jutjubera naravno).
        I sada imam cistu alu podlogu, uzas za stampanje jer se filament tesko lepi, znaci treba mi neko pomagalo. Eksperimentisuci sa podlogom usput ucim slicer, stigao redovniji Janbex filament jer ovaj sto se dobije u paketu je blagi uzas...

Probao sam svasta: lak za kosu, molerska traka, temered glas itd itd... rezultati tu i tamo, najbolja bila traka ali je treba strugati sa modela, uglavnom je problem kada je prvi sloj jako detaljan i trebalo je par pokusaja da krene dobro, ali kada krene, sve donekle ok do kraja.
        Pozalim se kolegi i kaze da je to normalan problem i da se ne mucim, vec da koristim secer (wtf...).
        Znaci uzmes pola case tople vode i dodajes secer dokle god moze da se rastopi. Onda uzmes parce sundjera i pre stampanja lepo tanko premazes podlogu, pozeljno pokrenuti stampanje jer prvo greje podlogu pa kasnije hotend (glavu stampaca) i kako se greje podloga, premaz se stvrdnjava jer voda isparava i znas ravnomernije i tanje naneti. Taj recept fenomenalno radi, ni jedan jedini problem nisam imao sa prvim slojem od kada to koristim.
        Kada zavrsi stampac, jako se lako skida model bez spakle, ostatak premaza ili sastruzes spaklom ili ako neces da brljavis, prebrises vlaznom maramicom ili krpom, vrlo jednostavno.
        Narucio sam hvaljenu Ultrabase podlogu i ni blizu nije secer premazu, ne bacati pare na gluposti.
        Jesi li probao da stampas na staklu? Zavisno od materijala i povrsine koja naleze na podlogu za stampu nekad se moze stampati direkt na staklu, a nekad mora adhezivna traka. Za male predmete (figurice i sl.) sam stampao direktno PLA na staklo bez premaza i to se posle najlakse skida. Za vece predmete tokom stampe moze doci do odlepljivanja i samim tim krivljenja predmeta. U tom slucaju najbolje pomaze lepak a la karbofix. Ja koristim neki UHU lepak u stiku za papir. Nakon stampe, predmet se lako skida (moze se potopiti u vodu i sam otpadne sa stakla), a lepak se samo spere vodom. Za nylon stampanje ne moze bez lepka. A za PC mora adhezivna folija (traka) i to je najgore za skidanje predmeta jer se folija (skoro) uvek osteti. Cak i ako se ne osteti, uvek na tom mestu ostane glatko i sledeci print na tom mestu ce dovesti do kidanja i ostecenja folije. Resenje za stampu na adhezivnoj foliji je da se podesi u sliceru da adhezivna podloga bude raft.
        https://ultimaker.com/en/resources/2...-adhesion-cura
        Mana je sto taj raft posle i kad se skine ostavi neravnu (hrapavu) podlogu na predmetu.

Citat Citiram korisnika: DukeLander
        Pravim podesavanjima za odredjeni model jako lepo stampa. Medjutim ovaj stampac, koji je jako brz i precizan u odnosu na Cartesian tipa Ender 3 ima jedan fundamentalni problem, a to je sam ram, koji je tesko under engineered i ne moze da podnese nagle i ultra brze poteze glave te se brzina stampe, pogotovo ako ima sitnih detalja, krivina, oblika mora smanjiti inace ce brzo ali neprecizno stampati jer se usled pokreta ram trese i krivi.
        Ovo se moze "resiti" iskljucivanjem akceleracije u slicer-u. Onda nece biti naglih pokreta, a i dobice se na kvalitetu odstampanog predmeta. Jedina korist od akceleracije je usteda vremena.

Inace, ni skuplji stampaci nisu imuni na kvarove i propuste. Recimo, kod Ultimaker 3 extended verzije postoji problem sa komunikacionim kablom izmedju glave stampaca i maticne ploce printera i to je prvo sto crkava posle par meseci.

Ovaj Wanhao D6 izgleda kao kopija Ultimaker 2+.

Moderator Avatar korisnika DukeLander
        Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        7.802
        Evo me najzad za racunarom

Na zalost, nije nista od toga bilo Recoba. Totalno rasturanje hotenda i sklapanje po PS-u je resilo problem dizne.

Sto se tice podloge, secer je fenomenalno resenje. Kada odstampas model bilo koje velicine i dok temperatura ne padne ispod 40^c, nema sanse bez velike sile da ga odlepis. Kada se ohladi na sobnu, skines model bez ikakvog otpora. Podlogu i model obrisem sa neutral vlaznom maramicom i to je to.

