Šta je novo?

3D printer - Opsta tema - FAQ

Samo nemoj u stanu raditi sa njim, pogotovo ako imas klince.

Sad vidim i da je Elegoo Mars oko 150e na akciji, takodje sa 2k displejem.
Ni jedan nije savrsen ali makar su cene popadale.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Samo nemoj u stanu raditi sa njim, pogotovo ako imas klince.

Sad vidim i da je Elegoo Mars oko 150e na akciji, takodje sa 2k displejem.
Ni jedan nije savrsen ali makar su cene popadale.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk

Jel toliko toksicno ukoliko SLA radi u stanu ili spavacoj sobi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Postoje i EC plant based resini, ali su skuplji pa ih nisam uzeo :D
Na akciji sam kupio 6 litara za 160$. EC bi bio 200$
 
Jel toliko toksicno ukoliko SLA radi u stanu ili spavacoj sobi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Pa nije bas toliko toksicno ali niko normalan ne zeli da udise isparenja koja su kategorisana kao manje toksicna.
Najveca opasnost je direktan kontakt sa kozom i ocima.

Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Moja preporuka, nikako ne uzimati eSun PLA+ beli refill, znaci problemi da bi se on zalepio su strasni. A i sad na redditu citam da bas ta bela boja ima problema sa lepljenjem kod svih. Druga preporuka, ne uzimati jeftino staklo kod staklorezca. Kaljeno staklo pri oscilacijama u temperaturi, oslabi i krivi se. Da li neko zna gde bih mogao naci PEI flex kod nas ili da dostavljaju ovde?

Inace, presao sam na PrusaSlicer, iako mi je Cura nekako mnogo ugodnija za rad, Prusa definitivno daje kvalitetnije printeve. Probajte je obavezno!
 
PrusaSlicer je derivat Slic3er-a, Linux based open source slicera.
Rezultati printeva ne zavise direktno od slicer sw vec firmware-a stampaca tj kako hendluje gcode, jer iako rade isto, sliceri ne prave identicne gcodove.
Npr Cura je odlicna za Marlin. Slic3r za Anycubic fw, 3ds za Lerdge dok isti se nikako ne vari sa Curom.


Sent from my CPH1951 using Tapatalk
 
Imam par nekih nacrta koje sam preuzeo našao online, ali iskreno blage veze nemam ni koga da pitam niti odakle da počnem na ovu temu - ima li neke dobre duše na ovoj temi da mu postavim par pitanja da makar proba da me uputi negde? :D
 
Slobodno pitaj ovde i piši šta god ti treba ovde, uputićemo te u šta god te interesuje :)

Jel koristio neko Klipper ovde mozda? Kupio sam Raspberry pa bih probao kako to radi, da li je moguce nekako nastelovati uz Octoprint da radi zajedno ili?
 
Poslednja izmena:
Pa evo... Prvo što me zanima jeste vezano za USB flash - da li je 3D printer sposoban da napravi ceo flash ili samo okvir odnosno plastiku.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Ako si ikad gledao Star Trek, znaš da imaju replikatore koji su u stanju da naprave jednostavne objekte koji mogu imati i pomične delove, elektroniku i sl. Upravo to rade i 3D štampači. Samo ti treba licenca za recimo Samsung USB flash.




/trol
 
Okej. A da li mi je potrebna licenca za neki chi-fi no-name USB?

I drugo pitanje, projekat koji sam skinuo sa sajtova gde se nalazi brdo 3D nacrta, da li to podrazumevaju licencu ili ne?

Ako ne, kako i gde mogu da proverim informacije?

Sent from my Mi A2 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Ja rekoh da ne znam gde bijem na ovu temu i da mi je sve naučna fantastika a vi tako vragolani :)
 
@wladymeer kamo sreće da smo kao civilizacija na tom nivou tehnološkog razvoj.a
 
Jel se isplati dati vise para za Ender 5 u odnosu na Ender 3 pogotovo ako ste pocetnik u 3d stampi? Treba mi pre svega za izradu dodataka za mikro strug koji imam ovde se vide delovi koji bih radio na printeru:

ima toga jos ali ovo mi je najbitnije da bi mogao da elegantno montiram step motore.

I koji Ender 3 da gledam da pazarim? Posto ima raznih verzija a pojma nemam sta je razlika medju njima.
 
Ne, kupi Ender 3 V2.
 
Hvala na savetu, koji filament da uzmem uz Eder 3 V2? Nije mi toliko bitan kvalitet bitno mi je da za pocetak savladam osnove.
 
3DMarket ili kako se već zovu imaju Creality filament koji je skroz ok.

Dok ne potrosis bar 5 kotura nemoj da se zamaras time.
 
Je l' CR-10S Pro previše za početnika :D Uzeo bih polovan verovatno. Ili da idem i ja na E3 V2? Mislim da bih se snašao i sa CR-om, ali nisam siguran da u stanu imam mesta za njega
 
CR je velikog formata, da li ti to zaista treba?
 
Ne, ne i ne. Sem većeg formata štampe, nećeš dobiti na kvalitetu koji bi tebi značio. CR-10S je odlicna mašina, ali i Ender 3 V2 je takodje.

Ako nemaš nikakvog iskustva sa 3D štampom, ja bih uvek pre izabrao jeftiniji, a razliku u ceni potrošio na PLA filament i eksperimentisanje :)
 
Takodje je skoro uvek pravilo da veci stampac=vise problema, pogotovo sa nivelacijom aka levelovanjem jer sto veci heatbed imas, veca verovatnoca da je iskrivljen.
I ja bih prvo isao na manji.
 
Je l' CR-10S Pro previše za početnika :D Uzeo bih polovan verovatno. Ili da idem i ja na E3 V2? Mislim da bih se snašao i sa CR-om, ali nisam siguran da u stanu imam mesta za njega
Nemoj da kupujes polovan 3d printer osim ako coveka ne poznajes licno. Usled pogresnog koriscenja moguce je da printer bude u jako losem stanju a da se to ne vidi na prvi pogled. Kupovinom novog imas 80% sanse da dobijes odlicno podesenu masinu koja just works. Popravljanje ovih masina je puno cimanja, iskren da budem. Delovi brzo dostignu cenu novog stampaca.

Savet: otvori se za manji prusa MK3 ili kako se vec zove model.
 
Nemoj da kupujes polovan 3d printer osim ako coveka ne poznajes licno. Usled pogresnog koriscenja moguce je da printer bude u jako losem stanju a da se to ne vidi na prvi pogled. Kupovinom novog imas 80% sanse da dobijes odlicno podesenu masinu koja just works. Popravljanje ovih masina je puno cimanja, iskren da budem. Delovi brzo dostignu cenu novog stampaca.

Savet: otvori se za manji prusa MK3 ili kako se vec zove model.
Nema potrebe za Prušom, za njega u ovom momentu ne opravdava razliku u ceni, plus ih je jako teško naći zbog cele COVID situacije.

Ender 3 V2 je super mašina, radi out of box bez problema (samo treba da se sklopi valjano).
 
I najbitnije vrlo popularan model u Srb pa lako nalazis resenja i delove u slucaju problema.
 
Takodje je skoro uvek pravilo da veci stampac=vise problema, pogotovo sa nivelacijom aka levelovanjem jer sto veci heatbed imas, veca verovatnoca da je iskrivljen.
I ja bih prvo isao na manji.
Pozdravio te moj CR-10S, ne pamtim kad sam ga levelovao :)
 

Prilozi

  • CR10S.jpg
    CR10S.jpg
    158.2 KB · Pregleda: 25
I tebe moja A5s, koju je nemoguce levelovati bez custom fw i odredjenog znanja o stampacima.
Na zalost, kod kineskih proizvodjaca nema pravila kakav ces stampac dobiti.
 
Nema potrebe za Prušom, za njega u ovom momentu ne opravdava razliku u ceni, plus ih je jako teško naći zbog cele COVID situacije.

Ender 3 V2 je super mašina, radi out of box bez problema (samo treba da se sklopi valjano).
Jel Ender ima auto leveling kao Prusa?
U mom poslu to što je nešto u Srbiji jako rasprostranjeno ne znači da je najbolji izbor, već da je lako dostupno i jeftino.
 
Nazad
Vrh Dno