Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Dobar ovaj koncept sa dve glave i PVA filamentom. Mozes da nagruvas supporta koliko hoces i da se ne petljas oko ciscenja. Voda obavi sve. A o mogucnosti stampanja u dve boje i "blizanackom" stampanju da i ne govorim.

 
Kolegi bio rodjus i polozio ispit za lovca (vrlo skupa i teska skola u Nemackoj).
Na brzaka modelovao u Fusion i posle 20 sati stampanja, kolega se odusevio :)
IMG20200921203047.jpg
IMG20200921203058.jpg
IMG20200921203243.jpg
 
Cini mi se da vidim ghosting ako nije od osvetljenja. Trebao bi da stavis stampac na neku tvrdju podlogu ili nesto


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Stampac je odlicno fiksiran, problem je brzina stampe :)
Jeste ghosting, ali ocekivao sam vise jer sam bas otpanjio brzinu da bi stampac zavrsio sat vremena pre susreta sa kolegom.
 
Posto su me vise puta pitali za pomoc i uslugu oko Marlina i podesavanja fw za stampace jer ljudi ne znaju sta kako, cisto da podsetim da postoje i druge lakse alternative.
Npr Lerdge ploce su izuzetno user friendly i kompletno resenje.
Imam i koristim vec duze vreme Lerdge X plocu, na kojoj bukvalno u letu se moze podesavati sve - od vrste stampaca,koraka, akceleracije, baby step itd itd, pa do auto nivelacije i koristi touch color displej visoke rezolucije.
Podrzava sve vrste motora, drajvera i senzora, ploca je modularna na koju se bukvalno sve moze nakaciti gde Lerdge daje lepezu adaptera za plocu.
Npr ploca nema direktan izlaz niti ugradjen mosfet za heatbed vec je potreban poseban adapter za to.
Naravno, to sve dolazi sa cenom i dosta je skuplje od SKR ploca ali po mom iskustvu usteda vremena je ekstremna u odnosu na SKR ploce, gde iako sam koristio identicne komponente kod SKR 1.3 i probao 1.4, opet sam izgubio dosta vremena za fine tuning iako bi po pravilu trebale identicno da rade.
Kod Lerdge ukucas parametre stampaca, pokrenes stampu, odmah vidis sta ne stima, stop stampe, udjes u meni i promenis parametar stampaca u momentu bez ikakvog fleshovanja, resetovanja i sl, ponovo stampa pa ako ne stima nesto jos nesto, ispravis... toliko je jednostavno. Za sto mi je trebalo par sati kod SKR 1.3, kod Lerdge mi je trebalo par minuta, tipa podesavanje parametara auto levelinga, doduse tada je Marlin 2.0 bio poprilicno svez i bagovit.
Inace mi Lerdge daje "najlepsi" rezultat auto levelinga, koji je jako lak za podesavanje i ima neke ekstra on the fly funkcije tipa davanje zvucnog signala sensora koji mi se pokazao izuzetno korisnim kod film senzora.
Osim cene mana im je zakljucan fw, ne moze se nista menjati osim parametara. Ranije sam imao problem sa delta stampacem ali su posle izvesnog vremena ispravili, ali za standardne xyz stampace su savrseni.
Cak i previse je laka za rad, toliko da me mrzi da popravim "setajuci" izuzetno lose resen home senzor Z ose kod JGAurore tj tesko se podesava i fiksira jer u Lerdge na jedan klik udjem u baby stepping i podesim na probnoj liniji visinu u roku od 3 sec. U prevodu, odlicna idiJot proof ploca :)

 
Poslednja izmena:
E koji si čovek, pišeš to sada :D
Ja sam prodao svoj pritnter ortaku i dao mu gratis lerdge ploču. Zbog njihove loše dokumentacije se nikad nisam upustio u tranziciju iako sam sve spremio.

On je printer sredio, naručio novo kućište, svašta smo na njemu uradili i sad mu šaljem tvoj post i nervira se.
 