Sto se tice stampaca, vecinu problema sam resio. Ram ojacan ugaonim steznicama/ojacivacima, drasticno smanjene vibracije.
        Na putu su aliminijumski slid-ovi, tj nosaci dijagonalnih sipki, jer fabricki ne vrede nista i uskoro ce se raspasti:

Moracu da menjam ako hocu jos vecu preciznost i dijagonalne sipke, jer je na 2 sipke prevelik zazor ozmedju prstena i kugle te pri vecim brzinama inercija ostavlja tragove, ovako izgleda fabricki:

Sa trenutnom postavkom dobijam ovakve rezultate:

Ovde se vidi "secerna podloga", gde sam cekao da se ohladi heatbed jer nije bilo sanse da ga skinem. Takodje se vidi da sa rebuildom hotenda i dobrim podesavanjima u slicer-u imam stampu bez niti, Cura 3.1 je najbolja za moj stampac, novije verzije prave zavese sa nitima:

Ovo je danas odradio, ovde sam pogresio sa malo brzom stampom, materijal nije imao vremena da se ohladi + je kineski krs filament, ali opet sam zadovoljan:

https://streamable.com/f25te

Sve u svemu, kakav je bio, sada sam prezadovoljan.
        Menjao DukeLander : 23.02.2019. u 22:14
        “Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.” - Marcus Aurelius, Meditations

Member Avatar korisnika kosta10
        Na forumu od
        Aug 2007
        Poruka
        4.364
      6. Moja mašina
        • CPU: Intel Pentium G3258, 3.2 GHz
        • MoBo: ASRock Z97 Extreme 6
        • RAM: 2x8 GB TEAM DDR3 2666
        • VGA: GigabyteAMD Radeon 7870 GHZ Edition, 1100 MHz
        • MON: LG Flatron W2242T
        • HDD: 2 TB Seagate i 240 GB Sandisk Ultra SSD, pet eksterna hard diska( 2 TB,1 TB,250 GB,750 GB,500 GB )
        • OPT: LG BlueRay rezač
        • Case: Anonymus, EVGA Supernova 850G2, 850 W
        • SND: integrisani zvuk, zvučnici Microlab SOLO1MK3 2x30 W, slušalice Sennheiser HD 598
        • LAP: još nemam laptop,nije ni u planu
        • TV: nemam ni plazmu ni LCD televizor, već Panasonic CRT 82 cm, 100 Hz osvežavanje slike
        • Ostalo: podloga za miš Razer, mikro-fiber krpa za brisanje monitora Hama Micro, termalna pasta Prolimatech,
      7. Interesuje me da li preko 3D printera može da se napravi neki deo za kola, a da bude pouzdan i da kvalitet bude na dobrom nivou ?
        Ja sam ja dok se borim, i dok se borim biću ja !

Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        7.802
        Uz odgovarajuce materijale i stampace - moze.

Edit:

Recoba: evo primer za secernu podlogu, kako drzi kada je podloga zagrejana, snimljeno u momentu kada je stampac zavrsio: https://streamable.com/icy5j

i evo kada se heat bed ohladi: https://streamable.com/z7hnh

Zato je toliko hvalim jer je izuzetno laka za rad
        Menjao DukeLander : 24.02.2019. u 01:01
        “Everything we hear is an opinion, not a fact. Everything we see is a perspective, not the truth.” - Marcus Aurelius, Meditations

Na forumu od
        Dec 2004
        Poruka
        776
      10. Moja mašina
      11. Sjajni printovi. Ovako na prvi pogled, deluje mi da je visina sloja 0,1mm. Jedino sto sam primetio na nekim printovima je hrapava gornja povrsina (neki nosaci za 3D printer valjda?). To se moze resiti ukljucivanjem peglanja (ironing opcija u Cura sliceru) za gornje spoljne povrsine, ili, ako se stampa transparentnim filamentom, moze se ukljuciti peglanje za svaki sloj stampe pa onda i print bude transparentan.
        Secerna podloga deluje super. Takodje, negde preporucuju i slanu podlogu. Moram da probam i jednu i drugu.

Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        7.802
        Samo je jaje stampano u 0.1mm, ostalo je sve 0.2mm, dosta sam eksperimentisao i sa 0.3, zanimala me granica brzina stampe/upotrebljivost i na kojim modelima mogu to primeniti i dobio sasvim solidne rezultate.
        Hrapavost se javlja zbog brzine stampe + kada mi nije bitan izgled vec funkcija pa daj maksimum da sto pre odstampa

Najveci krivac svega je ovo, leva strana je ok dok desna:

https://streamable.com/1of1w

Takav zazor imam na 2 dijagonalne sipke na dve ose i naravno, sto je veca brzina stampe to veci problem mi prave. Na 30 mm/s jos i nekako, problemi pocinju preko 40 mm/s.

