Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Nemam pojma, ja i dalje već više od godinu dana koristim Ender 3 Pro kome sem tempered stakla, zamene default ekstrudera sa metalnim i postavljanja voltage regulatora na ventilatoru napajanja, nisam ništa radio . Radi odlično, ne zeza, ko zna koliko je do sada filamenta izgurao.

Leveling uradim jednom u nedelju-dve, kad se setim. Koristim Cura 4.6 i poslednje profile od CHEP-a, da ga ne ureknem, ali najbolje uloženih 200€ ikada :)

SKR Mini E3 ploču sam 4x do sada poručivao, ni jednom nije stigla, svaki put refund, evo sad ću da uradim redund i za petu porudžbinu i onda odustajem :D
 
Poslednja izmena:
Jasno, cuvena kineska kontrola kvaliteta (polu)proizvoda, neki radi ok, drugi katastrofa, vecina nesto izmedju. Ja level-ujem 1-2x nedeljno a tek sam sad stavio novi filament, pa dosta bre vise.
Ima... i sta dobijas sa njima?

...Helios rising...
Pa valjda necu vise morati da mu titram...
BLtouch ti radi po principu babystepovanja Z ose, po meni i nije neko rešenje, opet ćeš morati da leveluješ bed ali dosta manje. Meni iskreno ne vredi tih 6000 koliko košta kod naših prodavaca, ionako mi ne treba ni 4 minuta da izlevelujem.
Valjda se opruge izbace pa nema vise level-ovanja.
Ima i induktivnih senzora, kome se ne svidja BLTouch
 
Poslednja izmena:
Fiksna ploca bez opruga ili silikonskih distancera ne pali.
Jer ti se ploca greje i hladi tj siri i skuplja. Sa fiksnim drzacima moze cak biti i gore. Jako zavisi od izvedbe stampaca sta mozes primeniti.
Imam Anycubic sa fabrickom autolevel funkcijom, koja je u fabrickom stanju ne upotrebljiva zahvaljujuci uzasnom sw.
Zavrsio na SKR 1.3 sa licno pisanim fw i tek od tada radi kako treba, sa fabrickom plocom tesko izvesti da leveling radi tj moraju kompromisi.
Pogledaj Reddit, tweet, itd, cak i sa Prusa mk3 se isto patis kao sa ender 3 pro a kosta 700+ evra.
Induktivni senzori... Pa probaj pa nam javi rezultate ..

...Helios rising...
 
Ne vidim kakve veze to sto se greje ima sa oprugama kad su iste postavljene bas radi level-ovanja. Sto se tice sw i ploca, to mi nije problem, vec sam se igrao s Marlinom a planirao i Klipper i stosta nesto, medjutim ako ovo elementarno ne resim nema vise probanja i glupiranja, dovidjenja prijatno, nek se buduci vlasnik pati.
Jasno je meni da ni oni od par hiljada evra nisu savrseni i da tu ima posla, ali da moram posle svakih nekoliko print-ova da radim sve ponovo, e to nece moci. Do sad znaci 7 level-ovanja, od toga prvo visesatno (posto sam *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau* mislio da to moze perfektno, posle bio zadovoljan i solidnim), jedno ponovno sklapanje, zamena opruga, dotezanje/otpustanje rolera, kalibracija extruder-a i ne znam sta jos. Za ni mesec i po dana i 1kg filamenta...
Btw. onaj nosac bed-a je katastrofa, deca bi ga bolje dizajnirala i napravila.
 
Poslednja izmena:
Ja sam po mom računu u poslednjih godinu dana potrošio oko 11kg filamenta, još ni jednom nisam remontovao ni sređivao štampač.
Tako da verujem da kvalitet za E3P varira, kako kome koji primerak zapadne.
 
Ja se vise ne patim sa nivelacijom od kako sam si isprintao za moj Pxmalion Core I3 prepravljen 80% od fabrickog stanja.
20cdb228f40b388252f53cdac8e583f6_preview_featured.jpg
https://www.thingiverse.com/thing:2890290
uz veoma male korekcije printam na staklu u zadnje vreme iskljucivo PETG na 235/55 *C.
(PLA izbegavam u sirokom luku jer nije postojan print zbog krtosti i reakcije na T*C)
Cekam da se staklo ohladi i premaz Saratogin - univil adesivo vinilico universale
Colla-Vinilica-Trasparente-Univil-Saratoga.jpeg
Ne cimam print vise i nema problema sa nivelacijom.
Planiram i ovu alatku da si uradim jer ce po meni dosta da bude od pomoci.

https://www.thingiverse.com/thing:3007018
 

Prilozi

  • 0(1).jpg
    0(1).jpg
    14.1 KB · Pregleda: 60
Poslednja izmena:
Kako uspevas da stampas PETG na tako niskoj temperaturi. I sam razmisljam o kupovini Ender 3 V2 da bih stampao nesto upotrebljivo. Koji PETG filament koristis?
 
Ima odlican adhesion na podlozi, onda ti ne treba preterana temp, vise je tu da se ne javi warping.

Glumac: ta alatka jeste super kada imas ravnu podlogu.

...Helios rising...
 
Poslednja izmena:
Kako uspevas da stampas PETG na tako niskoj temperaturi. I sam razmisljam o kupovini Ender 3 V2 da bih stampao nesto upotrebljivo. Koji PETG filament koristis?
Koristim sada bowden extruder koji nerasipa temperaturu na nosace.
Prvobitno sam koristio direct drive ali sam slomio fabricki heatsink kojeg nema kupiti vise i prilagodjavao u 10 ak pokusaja bezuspesno.
Pokusaji i razne prepravke su imale nus efekte gde sam petg topio cak i na 320 'C i stalno mi se desavalo zacepljivanje dizne sve dok trenutno nisam odustao od direct drajva.
Koristim vise Gembird...
Ja sam moje limce koje je drzalo bed konstrukciju zamenio odmah jer se uvijalo, i to sa 12mm laminat parketom koji nije pisnuo a kamoli da se uvije :)
Preko ide grejac pa alu ploca 3mm i 5mm staklo.
 
Poslednja izmena:
Nisam uspevao da istopim filament bez zacepljenja dizne ako ne podignem temperaturu grejaca i time mi se pregrevao hladnjak i odvlacio temperaturu na nosac i step motor jer kuler nije isti uspevao da hladi.
Ako sam uspeo malo da priblizim problem...
 
Zaintrigirao si nas sa tim resenjem bowden extrudera koji ne rasipa temperaturu. Jel moze neka slika i jos neki podatak da nam bude jasnije.
 
Nisam dovoljno tehnicki potkovan da bi vam to strucnije objasnio (mozda gresim).
Tehnicki sam samouk i pregledavanjem klipova i sistemom kobinacije i eliminacije sam u 3D tehnologiji.
Evo klip moje masine i kako izgleda sklop samouke prepravke izbacivanjem orig.elektronike, izmenama u konstrukciji i na kraju zezanja sa marlin fimwerom (par meseci :( )

Evo kakav je bio u originalu dok se nije raspao
 
Poslednja izmena:
A da ti lepo patentiras ovo, ponudis Creality-ju pa da imamo gde da kupimo :)
 
Hehe daleko bilo, bas bih se obogatio sa budzevinom.
Morao sam da dejstvujem jer se su se svi plasticni delovi bukvalno raspali ili da ga bacim.
Popucali su kao staklo.
A za extruder sam ja kriv jer se zacepio a ja malo, samo malo natego i ode.
Nije mi ni zao sada izlaze daleko bolji printovi nego iz originala.
Ali covek oce vise....

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Nisam uspevao da istopim filament bez zacepljenja dizne ako ne podignem temperaturu grejaca i time mi se pregrevao hladnjak i odvlacio temperaturu na nosac i step motor jer kuler nije isti uspevao da hladi.
Ako sam uspeo malo da priblizim problem...
Meni samo 2 stvari padaju na pamet: posto imas heat break, kao i svaki hot end:
Ili si stvarno imao 320° ( mislio da si pogresio u kucanju ) te heat break i vent nisu odradili posao sto mi opet nema smisla,
Ili ti se motor extrudera grejao te prenosio temp na konstrukciju, sto mi je nekako logicnije.
Ako si stvarno imao 320°, time unistavas sve dobro i lepo u PETG materijalu. Bar kod mene kada sam isao na 270° su postajali krti i mutniji printovi.
Kod mene se desilo do sada posle puno kg materijala samo 2 zapusavanja dizne ali od kada koristim filtere filamenta vise ni jednom. Naravno, odradjeni vec spominjani remonti hotenda.
Kada otvorim filter posle par kg materijala, uvek su puni prljavstine i sitne metalne piljevine, pokloni od proizvodjaca filamenata.
I uopste nije bitno kako si napravio i zbudzio, bitno da radi i da si ti zadovoljan, sta god mi komentarisali ovde :)
792e7fa1ac4db542cb67ca0e7b14ef7c.jpg
7a54fb0332501951c632d73d634e4ce3.jpg


...Helios rising...
 
Amazon pocinje ozbiljno da shvata 3d printing, gde su ranije imali generic china rolne upakovane u jeftinu foliju a sada vrlo lepo odradjene rolne sa uputstvom kako koristiti i kako odraditi cool pull na stampacu i sl...
Ubedljivo najjeftiniji na trzistu a kvalitet pristojan, tj odlican ako gledamo cenu.
b33a2e04cb23991185686b46b12c3672.jpg
aa3ca28b2f007cb4349b2d9571d818f1.jpg


...Helios rising...
 
Da se pohvalim stigao je ender 5, sielnt bord je kupljen, ali jos nisam stavio. Sklapanje prosto, jedino jedan sraf zeza nece da se zategne, pa moram duzi i maticu da nabavim. Upravo svira u sobi dok stampa. Samo sam nivelisao bed i cekam rezultat test cube. Anet ide na oglase :)
Odstupanje u dimenzijama 0,02mm
Sent from my SM-G965F using Tapatalk
e6b48f4f653eae90cc7deaa3d7eb1be2.jpg
 
Poslednja izmena:
Jedno pitanjce javlja mi se izrazito stringing. Povecao sam na retravtion na 6mm a brzinu na 45 i jos gore izbacivao je previse filamenta.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ako koristiš Cura slicer, uključi Combing mode, smanji travel speed i povećaj Retraction (ako već nisi). Brzinu štampe ostavi kao što si i ranije koristio.
Na kraju (ako ne bude bolje), možeš i da spustiš temperaturu dizne za koji stepen (u granicama specifikacija filamenta) i da smanjiš flow za koji procenat.
Probaj ono prvo, pa ako ne pomogne, poigraj se i sa temperaturom i flow-om.
Meni je svojevremeno problem rešilo ono prvo (smanjen travel speed, povećan Retraction i combing mode).

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Hvala na savetu, isprobacu. Smao prvo da zamenim plocu.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Jesi kalibrisao ekstruder?
 
Eee to nisam :) etotoliko sam se drndao sa anet a ovde zaboravim :) sada sam spustio brzinu i temp. A sledeci print kalibrisem ekstruder.
Inace ne gasim ga vec par dana pravim scenu iz Kelijevih heroja sherman vs tigar :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Danas sam napokon stavio PrimaValue filament od Prima3D. Od sad ima i kod nasih dobavljaca da se kupi. Moram reci da je veoma kvalitetan filament, mnogo kvalitetniji od Gembirda, napokon nema warpinga na vecim modelima. To su prvi utisci.
 
Danas sam napokon stavio PrimaValue filament od Prima3D. Od sad ima i kod nasih dobavljaca da se kupi. Moram reci da je veoma kvalitetan filament, mnogo kvalitetniji od Gembirda, napokon nema warpinga na vecim modelima. To su prvi utisci.

Gde ima da se kupi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U 3DMarketu. Evo temp. tower za PrimaValue.

Jel ovo u pitanju overextrusion? Jel treba da smanjim flow rate? Jel flow rate može zavisiti od filamenta?
43181420f07482f96ee503f2daee3349.jpg
e643419c48fe7e96f29369c7bca7356a.jpg
 
Poz printeri!! Jel menjao neko stock ventilator na Ender 3?? Tj da se nadje neka malo tisa varijanta ventilatora, posto je ovaj veoma bucan, a na standby ne ide sam kad zavrsi print.
Po specifikacijama i dimenzijama jedino ovaj ima da se nadje kod nas od 24v. Da li je ko probao ima li iskutva da li je tisi od fabrickog ???

Hvala

0072313_KDE2404PFV2-11AB.JPG.jpeg
 
Pozz svima, pridruzujem se :)

@Mrljesan

Koju temperaturu koristis za Prima Value? (Edit - Self Hint: Temp tower par postova iznad)

Ja sam izgleda jedan od retkih koji je zadovoljan ovim belim fillamentom koji ide uz ender 5 :D
 
Poslednja izmena:
U 3DMarketu. Evo temp. tower za PrimaValue.

Jel ovo u pitanju overextrusion? Jel treba da smanjim flow rate? Jel flow rate može zavisiti od filamenta?
43181420f07482f96ee503f2daee3349.jpg
e643419c48fe7e96f29369c7bca7356a.jpg

Meni ovo izgleda ok. Prvi sloj uvek ima veci flow (120% po defaultu u Cura). Proveri samo nivelaciju.
 
Pojavili su se eSun filamenti u 3DMarketu. Nadam se da ce jos boja da ubace, ali planiram da uzmem zlatni PLA+ i beli PLA+. Mozda cak i neki od ovih sto svetle u mraku, sa obzirom da se prodaju na pola kila. @DukeLander Posto si koristio eSun, jel bi ih preporucio, kakva su tvoja iskustva? Da li je ovaj zlatni PLA+ sto je kod nas u ponudi, Silk PLA?
 
Nazad
Vrh Dno