Kako losa dokumentacija, kada sve imas na netu? :)

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Ranije je lerdge sajt bio pola na kineskom. neko vreme su imali alatku za kreiranje config fajla. Sa strane namestis sve parametre i dobijes fajl za ubacivanje na plocicu da ne moras da radis bas na plocici od nule. To je u jednom trenutku nestalo, a dokumentacija je bila katastrofa. Nije bilo nemoguce snaci ce, ali nisam imao nameru da ulzoim vreme u potencijalno mrtvu platformu. svakako je pitanje da li se ovde ista razvija i da l ice lerdge otici igde.
 
U principu su sve kineske platforme polumrtve, mada su mnogo jace nego sto mislimo.
Vecina proizvodjaca ne zivi samo od ploca vec i od dodatne opreme/proizvodnje/namenske industrije.
Npr Lerdge "proizvodi" mosfete, kablove, odlicne hotende. Znam da su snabdevali puno proizvodjaca sa namenskim plocama, sw itd...
Kada jedna JGAurora ima sredstva da razvije i proizvede sopstvenu plocu i sw...
Npr Anycubic ima fenomenalno dizajnirane ploce.
U sustini kinezi sve znaju, osim da napisu krsteni sw, gde je recimo Lerdge redak izuzetak.
Zato je Marlin postao popularan jer popunjava sve rupe u sw.
Svima njima je kinesko trziste primarno a Creality im je pokazao i da ostatak sveta moze biti izuzetno profitabilan.
Nece te firmice nigde jos izvesno vreme, cim vecina njih ima lagere i predstavnike po svetu.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Taman sam sredio jedan i namestio ga kako mi se sviđa, uzeo drugi. Pa da počnemo s nadogradnjom :D

3dp.jpg
 
CR-10? Extra, pisi utiske

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
CR-10S.

OK je, tek treba da ga malo sredim, navikao sam se sada da mi je Ender sa SKR Mini pločom praktično bešuman (izuzev šuma ventilatora na hotendu) pa mi sad muzika zbog a4988 drajvera neobična :)

Inače, manje više uvećani ender, jedino što ima dual Z i filament runout sensor i što je usled veće mase stabilniji.

Sad gledam šta da poručim za njega, najverovatnije ću ići na SKR 1.4 Turbo sa TMC2209, dual gear extruder i BL touch za početak.

Planiram i da napravim komoru od pleksiglasa, super je što su napajanje i sva elektronika odvojeni od konstrukcije i hotenda, pa mogu da budu van komore.

PS. Štampač nije iskrivljen, nego slikah s ultrawide kamerom, pa na slici ispalo tako :)
 
Poslednja izmena:
Evo malo Lerdge X stampe, napravio pokloncic kolegi iz Egipta.
eSun Silk PLA, uzas za stampanje jer ima katastrofa termalnu ekspanziju tj pri izlasku iz dizne siri se kao testo.
Sa brzim podesavanjima u letu sam mogao da korigujem stampac i dobih lep model. Na delti sa skr plocom to ne mogu tako dobro da odradim.
d87723c05d205249aab18be41a97fe2b.jpg
570c5f138efa64f7cb07445544f722c0.jpg
398c1fe83849fdb0850cb8876aad32f6.jpg


Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Jel to piramida ima teksturu ili ti se nazire infill?
 
Infill. Stavis npr stampu na 60, infill 100+, wall da bude 2 linije gde ce inner wall ici brzinom infilla i samo jedna linija ce biti outer i dobijas blagu kopiju infill tacaka, sto je rezultat inercije stampaca usled vecih brzina.
Oblike odraza menjas u infill podesavanjima u Curi.
Kod delta stampaca to mozes dovesti do perfekcije jer glavu pomeraju 3 kaisa koji se tegle usled inercije, fenomenalne teksture mozes izvuci.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Vec zesce smaram u temi ali moram prokomentarisati:
Ne vidim razlog kupovine Creality stampaca tih ili manjih dimenzija jer svi mi pre ili kasnije budzimo nase budzet stampace sa mks, skr i sl plocama, drajverima itd a sam proizvodjac skr ploca ima svoj stampac sa vec svim uredjenim i nastelovanim, sa open fw i to za manje para nego sam Creality bez racunanja dodatnog budzenja.
Biqu aka BigTechTree sa skr 1.4 i tmc2225:
60aba80683b330043133dc0b4d26315d.jpg


Naravno, to je samo moje misljenje :)

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Jel neko od vas radi usluzno 3d stampu? Na PM naravno ako je problem rekalmiranje, trebalo bi mi 4-6 plasticnih drzaca za radni sto:
https://www.thingiverse.com/thing:23596

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Malo sam eksperimentisao sa pravljenjem sredstva za lepljenje za glatko staklo i dobio sam odlicnu kombinaciju:
50% voda, 25% secer i 25% isopropil alkohol od 99%.
Cak i male povrsine se izuzetno jako zalepe za staklo da mi nije vise potreban raft i ne javlja se warping na ivicama i coskovima.
Probajte pa javite rezultate.
 
Za male povrsine ja smanjim brzinu stampe na 10mm/s.

A za warping ima i fora u Curi da se prvi layer uvuce 0.15mm u odnosu na drugi.

Nisam inace dugo u ovoj prici, istrazujem svakog dana.
Mene najvise muce filamenti za sada, od proizvodjaca do proizvodjaca treba podesavati temp, pa cak i kod istog proizvodjaca za razlicite boje.
 
Pod Shell/Initial layer horizontal expansion treba upisati -0.15, tako se prvi layer odstampa uvucen
 
Evo kako drzi tecnost, zid modela je debeo 7mm, jedva sam odlepio model sa stakla.
Premazem jako tanak sloj koji skoro instant ispari, kada zavrsi ili ponovo premazem ili obrisem sve sa vlaznom krpicom. Nema lepka, laka, trake, grebanja sa ploce posle stampe a staklo idealno glatko.

ecf77fbc1f375238861b61d9017af2d5.jpg
54fceb723182592cfad5c090eb1b2609.jpg


Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Zamenio sam plocu na enderu 5 sa silent 1.1.5 na test printu desava se ovo , visina bi trebalo 20mm, a isprintovao je 10mm
3395d2707d9a979866dd4221ab7da4c0.jpg


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Dupliraj korake za Z osu u fw, ako je moguce.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Evo kako drzi tecnost, zid modela je debeo 7mm, jedva sam odlepio model sa stakla.
Premazem jako tanak sloj koji skoro instant ispari, kada zavrsi ili ponovo premazem ili obrisem sve sa vlaznom krpicom. Nema lepka, laka, trake, grebanja sa ploce posle stampe a staklo idealno glatko.

ecf77fbc1f375238861b61d9017af2d5.jpg
54fceb723182592cfad5c090eb1b2609.jpg


Sent from my CPH1951 using Tapatalk

a ultrabase ti ne radi posao?
 
Ima ultra ali je na donjoj strani. Staklo i heatbed su dosli poprilicno iskrivljeni te da bih dobio priblizno ravnu povrsinu, morao sam okrenuti staklo naopacke. Cak i tako imam razliku od 0.8 mm na povrsini.
Proizvodjac nije hteo da prihvati reklamaciju jer je "normalno" da su heatbed i staklo iskrivljeni. Sto i jeste tako, samo ne u ovoj meri.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
U je. A neko spljeskavanje da li je potencijalno rešenje? Da zagreješ i držiš pod pritiskom ispod nečega kako bi se ispeglalo.
 
Pa heatbed, posto je legura aluminijuma, nije problem kriviti ali ne smes preterivati jer moze doci do pucanja grejaca.
Peglao sam dokle sam mogao ali je problem samo staklo, koje je fabricki iskrivljeno. Mislim, staklo ne mozes kriviti jer ce puci, naravno :)
Temperature za peglanje stakla su daleko van mojih mogucnosti.
Tako da sam morao kombinovati dve krive da bih dobio pravu.
Isti problem sa plocom sam imao kod delte, ali tu je resilo custom staklo koje je ravno.
U sustini nista novo, kinezi i njihov shitty quality control...
 
Malo sam eksperimentisao sa pravljenjem sredstva za lepljenje za glatko staklo i dobio sam odlicnu kombinaciju:
50% voda, 25% secer i 25% isopropil alkohol od 99%.
Cak i male povrsine se izuzetno jako zalepe za staklo da mi nije vise potreban raft i ne javlja se warping na ivicama i coskovima.
Probajte pa javite rezultate.

Koliko dugo potraje takav premaz? Svaki put ponovo premazujes ili ?
 
Nazad
Vrh Dno