Kod prvog ozbiljnijeg stampanja posle rasturanja i sklapanja hotenda:

gde sam uspeo potpuno da eliminisem oozing, stampao u 0.2mm:

Naravno i filament je jako bitna stavka. Ovde sam koristio Janbex filament, koji se izuzetno pokazao. Ono sto je nemoguca mislija za kineski pogotovo ako ima puno support fast print, Janbex bez ikakve muke odradi.
        Za cenu od 25e, preporuka.

Na forumu od
        Dec 2004
        Poruka
        776
      14. Moja mašina
      15. Sto se tice hrapavosti, nije samo tu brzina, vec ima uticaja i protok, visina sloja. U Cura slicer-u se neka podesavanja prilagodjavaju drugim, tj. ako smanjis brzinu stampe, automatski ce se smanjiti i protok. Naravno, mozes svaki od parametara da podesis. Ja sam imao problem da mi je protok po defaultu bio visok, pa brzina stampe nije imala velikog uticaja na hrapavost. Ipak, i kad sam smanjio protok opet je bilo malo hrapavo.
        Inace, ja ne stampam brze od 40mm/s. Zna da ispadne ok print i sa vecim brzinama, ali to je vise izuzetak.

Taj zazor je bas ozbiljan. Slican problem sam imao kad mi je printer stigao sa servisa. Nisu zategli zupcanike na osovinama, pa kad je krenulo da stampa, sve je zveckalo i treslo. Sreca pa sam odmah to primetio, a i da se lako srediti.
        Mi koristimo Ultimaker filamente, a zgodni su jer koturovi imaju NFC tag, pa pri promeni filamenta, automatski se ucitavaju parametri materijala. Mada, u planu je nabavka najlona ojacanog ugljenicnim vlaknima.
        Evo jedan moj print: PC, 0,4mm printcore, visina sloja 0,06mm, brzina stampe 35mm/s, peglanje svakog sloja. Bude gotovo za cca. 24h.
        Click image for larger version. 

Name:	IMG_20181024_114227.jpg 
Views:	67 
Size:	812,5 KB 
ID:	266224

Newcomers
        Na forumu od
        Dec 2017
        Poruka
        84
        Da li je neko probao PLA ili ABS filament-e koje prodaje gembird, ima i na KP?

Member Avatar korisnika Nekron
        Na forumu od
        Feb 2006
        Poruka
        323
      18. Moja mašina
        • CPU: Core i7 6800K NZXT x62
        • MoBo: Asus x99 Strix Gaming
        • RAM: Kingston HyperX Savage DDR4 3000mhz
        • VGA: Asus GTX 1070 O8G Strix
        • MON: DELL U2311H rev A02
        • HDD: SandDisk 240gb ssd Samsung 250 860 Evo
        • OPT: LG
        • Case: InWin 509, Cooler Master Pro 650W
        • SND: SoundBlaster Z
        • LAP: IBM T43 HP Pro Book 840 G2
      19. Nije im los PLA ja sam uzeo par koturova, nisam imao problema

Na forumu od
        Nov 2008
        Poruka
        7.802
        Videh na par foruma + yt da hvale ovaj sistem stopa za delta stampace, stigao mi primerak Filafarm filamenta (zaobici) pa rekoh taman da testiram filamente.
        Pripremljeno pred montiranje:

Name:	WhatsApp Image 2019-03-02 at 11.28.26.jpeg 
Views:	50 
Size:	151,6 KB 
ID:	266578

Vec mi se nije svidjalo zbog visine i jako mi je glupo delovalo posle montaze:

Name:	WhatsApp Image 2019-03-02 at 11.29.05.jpeg 
Views:	51 
Size:	98,5 KB 
ID:	266579

... sve dok nije krenuo sa prvom stampom. Teniske loptice apsorbuju sve vibracije, sve sto je trpeo ram sada trpe loptice.
        Znao sam da ce to donekle funkcionisati ali nisam ocekivao toliko efikasan sistem. Bonus je sto je stampac primetno tisi.
        Nista nisam podesavao ni na stampacu ni u sliceru i sa 0,2mm stampom dobijam sto sam nekada sa 0,1mm.

Prelamanje poligona na modelu je ogranicenje Tinkercad-a (max 64 strane na cilindru), preko Fusion bih imao jos bolji rezultat:

https://streamable.com/vp97y

Stigli su mi i alu nosaci dijag. sipki i kaiseva, jos ostaje Haydn carbon sipke sa magnetnim zglobovima i to je to, vise ne ulazem u ovaj stampac. Ako hocu bolje, uzecu Prusa Mk3

I naravno, neminovna zamena:

Name:	WhatsApp Image 2019-03-10 at 22.59.22.jpeg 
Views:	16 
Size:	117,9 KB 
ID:	266936
        Menjao DukeLander : 11.03.2019. u 01:50

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •